Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Ce liceu imi recomandati daca ma voi muta in America dupa majorat?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013
Salut, dupa majorat as vrea sa ma mut definitiv in America, si as avea nevoie de sfaturi in legatura cu alegerea liceului (sunt in clasa a 8 a). As vrea un liceu care sa imi permit sa merg la o facultate a unei profesii bine platite si frumoase (in SUA). Tin sa precizez ca stau foarte prost cu matematica...

#2
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
incearca cu unul din sua...sa nu te mai chinui.

#3
SsSsSsSsSsS

SsSsSsSsSsS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2010
Iti alegi dupa orasul unde te vei muta ..

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Daca matematica nu-ti place, vezi atunci care are majorete dupa plac...

#5
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Filologie, ca profil. Acolo inveti limba straine si implicit engleza ca sa poti sa te descurci pe acolo.

#6
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Mai intai puneti intrebarea ce materii iti plac cel mai mult si ce vrei sa te faci cand o sa fii mare ... Daca matematica nu e punctul tau forte , sper ca stapanesti foarte bine limbile straine ...

#7
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View PostAlinE, on 09 martie 2013 - 20:03, said:

incearca cu unul din sua...sa nu te mai chinui.
La ce te referi?

View PostSsSsSsSsSsS, on 09 martie 2013 - 20:18, said:

Iti alegi dupa orasul unde te vei muta ..
Nu m-am referit la oras..

View Postloock, on 09 martie 2013 - 20:25, said:

Daca matematica nu-ti place, vezi atunci care are majorete dupa plac...
Depinde, sunt liceuri cu obiecte diferite si nu stiu ce obiecte are fiecare in parte sau ce facultate se face daca termini un anumit liceu...

View Postdimydesky, on 09 martie 2013 - 20:31, said:

Filologie, ca profil. Acolo inveti limba straine si implicit engleza ca sa poti sa te descurci pe acolo.
Si ce facultate pot urma in America daca termin un astfel de liceu?

View Postsandokan965, on 09 martie 2013 - 22:11, said:

Mai intai puneti intrebarea ce materii iti plac cel mai mult si ce vrei sa te faci cand o sa fii mare ... Daca matematica nu e punctul tau forte , sper ca stapanesti foarte bine limbile straine ...
Chiar nu stiu...vreau ca dupa sa urmez o meserie buna in America si nu prea stiu ce alegeri am. Si da, sunt foarte bun la engleza (nu si la franceza ce-i drept)

#8
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 22.06.2007

View PostDix0, on 09 martie 2013 - 19:52, said:

dupa majorat
Nu inteleg partea asta, esti a8a (deci ~14 ani).
Majorat = 18 ani, deci clasa a12a, adica termini liceul.
Deci de ce cauti liceu in SUA, cand il termini deja aici?

Tu majoratul la cati ani il faci?Posted Image

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu cauta liceu in SUA, ci aici, acolo cauta facutate care aduce banu. Macar daca spunea in ce oras doreste... Eu ii recomand Liceul International de Informatica http://www.ichb.ro/ , sectia uman, din Bucuresti sau Constanta. Face 70% din cursuri in engleza si nu iese vaca, daca vrea. In America ce e bine platit acum s-ar putea sa nu mai fie la fel peste 10 ani cand termini tu facultatea. Medicina nu mai e ce a fost, nici avocateala. In astea se castiga mult, dar se muncea cam 12-14 ore pe zi, non-stop, minim 6 zile, fara sa gresesti - eh, ce zici de asta?
A crede ca in SUA castigi banii usor e o prostie. Eu iti zic ca o sa muncesti de o sa te caci pe tine (scuza expresia, dar e cea mai domoala...)

#10
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View PostMrNeo, on 09 martie 2013 - 23:44, said:

Nu inteleg partea asta, esti a8a (deci ~14 ani).
Majorat = 18 ani, deci clasa a12a, adica termini liceul.
Deci de ce cauti liceu in SUA, cand il termini deja aici?

Tu majoratul la cati ani il faci?Posted Image
Nu ai inteles bine, vreau sa fac un liceu in ROMANIA care sa imi permita sa fac o facultate buna in SUA (fiindca ma mut dupa majorat). Majoratul il fac la 18 ani. :P


View PostQuantum, on 10 martie 2013 - 04:50, said:

Nu cauta liceu in SUA, ci aici, acolo cauta facutate care aduce banu. Macar daca spunea in ce oras doreste... Eu ii recomand Liceul International de Informatica http://www.ichb.ro/ , sectia uman, din Bucuresti sau Constanta. Face 70% din cursuri in engleza si nu iese vaca, daca vrea. In America ce e bine platit acum s-ar putea sa nu mai fie la fel peste 10 ani cand termini tu facultatea. Medicina nu mai e ce a fost, nici avocateala. In astea se castiga mult, dar se muncea cam 12-14 ore pe zi, non-stop, minim 6 zile, fara sa gresesti - eh, ce zici de asta?
A crede ca in SUA castigi banii usor e o prostie. Eu iti zic ca o sa muncesti de o sa te caci pe tine (scuza expresia, dar e cea mai domoala...)
Nu locuiesc in Bucuresti, ci in Suceava. Nu exagerezi? Cum 12 ore pe zi? Ma asteptam la 8 maxim, dar o sa vad daca o sa se schimbe cerintele pe piata de munca.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDix0, on 10 martie 2013 - 12:10, said:

vreau sa fac un liceu in ROMANIA care sa imi permita sa fac o facultate buna in SUA
Pleaca cu analiza de la coada la cap. Ce meserie vrei, care sunt scolile din USA, ce vor ele la admitere si asa ajungi la ce liceu iti trebuie in Romania.

Edited by neagu_laurentiu, 10 March 2013 - 13:07.


#12
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Nu cred ca liceul ii cel mai mare bai sa fiu sincer, crezi ca aia au habar de liceele din Suceava?
Ai idee cum o sa te poti intretine acolo? Daca nu primesti bursa?

Quote

US university fees make a lot of headlines nowadays, usually involving a string of rather daunting five-digit numbers.

Quote

At the top end are universities such as Cornell, which in 2011-12 is charging undergraduate fees of $41,541. Additional budget advice includes $7,800 per year for accommodation, $5,354 for food, $800 for books and resources, and $1,630 for other expenses, making a total of $57,125.
.
Unde o sa stai?
In celalalt thread alt tau ziceai ca parintii nu te pot ajuta...
Ce sanse ai la 19 ani fara suportul parintilor sa platesti facultatatea (4/5 zero-uri) + chiria + altele. Daca nu-ti gasesti de lucru ce faci, si daca lucrezi deabia o sa castigi bani sa-ti platesti chiria, costul studiilor cine-l suporta?
Daca o sa lucrezi ca un caine sa-ti platesti tot cand o sa mai ai timp sa inveti? Pentru ca tu de aia mergi acolo sa inveti nu sa speli vase 12 ore / zi ca sa nu mori de foame.
La asta te-ai gandit?

Nu vreau sa te descurajez, e bine ca vrei sa pleci din rahatu asta de tara dar nu mai bine te duci undeva unde e mai accesibil, in europa ai mai zis odata in celalalt thread ca nu vrei dar cred ca e singura ta optiune daca vrei sa pleci din RO as soon as possible Posted Image.

Edited by alexandru_viorel, 10 March 2013 - 14:00.


#13
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postneagu_laurentiu, on 10 martie 2013 - 12:59, said:

Pleaca cu analiza de la coada la cap. Ce meserie vrei, care sunt scolile din USA, ce vor ele la admitere si asa ajungi la ce liceu iti trebuie in Romania.
Nici nu stiu de unde sa incep...cateva sfaturi?

View Postalexandru_viorel, on 10 martie 2013 - 13:57, said:

Nu cred ca liceul ii cel mai mare bai sa fiu sincer, crezi ca aia au habar de liceele din Suceava?
Ai idee cum o sa te poti intretine acolo? Daca nu primesti bursa?

.
Unde o sa stai?
In celalalt thread alt tau ziceai ca parintii nu te pot ajuta...
Ce sanse ai la 19 ani fara suportul parintilor sa platesti facultatatea (4/5 zero-uri) + chiria + altele. Daca nu-ti gasesti de lucru ce faci, si daca lucrezi deabia o sa castigi bani sa-ti platesti chiria, costul studiilor cine-l suporta?
Daca o sa lucrezi ca un caine sa-ti platesti tot cand o sa mai ai timp sa inveti? Pentru ca tu de aia mergi acolo sa inveti nu sa speli vase 12 ore / zi ca sa nu mori de foame.
La asta te-ai gandit?

Nu vreau sa te descurajez, e bine ca vrei sa pleci din rahatu asta de tara dar nu mai bine te duci undeva unde e mai accesibil, in europa ai mai zis odata in celalalt thread ca nu vrei dar cred ca e singura ta optiune daca vrei sa pleci din RO as soon as possible Posted Image.
O sa incerc sa iau totusi o bursa, dar daca nu reusesc am un mic ''proiect'' in desfasurare daca va avea succes s-ar putea sa-mi aduca suficient profit pentru a plati o parte din consturile precizate de tine... Dar ce metode sunt pentru a obtine bursa, nu stii? Am cautat pe net si nu prea m-a lamurit .

Edited by Dix0, 10 March 2013 - 14:07.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDix0, on 10 martie 2013 - 14:06, said:

Nici nu stiu de unde sa incep...cateva sfaturi?
http://www.indeed.com/

#15
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

View PostDix0, on 10 martie 2013 - 14:06, said:

O sa incerc sa iau totusi o bursa, dar daca nu reusesc am un mic ''proiect'' in desfasurare daca va avea succes s-ar putea sa-mi aduca suficient profit pentru a plati o parte din consturile precizate de tine... Dar ce metode sunt pentru a obtine bursa, nu stii? Am cautat pe net si nu prea m-a lamurit .
Asa sunt de curios ce mic proiect ai tu cu care sa poti plati pe la 50-80k$/an la 14 ani :P

Fii realist te rog, gandeste-te la ceva ce ti-ar placea sa faci in viata, cauta o universitate in sensu asta in america, uita-te cat costa /an, uita-te cat costa chiria in zona aia, mai pune cativa $ pentru diverse apoi calculeaza si vezi cat iti da dupa uita-te cat ai putea castiga ca un nimeni in drum la 19 ani acolo in america fara nici un ajutor financiar de la parinti (si vezi ca ii musai sa-ti ramana si timp de studiu, nu poti lua 2 joburi) si ia in calcul faptul ca poate nu iti gasesti de lucru, vezi ai sanse pe acolo de supravietuire?

Nu liceul care il faci aici e cel mai important ci partea financiara si sa ai ceva in cap (din punctul meu de vedere).

Data fiind situatia ta nu e mai bine sa faci facultatea in europa si apoi sa te duci in USA?

#16
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View Postneagu_laurentiu, on 10 martie 2013 - 14:14, said:

Mersi, o sa ma uit pe site-ul ala.

View Postalexandru_viorel, on 10 martie 2013 - 14:27, said:

Asa sunt de curios ce mic proiect ai tu cu care sa poti plati pe la 50-80k$/an la 14 ani Posted Image

Fii realist te rog, gandeste-te la ceva ce ti-ar placea sa faci in viata, cauta o universitate in sensu asta in america, uita-te cat costa /an, uita-te cat costa chiria in zona aia, mai pune cativa $ pentru diverse apoi calculeaza si vezi cat iti da dupa uita-te cat ai putea castiga ca un nimeni in drum la 19 ani acolo in america fara nici un ajutor financiar de la parinti (si vezi ca ii musai sa-ti ramana si timp de studiu, nu poti lua 2 joburi) si ia in calcul faptul ca poate nu iti gasesti de lucru, vezi ai sanse pe acolo de supravietuire?

Nu liceul care il faci aici e cel mai important ci partea financiara si sa ai ceva in cap (din punctul meu de vedere).

Data fiind situatia ta nu e mai bine sa faci facultatea in europa si apoi sa te duci in USA?
La  14 ani? ''Proiectul'' respectiv nu e activ inca, insa sunt sigur ca de-a lungul a 4-5 ani va iesi ceva din el, avand in vedere ca ma implic destul de mult.
Dar, sfatul tau este de asemenea bun, in cazul precizat de tine desigur.
Multumesc!

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDix0, on 10 martie 2013 - 12:10, said:

Nu exagerezi? Cum 12 ore pe zi? Ma asteptam la 8 maxim, dar o sa vad daca o sa se schimbe cerintele pe piata de munca.
Nu exagerez, da-mi tu exemplu un avocat sau un medic care munceste mai putin acolo (mai putin de 12-14 ore x 6 zile). Tu te asteptai la 8 ore maxim... pentru ca ai o imagine idilica despre SUA - probabil din filme... dar in 2-3 saptamani de stat acolo te lamuresti de nu te vezi... si ti-o iei pe coaja rapid de tot, daca nu esti pregatit si informat corect despre viata reala de acolo.
Problema cea mai mare e ca ti se pot narui visurile...

#18
Dix0

Dix0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2013

View PostQuantum, on 16 martie 2013 - 11:33, said:

Nu exagerez, da-mi tu exemplu un avocat sau un medic care munceste mai putin acolo (mai putin de 12-14 ore x 6 zile). Tu te asteptai la 8 ore maxim... pentru ca ai o imagine idilica despre SUA - probabil din filme... dar in 2-3 saptamani de stat acolo te lamuresti de nu te vezi... si ti-o iei pe coaja rapid de tot, daca nu esti pregatit si informat corect despre viata reala de acolo.
Problema cea mai mare e ca ti se pot narui visurile...

Si de ce crezi ca am facut acest subiect(impreuna cu altele)? Ca sa ma informez Posted Image. Incerc sa culeg cat mai multe informatii inainte sa ma duc acolo, mai am totusi ogramada de timp pentru asta. Poate esti experimentat si imi poti da niste sfaturi/pareri/informatii? Posted Image

Edited by Dix0, 17 March 2013 - 14:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate