Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inchiriere auto Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Salutari,

Doresc sa inchiriez o masina pentru 3 zile in Bucuresti pentru o tura prin tara. Daca sunt printre voi persoane care stiu detalii despre firmele care se ocupa de acest lucru sau daca au apelat la aceste servicii, m-as bucura daca mi-ati da un sfat. Conditiile ar fi urmatoarele:
Masina sa fie mare (de ex. Dacia Logan break) deoarece vor fi 5 persoane cu geamantane...
Masina sa poata fi luata de la aeroport si tot acolo sa fie returnata.
Sa aibe Casco si rovigneta
Sa nu aibe limita de km (am vazut ca unele firme au limita pentru 1-3 zile....dar nu-mi este foarte clar daca 3 zile inseamna ca voi fi limita la 300km total sau nu). Ideea e ca se vor parcurge vreo 1000km, iar daca e cu limita...e nasol.
Sa aibe preturi rezonabile
Asigurare pentru 2 soferi

In plus, as dori sa va intreb daca este vreo problema faptul ca 2  persoane vor conduce in aceasta perioada, iar una dintre ele este straina

Pe internet am gasit cateva firme, dar asta e ca datul cu banul avand in vedere ca nu stiu nimic despre ele.  Topcarsrent are preturile cele mai bune, proRent au preturi duble, car4You nu mi-a lasat nici o impresie, iar carExpert preturi medii. Poate mai sunt si altele, acestea le-am gasit eu.

#2
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009
Eu am inchiriat de la Topcarsrent anul trecut in vara si am fost multumit. Am luat-o de la aeroport, am predat-o la aeroport.
in contract se specifica faptul ca daca o instrainezi o instrainezi pe propria raspundere. Poate ar trebui sa suni si sa intrebi inaine.
cand se face receptia se noteaza cea mai mica zgarietura cu exactitate pt ca cea pe care am luat-o eu mi-a dat voie sa o examinez linistit, nu m-a grabit si am gasit doua zgarieturi foarte putin vizibile pe care le-am mentionat. La predare s-a uitat asa fugitiv, dupa ce m-a intrebat daca sunt probleme si garantia s-a inapoiat pe loc, nu cum spuneau unii ca peste 2-3 zile sa verifice ei sa nu aiba probleme ascunse. Astea sunt prostii!
Pretul pe care il au trecut pe site nu e acelasi cu cel real. Daca acolo specifica 18 E/ zi de exemplu, se face calculul pe nr de zile apoi se adauga rovignieta, asigurarea si livrarea. nu mai stiu cat au fost fiecare in parte, nu e o suma imensa, dar mai sunt niste bani.. nu mai stiu exact. dar daca suni iti fac ei calculul si iti spun exact.
La primire trebuie sa ai cu tine copie dupa buletin si copie dupa permis. Altceva... nu stiu ce sa iti mai spun.
Cu limita de viteza nu a fost cazul la mine pt ca eu am inchiriat pe 24 zile.
Bafta!

Edited by marian78ro, 10 March 2013 - 23:35.


#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu prefer sa lucrez cu cei mari... Sixt.ro si hertz.ro

#4
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 Ahasverus, on 11 martie 2013 - 00:09, said:

Eu prefer sa lucrez cu cei mari... Sixt.ro si hertz.ro
Problema cu cele 2 este ca nu au Dacia Logan break sau ceva de genul. Pe hertz ar fi un Rav4, dar nu cred ca incap 5 persoane + 5 geamantane + 2-3 gheozdane... Pe sixt am gasit un Zafira, dar are pretul de 3x ori un logan si pe langa asta are limita de km care cel mai probabil va fi depasita...

Edited by [ady], 11 March 2013 - 00:50.


#5
stefan1980

stefan1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.03.2006

 Ahasverus, on 11 martie 2013 - 00:09, said:

Eu prefer sa lucrez cu cei mari... Sixt.ro si hertz.ro


Salut,

Nu stiu daca raspund destul de tarziu eu am lucrat cu cei de aici inchirieri auto poti incerca si tu.

#6
trangolin

trangolin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2014
as dori informative recenta despre posibilitatile de inchiriere auto in Romania (Bucuresti).
vizitez Romania cam o data la 1-2 ani si am remarcat ca oferta si serviciile de inchirierei sunt foarte proaste:
- la Otopeni practice nu exista un ghiseu deschis in timpul orelor normale.
- rezervarile sunt de fapt facute pentru masini aflate intr-o parcare la cativa km de aeroport intr-o zona industriala.
- site-urile companiilor cunoscute (Avis/Budget, Hertz, Sixt, Thrifty) functioneaza diferit odata ce ai selectionat destinatia Romania, de obicei primesti mesaje gen "no cars available"
- rezervarea este conditionata de orele de deschidere care incep la 10:00AM pana la 4-5:00PM.
- nicio o companie mare nu inchiriaza masini in centrul Bucurestilor, doar la Aeroport (Otopeni sau Baneasa).

- as dori sa aud ce optiuni exista in afara site-urilor care cer informatia completa despre tine inainte de a-ti prezenta oferta si preturile.
- am inchiriat acum 1 an de la Budget sau Thrifty si serviciul a fost oribil - am fost luat de la Otopeni de 2 tineri intr-o masina care nu arata ca fiind a companiei (fara markings) si dus practice pe camp (Sos. Bucuresti-Ploiesti) unde am asteptat o ora sa apara masina inchiriata.
- Am fost facturat pentru sume in plus de ceea ce stabilea contractual si ce am cerut eu.
- o alta problema in Romania este ca nu poti calatori cu masina in afara Romaniei in tari UE (Ungaria sau Bulgaria/Grecia) desi Romania este parte UE de vreo 7-8 ani.

Deci, daca doresc sa inchiriez o masina compact (Opel Astra, Fiesta) din centru (Athenee, Intercontinental) ce optiuni am?
La Hilton Athenee Palace exista acum cativa ani Avis parca, pe Victoriei aveau Sixt, acum nu mai este nimic ?

Inteleg ca nu prea mai vine lumea sa viziteze RO, totusi inafara de particulari la negru, exista vrea optiune reala?

multumesc.

#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Bine, pa !
Prea ne iei de fraieri...

#8
ot04sea

ot04sea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.04.2007
'seara,

Am sa va povestesc o experienta neplacuta cu firma de inchirieri auto Mobility Car Rental  cu adresa fizica Str. Drumul Odai, Nr. 1A, Otopeni, Ilfov si web http://www.inchirierimasini.ro/

Asadar am facut ieri,  o rezervare pt un Ford Focus 2012, nu m-a sunat nimeni pt confirmare. Azi dimineata am sunat de vreo 10 ori pana a catadicsit cineva sa raspunda. Acel cineva mi-a spus ca verifica daca masiana e disponibila si revine cu telefon in 5 minute.....!?! Cele 5 minute s-au facut ore timp in care am sunat de vreo 20 de ori la nr afisat pe site fara ca cineva sa aibe decenta sa raspunda.
\
Toata tarasenie m-a costat 2 ore de cautari aseara si vreo 3 ore de asteptari inselate azi, timp in care am ratat niste programari, am pierdut niste bani etc..toate astea din cauza nesimtirii angajatilor acestei firme. In plus a trebuit sa inchiriez la repezeala alta masina , fapt ce m-a costat "piperat" pt ca am facut totul din scurt cu prima firma "iesita" din cautarea pe net.

Nu incerc sa fac contra reclama acestei firme insa e bine ca cititorii acestui forum sa aibe cat mai multe info sa poata alege cat mai bine!

Va doresc condus fara evenimente!

R

Edited by ot04sea, 09 May 2014 - 21:56.


#9
ioananemnom

ioananemnom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2014
Si eu vreau sa povestesc patania mea cu o "forma" de inchiriat masini care se numeste

#10
ioananemnom

ioananemnom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2014
Si eu vreau sa povestesc patania mea cu o firma de inchirieri masini TOP CRISTRANS RENT A CAR, pe site-ul inchiriemmasini.ro pe care vreau sa o povestesc ca sa nu mai pateasca si altcineva la fel ca mine. M-au mintit in legatura cu anul fabricatiei masinii, masina era foarte prost intretinuta, motorul facea zgomot mare, aerul conditionat nu mergea bine, iar la viteza de peste 100 km pe ora masina trepida. Am primit masina cu o multime de zgarieturi si lovituri mici , parbrizul spart, etc. Cei de la asa zisa firma au trecut in contract, chipurile, toate zgarieturile si loviturile. Cand le-am inapoiat masina, au descoperit nu stiu ce zgarietura foarte mica intr-un loc in care nu ne-am uitat si ne-au cerut sa platim 50 de euro. Evident masina avea  o multime de zgarieturi dar pentru ca una dintre ele nu fusese trecuta in contractual de inchiriere , ne-au obligat sa platim. Deci am platit pt ceva ce nu am facut...evident ca nu puteam sa dovedim nimic...  Aveti grija de la ce firma inchiriati masini pentru ca unii sunt sarlatani si iti iau bani pentru tot felul de lucruri inchipuite....nu luati masina decat spalta f bine si verificati  bine fiecare parte. Noi nu am putut sa vedem acea zgarietura mica pt ca masina era murdara cand am primit-o si nu se vedea clar.
NU INCHIRIATI DE LA ACEASTA FIRMA....SIGUR VETI PLATI DAUNE PENTRU NU STIU CE LOVITURI SAU ZGARIETURI INCHIPUITE ALE MASINII.
Consider ca este important sa scriem despre intamplarile nefericite pe care le-am avut cu firme de inchiriat masini si nu numai, pentru ca oamneii sa ia aminte si sa nu pateasca la fel.

#11
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna ziua

Va cer sfatul in legatura cu inchiriatul unei masini deoarece e prima oara cand fac asta. Vreau sa inchiriez ceva mare pentru a trimite pe cineva sa transporte un unit dentar din Constanta la Bucuresti. Eu iau masina din Bucuresti. M-am oprit la www.coradigarage.ro la un Iveco Daily cu motor 2.8 Diesel. Am vorbit azi cu cineva de acolo si a cerut 55 euro pe zi ( atat am eu nevoie ). Mi s-a cerut si o garantie de 100 euro care va fi returnata cand aduc masina.
Mi s-a specificat ca totul se face cu contract iar masina are toate asigurarile facute si rovigneta platita. Intrebarea e la ce trebuie sa fiu atent cand ridic / predau masina si daca exista vreo chichita / fraza in contract la care sa casc ochii. Nu vreau eventual sa nu primesc inapoi garantia sau mai stiu eu ce. Va multumesc frumos !

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
intreaba daca masina are casco
daca are casco, probabilitatea sa te "parleasca" e mai mica

te uiti la zgarieturi pe suprafetele vopsite, bara de protectie
lovituri si le consemnezi

fa si fotografii masinii inainte s-o ridici pe toate 4 partile

scaunul soferului sa fie fara gauri de la tigara

parbrizul fara ciupituri / fisuri

masina trebuie sa fie curata si uscata
rezervorul, plin, eventual cauti cea mai apropiata benzinarie si alimentezi
sa-ti treaca ora de predare si metionezi cand pleci de la ei din curte, apoi pe bonul de motorina se vede ora de alimentare

sa-ti spun sincer, eu ma feresc de firmele "no name"
prefer sa dau un pic mai mult sa iau masina de la firmele consacrate in domeniu
chiar acum am rezervat la quartz o Skoda Octavia pentru 4 zile in septembrie.

#13
adyuaic

adyuaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.10.2011
as vrea sa inchiriez si eu o masina pentru 4 zile din otopeni/otopeni (preluare/returnare) cu cat mai putina garantie, sa fie de incredere, si ceva putin peste Logan (gen focus, fiesta, etc). imi puteti da vreun sfat?

#14
deejaychrys

deejaychrys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.06.2011
sal tuturor,
Vreau sa inchiriez o masina de pe dpdrent.ro,a mai inchiriat cineva de la ei?

#15
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare, s-au mai imbunatatit serviciile in Otopeni sau tot hotomaneala este ?
As vrea si eu o buburuza pe 2 zile si vreau sa stiu care ar fi cei mai seriosi dintre cei din Otopeni .

#16
alex1502

alex1502

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2013
Salutare! Vin cu o rugaminte... Care dintre voi a inchiriat masini din aeroportul Otopeni, va rog sa-mi spuneti si mie o firma de incredere cu preturi mai putin exagerate. Daca ati avut si experiente neplacute,  va rog sa imapartasiti, sa stiu de cine sa ma feresc :) multumesc anticipat

#17
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016
ce parere aveti de carflexi si platinum rental cars? stie cineva ceva despre ei? am nevoie de o masina 4 zile

Edited by Victor19R, 05 June 2016 - 12:57.


#18
kingrichard

kingrichard

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.07.2016
Nu am auzit de ei. Eu am tot cautat acum cand am venit in tara dar am lovit un cap de pod si acum vor sa imi retina garantia de 150 de euro dar nu era vina mea ca era de ciment capul de pod si nu avea lumini deloc pe el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate