Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

(petre69) ASOCIRE PENTRU INVESTITIE

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Deci treaba sta cam asa
Am un teren in comuna berceni de 1800 mp
Este la iesirea din comuna vis a vis de complexum MAMINA
Dschidere 90 m la DN
Adancime 20 m
Pe o latura de adancime este tot o strada
Curentul e lipit de proprietate
Cred ca sunt si gaze
Canalizare nu este cu siguranta  
------------------------------------------
As vrea sa fac/em ceva pe el si sa plece la vanzare
La ce m-am gandit
1- duplexuri,triplexuri sau ce drequ o intra acolo
Mamina este un complex rezidential deci ar merge asta cu duplexurile
2- azil de batrani
La asta ma cam indoi un pic pentru ca ce as vrea eu nunse prea preteaza la zona
3- astept orice alta sugestie de la gradinita la forari pentru petrol ca nu ma intereseaza atata timp cat locul e exploatat
--------------------------------------
De ce asociere ?
1-pentru ca la anu nu am chef sa stau si sa o frec aiurea
2-Pentru ca nu am destui bani nici pentru una si nici pentru alta iar sa vand terenul doar asa ca sa-l vand nu-mi convine deoarece eu vreau sa muncesc nu sa o mermelesc
Iar cu terenul asta mai stau ocupat inca un an din momentul inceperii lucrarii
---------------
Cati ?
Una sau mai multe persoane
Pretentii
Oameni corecti care sa nu umble cu fofarlica si cu tot felul de tiganii sau smecherii
Oameni care din ce moment stiu ca dispun de o suma pentru investitie sa AIBA acea suma la orice ora nu sa vina cu cacaturi de genul ,stii ca am de luat de nu stiu unde si bala bla bla
De ce
Pt ca o investitie este mult mai scumpa cand nu ai continuitate si in special BANII pentru urmatoarea etapa
-------------------
Si acum probabil ca ce e mai interesant
FORMA DE ASOCIERE
1-ne strangem pana ajungem la un nr de oameni
2-vedem teren si analizam ideiile fiecaruia pana ajungem toti la un rezultat final
3-evaluam terenul sa vedem cat costa
4-fiecare investitor trebuie NEAPRAT sa stie exact de cati bani dispune MINIM pentru investitie
5-le punem pe hartie sinvedem daca banii ajung pentru ce ne propunem sa facem si daca rezultatul este pozitiv in proportie de 75 % trecem la urmatorul pas
6-mergem la notariat/avocat/casa de pensii etc etc  unde fiecare crede de cuviinta ca eu  garantez cu terenul catre voi si voi ca aveti baniii de investitii sau cum drequ se poate face
Eventual facem o asociere cumva unde toti devenim proprietarii terenului si ai banilor depusi intr-un cont
Sau oricare alta forma legala de a face o asociere intr-o investitie de genul asta
Mergem la un avocat ,ceva , si ne zice ala ce forma de asociere sa facem ca toata lumea sa fie confortabila cu ceea ce face
7-sarim pe cai si dam drumul la treaba ,construim,vindem, si daca ne intelegem asa cum trebuie pana la sfarsit poate mai facem un bis in frumusani unde am un teren de 5000 mp cu iesire la lac
---------------------
la ce trebuie sa fim atenti
De regula orice investitie depaseste bugetul alocat asa ca trebuie sa luam asta in calcul si sa nu ne trezim ca nu avem bani vopsit exteriorul sau alte deastea
---------------------
Sper ca nu am uitat ceva
Iar daca am uita revin pe parcurs cu lamuriri

Edited by petre69, 10 March 2013 - 17:48.


#2
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

 petre69, on 10 martie 2013 - 17:40, said:

Am un teren in comuna berceni de 1800 mp

pe terenul asta nici kk sa faci nu investitie

Quote

De ce asociere ?
1-pentru ca la anu nu am chef sa stau si sa o frec aiurea
2-Pentru ca nu am destui bani nici pentru una si nici pentru alta iar sa vand terenul doar asa ca sa-l vand nu-mi convine deoarece eu vreau sa muncesc nu sa o mermelesc

Pretentii
Oameni corecti care sa nu umble cu fofarlica si cu tot felul de tiganii sau smecherii
Oameni care din ce moment stiu ca dispun de o suma pentru investitie sa AIBA acea suma la orice ora nu sa vina cu cacaturi de genul ,stii ca am de luat de nu stiu unde si bala bla bla

De ce
Pt ca o investitie este mult mai scumpa cand nu ai continuitate si in special BANII pentru urmatoarea etapa

si tu crezi ca o sa gasesti prostii sa-ti aduca bani, sa faca totul iar tu doar banii sa-i strangi? cred ca ai incurcat forumul.

la cat de frumos vorbesti te duci la o banca si te asociezi cu ei in vederea unui proiect de luare de bani sub forma de imprumut. apoi cu banii aia costruiesti ditamai dublele sau si triplele iar apoi le vinzi membrilor de pe acest forum.

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Altu la rand ca asta nu a inteles nimic

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
cat consideri ca valoreaza terenul? tu vii doar cu terenul, sau mai aduci si alti bani?

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 _Smiley_, on 10 martie 2013 - 18:42, said:

cat consideri ca valoreaza terenul? tu vii doar cu terenul, sau mai aduci si alti bani?
Mai aduc si bani
Terenul nu stiu cat ar valora dar ma pot interesa cu cat sa vandut in zona in ultimul timp
Probabil cu un 2-300 mii se poate face ceva


Ar intra un minim de doua duplexuri
Sau daca ar iesi un proiect frumos toate legate intre ele ar iesi vreo 6 bucati
Asa din imaginatie zic acum, si am ceva imaginatie ca cam toate proiectele le am in cap ,numai la structuri ma uit pe planuri
Ar fi un 150 mp per unitate
P+1+M sau 2
Vandut cu 800 € / mp media
Construit cu 3-400€/ mp
Scadem teren
Si ar iesi 150mp/unitate x 6 unitati x minim 200€/ mp profit
A iesi undeva la 180 mii euro profit pe toata investitia
Cam pe acolo ar fi profitul dupa ce scazi costul terenului ,apa,gaze si alte prostii
Durata ar fi de maxim un an din momentul obtinerii autorizatiei de constructie

In fine discutia ar fi mai lunga numai ca intai trebuie vazut si analizat mai multe lucruri
Cat e terenul
Cu cat se vand alea de vis a vis si mers la marginea de jos a cerintelor clientului ,aici ma refer la care sunt cerintele de mp ,finisaje,dotari
Nu stiu daca ma fac inteles doar din scris
Dar in fine nu trebuie sa fie unitati locative ,poate fi orice altceva

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 petre69, on 10 martie 2013 - 19:06, said:

..........Vandut cu 800 € / mp media........Construit cu 3-400€/ mp.............Scadem teren................Si ar iesi ......minim 200€/ mp profit.............
deci terenul ar fi cam 2-300 €/mp ? Posted Image
cred ca gasesti lejer si cu 10 €/mp in zona aia....

Edited by _Smiley_, 10 March 2013 - 19:12.


#7
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
Nu ai cum sa faci la Berceni cartier cu terenuri de 300mp cu tot cu constructie. Nu inca si nu acum pe criza asta. Daca pui 200 euro profit, inseamna ca socotesti 500 euro pret final. La 150 mp construiti inseamna 75000 euro casa la gata. De la Berceni pana in centru faci 15-20 minute cu masina. Nu ca ar fi departe dar nici prea aproape nu e. Eu iti urez succes insa ti-as face o sugestie caci bani nu am de bagat. Terenul ala e chilipir vis a vis de pretul final. Daca m-as muta la tara, caci pana la urma asa se cheama, as cauta sa am macar 600-700mp teren, adica vreo 500mp de curte neta. De ce nu imparti terenul respectiv in maxim 3; te asigur ca lumea se uita la suprafata terenului la fel de mult ca la amplasament, ca la utilitati, ca la starea si calitatea constructiei. Intr-un fel suna 600mp teren si altfel suna 300mp. Si pana la urma, macar sa gasesti 6 clienti care sa vrea 6 case de-ale tale ca mai cumperi teren ca sa poti sa oferi o suprafata mai mare.
A, si daca te apuci de treaba sa vi sa cumperi de la mine cea mai ieftina schela din Romania; o vand, nu mai vreau constructii; am 200mp daca te intereseaza.

Bai nene, care Berceni? de Prahova? ca acum am vazut ca 2-300 euro/mp pretul terenului. Eu cred ca e cam 5euro /mp la berceni

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Am spus clar ca evaluarea terenuluin se  va face de catre toti eventualii asociati
Simt nevoia sa punctez ceva
- nu caut sa fur banii nimanui ,am destule hartii dealea cu numere pe ele care se numesc banknote
- niciodata nu am furat sau smecherit pe cineva
-nu sunt pe forum ca sa fac bani ci sunt CA-MI PLACE CEEA CE FAC
-ai bani si ai fi tentat sa investesti in asa ceva dar ai cea mai mica banuiala ca eu umblu cu smecherii te rog frumos sa nu postezi nimic daca incerci sa ma faci hot sau smecheras atata timpm cat nu ma cunosti
-nu sunt tigan ,nu camatar,nu cacanar ,nu nimic
-sunt ceea ce scriu si ceea  ce citesti
-din ce moment am scris cla ca inaintea demararii unei asocieri mergem unde vor asociatii sa gasim o forma de angajament care sa fie confortabila pentru toata lumea
DE CE PELEUL MEU VA GANDITI CA EU CAUT SA UMBLU CU SMECHERIA ca doar nu am zis ca e mama avocat si mergem la ea
Pentru urmatorii care au de gand sa posteze aici am am rugamintea ca
Daca va intereseaza ar fi bine de discutat despre ce ar finde facut si abia dupa ce va ganditi sa investiti intrebati sub ce forma se va derula investitia
Era unu mai sus care zicea ca ciordesc eu banii investitorilor pusi intr-un eventual cont la care sa pot umbla numai eu fara a fi nevoie de semnatura tuturor asociatilor, du-te frate cu barca si vezi-ti de treaba ta ca eu sunt om serios nu cacanr de doi lei

 macaz2006, on 10 martie 2013 - 19:34, said:

Bai nene, care Berceni? de Prahova? ca acum am vazut ca 2-300 euro/mp pretul terenului. Eu cred ca e cam 5euro /mp la berceni
nu
de bucuresti cam 10 min maxim faci pana la metrou cu masina

 macaz2006, on 10 martie 2013 - 19:34, said:

Nu ai cum sa faci la Berceni cartier cu terenuri de 300mp cu tot cu constructie.
pai asta e problema ,sunt o gramada vis a vis
adica treci strada care are 9 metri si sunt o gramada deastea toate vandute
terenul nu este in fundatura sau prin nu stiu ce livada

 macaz2006, on 10 martie 2013 - 19:34, said:

Nu inca si nu acum pe criza asta.
eu am mai trecut prin 2 crize deastea
asta nu este prima criza pentru mine
intodeauna am investit in criza si intodeauna am castigat

 macaz2006, on 10 martie 2013 - 19:34, said:

. De ce nu imparti terenul respectiv in maxim 3; te asigur ca lumea se uita la suprafata terenului la fel de mult ca la amplasament, ca la utilitati, ca la starea si calitatea constructiei. Intr-un fel suna 600mp teren si altfel suna 300mp. Si pana la urma, macar sa gasesti 6 clienti care sa vrea 6 case de-ale tale ca mai cumperi teren ca sa poti sa oferi o suprafata mai mare

singur nu am banii necesari
pentru urmatorii 2-3 ani nu am toti banii sa investesc asa cum vreau eu
eu nu caut neaparat sa fac bani ,banii sunt un produs colateral al pasiunii mele care este constructia de orice care are un acoperis
eu ce caut este sa stiu ca am ceva de facut

 macaz2006, on 10 martie 2013 - 19:34, said:

A, si daca te apuci de treaba sa vi sa cumperi de la mine cea mai ieftina schela din Romania; o vand, nu mai vreau constructii; am 200mp daca te intereseaza.
nu am nevoie de schela ,multumesc
de ce nu pui un anunt pe bursa ?

 macaz2006, on 10 martie 2013 - 19:34, said:

A, si daca te apuci de treaba
mda ,se pare ca inca nu ma cunosti destul de bine
eu nu ca -ma apuc de treaba
eu NICIODATA NU MA OPRESC DIN TREABA , intelegi
la mine e un fel de 4 seasons construction ,fie vara fie iarna noi muncim cu spor
mai am eu o zicala -noi muncim noi nu gandim - un fel de piturca -ai minge sau nu ai, tu tragi la poarta

Edited by petre69, 10 March 2013 - 20:23.


#9
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
unde naiba e bursa aia ca am cautat-o de mi s-a acrit

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
prima de sus in jurnale
dar nu alea de succes
http://forum.softped...nstructie-casa/

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
http://forum.softpedia.com/anunturi/

Recomand seriozitate, Petre e om cu multa experienta si care stie bine cum se investesc banii, dar si cum sa-i scoata inzecit.
Cu alte cuvinte stie cu ce se mananca lucrurile astea.
Comentatorii aflati in treaba sa se abtina.
Ma bagam si eu dar n-am casa nici pe planseta. :D

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Astrul, on 10 martie 2013 - 22:20, said:

Ma bagam si eu dar n-am casa nici pe planseta. Posted Image
hai bre si cu aia odata
alege 2 idei da cu banu
fa doua schite dupa ideea castigatoare da cu banu
si ai rezolvat proiectul
tii banul cu care ai dat si daca pe parcurs e ceva ce nu-ti convine il calci in picioare

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gcAP3IVYtiE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam asa esti si tu. Tot timpul pe val. Te invidiez pentru puterea de munca si dorinta de a fi perpetuum mobile.
Te mai tin bateriile?

#14
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
e pe duracell

bateriile, da, buzunarele, nu...

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Deci la anu nema santier ?
Va trebui mutat inapoi jurnalul de la primul bloc ,ca am de gand sa infrumusetez intrarea ,ceva garduri,niste boscheti etc etc

#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
pai si fara sa-l mut nu-l mai infrumusetezi?

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Astrul, on 20 martie 2013 - 20:30, said:

pai si fara sa-l mut nu-l mai infrumusetezi?
Il infrumusetez ca nu mi-a placut niciodata intrarea aia
Vreau ceva mai mult verde pe acolo

Plus ca anul asta am de gand sa dublez polistirenul pe lateralele alea mici

#18
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
poze poze

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate