Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cresterea si ingrijirea cailor

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013
Nu prea stiusa fiu sefa,dar cred ca nici ea  nu ma domina!Incerc sa o fac sa ma asculte de voie nu de nevoie!Treaba e ca vet-ul meu nu  pricepe la cai! Tre sa  o iau pas cu pas,numai ca nu vreau sa fac scoala pe ea! De hranit .o hranesc ,apa dau,graunte,dau,morcovi,dau......De pus la ham?Nu prea stiu!Poate vine un vecin si ma invata cum si ce fel!  Cu Dumnezeu
nainte!

#92
urmaritul

urmaritul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.08.2012
salut.am un nepot si are 2 cai.unul are o eczema pe umarul drept.in momentul cand il scarpina stramba din bot(cred ca de placere).are cineva idee ce poate fi si cum trebui tratat?multumesc

#93
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ori o parazitoza, ori o micoza. Numai din povesti, nu ne dam seama. Sa badijoneze intai cu Butox pour-on si apoi (dupa zvantare) cu un unguent antimicotic cu tiuram.

#94
OanaNico

OanaNico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.04.2013
Buna seara. Imi poate spune cineva la ce varsta debuteaza schimbarea dentitiei la cai? Multumesc.

#95
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006
2 ani jumatate

#96
OanaNico

OanaNico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.04.2013

View Postdr_agosh82, on 13 noiembrie 2016 - 08:01, said:

2 ani jumatate
Va multumesc.Daca ma iau dupa ce scrie in contractul de vanzare-cumparare,calutul are 2,2 ani deci cred ca poate fi varsta reala. Este ceva ce ar trebui sa urmaresc in aceasta perioada? Sa introduc anumite suplimente speciale in hrana? Dieta manzului consta in pasunat-cand ne permite vremea-,lucerna si o masa/zi de hrana industriala BASIS de la Purina sau Havens iar pana acum 3-4 luni a primit suplimente alimentare cu aport de Ca,multivit si pt articulatii.Calultul nu munceste absolut deloc dar nu este inactiv deoarece beneficiaza de un spatiu de joaca ingradit de 5OOO mp si de un companion,un alt manz in varsta de 1,8 luni.

#97
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006
pasunatul trebuie facut in functie de pasune si apoi de vreme, suplimente nu e cazul daca alimentatia e corecta si echilibrata, iar activitatea la virsta asta trebuie deja dirijata, adica nu antrenament (daca nu e PSE) dar dresaj, sa inceapa sa fie invatat, educatia de baza, nu lasat liber cu alt cal tinar ... acum depinde si ce se urmareste cu respectivul

#98
OanaNico

OanaNico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.04.2013

View Postdr_agosh82, on 14 noiembrie 2016 - 22:10, said:

pasunatul trebuie facut in functie de pasune si apoi de vreme, suplimente nu e cazul daca alimentatia e corecta si echilibrata, iar activitatea la virsta asta trebuie deja dirijata, adica nu antrenament (daca nu e PSE) dar dresaj, sa inceapa sa fie invatat, educatia de baza, nu lasat liber cu alt cal tinar ... acum depinde si ce se urmareste cu respectivul
Noi locuim la 15 km de Buc deci nu avem mari pasuni ci doar iarba ce creste de la mama natura. Nu-i scoatem pe ploaie desi nu stiu daca este bine dar mi-e mila..Nu prea stiu ce inseamna educatia la cai,asa ca am aplicat educatia pt caini. Merg in lesa,stau la tesalat si imbaiat,vin cand ii strigi pe nume..Calutii au fost salvati.Noi detinem un sanctuar pentru animale aflate in necaz..Cel mai maricel era vandut pt carne la varsta de 8 luni!!!!!! Celalalt a ramas fara mamica la varsta de 4 luni iar familia nu-si permitea costurile laptelui pt el asa ca au decis sa-l dea pt ca murea de foame..Mai avem si un pur-sange Shaghya Arab in varsta de 11 ani,ajuns la noi cu furbura la picioarele din fata.Piciorul stang a fost operat deoarece falanga strapunsese talpa. Piciorul drept s-a vindecat doar prin administrare de anti inflamatorii,dieta non-proteica si potcoava ortopedica.Nici unul dintre caii nostri nu va munci si nu va fi calarit.Trebuie doar sa traiasca frumos si sa fie sanatosi.Ne lipseste experienta in ceea ce priveste cresterea cailor iar internetul este plin de informatii contradictorii care de multe ori m-au bulversat total.

#99
StanTugurlan

StanTugurlan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2016
Va felicit pentru atitudinea dvs fata de acesti cai.

Edited by StanTugurlan, 17 November 2016 - 20:18.


#100
OanaNico

OanaNico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.04.2013

View PostStanTugurlan, on 17 noiembrie 2016 - 20:18, said:

Va felicit pentru atitudinea dvs fata de acesti cai.

Multumesc. Ideal ar fi sa nu avem ce salva...

#101
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
daca aveti rabdare asa va fi
calul va disparea incet incet odata cu tehnologizarea .

#102
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006

View Postpimi, on 21 noiembrie 2016 - 20:16, said:

calul va disparea incet incet odata cu tehnologizarea .
Cel de munca. Cel de agrement/companie/sport o va duce mult si bine, chiar mult mai bine odata cu tehnologizarea.
https://www.theguard...nsus-population

#103
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Faptul ca aparem in topul acela pe locul 3 se datoreaza calului de munca
In ro calul de sport e un procent nesemnificativ
Daca in franta 1 din 10 oameni merg la calarie...la noi nu cred ca merge 1 din 1000
De numarul de reviste de specialitate nu are rost sa vorbim , suntem departe tare de cultul calului.
Tarile vestice se lupta din greu sa salveze calul de munca si munca cu calul .Daca in germania se plateste o subventie pt fiecare metru cub de lemn scos cu calul din padure nu cu utilaje , la noi nu exista nici un fel de interes. Singurii cai ce benficiaza de subventie sunt cei care au avut proprietari implicati politic care au facut legea in asa mod incat sa beneficieze o nisa extrem de stramta de aceste subventii. Restul populatiei care de fapt detine grosul numarului de cai ce ingrasa statistica ....iau nimic... sigura motivatie care mai pastraza calul in grajd e ori nevoia (data de saracie) ori pasiunea , din punctul de vedere al statuli roman calul poate sa dispara maine din ro, nu e nici o pb.

#104
OanaNico

OanaNico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.04.2013

View Postpimi, on 21 noiembrie 2016 - 20:16, said:

daca aveti rabdare asa va fi
calul va disparea incet incet odata cu tehnologizarea .


Rabdare am insa nu mai am putere..Din nefericire nu multi dintre oameni sunt cu ochii pe activitatile celor din zona de "rescueing" de pe la noi..Este o realitate paralela pe care multi dintre semenii nostri o ignora Frecventa cazurilor ce implica abuzul asupra cailor este de 1 la fiecare 2-3 zile..Si vorbesc doar despre cazuri de gravitate maxima si abandonuri. Sunt extrem de putine ong-uri care se ocupa de salvarea animalelor mari si alte cateva persoane fizice insa aportul nostru este insignifiant comparativ cu multitudinea de cai in suferinta..Si pana la tehnologizare ne lovim de lipsa totala de educatie,empatie si respect fata de animal precum si de neaplicarea legii protectiei animalelor. Nu am sperante nici in ceea ce priveste caii de agrement si echitatie la nivel inalt. Calul shagya pe care l-am salvat este un exemplar cu pedigree,a participat la competitii de sarituri,a reprodus si a adus faima proprietarilor ..Si ce? Cand s-a imbolnavit nu a meritat sa fie tratat..Solutia propusa era abatorizarea deoarece costurile medicale depaseau cu mult valoarea calului.Pe principiul "ce rost are sa investeasca cineva intr-un cal total nefolositor " a fost condamnat fara vina si in timp ce urmasii lui sunt pe podiumuri,el isi traieste viata uitat intr-un adapost..Povestea in sine lasa un gust amar...

#105
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
eu apreciez grija dumneavoastra , si sunt profund afectat de caii in suferinta ,dar in lumea asta mor copii in fiecare secunda de boli si foame, si noi aruncam zilnic mancare.....dam bani multi pe mofturi gen fotbal sau formula1.
un singur campionat ar ajunge sa hranim africa un deceniu - cum ar fi sa ne incarcam cu toate relele din lume sa ne simtim vinovati pt toti acei copii, cai, catei balene si mai stiu io ce specii ce dispar zilnic.....
intamplator si cate un cal va fi abatorizat pt ca economic nu merita salvat...viate e dura, dar trece repede.

#106
alexandra1905

alexandra1905

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2020
Buna seara.  Nu stiu mai nimic despre cai, de aceea am nevoie de ajutor.  M-am trezit cu o iapa acasa. Sotul meu a cumparat-o de la niste jeguri de oameni care probabil au batut-o si infometat-o pana la epuizare. Era pur si simplu piele si os cand a adus-o. Acum isi revine dar cand ii dau apa ramane ceva pe fundul galetii. Sotul zice ca are puroi in gat si acum se curata. Gura ii miroase ingrozitor.  Mentionez ca i-a dat antibiotic 4 zile. Ce as mai putea sa fac pentru ea ?

#107
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
sa chemati un vet cu un speculum bucal sa verifice si starea danturii
posibil mirosul sa fie de la dantura infectata sau de la resturi de mancare care ramane intre obraz si dantura
oricum trebuie sa verificati temperatura si sa o ascultati la plamani , cam de aici se incepe in cazul ei  


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate