Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Camera radar-fix din Bulgaria!

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#127
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Bună ziua,

Ajutați-mă vă rog să plătesc o amendă primită în Bulgaria.
Am primit-o acum câteva săptămâni pentru o ușoară depășire a vitezei (12km peste parcă), în total vreo 25 de euro.
Cu proces verbal, cu poze, tradus, tot tacâmul.

Am intrat pe site-ul e-pay.bg, mi-am făcut cont și m-am chinuit o zi întreagă să plătesc porcăria. Și spun „porcărie” pentru că indiferent de pașii urmați acolo am ajuns în același punct: mi se cere să introduc un cod. În urma căutărilor am aflat ce reprezintă respectivul cod: este vorba de CNP-ul trecut pe cărțile de identitate ale cetățenilor bulgari.
Din păcate nu reușesc să trec de acel pas indiferent ce aș face sau prin ce metode aș încerca să plătesc respectiva amendă. Posted Image

Am încercat deja prin cineva care merge frecvent în Bulgaria să plăesc amenda, dar persoana respectivă nu a reușit. I s-a spus că cică ar trebui să fie plătită electronic. Dacă încerc prin bancă, trebuie să plătesc un comision de cel puțin 30 de euro.... Posted Image Pe bune?

Mă puteți ajuta cu vreo altă soluție, bazată pe experiența voastră? Vă stau la dispoziție pentru orice fel de alte detalii/ amănunte sau print-screen-uri, dacă este cazul.

Vă mulțumesc.

Edited by laurstef, 26 November 2018 - 11:18.


#128
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,588
  • Înscris: 10.08.2009
De curiozitate, daca auto implicat e pe persoana juridica cum procedeaza bulgarii?
Ca nu poti amenda o firma ca a depasit viteza legala.Posted Image

#129
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Asa cum procedeaza orice tara europeana, trimit o informare firmei sa furzineze datele celul care a condus masina pe data X la ora Y. Amenda pentru necomunicare in timp util e deobicei substantial mai mare asa ca te da firma in gat imediat :)

#130
danyel64

danyel64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2009
Si eu am primit notificarea prin poștă iar ieri am achitat suma de 108 € (70%)online prin internet banking Raiffeisen . Vine cu poze și tot tacâmul. Zona Lovech lângă o benzinărie EKO.

Si eu am primit notificarea prin poștă iar ieri am achitat suma de 108 € (70%)online prin internet banking Raiffeisen . Vine cu poze și tot tacâmul. Zona Lovech lângă o benzinărie EKO.

Mai precis Malinovo Petrol station EKO

#131
v-i-c-t-i-m-a

v-i-c-t-i-m-a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.07.2013
Salut... Camerele apar pe Waze,deci nu o sa aveti probleme daca il folositi!
Habar n aveam de ele.. M am sesizat cand tot vedeam,, camera de viteza,, semnalate pe drum... cred ca le am luat toate de la Ruse la Nisipuri!

#132
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,810
  • Înscris: 26.02.2010
Sunt multe camere fixe, nu apar toate pe waze, însă om vedea acum, ca am avut și eu cam 5-10 km peste la vreo 3 camere fixe.

#133
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 06.11.2008
Camere fixe cu radar sunt doar câteva..cam cat degetele de la o mana. Restul de camere fixe sunt pentru vignieta!!!!!

#134
v-i-c-t-i-m-a

v-i-c-t-i-m-a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.07.2013
Sfatul meu pentru cei care merg pe litoralul bulgaresc, treceti cu bacul pe la Silistra.. 35 ron, bacuri noi noute, superfast... apoi drumul e liber, doar o camera pana in Nisipuri, fara politie.. samd... Ne ingramadim toti ca oile pe podul Ruse si mai rau prin Vama, ocolind aproape suta de km..oricum drumul de la Ruse la Varna e plin de camere si de viteza si de rovigneta... si foarte multe echipaje de la Toll Bg, care te ard instantaneu, daca treci de camerele de rovigneta fara sa o fi platit... 70 leva!

#135
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Am trecut pe lângă acele mașini fără sa am vigneta (urma sa o fac când ajungeam la hotel) fără sa am probleme :)

#136
hremus

hremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.08.2006
Stie cineva pe unde sunt radare fixe (nu alea de vigeta) pe traseul ruse -makaza??? Parca erau vreo 3.Una din cate tin minte era la intrarea in Byala spre Ruse undeva pe langa o benzinarie. Ceva noutati ???

#137
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Apar toate pe maps/waze

#138
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007
Banuiam ca la un moment-dat ma voi trezi cu o amenda,iata-ma si pe mine in clubul select.
Pe 15 aprilie ma trezesc cu o scrisoare in cutia postala. Cand o deschid,langa era era o fitzuica ca am o recomandata. Ma duc la posta,dupa ce s-au chiorat 3 angajate de acolo,isi dau seama ca e din 1 martie. Bineinteles ca dupa 10 zile,pa-pa recomandata,s-a returnat intr-un oficiu postal din Bucuresti. Totul cu o maaaare scarba ...ce mai vrea si asta?
Sun la aia-reveniti maine. Revin a doua zi, - pai sa ne dea mail cei de la posta dvs ca prin telefon nu dam detalii de la cine era recomandata.
Fac reclamatie,zero raspuns dupa 3 zile.
Sun la posta "mea" si de acolo dupa multe rugaminti,trimit mail in sfarsit. Ma suna dupa 2 ore ca au primit raspuns de la Bucuresti-era o recomandata de la Star Post OOD. Intreb-mai o aveti? Nu! Pai? Pai..s-a returnat in Bulgaria. E procedura standard? Da.

Caut pe net-amenda !
Bun,caut pe topicuri,vad vreo 2 persoane care zic ca nu au platit si ca ar fi o lege bulgareasca ca daca in 2 luni nu se intoarce la ei,inseamna ca am primit-o. Acum...or fi trecut 2 luni cat s-a plimbat la noi?
Am intrat pe ghiseul.ro - momentan nimic de plata in afara de impozitele anuale pe casa si masina,nimic altceva. Am vazut ceva discutii ca o amenda neplatita poate conduce la retinere talon/numere pe loc,deci..nasol moment daca esti prins.
Sa ma duc in Bulgaria sa inteb-e deja hilar. Sa platesc...ce si cum?!
Sa ma trezesc ca intr-o sambata noapte la 02.00 AM printr-un sat uitat de lume ma opreste o masina de politie sa imi comunice ca raman imobilizat pana platesc la prima posta care deschide luni la 09.00 e iar neplacut(ca sa nu zic mai rau). Sunt patit si cu numere ridicate prin Grecia(o maare aventura si acolo),asa ca ...ce e de facut?
Pana acum nu am vazut nici o relatare ca a fost oprit cineva de o patrula(control de rutina,vama,etc) sa i se comunice ca are amenzi restante ca sa imi fac o idee.

Edited by AdrianHH, 22 April 2020 - 21:56.


#139
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007
Am primit un raspuns de la un user bulgar de pe alt forum.
El spune pe scurt ca
1.Site-ul bulgaresc de verificare amenzi cere numar de inmatriculare bulgar cat si CNP bulgaresc,chiar si asa,pt cetatenii bulgari si nu numai nu apare daca ai luat la cunostinta de amenda sau nu.
2.Daca ma opreste Politia,ei imi vor inmana amenda(asta in cazul in care verifica si intre timp nu a fost re-trimisa).
3.Daca doresc,pot vizita sectia CAT(Control of auto transport) din BLV Lipnik Ruse pentru a verifica in sistem acolo amenda.

#140
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Înțeleg ca dacă nu ai primit recomandata se considera ca nu ai primit, astfel încât dacă te oprește în Bulgaria nu îți ia toate cele, și doar îți înmânează amenda?

#141
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007
Cam asa zice omul :
If the traffic police stop you and they check, they will hand you the fines.
If you want, you can go to police sector CAT (Control of auto transport)
https://www.google.c...96!4d26.0022922
, and check for fines there.

Edited by AdrianHH, 24 April 2020 - 10:17.


#142
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Am scris in alta parte, dau aici copy-paste:

 Tyby, on 19 noiembrie 2020 - 18:37, said:

Una "calda":

Am avut saptamana trecuta un drum la Varna (cu treaba), si - la granita - m-au anuntat ca am o amenda de circulatie neplatita, si m-au intrebat daca o platesc.

Amenda din 15.08.2019, undeva in zona Veliko Tarnovo (cred ca la iesirea dinspre Gurkovo). 78 pe limitare de 50 km/h, 100 BGL de plata, cu 70 daca platesc pe loc.

Am mers cu vamesul la un birouas tot de la gheretele vamii, am bagat cardul (nu am putut cu telefonul, nu stiu de ce), semnat, luat chitanta, platit, plecat.

Sunt convins ca am depasit viteza pe-acolo, o fac frecvent, asa ca ... asteptam cu drag urmatoarele distractii de anul asta, de la intoarcere (nici anul trecut nu m-am intors tot pe acolo, nici anul asta m-am dus pe la Veliko, din motive de PLF / QR / COVID etc) deci am "pasat-o" pe aia, insa cine stie cum am stat cu altele.

Posibil ca asta sa fie camera, ma uit cand ajung la masina:

https://goo.gl/maps/TSM4C3S1LBHD77Vh6

Oricum, de tinut minte si pus bani deoparte! Posted Image

PS: Anul trecut, cel putin, NU era notificata pe nicaieri! Posted Image

PPS: luni am fost din nou la Varna, nu am mai fost oprit.
[...]


#143
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Deci recomandarea este să așteptăm să n zică ei când mai trecem pe acolo, sau după granița sa ne băgăm în seamă cu vameșii/ polițiștii de la CAT dacă vrem sa fii noi onești și fără griji ulterioare.

#144
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Update la postul de mai sus:

update

(radar mobil de tip ARH CAM S1, prin Vonesta Voda)

Edited by Tyby, 07 December 2020 - 15:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate