Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2827
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Buna. Stiti cumva daca Nissorun omoara afide sau mamarute? Mi-au aparut paianjeni rosii in solar si nu stiu ce sa fac. Daca nu stropesc in cateva zile omoara astia tot, dar am o gramada de larve de mamarute si as vrea sa le pastrez.

#2828
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Hi. Care e mai bun pt rosii in camp: lithovit sau cropmax. Am pus rosiile tarziu si vreau sa creasca mai repede

#2829
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Apa la 3 zile.

#2830
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010

View Postech, on 31 iulie 2021 - 14:22, said:

Pai oamenii primesc acum hrana si medicamente cu chimicale si sunt mai rezistenti. Pe vremuri, cand traiau mai natural, traiau mai putin.
In privinta celor care cultiva bio ma cam indoiesc, prea aud de multi care incearca si nu le iese.

E diferenta intre propaganda si realitate. Oamenii sunt mult mai putini rezistent acum decat in trecut. Am auzit de multe ori de la batrani expresia 'nu erau atatea boli pe vremuri'. Valabil si la oameni si la plante.
Statistica folosita pentru asta e 'speranta de viata'. Dar asta e foarte mult afectata de mortalitatea infantila care era foarte mare acum 100 de ani. Sa nu uitam ca vest europenii au aflat ca trebuie sa se spele mai des de doua ori pe an, foarte recent. In plus, subnutritia era ceva comun. Nivelu de CO2 era foare mic, plantele era subnutrite din cauza asta. Olandezii aveau o medie de inaltime de 1.60. Si sa fim sinceri, oamenii erau si foarte prosti.
In plus, foarte multi bolnavi in faza terminala sunt tinuti in viata 5-10 ani pe aparate.

E diferenta mare intre nivelu de sanatate intre ghetourile din Africa si Okinawa de exemplu. Si intr-un loc si in altu, oamenii traiesc bio. Dar speranta de viata in Okinawa e 90 de ani in ghetouri e 30 de ani.
Daca vrei sa faci agricultura bio, e bine sa incerci sa simulezi echivalentul din Okinawa sau alte 'blue zones'. Daca plantele traiesc ca in ghetou, subnutrite, atunci si rezultatu va fi la fel.

De exemplu, nivelu de sanatate in Loma Linda, California e peste LosAngeles. Iar americanii au cele mai mari cheltuieli cu 'sanatatea'.
Nu cred ca speranta de viata va creste de acum inainte. cred ca va scadea mult. Nu cred ca persoane de 30-40 ani care obosesc daca urca 2 etaje, vor trai foarte mult.

#2831
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Media de viata va creste, fara indoiala, in continuare. Nu stiu de ce zici de oamneii care obosesc urcand scarile, da, sunt unii fara indoiala, dar per total gradul de fitness a crescut, si va creste mult mai mult, datorita influentei/presiunii retelelor de socializare si datorita faptului ca odata cu cresterea standardului de viata aspectul fizic a devenit si va deveni si mai important.

#2832
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

View Postmama_lor, on 11 octombrie 2021 - 10:54, said:

odata cu cresterea standardului de viata aspectul fizic a devenit si va deveni si mai important.
Numai americanii nu au aflat, continua sa bage in ei mancare ''industriala'' in nestire doar pentru ca isi permit

#2833
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postmama_lor, on 11 octombrie 2021 - 10:54, said:

Media de viata va creste, fara indoiala, in continuare. Nu stiu de ce zici de oamneii care obosesc urcand scarile, da, sunt unii fara indoiala, dar per total gradul de fitness a crescut, si va creste mult mai mult, datorita influentei/presiunii retelelor de socializare si datorita faptului ca odata cu cresterea standardului de viata aspectul fizic a devenit si va deveni si mai important.

cu 60-70% din populatie obeza sau supraponderala in unele tari ... e cam greu de crezut ca a crescut gradul de fitness.

poate ai vrut sa zici ca a scazut, atunci este ok Posted Image

#2834
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Nu vi se pare ciudat ca nu mai poti sa faci nimic fara sa fii dependent de industria chimica? Ai luat un soi 'modern' trebuue 12 tratamente, ai obisnuit plantele, pomii cu ingrasaminte chimice, trebuiesc si fungicide, ai luat un medicament pentru o boala, a ameliorat simptomele dar esti dependent pe viata de medicamente..
Tot sistemu pare gandit sa faca vanzari cat mai multe pentru industria chimica. Nu mai cred teoria ca se adapteaza bacteriile la antibiotice.. pai daca vezi ca se adapteaza odata, de doua ori, de trei ori, atunci schimba abordarea.. nu veni cu otravuri (anti bio = anti viata) mai tari sa creezi patogeni si mai periculosi.
Cand au aparut substantele primadata, se numeau otrava pentru insecte, otrava pentru iarba, otrava de sobolani, otrava ptr ciuperci... oamenii foloseau cu grija cat mai putin posibil. Ca sa faca vanzari au fost redenumite in insecticid, raticid, ierbicid, fungicid..

Parintii mei au cultivat rosii si alte legume 40 de ani. Acum 15-20 de ani vecinii au inceput sa se planga ca nu mai merg cum trebuie. unii au renuntat, cativa au trecut pe chimicale. La noi au mers bine pana acum 5 ani. Nu cred ca am vazut nici o boala pana atunci. Singurele probleme erau gandacu de colorado si cateodata musculite la varza.
Pana acum 5 ani, in gradina se adauga cate o remorca de gunoi de grajd. Fara nimic altceva. nici ingrasaminte nici tratamente.
Acum am inceput sa fac compost din resturi alimentare, iarba crengi tocate. O sa am pentru 1-200mp probabil. Sa vad daca are acelasi efect ca si gunoiul de grajd. Am un rand de zmeura la care am pus un strat de rumegus si sa devoltat foarte bine fara nimic altceva. Plantele s-au descurcat miliarde de ani fara fungicide si insecticide, daca au tot ce le trebuie se descurca si acum.

#2835
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Ciudat e pentru aia care au trait si alte vremuri
Acum asta e noua normalitate

#2836
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Foloseau putina otrava.... O laie.

Pentru ca erau inculti, prosti facuti gramada....
Habar nu aveau ce e ala fungicid, toata boala era "mana"....majoritatea acelor minunati tarani iscaleau cu destu.

Si dadeau cu "otrava" aia pana albeau campul, sau il albastreau... Ca erau cartofi sau rosii... Nu ca nu dadeau, dadeau cu sacul ai otrava era bomba nucleara, nu apa cu sifon ca azi...

Otrava care atunci costa nimic si o dadea tot prostul e azi subiect de arest preventiv daca o detii..

Era si zapada cand eram noi mici, toata iarna, 3 luni de tarait ditamai sania, ramaneam inzapeziti in fiecare iarna cate 2-3 saptamani...
Dupa 30 de ani copii nostri au vazut zapada la tv, fie-mea a facut primul om de zapada la 7 ani... Si a doua zi cand am fost sa ii lunem si fular, am gasit o tigaie si 5 pietree in noroi.


Nu spun ca azi e bine, nu spun ca o parte din cele expuse mai sus nu au partea lor de adevar dar per total erorile,  omisiunile si confuziile sunt atat de multe incat zici ca e propaganda d'aia ieftina de te ia burta...




#2837
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

 parintele, on 15 octombrie 2021 - 08:24, said:

Foloseau putina otrava.... O laie.

Pentru ca erau inculti, prosti facuti gramada....
Habar nu aveau ce e ala fungicid, toata boala era "mana"....majoritatea acelor minunati tarani iscaleau cu destu.

Si dadeau cu "otrava" aia pana albeau campul, sau il albastreau... Ca erau cartofi sau rosii... Nu ca nu dadeau, dadeau cu sacul ai otrava era bomba nucleara, nu apa cu sifon ca azi...

Mai taie din ele, da-le dreq... Posted Image
O fi fost prin zona ta, eu la bunicii mei nu am vazut decat cenusa si ''piatra vanata''
Si balegar de toate soiurile ca aveau curtea plina de aniamle
Eu zic de gospodarie nu de cum se producea la OLF sau CAP pentru productii record, acolo stiu ca Furadanul si DDT erau nelipsite

Edited by validoe, 15 October 2021 - 09:07.


#2838
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

 ADAMCLISI-2020, on 06 noiembrie 2021 - 23:40, said:

ai lui erau pesemne din cei saraci ce nu-si pemiteau nici DDT ..
Tu daca iti permiti Furadan de ce nu dai cu el in gradina?

#2839
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
era vb de vremurile trecute...acum 40 de ani nici dracu nu se gandea la bio...toti faceam foamea si taranii se chinuiau cum puteau sa aiba macar recolta din gradina sa poata trai decent...

#2840
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Da, nici nu cred ca existau termenii bio sau eco. Ori erau ingnoranti, ori ''conservatori'' si faceau doar cum au pomenit din batrani, nu stiu
Eu am zis strict de alor mei, nu o duceau chiar rau, mai trimiteau si la flamanzii de la oras un ou, o pasare, un zaibar

#2841
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

 ADAMCLISI-2020, on 07 noiembrie 2021 - 16:01, said:

era vb de vremurile trecute...acum 40 de ani nici dracu nu se gandea la bio...toti faceam foamea si taranii se chinuiau cum puteau sa aiba macar recolta din gradina sa poata trai decent...
Si mai mult de 40. Fabricarea DDT s-a oprit la inceputul anilor 70 cand eram in primii ani de liceu. Am mai prins instalatia in functiune.Au ramas povesti nemuritoare despre acesta instalatie si cum se fura alcool de acolo (in fabricatie se utiliza alcool etilic). DDT se utiliza pt tot ce insemna insecte, la la pureci si paduchi la gandacul de colorado. Dupa interzicerea DDT-ului a ramas HCH-ul (lindan), la mine in oras a fost si asta o pacoste din cauza depozitarii necontrolate a "inactivului", izomerul asa zis inactiv care se arunca. Si asta s-a folosit de la dat pe cartofi la omorat soareci si sobolani, putea ingrozitor (nici DDT-ul nu era mai prejos) si a fost raspandit pe o gramada de terenuri infectandu-le. Anul trecut s-a inceput actiunea de ecologizarea unui asemenea sit contaminat, s-a ras tot, vegetatie si sol si acum se incinereaza intr-o instalatie amplasata in apropierei

#2842
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Si totusi DDT-ul exista si in anii 80 fara probleme, la tara erau cred stocuri, bunicii mei foloseau asa ceva pentru colorado prin anii 85-86, imi amintesc ca era pus in niste "sticle" din plastic gen stropitoare (se foloseau uzual pentru stropit rufele la calcat), si cand apasai pe sticla iesea praful, si asa dadeau pe vinete, cartofi si uneori si prin casa vara can intrau furnicile...

Naspa ca istoria ne invata ca orice substanta folosita in agricultura si nu numai, la un moment dat s-a dovedit a fi extrem de nociva. Si totusi traim, si noi si cei mai in varsta decat noi.

Concluzia ar fi ca in fapt cheia este in moderatie si ca nu e dracul chiar asa de negru :)

#2843
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

 MirceaDWC, on 08 noiembrie 2021 - 11:52, said:

Si totusi DDT-ul exista si in anii 80 fara probleme, la tara erau cred stocuri, bunicii mei foloseau asa ceva pentru colorado prin anii 85-86, imi amintesc ca era pus in niste "sticle" din plastic gen stropitoare (se foloseau uzual pentru stropit rufele la calcat), si cand apasai pe sticla iesea praful, si asa dadeau pe vinete, cartofi si uneori si prin casa vara can intrau furnicile...

Naspa ca istoria ne invata ca orice substanta folosita in agricultura si nu numai, la un moment dat s-a dovedit a fi extrem de nociva. Si totusi traim, si noi si cei mai in varsta decat noi.

Concluzia ar fi ca in fapt cheia este in moderatie si ca nu e dracul chiar asa de negru Posted Image
Nu-i sigur ca era DDT, poate era HCH, oamenii de la tara nu prea faceau deosebirea, stiau doar ca pute (cu cat mai tare cu atat era consuderat mai strong) si ca e bun de dat la cartofi sau mai stiu eu la ce.Sigur ca la nivel individual cei mai multi din cei care au folosit au supravietuit, dar la nivel de societate multi s-au si inbolnavit si nici n-au stiut care a fost cauza.

#2844
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Poate ca era altceva, dar oamenii ii ziceau DDT. Ai mei, dadeau pe gaini, de exemplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate