Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#199
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 GERULA2006, on 12 mai 2013 - 08:12, said:

Salut!
Am pus gazon si trifoi pitic pe 300 mp. Acum iarba are cam 12 cm si trifoiu 3-4 cm. Vreau sa tund si apoi sa fertilizez. Am facut rost de uree. Am inteles ca este foarte puternica. Este bine sa dau cu ea si daca da in ce cantitate si cum?
Daca se tunde si trifoiul are ceva?
Va multumesc!
Cum ai gazon cu trifoi pitic (alb) nu are sens sa mai bagi ingrasamant. Acum daca l-ai cumparat foloseste-l dar e pacat sa chimizezi pamantul cand nu are rost. De tuns poti tunde acum dar minim 4 cm. Nu seta masina mai jos ca tunzi mult din trifoi. Nu are nimic daca tunzi si trifoiul. O sa arate mai frumos dupa tundere. Pe viitor nu mai baga ingrasaminte ca nu faci decat sa strici solul si e pacat. Eu am de anul trecut gazon cu trifoi pitic, nu am bagat niciodata ingrasamant si il tund la 4 cm cam la 4-5 zile. Pana acum l-am tuns de vreo 5 ori.

 maddox_dtv, on 12 mai 2013 - 09:51, said:

Deocamdata plantele se descurca si fara suplimentul de azot. Tunzi bineinteles totul daca sunt impreuna. Daca sunt in locuri diferite tunzi momentan gazonul mai tunzi de 2 ori si dupa aceea dai cu uree si imediat irigi.
Este adevarat ca este foarte concentrata dar probleme sunt daca se pune mult intr-un loc sau ramane pe frunze ceea ce la gazon, mai ales daca este proaspat tuns, nu va fi cazul. Trifoiul indiferent daca este pitic sau nu, are propietetea de a fixa azotul din atmosfera in sol, deci nu are nevoie de fertilizare cu azot si cred ca trebuie sa mai creasca inainte de tuns.

@cxd
Este 100% corect. Am folosit Trend 90 la varza si a crescut mai bine. Dar la varza chiar sunt probleme daca nu se folosesc adjuvanti.
Asa ca propun un sondaj: Avem o problema cu mana la rosii. Obligatoriu folosim un fungicid. In afara de asta cine vrea sa mai manance si: 84% heptametiltrisiloxan modificat cu polialchilenoxid?
La rosii pentru mana poti incerca cu lapte degresat daca nu ai multe fire. 1 litru lapte la 9 de apa + 40 picaturi de tinctura de iod. Am inteles ca functioneaza si rosiile de simt bine. Eu inca nu am incercat dar o sa aplic metoda. Merge si la ardei. O sa incerc si la vie sa vedem daca merge. La vie pentru acarieni am folosit apa cu sare (2 linguri de sare la 4 litri de apa) si a functionat.

Edited by Clovis, 12 May 2013 - 10:09.


#200
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

 maddox_dtv, on 12 mai 2013 - 09:51, said:

@cxd
Este 100% corect. Am folosit Trend 90 la varza si a crescut mai bine. Dar la varza chiar sunt probleme daca nu se folosesc adjuvanti.
Asa ca propun un sondaj: Avem o problema cu mana la rosii. Obligatoriu folosim un fungicid. In afara de asta cine vrea sa mai manance si: 84% heptametiltrisiloxan modificat cu polialchilenoxid?

Cine maninca si mancozeb 80 %, 500 gr. clorotalonil, triadimenol 20 gr. / kg + folpet 700 g / kg etc.

#201
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Cxd , cu Agroleaf P 12-52-5 se poate da , chiar daca am un rand  de flori ? mai am de dat un tratament cu el si dupaia trec la

Vegetatie, legarea fructelor - saptamina 6 + 7  2.06.2012


Cropmax - foliar  

am dat la 6 - 8 zile dupa plantare cu cropmax  si o data cu Agroleaf P 12-52-5 mai urmeaza sa dau asta seara cu  Agro P si dupaia trec la  saptamana 6 -7  pe cropmax

vroiam sa stiu daca nu ataca floarea .

multumesc.

Edited by Funw, 12 May 2013 - 14:28.


#202
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Da linistit.

#203
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Gazonul este amestecat cu trifoiul. Deci e mai bine sa nu dau cu uree. Maine ma duc sa cumpar o masina de tuns si ii dau prima "tunsoare". O sa o setez la 6 cm pt a nu taia trifoiul.
Eu ma gindeam ca dind cu uree ii dau un imbold la trifoi , ca a crescut cam incet in comparatie cu iarba.
PS: pe punga de gazon scrie ca dupa tundere , o data pe luna sa dai cu azot.

Edited by GERULA2006, 12 May 2013 - 23:45.


#204
stelist_tm

stelist_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.03.2008
Va salut
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Am un solar de 60 de metrii patrati si cultiv in el rosii, catraveti si ardei.Anul acesta este al treilea de cind am solarul si acum ma confrunt cu un atac masiv al viermelui de sirma, saminta de castraveti a mincato de doua ori, ardei iau atacat pe toti si a trebuit sa schimb si foarte multe fire de rosii. Am cumparat o solutie si anume emerite pe care trebuie sa o  dizolv in apa si sa torn la fiecare planta in timpul udarii prin picurare, sper sa ma ajute.Ce doresc eu sa aflu de la voi cum trebuie sa procedez la dezinfectarea solului  din solar inainte de infiintarea culturii, cu ce solutii se da ?.Trebuie dezinfectat solul si toamna cind pun pe iarna spanac, ceapa si salata ?Se poate da si cu var?

#205
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Cu furadan

#206
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@stelist-tm
Basamid de sodiu este produsul cu care poti steriliza solul intre culturi. Atentie! Nu se foloseste pe vreme rece. Pentru a avea eficienta trebuie incorporat in solul umed, apoi udat din abundenta, acoperit cu folie (emana un gaz) si astupate gaurile, fantele si ingrpatata folia pe capete. Superatentie! Posibil ca gazul emis sa afecteze folia solarului, deci trebuie tinut solarul deschis, aerisit.
M

Basamidul nu este nociv, nu ramane in sol, se gazeifica in totalitate.
Pretul este cam maricel.
M

#207
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006

 meganedoi, on 14 mai 2013 - 00:24, said:

@stelist-tm
Basamidul nu este nociv, nu ramane in sol, se gazeifica in totalitate.
Pretul este cam maricel.
M

Preţul poate părea mare dar depinde de suprafaţă. Dacă nu poţi cultiva nimic pe suprafaţa respectivă din cauza dăunătorilor din sol este mai păgubos.
L-am folosit o singură dată după o fertilizare greşită cu gunoi de grajd infestat...

DAR ACESTA SE FOLOSEŞTE ÎNTRE CULTURI

În cultură nu ştiu nimic pentru viermii de sârmă în afară de Sintogrill.

#208
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Este exact ceea ce a cerut :)
pentru "dezinfectarea solului  din solar inainte de infiintarea culturii"

#209
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 jumborom, on 10 martie 2013 - 11:46, said:

Ma gandeam sa adunam sub o umbrela mai mare informatii atat despre ingrasaminte / fertilizatori, cat si cele referitoare la boli si daunatori + programe de combatere a lor, indiferent daca se folosesc ingrasaminte / pesticide chimice ori bio.

Fiecare alege ce este potrivit pentru el.
Nu sunt de parere ca este normal sa cultivi legume in curte sau solar si sa folosesti chimicale.
Pentru fertilizat foloseste compostul mai ales ca e gratis.De obicei se pune in el tot ce inseamna resturi vegetale verzi si uscate si anume:
resturi menajere ramase la la legume si fructe,hartie dar nu din cea cerata,toate resturile din gradina cum ar fi iarba buruieni.
Recomandat ar fi sa faci 2 gramezi de compost
Una activa care se poate folosi si una la care inca sa adaugi ca sa ai si pentru la anul.
Compostul se face prin adaugarea de straturi egale,succesive de materiale verde si material uscat.Doar un singur materil nu due la nimic.

Pentru inlaturarea daunatorilor care se aseaza pe frunze foloseste ceai de compost.

Pentru cele care saliveaza dupa radacinile plantelor foloseste urmatoarele secrete:
cauta pe net ce plante trebuie plantate intre culturi care sa inlature insectele si daunatori.Spre exemplu unele insecte fug de patrunjel si cimbru.Acestea se monteaza la granitele culturilor.

#210
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Care-i reteta pentru ceai de compost?Se da asa sau se dilueaza?

#211
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Salutare!
Daca am stropit cu bravo si la aproximativ 3 ore a plouat este necesar sa repet stropirea?
Daca da, trebuie repetata imediat sau sa las cateva zile?

#212
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Parerea mea, repet, parerea mea este sa lasi sa treaca 1-2 zile apoi sa dai din nou dar cu o concentratie scazuta.

#213
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
@Carapicho
Este foarte normal sa nu folosesti chimicale la producerea legumelor pentru consum propiu, dar trebuie sa tinem cont si de faptul ca in unele zone ale tarii chiar nu se poate fara pesticide. Am cunoscut foarte multe persoane care au ales sa nu trateze chimic propia cultura  din care nu a mai ramas nimic, bineinteles, dupa care a trebuit sa cumpere de la piata legume. Diferenta este ca cel putin in cazul in care ne tratam culturile putem sa alegem pesticide mai prietenoase si sa respectam timpul de pauza de la tratament la recoltare, lucru pe care nu toti producatorii il fac.
De exemplu cineva recomanda folosirea furadanului la dezinfectarea solului, iar despre furadan (care acum este interzis in romania si cand a fost permis s-a folosit la tratarea porumbului inainte de semanat) se spune ca daca un greiere mananca din furadan va muri si va muri si broasca ce mananca greierele  si barza care mananca broasca ( folclor romanesc de').
Pe de alta parte un nutritionist afirma ca este mult mai benefic pentru organism sa consumam fructe si legume chiar si tratate cu pesticide, decat sa nu consumam deloc sau prea putine.
Asadar, pentru ca unii colegi mi-au cerut o lista cu ce ar trebui sa aiba in dulap, aveti in continuare o parte din ce folosesc eu.
Insecticide: - Actara 25WG actiune sistemica cu spectru foarte larg, folosit o singura data pe an;
-confidor energy, mospilan - sistemice, spectru larg, fiecare cate 3 tratamente pe an dar nu merge alternat unul cu celalalt pentru ca fac parte din aceeasi grupa chimica;
-Karate zeon - spectru larg, actiune indelungata datorita zeonilor;
-Laser 240 - insecticid biologic;
-Milbeknock - insecto-acaricid cu pauza redusa.
Multe alte insecticide sunt foarte volatile si folosirea lor in perioade cu temperaturi peste 24 de grade este forte ineficienta.
Fugicide: -pe primul loc zeama bordeleza dar pe care o las pentru perioada de cules;
- Bravo si dithane au cel mai larg spectru de combatere;
-Melody compact - cele mai bune rezultate la combaterea manei si alternariozei la rosii si a manei si patarii unghiulare la castraveti;
-Antracol, ridomil gold - necesare pentru alternarea substantei  active in tratamentele din anii ploiosi tot la rosii si castraveti;
-Shavit - fainare la castraveti si dovlecei;
-Thiovit Jet - tot fainare dar cu timp de pauza mai redus;
-Rovral - putregai cenusiu la tomate si ardei;
-Topsin - fuzarioza si verticilioza la ardei si vinete dar si rosii si pepeni mai rar.
Acaricide: Nissorun, vertimec, envidor la castraveti si vinete.

@Iulian2828
Daca tratamentul a fost facut in scop curativ, adica daca aveai o ciuperca in cultura in stadiu avansat de atac este obligatoriu un nou tratament in momentul in care s-au redus sansele de ploaie, se poate intra pe loc si s-au zvantat frunzele, cu un produs cu alta substanta activa. Daca tratamentul a fost facut preventiv fara a avea o infectie in cultura si zilele au devenit insorite poti sa stai linistit mult timp dar cu ochii pe ele.

In general tratamentele se fac preventiv la avertizare dar cum se vede nu prea putem sa ne bazam pe ei. Altfel avertizarea o face vremea: daca ploua dupa care sunt 3 zile inorate atunci este posibil sa apara ciuperca daunatoare si putem sa facem un tratament preventiv. Tratamentele preventive se fac in general la 7-14 zile in functie de vreme, iar cele curative la 5-7 zile in functie de intensitatea atacului.
O alta metoda de avertizare este intre noi. De exemplu l-am avertizat pe 1orgu ca la mine au aparut paduchii la ardei. Pentru ca sunt foarte mici 1orgu nu i-a vazut si a ramas fara varf de crestere la 30 % din ardei, dar nu este problema pentru ca tocmai a scapat de ruperea bobocului.

#214
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Multumesc ptr "trusa de prim ajutor" !

O trec in dotarea casei,alaturi de "nurofenu' cel de toate zilele al copiilor !

#215
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Azi, intre orele 10.00-10.30, am stropit toti ardeii, kapia, gogosarii, castravetii, vinetele, conopida. Am folosit 1 plic de ,,mospilan'' 3gr./10 l apa. Am combinat cu 10ml ,,copmax''.
Amandoua , le-am pus in vermorel si am folosit duza cu jetul cel mai fin din dotarea pompei. Puverizarea am facut-o de jos in sus, prin baleiajul , capului de stropit.
Cu tot cu preparare, in 40 de minute, a fost si pompa spalata. Am folosit doua ,,sarje''. Am dat si la toate rosiile din gradina. In solar, momentan, nu am nici un motiv. Stau cuminte, dar ma uit de 3,4,5 ori pe zi. Deja la cate vizualizari am facut, sau inregistrat pe retina, toate frunzele si frunzulitele. Daca apare ceva suspect in culoarea frunzelor, institui  starea de alarma. Frunza unei plante de tomate, este prima care ne da un semnal de alarma. Lipsa apa, prea multe apa, canicula sau prea rece, atacuri ale daunatorilor indiferent din ce categorie fac parte si multe, multe altele. Cand intrati in solar, sau cand mergeti in gradina, prima si prima data, nu va uitati la ,,gogo''. Ochii sa va fie in primul rand pe frunze. Ca atunci cand va uitati in portofel. Prima data la cati bani mai avem. Frunzele sun banii nostri. O vizualizare generala, o trecere sumara printre randuri. Daca totul pare ok., atunci puteti sa vorbiti cu ele, sa le mangaiati, sa masurati inaltimea la care au ajuns, diametrul ,,gogonelelor'', le mai spuneti o poveste frumoasa si veti observa, cum ele intorc, incetisor si foarte suptil, ,,capul de crestere'' catre voi. Asta este semnalul ca sunteti prieteni. Voi le respectati, iar ele va vor recompensa. Cu ce au ele mai de pret!
Am gasit si ,,melody compact''.
A ramas ca maine sa comand ,,kendal-te''!
Farmacia fito sau trusa de prim ajutor pentru plante, este complecta cu toate cele mentionate de madox in lista lui!
Sa nu credeti ca sunt prea multe si folosite in exces. este recomandata si chiar obligatorie, alternarea acestora. in caz contrar ,,eficienta zero''.
Fiecare este folosit pentru altceva. Fungi, mana, patarea frunzelor, insecte, musculite, paianjeni. Posibil ca unele dintre acestea sa nu fie necesar sa le folosesc.
Dar la primul semnal, este mai usor sa deschid usa dulapiorului sa iau ce trebuie si sa aplic imediat tratatia corespunzatoare. In caz contrar, trebuie sa plec in cautare, poate nu gasesc ce-mi trebuie, aman o zi, doua si GATA! Am ratat momentul, am pierdut partida cu daunatorii. Ei doar atat asteapta!
Dar Iorgu, e pregatit si sta de veghe. Atacatorii sunt invinsi, inainte sa poata ataca masiv! Razboi total, inamicilor legumelor noastre. Prin toate mijloacele!
Victoria este de partea noastra!

#216
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

 maddox_dtv, on 19 mai 2013 - 09:17, said:

@Iulian2828
Daca tratamentul a fost facut in scop curativ, adica daca aveai o ciuperca in cultura in stadiu avansat de atac este obligatoriu un nou tratament in momentul in care s-au redus sansele de ploaie, se poate intra pe loc si s-au zvantat frunzele, cu un produs cu alta substanta activa. Daca tratamentul a fost facut preventiv fara a avea o infectie in cultura si zilele au devenit insorite poti sa stai linistit mult timp dar cu ochii pe ele.

In general tratamentele se fac preventiv la avertizare dar cum se vede nu prea putem sa ne bazam pe ei. Altfel avertizarea o face vremea: daca ploua dupa care sunt 3 zile inorate atunci este posibil sa apara ciuperca daunatoare si putem sa facem un tratament preventiv. Tratamentele preventive se fac in general la 7-14 zile in functie de vreme, iar cele curative la 5-7 zile in functie de intensitatea atacului.
O alta metoda de avertizare este intre noi. De exemplu l-am avertizat pe 1orgu ca la mine au aparut paduchii la ardei. Pentru ca sunt foarte mici 1orgu nu i-a vazut si a ramas fara varf de crestere la 30 % din ardei, dar nu este problema pentru ca tocmai a scapat de ruperea bobocului.

Multumesc mult!
Din pacate nu e preventiv. Am doua plante pe care a aparut patarea bruna AKA Alternarioza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate