Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Galaxy S4 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
30104 replies to this topic

#37
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
De GPU știe cineva ceva? E performant, economic? Asta în comparație cu ce oferă alte telefoane, binențeles.

#38
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Eu nu am vazut sa sara de 400 de mii, multi au renuntat cand l-au vazut prima data cum arata, adica l-am vazut in urma cu cateva zile si asta pe mine m-a enervat si probabil ca si pe altii.Astia de la Samsung mai si ziceau ca nici vorba sa fie facatura aia de la chinezi S4 :))...Problema e ca S4 nu are concurenta anul asta, iPhone 5s sau 6 cand apare iar e 5000 de lei si sta acolo mult timp, camera de pe HTC pare sa nu fie nu stiu ce la fel ca si cea de pe Xperia, ecranul de pe Xperia iar nu e nu stiu ce si uite asa S4 e cel mai tare.Maine sau poimaine sunt aruncate zeci si zeci de teste pe net unde S4 e pe primul loc la toate si gata....

#39
petre_m

petre_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.01.2007
Dezamagire... probabil o sa trec la One. Au lansat un S3s...

#40
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 23.01.2010
normal ca s4 o sa fie telefonul anului 2013 cum s3 a fost telefonul anului 2012...iar mor cei de la apple :D

eu parca nu am auzit in prezentare sa spuna ceva despre procesor sau incarcare wireless,asa este?

#41
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Ioane, zi rapid fara sa te gandesti prea mult: ce parere ti-a facut? Te-a convins?
Mergi pe S4 sau incerci altceva?

#42
catavlad

catavlad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 28.12.2008

View PostMrNeo, on 15 martie 2013 - 02:05, said:

Eh a trecut si marea dezamagire, NEXT is in May. :D
si nu numai acest post ar tb sa il citez pt ca e multa lume dezamagita la ora asta :)
eu sunt destul de incantat de ce am vazut. ma temeam de mult mai rau.
daca ai deja S3, da, nu prea ai de ce sa te declari entuziasmat. dar daca ai S1 sau S2, ai un upgrade mult mai reusit decat S3-ul la indemana. practic asa ne-am simtit si noi cei ce aveam S2 anul trecut. nu se justifica prea mult investitia intr-un S3, chiar daca ne-am fi schimbat si noi telefoanele :)) acum insa e altceva.
si.. daca inca nu ai avut S3/note 2, mentinerea aspectului astuia nu e asa o problema. sa zici ca te-ai saturat de el deja. practic telefonul asta e mai mult adresat utilizatorilor "noi" ai gamei. probabil S5 sa vina cu un nou look.
cam cum face si apple cu 3G/3GS, 4/4S, 5/5S. doar ca aia nu schimba decat dimensiunea ecranului din 2 in 2 ani :))

#43
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostTVWLTOOZ, on 15 martie 2013 - 02:22, said:

De GPU știe cineva ceva? E performant, economic? Asta în comparație cu ce oferă alte telefoane, binențeles.
Eu zic ca-i ok.Posted Image

Quote

The PowerVR SGX 544MP3 (MP3, meaning three cores) runs at 533 MHz. That's high—the four-core SGX 554MP4 found in the iPad 4 and the SGX 543MP3 found in the iPhone 5 are clocked at 'just' 233 MHz.

This makes for higher processing power for gaming than the iPhone 5, although still less than the iPad 4, which theoretically remains 40% more powerful in terms of raw brawn.


http://www.digitalve...mp3-n27902.html

#44
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 22.06.2007

View PostTVWLTOOZ, on 15 martie 2013 - 02:12, said:

Păi am făcut o comparație pe gsm arena. Și mie îmi place foarte tare HTC One, dar dacă ar fi ca  Xperia Z rezistent la apă și praf ar fi vis.
Pai si comparatie, nu sunt chestii care sa ma dea pe spate...
  • Are ecranul, in sensul ca au bagat 5" in dimensiunile alea, cand HTC One care are cam aceleasi dimensiuni (+/- 1mm) au bagat doar 4,7" si ca este Super Amoled *
  • Partea cu greutatea este discutabila, unii vor mai usor altii mai greu, pentru ca da acel "feeling" de telefon solid, diferenta nu-i mare, HTC are aceeasi greutate ca iPhone 4S, Xperia S, care nu mi s-au parut grele.
  • Ideea cu procesorul este interesanta, daca pana la urma chiar ajuta bateria, dar din ce arata benchmarkurile, nu iese cu nimic in evidenta, ba chiar este sub unele terminale.
  • Are slot pentru card, unii au nevoie, altii traiesc lejer si cu 8 GB.
  • Camera cred ca e mai buna.
  • Bateria este mai mare si daca toata treaba cu procesorul functioneaza cum se zvoneste, atunci chiar e un mare atu.
Acu depinde de fiecare, dar eu as vota cu One, pentru ca are:
  • Design
  • Materiale mai bune
  • PPI mai mare (nu conteaza prea mult, pentru ca oricum ochiul uman nu face diferenta)
  • Stereo Speakers cu un sunet foarte bun
  • Hardware-ul este cam la fel, dar in benchmarkuri a iesit mai bine.
Va conta foarte mult si pretul celor doua....

* - Apropo am vazut in comparatia facuta de GSMArena Super Amoled HD, o fi trecut doar pentru simplu fapt ca are 1080p, sau o fi alta generatie, fara Pentile matrix ala?
Vad ca in specificatii nu e trecut si HD.

Edited by MrNeo, 15 March 2013 - 02:42.


#45
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Totuși mă miră de ce nu au zis absolut nimic de procesor. N-ar fi trebuit să fie o laudă?

#46
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Poate se "pastreaza" pentru Part II.

#47
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Post[ady], on 15 martie 2013 - 02:29, said:

Ioane, zi rapid fara sa te gandesti prea mult: ce parere ti-a facut? Te-a convins?
Mergi pe S4 sau incerci altceva?
Chiar acum ma gandeam la asta, faceam in gand o comparatie intre S4 si Optimus G Pro, care iarasi e foarte ok. Ce-mi place la S4 e faptul ca au mentinut dimensiunile S3-ului (sau chiar le-au scazut putin) si i-au marit ecranul.

http://www.gsmarena....5&idPhone2=4238

LG-ul e mare, foarte mare, mai gros, mai greu... Sa nu mai vorbim de ecran, ca n-are sens. Cred ca iese din schema.

http://www.gsmarena....5&idPhone2=5254

HTC one, iarasi, e putin mai mare, putin mai greu, are ecran mai mic. Adica, daca tot am ditamai bucata de telefon in mana, macar sa aiba ecran mare, nu? Materialele lui ma lasa rece, mai mult imi place kevlar-ul de la Motorola. Sare din schema, clar.

http://www.gsmarena....5&idPhone2=5313

Xperia Z... aceeasi dimensiune la ecran, dar corp mai mare. Ecran mult mai slab, n-are rost sa intram la comparatii. Sticla inclusiv pe spate, sunt mari sanse sa se sparga la prima cadere. S3-ul l-am scapat pe jos de 'nspe mii de ori (de Rev l-am scapat intentionat de cativa pereti) si in afara de zgarieturi pe ecran, carcasa spate crapata (costa 50 de lei una noua, lol) si rama argintie indoita, n-are nimic.

http://www.gsmarena....5&idPhone2=5204

In consecinta, anul asta va fi S4 sau telefonul pe care il vor prezenta Motorola in 15 Mai.

#48
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Exact? S4 nu are cu cine sa se bata si decat sa iau Xperia Z sau One, mai bine iau Nexus 4 sau Optimus G....

Edited by DaniJ90, 15 March 2013 - 02:52.


#49
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Samsung Galaxy S4 vs. HTC One vs. Sony Xperia Z – the 1080p gladiator showdown:   http://blog.gsmarena...-sony-xperia-z/

[ http://cdn.gsmarena.com/pics/13/03/siv-vs-one-vs-xperia-z/gsmarena_003.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
In momentul de fata nici nu stiu de ce sunt dezamagit, de telefon, de prezentare incredibil de jalnica si patetica sau de ambele!?

#51
catavlad

catavlad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 28.12.2008
subscriu intrutotul cu ionut.
oricum am in plan sa ma innoiesc anul asta si ma temeam ca voi fi pus in situatia de a nu prea avea de unde alege ceva pe masura pretentiilor. sunt mai optimist deca ma asteptam a fi pana sa vad prezentarea :)
ramane sa ne jucam putin cu el si sa vedem daca e vreo "chimie" :P

#52
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 22.06.2007
Deci imi vine sa intru in sindromul Tourette cand ma uit la poze.
De ce Posted Image  nu l-au facut cu marginile alea mai patratoase, gen S2?!

#53
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostDaniJ90, on 15 martie 2013 - 02:54, said:

In momentul de fata nici nu stiu de ce sunt dezamagit, de telefon, de prezentare incredibil de jalnica si patetica sau de ambele!?

de prezentare. chiar jalnica. insa nu asta e important. cred ca prezentarea a fost destinta in special americanilor... adica pentru nivelul lor de cultura si intelegere, nivel care e comparabil cu al unei maimute preistorice. cand samsung a facut prezentarea in europa pentru s3 a fost chiar ok , insa pentru sua tre sa te adaptezi la prostia proeminenta si nivelul lor de sofisticare care e nul.


de ce ai fi dezamagit de telefon?

#54
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostMrNeo, on 15 martie 2013 - 02:34, said:

Tu daca treci de la S1 la S4, o sa zici ca te-ai dat jos din Dacia 1100 si te-ai urcat in Bugatti Veyron.Posted Image

View PostMrNeo, on 15 martie 2013 - 02:59, said:

Deci imi vine sa intru in sindromul Tourette cand ma uit la poze.
De ce Posted Image  nu l-au facut cu marginile alea mai patratoase, gen S2?!
L-ai fi vrut patratos ca Xperia Z? Eu il prefer putin rotunjit la colturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate