Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Botezul cu Duhul Sfant

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1502 replies to this topic

#19
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 pacopaco1967, on 14 martie 2013 - 11:48, said:

Duhul Sfant este duhul lui D-zeu pe care-l accepti sa-l urmezi pentru ca acele cai sunt bune si frumoase in viata ta ,
Deci accepti Duhul Sfant pentru ca te duce pe o cale "buna si frumoasa in viata ta" ? Cat de buna si frumoasa ar fi calea asta pe care "o accepti" tu, daca ti s-ar spune clar ca, daca te pocaiesti, vei fi torturat si aruncat la fiare?

Vi se pare bine si frumos sa ai Duhul Sfant, la fel cum i s-a parut si lui Simon vrajitorul...o cale buna si frumoasa. Dar nu stiti cum se primeste Duhul Sfant, pentru ca nu va intereseaza pocainta adevarata, smerenia si teama de Dumnezeu. De asta manevrati Scriptura numai in directii care va convin.

#20
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 kruger, on 14 martie 2013 - 11:47, said:

Tu pui conditia ca manifestarea Duhului Sfant sa se incadreze intr-unul din exemple ... iti dai seama ce greseala monumentala e asta?  


da, desigur.

fiecaruia i se da manifestarea Duhului spre folosul tuturor.

 kruger, on 14 martie 2013 - 11:47, said:



Un dar al Duhului Sfant ar putea fi ajutorarea saracilor ...

da, poate fi, darul milosteniei, de care vorbeste Pavel.

totusi, retine, ca milostenia aia nu o faci cum simti tu ci cum te indeamna Duhul Sfant, care te calauzeste cat si cui sa dai...

Oricum, ca si Biserica, Adunare, trebuie sa le avem cam pe toate, sau macar...majoritatea daca nu toate darurile Duhului Sfant, impartite la fiecare membru in parte dupa cum vrea Duhul: unuia i se da darul profetiei, altuia darul limbilor, altuia darul talmacirii limbilor, sau altul primeste darul evanghelizarii etc.etc.

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 kruger, on 14 martie 2013 - 11:59, said:

Deci accepti Duhul Sfant pentru ca te duce pe o cale "buna si frumoasa in viata ta" ? Cat de buna si frumoasa ar fi calea asta pe care "o accepti" tu, daca ti s-ar spune clar ca, daca te pocaiesti, vei fi torturat si aruncat la fiare?

Vi se pare bine si frumos sa ai Duhul Sfant, la fel cum i s-a parut si lui Simon vrajitorul...o cale buna si frumoasa. Dar nu stiti cum se primeste Duhul Sfant, pentru ca nu va intereseaza pocainta adevarata, smerenia si teama de Dumnezeu. De asta manevrati Scriptura numai in directii care va convin.
Duhul Sfant e mangaietorul pe care l-a trimis Tatal ceresc sa ne insoteasca pana la venirea fiului si sa ne calauzeasca in viata , cei care vor avea Duhul Sfant nicio suferinta nu i se va parea prea mare fata de ce a suferit si Hristos pt salvarea noastra , daca vei trai cu jugul lui Hristos vei vedea ca merita si chiar e frumoasa trairea vietii in Hristos oricate greutati vei intapina .

Edited by pacopaco1967, 14 March 2013 - 12:43.


#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 14 martie 2013 - 11:48, said:

Findca acestea nu pot fi manifestari ale lor ci puterea si lucrarea lui Dumnezeu in viata noastra . Duhul Sfant este duhul lui D-zeu pe care-l accepti sa-l urmezi pentru ca acele cai sunt bune si frumoase in viata ta , Duhul Sfant nu e un obiect si nici o capacitate ce o putem manipula in interesul nostru ci noi ne vom calauzi dupa voia lui D-zeu prin Hristos Isus care l-a slavit prin prezenta sa pe pamant si ne-a dat cuvantul sau pentru a cunoaste pe deplin caracterul si planul sau pentru noi .
Daca accepti, este fapta, desi nu scrie nicaieri in Scriptura sa accepti Duhul.
Iar, vorbe frumoase, insa daca te intreb de mincinoasa uait care a proorocit in biserica, parca nu-ti mai convine Scriptura, nu?Posted Image

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 14 martie 2013 - 13:38, said:

Daca accepti, este fapta, desi nu scrie nicaieri in Scriptura sa accepti Duhul.
Iar, vorbe frumoase, insa daca te intreb de mincinoasa uait care a proorocit in biserica, parca nu-ti mai convine Scriptura, nu?Posted Image
Acceptare=primire ,  Cornilescu nu avea la indemana cuvantul modern "acceptare" . Tu cu siguranta ai citit carti si in afara de scripturi , eu nu sunt adventis de ziua 7-a  dar daca cineva propovaduieste cuvantul lui D-zeu pe Hristos eu il citesc  , si cu privire la ce a facut acea cucoana o va  judeca bunul D-zeu  nu eu .

Edited by pacopaco1967, 14 March 2013 - 14:04.


#24
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 14 martie 2013 - 13:38, said:

Daca accepti, este fapta, desi nu scrie nicaieri in Scriptura sa accepti Duhul.



Nu scrie . Scrie sa asculti de el ca-l stingi. Nu-l mai ai.  Casa goala.

 pacopaco1967, on 14 martie 2013 - 14:01, said:

Acceptare=primire ,  Cornilescu nu avea la indemana cuvantul modern "acceptare" . Tu cu siguranta ai citit carti si in afara de scripturi , eu nu sunt adventis de ziua 7-a  dar daca cineva propovaduieste cuvantul lui D-zeu pe Hristos eu il citesc  , si cu privire la ce a facut acea cucoana o va  judeca bunul D-zeu  nu eu .


Da o va judeca .

Insa eu ajung mare si nu mai pot fi dus de nas.

ca sa nu mai fim copii, plutind incoace si incolo, purtati de orice vant de invatatura, prin viclenia oamenilor si prin siretenia lor in mijloacele de amagire; (Efes.4:14)

15. ci, credinciosi adevarului, in dragoste, sa crestem in toate privintele, ca sa ajungem la Cel ce este Capul, Hristos.

Iar cunoasterea e conditionata

Si prin aceasta stim ca Il cunoastem, daca pazim poruncile Lui. (1Ioan.2:3)

Edited by husand, 14 March 2013 - 14:17.


#25
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 14 martie 2013 - 14:01, said:

Acceptare=primire ,  Cornilescu nu avea la indemana cuvantul modern "acceptare" . Tu cu siguranta ai citit carti si in afara de scripturi , eu nu sunt adventis de ziua 7-a  dar daca cineva propovaduieste cuvantul lui D-zeu pe Hristos eu il citesc  , si cu privire la ce a facut acea cucoana o va  judeca bunul D-zeu  nu eu .

Bine, atunci hai sa analizam cuvantul in koine.
Iar daca nu esti adventist, spune ca uait a fost doar o unealta a satanei si te cred.

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 14 martie 2013 - 16:41, said:

Iar daca nu esti adventist, spune ca uait a fost doar o unealta a satanei si te cred.
Toti putem fi unelte ale satanei la un moment dat , si tu crezi ca eu mint cand spun ca nu fac parte din congregatia AZS   ?  Am urmarit predici si de la catolici unele foarte frumoase , si de la ortodoxcsi (Bartolomeo Anania si altii ) si de la penticostali , evanghelisti ,baptisti  atat timp cat ei propovaduiesc cuvantul lui D-zeu pe Hristos nu ma deranjeaza sa ascult dar mereu compar cu scripturile tot ce citesc daca e adevarat . Se intampla ca unii pastori sa devieze dar asta nu inseamna ca eu blestem acel om si refuz ce a spus adevarat . Am citit carti ale lui Ellen White si am fost placut surprin de scrierile ei mai ales ca sunt in concordanta cu scripturile , si pt o femeie cu trei clase din anii 1800 pare ceva peste capacitate unui om (am spus femeie cu 3 clase ) . Nu voi fi un ignorant  , voi citi tot ce scrie despre Hristos chiar daca sunt scrise de un musulman sau budist atat timp cat corespunde evangheliei lui Hristos .

#27
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
si le-a zis: "Ati primit voi Duhul Sfant cand ati crezut?" Ei i-au raspuns: "Nici n-am auzit macar ca a fost dat un Duh Sfant." (Fapt.19:2)


de aici, intelegem:

1. Duhul sfant nu se primeste automat in momentul in care crezi, deoarece, daca ar fi asa, Pavel nu ar mai fi pus aceasta intrebare si ar fi considerat ca, in momentul in care cineva crede in Isus, primeste Duhul Sfant (la fel, cand Pavel isi pune mainile, daca credinta automat atrage botezul cu Duhul sfant, Pavel si ceilalti apostoli nu si-ar mai fi pus mainile pentru a se primi Duhul Sfant);
2.cand cineva primeste Duhul Sfant, stie asta, de aceea Pavel ii intreaba: "cand ati crezut, ati primit Duhul Sfant?"
daca eu v-as intreba pe voi acelasi lucru, ce ati raspunde? ati primit voi Duhul Sfant? daca da, cum stiti asta?

si ce s-a intamplat? sa citim continuarea:
....
6. Cand si-a pus Pavel mainile peste ei, Duhul Sfant S-a coborat peste ei, si vorbeau in alte limbi si proroceau.
7. Erau cam doisprezece barbati de toti.


Acum, sa nu creada cineva ca Duhul sfant se primeste doar prin punerea mainilor !
Pe langa Cincizecime, mai avem un exemplu in acest fel:

Dupa ce s-au rugat ei, s-a cutremurat locul unde erau adunati; toti s-au umplut de Duhul Sfant si vesteau Cuvantul lui Dumnezeu cu indrazneala. (Fapt.4:31)

aici nu mai scrie ce s-a intamplat in urma umplerii cu Duhul, dar in mod sigur ceva s-a intamplat, pe langa fenomenul cutremurarii locului unde erau adunati.

Inclin sa cred ca, atunci cand Duhul umple pe crestini, ceva notabil se intampla.

#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 14 martie 2013 - 18:04, said:

Toti putem fi unelte ale satanei la un moment dat , si tu crezi ca eu mint cand spun ca nu fac parte din congregatia AZS? Am citit carti ale lui Ellen White si am fost placut surprin de scrierile ei mai ales ca sunt in concordanta cu scripturile

Deci nu am gresit. Niciun adventist nu poate spune ca uait a fost unealta satanei, care a "profetit" in biserica, contrar Scripturii.

#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 15 martie 2013 - 08:48, said:


Deci nu am gresit. Niciun adventist nu poate spune ca uait a fost unealta satanei, care a "profetit" in biserica, contrar Scripturii.
Eu pot sa spun atat tu , eu si White suntem unelte ale satanei cat timp nu propovaduim iubirea lui Hristos pt noi si in noi , dar cred ca nici nu te-ai obosit sa citesti ceva scris de ea , Hrap Alb sigur ai citit sau punguta cu doi bani sau ceva de Jules Verne .dar ai prins ura pe o moarta si nu mai iti iese din minte treaba asta .

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 15 martie 2013 - 10:53, said:

Eu pot sa spun atat tu , eu si White suntem unelte ale satanei cat timp nu propovaduim iubirea lui Hristos pt noi si in noi , dar cred ca nici nu te-ai obosit sa citesti ceva scris de ea , Hrap Alb sigur ai citit sau punguta cu doi bani sau ceva de Jules Verne .dar ai prins ura pe o moarta si nu mai iti iese din minte treaba asta .
Si daca propovaduiesti iubirea in Hristos si esti homosexual, cum esti?

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 15 martie 2013 - 11:30, said:

Si daca propovaduiesti iubirea in Hristos si esti homosexual, cum esti?
Nu e  vorba de iubire fizica (atractie fizica ) ci de legile Lui , fara curvie si preacurvie asa cum iti iubesti copii , fratii , rudele ,iubesti caracterul unei persoane ,comportament altruist ,persoana care trateaza cu optimism orice problema si doreste sa ajute , ai dori sa locuiesti intr-o localitate cu oameni in care au toti asemenea caracter , homosexualitatea e o boala psihica (parerea mea ) in care n-are treaba cu credinta in Hristos .

#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 15 martie 2013 - 12:53, said:

Nu e  vorba de iubire fizica (atractie fizica ) ci de legile Lui , fara curvie si preacurvie asa cum iti iubesti copii , fratii , rudele ,iubesti caracterul unei persoane ,comportament altruist ,persoana care trateaza cu optimism orice problema si doreste sa ajute , ai dori sa locuiesti intr-o localitate cu oameni in care au toti asemenea caracter , homosexualitatea e o boala psihica (parerea mea ) in care n-are treaba cu credinta in Hristos .
Poftim, mai simplu, ca vad ca eviti intrebarea: daca propovaduiesti pe hristos, si te inchini la icoane, cum esti? Esti crestin? Sau doar te dai? Sau daca te dai crestin si ignori Scriptura, unde scrie ca femeia nu are voie sa prooroceasca IN BISERICA, cum esti, de fapt? Ca iubirea.....ii poti da din gura, numai. Ascultarea unde este? Sau la coana mare nu se pune? Pana acolo merge cu ascultarea?

#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 15 martie 2013 - 15:28, said:

Poftim, mai simplu, ca vad ca eviti intrebarea: daca propovaduiesti pe hristos, si te inchini la icoane, cum esti? Esti crestin? Sau doar te dai? Sau daca te dai crestin si ignori Scriptura, unde scrie ca femeia nu are voie sa prooroceasca IN BISERICA, cum esti, de fapt? Ca iubirea.....ii poti da din gura, numai. Ascultarea unde este? Sau la coana mare nu se pune? Pana acolo merge cu ascultarea?
Fariseule , daca Hristos a iertat pe femeia prostituata tu de ce o tii intruna cu " femeia n-are voie sa proroceasca in biserica ". Tu esti ala care arunci cu piatra da nu vezi barna din ochiul tau , problema lor daca se inchina la icoane ,eu doar am citit despre Hristos in cartile ei asa cum si Matei ,Luca , Petru, Marcu ,Ioan si altii din zilele noastre au scris despre Domnul Isus Hristos . Ai atata ura in tine ca daca tie nu-ti convine ceva trebuie neaparat sa-ti se dea dreptate , fara sa te cercetezi la inima daca nu cumva esti tu ala care greseste .

Edited by pacopaco1967, 15 March 2013 - 17:02.


#34
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@blueday: "De-as avea toata lumea la picioare, fara IUBIRE n-as fi decat arama sunatoare."

#35
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 pacopaco1967, on 15 martie 2013 - 17:01, said:

Fariseule , daca Hristos a iertat pe femeia prostituata tu de ce o tii intruna cu " femeia n-are voie sa proroceasca in biserica ". Tu esti ala care arunci cu piatra da nu vezi barna din ochiul tau , problema lor daca se inchina la icoane ,eu doar am citit despre Hristos in cartile ei asa cum si Matei ,Luca , Petru, Marcu ,Ioan si altii din zilele noastre au scris despre Domnul Isus Hristos . Ai atata ura in tine ca daca tie nu-ti convine ceva trebuie neaparat sa-ti se dea dreptate , fara sa te cercetezi la inima daca nu cumva esti tu ala care greseste .

Stai linistit si el a prorocit cu 2011 .are experienta gen white

#36
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 SOCRATE_MMXII, on 15 martie 2013 - 20:27, said:

@blueday: "De-as avea toata lumea la picioare, fara IUBIRE n-as fi decat arama sunatoare."

da, insa cine manifesta dragoste pentru Dumnezeu si pentru aproapele, va primi in mod sigur darul Duhului Sfant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate