Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Cresterea si ingrijirea cailor

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Eu nu vin cu pareri , eu vin cu fapte verificate- rezista toata iarna si la -20  -30 de grade
singura conditie este sa aiba mancare
Un animal subnutrit va suferi de frig-fie le caine , cal sau vaca, un animal sanatos  si bine hranit nu are nici un motiv sa nu reziste iarna afara
natura a gandit foarte bine lucrurile -noi suntem cei care vrem sa le modificam
caii (sau ce animal vreti voi) daca sunt intretinuti afara -din luna septembrie incep sa isi faca roba de iarna. Caii mei iarna au par de 5-6 cm lungime si sub par au puf , iarna de multe ori vad gheata pe cai si  cand incerc sa le vad pielea ,oricat as rasfira parul nu reusesc sa ajung la piele din cauza pufului des chiar daca parul este ud pe ei, pielea este uscata
S-a mai discutat si la topiul de vaci povestea asta, insa e atat de bine innradaciunata ideea ca animalul trebuie tratat ca un copil incat e lupta cu morile de vant sa sustii  modul natural de viata.
  Exista un forum de cai -daca o sa cititi un pic pe acolo o sa vedeti ca sunt multi cai in tara asta in absolut toate zonele tarii care isi petrec iarna pe afara de ani de zile avand doar o copertina ca adapost.

#20
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
acum sa nu ma intelegeti gresit, nu am zis ca sigur nu rezista iarna afara ci doar parerea mea.
o fi el mod natural de viata sa stea calul iarna afara, dar eu prefer sa-l tin in grajd.
toti caii din zona mea foarte buni la tractiune, iarna sunt tinuti la grajd. incerc sa iau exemple pe cei mai buni, dar asta nu inseamna ca trebuie sa facem obligatoriu toti la fel
sanatate si spor

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 pimi, on 30 martie 2013 - 13:33, said:

...cal sau vaca, un animal sanatos  si bine hranit nu are nici un motiv sa nu reziste iarna afara
Depinde acuma si de rasa. Nu compari astfel un pur sange arab cu un hutul, de exemplu...

#22
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
evident ca exista si extreme -rase super specializate care datorita selectiei excesive intr-o directie au pierdut mult din rezistenta la boli la factorii de mediu etc .
arabul nu e un exemplu bun -arabul e un cal extrem de rezistent si adaptabil

#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La ninsoare si viscol, la -20 ?

#24
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Temperaturile negtive nu ii deranjaza chiar daca ajung la -30
Ii deranjaza curentii de aer , daca au o copertina inchisa pe 2 parti (de obicei pe directia vantului) nu au nici o problema  
Probabil ca un arab importat direct din grajdurile (pardon-laboratoarele) vreunui seic arab ,ar avea probleme, dar cei care de generatii au cetatenie romana -nu se vor supara iarna afara .
Faptul ca noi purtam o grija excesiva animalelor ''de grajd'' are si o explicatie istorica -calul,vaca erau o investitie serioasa pt familia de tarani , fiind foarte scumpe oamenii le tratau ''ca pe copii lor''
Ajungem astfel la grajduri foarte joase cu geamuri foarte mici sa tina de cald .In grajd erau 2 cai 2-3 vaci 2-3 vitei si temperatura iarna cu usi si geamuri inchise ajungea la 25-30 de grade, mirosul de amoniac dimineata cand intrai in grajd era atat de puternic ca iti dadeau lacrimile, stiu sigur ca multi dintre dvs ati sesizat asta.
La 25-30 de grade animalul care nu isi mai facea ''blana'' de iarna era evident transpirat ,in grajd 30 de grade afara -30 el ud si noi ii deschideam usa,  la diferenta de temperatura enorma si pielea uda va imaginati ce se bucurau de cate ori mergeam noi la grajd.
Sa nu mai vorbim ca multi nu ii mai scoteau afara din octombrie pana in martie nici sa ii adape- puscarie pe 3 metri patrati si 50 de cm de lant . Dar in sinea noastra ne bucuram ca le e cald si le luceste parul...
De la sistemul asta de intretinere ajungem la mitul -calul e hiper sensibil si face afectiuni pulmonare din orice -si normal ca face daca e intretinut astfel , eu sunt perfect de acord sa il tii in grajd, dar lasa-l afara in curte/padoc minim 8 ore pe zi si iarna, garnatat va fi mai fericit si mai sanatos atat psihic cat si fizic.

#25
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
treaba asta cu lasat calul afara zilnic, chiar daca e ger, e o necesitate a animalului. durata, la mine acasa o stabileste calul, cand se plictiseste intra singur in grajd.
daca se face curatenie de 2 ori pe zi in grajd si apoi se pune asternut de paie uscate se diminueaza la maxim umezeala si mirosul neplacut.
mai este important si tesalatul cailor si vacilor. unii insa lasa stratul de mizerie pe animal de doua degete grosime
sanatate si bunastare si Paste fericit tuturor catolicilor

#26
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
El e Murgu :) , am promis ca-l prezint

Attached Files



#27
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 cristinaptudor, on 31 martie 2013 - 22:55, said:

El e Murgu Posted Image , am promis ca-l prezint

mi se pare mie sau e "ros" pe coaste?
e frumos, sa-l stapaniti sanatos

#28
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
A fost destul de muncit calul , o sa-si revina acum ca e la noi :)

Doream sa intreb ... are potcoave cu vidia din ce am inteles. Trebuiesc schimbate acum primavara?

#29
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006

 cristinaptudor, on 11 aprilie 2013 - 09:38, said:

Doream sa intreb ... are potcoave cu vidia din ce am inteles. Trebuiesc schimbate acum primavara?
trebuie schimbate/curatate copitele de catre potcovar la 6-8 saptamini

#30
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Scuza-mi nepriceperea, 6-8 saptamani de la ce ? ms

#31
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
De la ultima potcovire?

#32
dr_agosh82

dr_agosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 31.10.2006
da, de la ultima potcovire/curatare

#33
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
adica vrea sa zica ca la 8 saptamani ii dai potcoavele jos , ii tai din unghie daca necesita , si ii pui potcoavele la loc . ai grija ca sunt multi tarani care nu prea folosesc caii mult timp si ii tin potcoviti atat de mult timp ca creste unghia si ii deformeaza glezna

#34
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
L-am potcovit, totul e bine cu calutul. Multumesc

Attached Files



#35
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
s-a schimbat de la primele poze
incepe sa semene a ce trebuie .
Posted Image

#36
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Nu am inceput inca exercitiile cu el, dar cand alearga are o alura...extraordinara. O sa fac cal adevarat din el si daca reusesc o sa am curaj sa mai cumpar si altii :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate