Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Comparatie Porotherm vs Cemacon vs caramida sarbeasca

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009

 Astrul, on 29 martie 2013 - 14:18, said:

Porotherm STH, Soceram, Cemacon, cam astea sunt caramizile "de top".
Soceram si Cemacon au peretii mai grosi, sunt mai putin casante, STH-ul este mai bun izolator. PTH, Brikston, altele....marketing.
STH de Sibiu sau de Gura Ocnitei ?

#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am lucrat cu cea de la Sibiu.

#21
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009

 Astrul, on 20 mai 2013 - 19:56, said:

Eu am lucrat cu cea de la Sibiu.
sth se face doar la cluj

#22
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Atunci la cluj. Tot p-acolo prin zona.

#23
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
si PTH-ul de Cluj e mai bun fata de celelalte doua fabrici  . Probabil ca fiind ultima fabrica data in folosinta , au venit cu niste matrite si cuptoare un pic mai performante fata de celelalte doua.

La mine in zona , majoritatea distribuitorilor/depozitelor ..se "alimenteaza" cu pth de la Cluj . Nu doar ca e mai aproape , dar e si mai buna (dupa spusele lor) dar si pe verificarile/testarile facute de mine (atat ochiometric cat si testat "fizic"/pe teren ) .

#24
cri07

cri07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2007
In concluzie, vad ca nimeni nu-l contrazice pe Astru :)
Eu inca oscilez intre STH si Cemacom....

#25
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Mi-au venit niste paleti de caramida Porotherm. Cum stiu daca-i facuta la Cluj sau la Sibiu ? Pe palet scrie doar un cod de fabrica : 3711.

#26
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Eu am folosit Porotherm STH 38, facuta langa Cluj (Tritenii de Jos). Asa e cum zice @Astrul, e mai casanta, unele vin sparte in paleti (sub 2% totusi).
Am vazut si noua caramida de Cemacon Zalau (cu sediul in Cluj, acum), care pare bine facuta. Am observat o usoara crestere de calitate, mai ales dupa schimbarile de conducere si relocarea sediului social la Cluj. In plus, tot cu aceasta ocazie au scos pe piata si caramida de 44 cm grosime ... Posted Image . Eu zic ca sunt buni acesti doi producatori.
De Brikston, Soceram, nu stiu ce sa zic, le-am vazut doar, lumea zice de bine de ele. Eu am folosit de le Brikston caramida mica plina, eficienta - CPU, care a fost foarte ok calitativ. Nici o piesa sparta in palet, practic fara pierderi la punerea in opera, desi aproape jumatate au trebuit taiate.
Asta e experienta mea. Despre Siceram, Soceram si alte tipuri de caramizi nu stiu, nu am avut contact cu ele. In zona mea, astea trei sunt mai frecvente: Porotherm, Cemacon, Brikston. Restul, sunt exotice.

#27
marushklmi

marushklmi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2013
despre caramida macofil (tg jiu)aveti ceva informatii?
am primit azi o oferta de la un depozit, la 2,34/buc (290/240/188) fata de 3,55/buc Brikstone sau 3,1/buc Thermokron(buzau,satuc)-rezulta ca e suspect de ieftina!!!
toate caramizile sunt portante,cel putin asa au zis reprezentantii!!

#28
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
A folosit cineva caramida Evoceramic44 Super TH de la Cemacon (44cm grosime)?
Ma documentez in ideea de a face o casa izolata termic, insa fara a folosi termosistem pe exterior.

#29
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Eu nu am folosit, dar stiu o persoana care a folosit alta caramida de 44 cm. In final a ajuns sa o izoleze casa cu 5 cm polistiren, pentru ca, se pare, nu a fost suficienta doar caramida. Eu am vrut sa fac la fel, zid de 44cm, fara izolatie, dar nu merge. Vezi ca R = 3,15. Pentru o izolare termica ok, R trebuie sa se apropie de 5. Valoarea asta se obtine, din pacate, numai cu izolatie suplimentara. Eu am caramida de 38, cu R=2,3 (zic ei) si intentionez sa izolez cu vata bazaltica de 10-12 cm, pt R=5-5,5. Exista configuratoare de pereti unde se poate calcula grosimea peretelui si a izolatiei pentru o anume izolare, la fel si aspectul umiditate.
Daca doresti ceva la care, dupa etapa la rosu, sa nu mai izolezi, ai alternativa zidariei duble.sandwich: caramida de 25-30 + 5-10 cm vata bazaltica + caramida 12-15 cm. Asta e solutia cea mai ok din toate punctele de vedere, mai putin financiar.

#30
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
In varianta aceasta de perete dublu, peste vata se si tencuieste si apoi vine zidul exterior, sau vata este doar aplicata intre cele 2 ziduri? Ma gandesc totusi ca poate aparea condens, vata aceea se va uda si va pastra ud si peretele interior...si de aici diverse probleme.
Alt aspect: fundatia / grinda de elevatie se va supradimensiona in aceasta varianta (adica sa aiba grosimea peretelui rezultat din acest sandwich)?

#31
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu se tencuieste, eventualul condens e eliminat din vata in aerul din interstitiu.

#32
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
La zidaria dubla pe care am vazut-o eu se lasa un spatiu de ventilatie intre vata si stratul exterior de caramida, iar din loc in loc, pe fiecare segment de zid incadrat de stalpi, se fac 2 fante de ventilatie. Cred ca asa este ok din toate punctele de vedere.

#33
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
varianta de perete dublu vazuta de mine era fara izolatie intre cele 2 rinduri de zidarie . era doar aer si ancorele care tineau cele 2 ziduri impreuna. ma gindeam ca totusi in loc de vata se preteaza mai bine perlitul pt a umple golul creeat .
Posted Image

#34
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Da, ai dreptate, erau si ancore (bare de OB fi6) intre peretele interior, de rezistenta, si cel de 12 cm, peste izolatie. Despre condens, acesta apare la nivelul punctului de roua, si se pare ca acesta este la interfata dintre aer si salteaua de vata. De aceea aceasta umezeala in exces trebuie eliminata si ca atare se lasa aceste guri de ventilatie. Sistemul ce l-am vazut seamana foarte bine cu o fatada ventilata, dar placarea exterioare este cu caramida nu cu placile alea de aluminiu/compozit (alucobond). Este bine de stiut ca polistirenul nu este ok la acest tip de zidarie datorita permeabilitatii la vapori, semnificativ mai mica decat caramida. Vata bazaltica pare ca are, in datele puse la dispozitie de producatori, un coeficient asemanator cu caramida, deci este ok de pus intre 2 randuri de caramida. Cel care isi face acest sistem de zidarie este inginer constructor de meserie si isi face casa pentru el.

#35
Silvyio

Silvyio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.02.2016
Salutare,

As dori sa aflu parerile voastre despre caramida EvoCeramic 44 de la Cemacon. Citez "singura cărămidă fabricată în România care nu necesită materiale termoizolante suplimentare"
Este cineva pe forum care a folosit aceasta caramida fara termosistem?
merita investitia in aceasta caramida?

Numai bine!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate