Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

(andrei saioc) Casa P+1 Chitila

- - - - -
  • Please log in to reply
1174 replies to this topic

#1
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
Buna ziua, imi incep si eu a doua tentativa (sper eu de succes) de jurnal de constructie, dupa una esuata cu vreo 2 luni inainte. Ca sa scurtez urma sa cumpar un teren in Mogosoaia, dar m-am razgandit la timp din cauza lipsei utilitatilor si a zonei precare pentru pretentiile noastre. Intre timp am gasit un teren foarte bun in Chitila in apropriere de padure, de zona Lac de Nuferi.

Proiectul de casa pe care l-am ales este acesta: http://www.mgprojekt.com.pl/helios (pe care o sa il implementam cu foarte mici modificari). Suprafata totala construita este de 260m2. Ca si buget de constructie, avem la dispozitie momentan 100-120 de mii pe care speram sa ii gestionam cat mai bine.

Terenul urmeaza sa fie cumparat efectiv maine. Suprafata totala este de 750m2, cu deschidere de ~18m, si adancime de ~40-41m, strada asfaltata, gaze, apa si curent la poarta.

In zilele urmatoare vom face gard din plasa bordurata si tevi metalice pe partea de sud a terenului (deoarece nu exista gard, pentru ca terenul a fost dezmembrat dintr-o parcela mai mare). Gardul ne va costa aproximativ 2900 de roni (40metri gard), materialele vori fi luate de la un depozit din Chiajna.

Voi reveni cu poze maine dupa cumparare.

Edited by andrei_saioc, 11 March 2013 - 13:06.


#2
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postandrei_saioc, on 11 martie 2013 - 12:46, said:

Voi reveni cu poze maine dupa vanzare.
..dupa cumparare Posted Image
LE: Daca ma mai uit mult pe imagini incep sa devin gelos/invidios pe polonezii astia de au atatea texturi de
material si floricele pe alese ..in softurile lor de lucru :))

Edited by moldoveanuID, 11 March 2013 - 13:11.


#3
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
merci, am corectat :P

#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Frumusel proiectul! :)

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Andrei, tot nu inteleg de ce faci garaj de doua masini. Ai vazut la mine cit e de mare garajul si e numai de o singura masina !

#6
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
terasa aia de deasupra garajului parca e pacat sa nu fie folosita!

#7
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013



O sa fie o terasa sigur ca da. Referitor la garaj vreau neaparat pt 2 masini. Pentru ca o sa avem 2 masini.

Primele poze cu terenul.


Edited by andrei_saioc, 11 March 2013 - 16:05.


#8
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Fain terenul. Imi place ca are deja pomi, cam neingrijiti ce-i drept dar e fain ca ai mini livada (presupunand ca majoritatea-s fructiferi).

#9
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
da oricum, pomii din prima jumatate a terenului fie vor fi mutati (daca s-o putea) fie vor fi taiati, pentru ca acolo o sa fie casa...
si da sunt neingrijiti pentru ca nu a stat nimeni la teren permanent.

Plus ca am primit bonus un foisor, acela care se vede in partea din spate a terenului.

Edited by andrei_saioc, 11 March 2013 - 17:25.


#10
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Desi sunt cam maricei nu cred ca e imposibila mutarea lor cu succes. Daca e de mutat ar trebui sa faci chestia asta cat mai repede pana nu ies mai bine din repaus.
Pe la noi mugurii pomilor sunt deja gata sa pocneasca deci operatiunea trebuie facuta chiar maine daca se poate daca vrei sa aiba sanse de supravetuire.

#11
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
Da maine, sau poimaine voi inspecta sa vad exact ce sunt, si daca merita salvati...

#12
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
Eu sunt extrem de curios daca structuristul o sa poata rezolva sprijinirea coltului cu cele doua bai, care sta peste garaj fara nici un stalp pe colt. Zic si eu asa, ca am mai vazut situatia asta la proiecte din "strainataturi". Functionalul arata ok, apreciez "suita" matrimoniala cu dressing si baie, care ofera un confort sporit. Ma gandesc totusi la baia de la parter, poate daca se mai retrage un pic in lungime camera centralei, sa se retraga si baia, sa se poata crea un mic spatiu tampon in fata ei, un fel de depozitare de haine sau diverse, sa nu se vada din living direct usa baii. Sau poate se micsoreaza suprafata ei, daca va contine doar wc, bideu si chiuveta.  La etaj, nu stiu care sunt necesitatile familiei, dar dormitorul acela din fata scarilor e foarte mic, parca e camera de pedeapsa in comparatie cu suprafetele celorlalte camere. Poate mai bine ar ramane deschis, sa fie un fel de loc de joaca/studiu sau de relaxare la etaj. Per ansamblu, arata ok si la exterior, mai ales ca materiale si volumetrie.

#13
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
Multumesc de sfaturi. O sa discut cu cel care face proiectul. Referitor la camera mica de la etaj, ea va disparea, acolo vrand sa facem spalatoria.
Update: de astazi sunt proprietar ! Posted Image Urmeaza gardul si mutarea unor pomi. Plus toata nebunia cu avizele si autorizatiile. Speram sa ne apucam de construit efectiv cel mult la inceputul lunii iunie.

Edited by andrei_saioc, 12 March 2013 - 16:16.


#14
MihaiG81

MihaiG81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.06.2012
Frumos terenul, mare, aerisit, strazi asfaltate. O sa te simti foarte bine in curte.
Spor la treaba si succes.

#15
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
Multumesc. Deocamdata ne ocupam de acte, si o sa avem si planurile finale ale casei in 2 saptamani. Pana atunci am modelele 3d
Pana la urma cei de la primarie nu ne lasa sa facem gardul acum, asa ca va fi pus in proiectul de casa, si ne apucam cand ne iese autorizatia.

#16
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
Arata bine.  O mica sugestie : poti ruga arhitectul sa scoata bandoul de culoare crem de la mijlocul casei ? Mie imi da senzatia ca accentueaza foarte mult orizontala, si casa e si asa destul de plata. Nu ai vrea sa vezi si cum arata cu tencuiala alba acolo ?

#17
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
balconul din spate? sau te referi la terasa ?

#18
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
Incearca sa-l scoti de peste tot, sa ramana tencuiala alba. Macar sa vezi iamginile cum arata. Ideea e ca ai ferestrele impinse spre colturi, ai stalpul de aceeasi culoare cu tamplaria, si rezulta o "impingere" generala  spre exterior, si o orizontalizare a casei. Tu nu ai nici o linie verticala pe fatade. Si acoperisul este si el foarte plat. Nu spun ca nu e frumoasa, sa nu ma intelegi gresit, dar incearca sa vezi si cum arata fara acea "centura" in jurul casei.

Edited by axxaxx, 18 March 2013 - 09:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate