Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Inchiriere auto Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Ti-as recomanda Optimus Autoclass. Multa vreme, cand ajungeam pe Otopeni luam de la Hertz, dupa care i-am gasit pe ei. Preturi mai mici decat concurenta, poti incerca chiar sa te targuiesti (eu le-am zis cat  am primit de la Hertz si mi-au dat -10%), masinile curate, livrate cu plinul facut, garantia q/2 fata de Sixt sau Hertz. Eu am luar de la ei de doua ori un Clio si am fost multumit, ii recomand fara rezerve. Mai au si alte masini, mie insa mi-a trebuit ceva mic de oras.

#20
Cisskoice

Cisskoice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 25.11.2007
Noi am închiriat de la Rentador Auto. Ne-au adus maşina la Otopeni, cu toate că ei sunt din Ploieşti (aşa am văzut pe site-ul lor).

Nu au sistem de rezervări online, dar am sunat la telefonul afişat şi m-au servit cum trebuie.

Am închiriat un Passat, fiind cu familia şi având în plan un tur de ţară. Eu am o maşină mai veche, aşa că am avut ocazia să mă joc puţin cu o maşină de generaţie mai nouă. M-a încântat sistemul de parcare automată. Aţi mers cu aşa ceva?

Maşina am luat-o curată, alimentată, am returnat-o la fel.


În rest nu am avut probleme.

Maşina am returnat-o în parcare la aeroport, am primit garanţia înapoi. Iniţial am fost reticent când am luat maşina, i-am făcut poze din toate unghiurile, dar se pare că nu a fost cazul să mă panichez atât.

A.. să nu uit să vă dau site-ul.. www.rentador.ro

Edited by Cisskoice, 18 November 2016 - 16:01.


#21
patrascu78

patrascu78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2016
Eu lucrez la o firma de inchirieri auto si mi se pare foarte ok si preturile acceptabile. www.rentacar365.ro

#22
Stefan3090

Stefan3090

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.02.2017
Salut, iti recomand cu incredere serviciile oferite de PremiumRent. Sunt cea mai ok companie de rent a car din Bucuresti din cate am incercat. Au asigurare inclusa, masini noi, peste 130 de masini din care sa alegi cu preturi foarte bune, adica poti sa iei un Golf7 cu 16 euro pe zi si esti asigurat din toate punctele de vedere :)

#23
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017
Eu chiar lucrez la o companie de inchirieri masini. Stiu, stiu..o sa ziceti ca totul e in scopuri publicitare, insa din experienta mea de sofer si cu alte companii de rent, as zice ca cei de la AutoBoca chiar se diferentiaza.
Au masini bune in flota si majoritatea agentilor sunt nevoiti sa faca un training inainte de a opera, deci se pune mult accent pe profesionalism. Poate asta conteaza pentru tine, pentru mine sigur da.
Poti sa incerci sa vezi despre ce e vorba :)

Edited by mihaelaa12, 15 February 2017 - 15:57.


#24
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
Recomand cu caldura FocusRent pentru servicii rent a car in Bucuresti si Otopeni. Sunt de peste 10 ani pe piata si niciodata nu au existat plangeri din partea clientilor. Asigurarile si taxele sunt incluse si iti livreaza masina gratuit in 2 ore daca esti din Bucuresti.

#25
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016
ATENTIE la firma cu numele "TEN" din Bucuresti   !!!

http://www.rentacar-...ro/contact.html

Sunt foarte neseriosi si obraznici.
Patronul este un interlop foarte impertinent si incearca sa va insele cu un contract conceput gresit.
L-am sunat prima oara sa-l intreb de ce nu mai vine masina, si el a fost obraznic zicand ca “asteapta !!”.  Mi-au adus masina cu 3 ore intarziere si m-au pus sa semnez contractul la repezeala si nu am apucat sa vad "detaliul" in care scrie ca daca depasesti numarul de 100 de kilometri/zi ai de platit 0.4 euro/km....in loc de 0.04 euro cat este la majoritatea firmelor. Adica trebuia sa platesc de 10 ori mai mult decat la alte firme !!!
Am calculat ca daca ma duc pe Transfagarasan-Sibiu-Transalpina-Bucuresti...voi plati in plus 250 de euro pentru depasirea de kilometri !!
Acest lucru este scris si pe site si in contract, deci nu este o eroare.
Eram pe drum pe autostrada Bucuresti-Pitesti cand am realizat acest lucru si m-am oprit si i-am sunat. Mi-a raspuns patronul, care mi-a zis ca nu e nici o problema, ca pot sa merg linistit. Dar eu i-am zis ca ESTE O MARE PROBLEMA, PENTRU CA AM SEMNAT CONTRACTUL PENTRU 0.4  EURO, deci daca depasesc va trebui sa platesc suma aia absurda. I-am cerut sa-mi schimbe contractul cu unul bun, dar a zis ca nu mai are formulare si in final a devenit obraznic.
Atunci am renuntat sa mai plec si am inceput sa le caut adresa. Oameni buni, nu am gasit-o !! ...Am cautat-o vreo 2 ore.
Am vrut sa-mi incarc GPS-ul, si priza nu mergea. In final, cautand adresa lor, mi s-a descarcat si GPS-ul.
Era o adresa fantoma, intre Voluntari si Pipera. L-am sunat  din nou si a zis foarte enervat ca vine la benzinarie si ca-mi da banii inapoi...
Cand a ajuns a inceput sa-mi fluture cateva sute de euro pe la nas, ca sa-mi arate ca el are bani si ca e firma serioasa, incerca sa ma umileasca pe mine pentru ca-mi da banii inapoi, etc, etc...
Mi-a zis ca sunt recalcitrant si ca trebuia sa repar singur priza electrica.... Am ramas socat de cat tupeu si ce caracter infect poate sa aiba un om....
Un jeg de om si de firma...
Am pierdut o zi de concediu si a doua zi am apelat la o firma serioasa, cu care nu am avut probleme de nici un fel.
In concuzie aveti grija sa ocoliti acesti nenorociti cu numele "TEN"

#26
patrascu78

patrascu78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2016

 patrascu78, on 10 decembrie 2016 - 09:28, said:

Eu lucrez la o firma de inchirieri auto si mi se pare foarte ok si preturile acceptabile. www.rentacar365.ro


#27
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
a inchiriat cineva masina de la Otopeni cu cardul de debit si nu cu card de credit ?

daca da, de la ce companie

#28
MarinaB29

MarinaB29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2017
Aveți mare grija cu GOLDCAR din Otopeni
Sunt ȘARLATANI

Am închiriat prin site-ul Ryanair din Londra , si e f ieftin dar plătești după cu siguranța. la închiriere aproape ca te obliga si te amenință indirect ca dacă nu plătești asigurare suplimentară cu siguranța vei avea daune imputate. Asigurare propusă de ei începea de la 700 RON. Am refuzat si când am returnat mașina mi au zis ca am avut daune, fără sa îmi spună exact ce . Au zis ca o sa închidă procesul verbal in lipsa mea după ce spală mașina si ca o sa îmi ia bani direct de pe card - ceea ce e ilegal. Procesul verbal sa încheie in prezenta clientului. In plus M au pus sa semnez ca au făcut poze, dar nu mi au dat niciun proces verbal deci practic semnezi pt ce vor ei după. Am cerut sa îmi retrag semnătura când am realizat ca nu îmi dau niciun act.

Banii mi i au luat din cont, 2100 RON la o săptămâna după rental.
Am făcut plângere la banca si banca din Anglia mi a returnat banii. E Foarte IMPORTANT sa plătiți cu card de Credit si nu debit in astfel de situații. Cardul de credit de obicei are asigurare inclusă.

GOLDCAR a revenit cu plângere la banca si au furnizat acte false cu semnătura si comentarii frauduloase

Aceasta firma este o firma de sarlatani, deja am apelat la un avocat pt sesizare.

#29
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
revin cu pareri despre autoboca de unde am inchiriat.

au birou la iesirea din aeroport insa te asteapta cineva la sosiri si te duce cu masina, la fel si cand predai masina
actele au durat fix 3 minute si la predare si la preluare
am inchiriat un polo pe 5 zile , masina noua cu numere rosii, toate masinile lor au maxim 2-3 ani, la pretul de 200 euro cu tot cu asigurari full si garantie doar 80 euro pe care am primito pe card imediat ce am predat masina.

am fost per total foarte multumit de serviciile lor si recomanda, doar ca se fumeaza in masini si miros destul de deranjant pentru mine ca nefumator

#30
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Ce firma mai recomandați?stiu cam toate firmele din aeroport,Am închiriat cam de la toate si am avut expierenta plăcute si neplăcute,chestia este ca nimic bun nu tine la nesfârșit,mereu trebuie să dai peste un angajat care iti strica tot cheful de inchiriat de acolo...
Asa ca ce firme mai recomandați,doresc să închiriez o masina de crăciun pt 25 de zile.

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

 MarinaB29, on 01 august 2017 - 21:19, said:

Aveți mare grija cu GOLDCAR din Otopeni
Sunt ȘARLATANI

Am închiriat prin site-ul Ryanair din Londra , si e f ieftin dar plătești după cu siguranța. la închiriere aproape ca te obliga si te amenință indirect ca dacă nu plătești asigurare suplimentară cu siguranța vei avea daune imputate. Asigurare propusă de ei începea de la 700 RON. Am refuzat si când am returnat mașina mi au zis ca am avut daune, fără sa îmi spună exact ce . Au zis ca o sa închidă procesul verbal in lipsa mea după ce spală mașina si ca o sa îmi ia bani direct de pe card - ceea ce e ilegal. Procesul verbal sa încheie in prezenta clientului. In plus M au pus sa semnez ca au făcut poze, dar nu mi au dat niciun proces verbal deci practic semnezi pt ce vor ei după. Am cerut sa îmi retrag semnătura când am realizat ca nu îmi dau niciun act.

Banii mi i au luat din cont, 2100 RON la o săptămâna după rental.
Am făcut plângere la banca si banca din Anglia mi a returnat banii. E Foarte IMPORTANT sa plătiți cu card de Credit si nu debit in astfel de situații. Cardul de credit de obicei are asigurare inclusă.

GOLDCAR a revenit cu plângere la banca si au furnizat acte false cu semnătura si comentarii frauduloase

Aceasta firma este o firma de sarlatani, deja am apelat la un avocat pt sesizare.
Despre Goldcar am auzit cam aceleași povesti și de prun alte tari, Spania de exemplu. Eu i-am ocolit de fiecare data

#32
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Mi-au făcut ăștia de la ryan air oferta pentru masina chiar foarte ieftin fata de restul firmelor dar nu scrie de garantie nimic si din cate stiu iti cer ăștia cate 1000 de euro garantie,a închiriat cineva prin ryan air?

#33
paraschivmihairazvan

paraschivmihairazvan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2017

 ioananemnom, on 05 august 2014 - 17:40, said:

Si eu vreau sa povestesc patania mea cu o firma de inchirieri masini TOP CRISTRANS RENT A CAR, pe site-ul inchiriemmasini.ro pe care vreau sa o povestesc ca sa nu mai pateasca si altcineva la fel ca mine. M-au mintit in legatura cu anul fabricatiei masinii, masina era foarte prost intretinuta, motorul facea zgomot mare, aerul conditionat nu mergea bine, iar la viteza de peste 100 km pe ora masina trepida. Am primit masina cu o multime de zgarieturi si lovituri mici , parbrizul spart, etc. Cei de la asa zisa firma au trecut in contract, chipurile, toate zgarieturile si loviturile. Cand le-am inapoiat masina, au descoperit nu stiu ce zgarietura foarte mica intr-un loc in care nu ne-am uitat si ne-au cerut sa platim 50 de euro. Evident masina avea  o multime de zgarieturi dar pentru ca una dintre ele nu fusese trecuta in contractual de inchiriere , ne-au obligat sa platim. Deci am platit pt ceva ce nu am facut...evident ca nu puteam sa dovedim nimic...  Aveti grija de la ce firma inchiriati masini pentru ca unii sunt sarlatani si iti iau bani pentru tot felul de lucruri inchipuite....nu luati masina decat spalta f bine si verificati  bine fiecare parte. Noi nu am putut sa vedem acea zgarietura mica pt ca masina era murdara cand am primit-o si nu se vedea clar.
NU INCHIRIATI DE LA ACEASTA FIRMA....SIGUR VETI PLATI DAUNE PENTRU NU STIU CE LOVITURI SAU ZGARIETURI INCHIPUITE ALE MASINII.
Consider ca este important sa scriem despre intamplarile nefericite pe care le-am avut cu firme de inchiriat masini si nu numai, pentru ca oamneii sa ia aminte si sa nu pateasca la fel.


Din pacate si clientii sunt vinovati ca fac astfel de compromisuri si anume inchiriaza masinile de la firme care practica tarife foarte ieftine. Daca ar fi sa faci o comparatie intre multinationalele existente la aeroportul Otopeni si unele firme locale de rent a car Bucuresti veti vedea ca cele din urma au tarife derizorii. Daca te-ai bucurat ca ai platit mult mai putin era normal sa patesti astfel de lucruri. Data viitoare cred ca ar fi bine sa te informezi inainte sa inchiriezi o masina.

#34
popageorge88

popageorge88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2017
Salut! Eu cand am venit ultima data in Bucuresti am apelat la FocusRent, mi i-a recomandat un prieten, spunand ca sunt printre putinii care nu au taxe ascunse. Si intr-adevar, nu am platit nimic in plus fata de cat scria pe site. Eu am inchiriat un Ford Focus, aproape nou, mi l-au dat cu un plin de benzina si nici nu mi-au impus limita de kilometri. Iar la intoarcere mi-au returnat toata garantia, nu am avut probleme, cum mi-au zis alti tovarasi. Vi-i recomand si voua.

#35
mikethefirst

mikethefirst

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2016
DPD rent. NO NO NO.

Stati deoparte de astia. Niste tzepari jalnici.
Am discutat sa inchiriez un Opel Zafira 7 locuri mi-au dat un Renault Espace 6 locuri.
Au venit cu rezervorul la o linie sa se asigure ca nu stiu cam cat mai are in ea. normal ca am pus mai multa motorina (pentru ca nu mai aveam in rezervor eu alimentand deja cu 93 de lei) si vorbind la telefon cu ei au zis ca e ok ca deducem din diferenta de km etc. la telefon mi-au zis sa le spal masina. alti 20 lei. in oferta scria 90 euro. am platit in plus cam 150 lei cat am pus in plus motorina. plus spalat 20. in total vreo 170 lei. Normal ca au venit si s-au facut ca ploua. Ba mi-au zis ca nu au vorbit ei cu mine :) ca si cum ar trebui sa inregistrez orice convorbire.
si ca daca le dau un furtun scot motorina din rezervor si mi-o dau la pachet lucru ce nu este posibil din cate stiu.
Niste golani..Oricum sper ca cei ce vor sa inchirieze sa ocoleasca aceasta firma de tzepari.. Mentionez ca nu sunt concurenta pentru a exclude orice suspiciuni.
In fine eu am cam inteles cum si ce cu inchirierile in Romania.
sper sa nu mai am nevoie de asa serviciu.
Numai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate