Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cresterea si ingrijirea cailor

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Daca exista subiectul rog sa fie mutat, dar eu am cautat si n-am gasit.

Doresc sa cumpar un cal ( in final chiar 2 sau mai multi ) si cum nu stiu prea multe referitor la aceste animale poate ma ajutati. Noi avem nevoie de un cal pentru gospodarie cu care sa caram ce avem in camp (lucerna sau porumbul) , sa mergem la moara sau sa strangem lemnul cazut in padure.
Ce este mai bun? Este vreo diferenta intre iapa si armasar atunci cand e vorba de carat? Sau din pct de vedere al caracterului ? Ce varsta trebuie sa aiba ca sa nu fie batran dar sa fie bun si pentru ce am enumerat mai sus ? Cum se stabileste varsta calului ?
Mai am multe intrebari dar le voi pune pe parcurs.

ms

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
3-4 ani...sa fie invatat cu inhamatul, sa aibe dantura sanatoasa, copitele, picioarele, in general sa aibe un corp sanatos, sa n-aibe ''sufai''....boala de plamani a cailor. Ei se achizitioneaza in targuri, oboare....e de recomandat ca sa dai la pace cu vanzatorul sa-l tii in probe cateva zile. Multe tepe se dau in targuri de nu esti atent. Varsta cailor se stabileste deschizandui gura, se numara anumiti dinti.

Edited by androholic, 09 March 2013 - 17:50.


#3
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Daca il iei strict pt munca sa fie cal (castrat)
-armasarii necesita o buna experienta pt ca pe mana unui inceptor sunt sanse foarte mari sa devina retiv si sa provoace necazuri
-iapa e o alegere buna insa apar perioade cand nu o poti folosi la munca -caldurile, gestatia, si perioada cand manzul este mic .
Pt muncile din ferma clar trebuie un semigreu , la 3-4 ani calul e inca tanar si nelinistit.  Pt cineva care nu a mai avut cai cred ca e mai bine sa iei unul de 6-10 ani obisnuit cu muncile pe care urmeaza sa le faca si la voi
Asa cum noi avem un anume caracter asa si caii au unul de aceea caii nu se cumpara din targ pt ca desi poate sa fie perefect din toate punctele de vedere pur si simplu sa nu va potriviti voi cu el , ar fi bine sa gasiti calul sa mergeti o zi cu stapanul lui la teste dupa care sa il duceti acasa  si sa il probati cateva zile .  
Eu am 2 cai (frati) si desi i-am crescut pe ambii de mici cu unul din ei ma inteleg perfect cu unul suntem ca si pif cu hercule.

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristinaptudor, on 09 martie 2013 - 14:42, said:

Noi avem nevoie de un cal pentru gospodarie cu care sa caram ce avem in camp (lucerna sau porumbul) , sa mergem la moara sau sa strangem lemnul cazut in padure.
Eu iti recomand calduros sa nu va luati cal. Pe langa dezavantajele prezentate aici (http://forum.softped...ctiune-animala/), voi nici nu va pricepeti sa cresteti cai ..., parerea mea. Mai bine un tractoras sau ATV cu remorca.

#5
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Vrem nu vrem va trebui sa luam. In primul rand pt ca asa cum la camp e bine sa lucrezi cu tractorul tau si la exploatarea lemnului e bine sa-ti faci tot singur lucrarile . Un tractor forestier nu e de colea....asa ca vom incepe de la cal. Te rog sa ma crezi  ca indiferent cat de mari au fost firmele de exploatare care au lucrat la noi nu a fost una fara cai. Nu ai cum . Sunt locuri de unde nu poti trage lemnul decat cu calul (sau boul). apoi, noi nu ne-om pricepe dar cel care lucreaza aici a avut cai si n-am vazut sa aiba probleme cu ei (am mai imprumutat cate o caruta cand am mai avut mici lucrari pe aici).De acord ca e bun ATV-ul sau tractorasul dar noi nu avem doar cateva hectare , deci atunci cand ne vom decide sa facem agricultura va trebui cumparat ceva serios . Cu ATV-ul ce sa fac ? Plimbari prin padure poate... Sunt sute de metrii cubi de lemn cazut care se strica in padure , deci o caruta si cate doi oameni care toata ziua numai asta sa faca ...sunt mai mult decat necesari. Strangem lemnul cazut, igienizam si padurea si poate facem si banii ca sa cumparam tractorul ala care in cazul nostru va trebui sa aiba si dotari forestiere ,deci costuri suplimentare, asa ca vorbim de sume...nu glume. Daca la cal imi permit si un second hand , tractorul nu va fi decat nou si utilat asa cum trebuie . Chiar daca va trebui sa mai asteptam ceva pana ne vom putea permite

 pimi, on 09 martie 2013 - 20:09, said:

-iapa e o alegere buna insa apar perioade cand nu o poti folosi la munca -caldurile, gestatia, si perioada cand manzul este mic .
Pt muncile din ferma clar trebuie un semigreu , la 3-4 ani calul e inca tanar si nelinistit.  Pt cineva care nu a mai avut cai cred ca e mai bine sa iei unul de 6-10 ani obisnuit cu muncile pe care urmeaza sa le faca si la voi
Asa cum noi avem un anume caracter asa si caii au unul de aceea caii nu se cumpara din targ pt ca desi poate sa fie perefect din toate punctele de vedere pur si simplu sa nu va potriviti voi cu el , ar fi bine sa gasiti calul sa mergeti o zi cu stapanul lui la teste dupa care sa il duceti acasa  si sa il probati cateva zile .  
Eu am 2 cai (frati) si desi i-am crescut pe ambii de mici cu unul din ei ma inteleg perfect cu unul suntem ca si pif cu hercule.
Maine luam in proba o iapa gestanta de 8 ani (cu toate ca mi s-a parut cam iute) si mai are un cal de 10 ani numai ca e imensssssss. Ambii cai au fost folositi numai la munci forestiere, deci cai de tractiune (totusi bine ingrijiti fata de ce am vazut pe aici).

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pentru munci forestiere aveti nevoie de cai semi-grei sau grei (ma refer la rasa), si sa-i verifice cineva inainte de cumparare - mai ales copite si articulatii, aplomburi - ca nu faci nimic cu un cal de tractiune cu artroze sau vreo copita crapata, defecte care pot aparea mai ales ca nu sunt cai tineri...

Insa acest cal va manca enorm, inclusiv in perioada de iarna, cand nu lucreaza. Ai facut un calcul, cate zile pe an va lucra efectiv acest cal ?  Nu cautati mai bine un TAF la second ?

 cristinaptudor, on 10 martie 2013 - 00:43, said:

Pentru ca din punctul meu de vedere e cel mai frumos animal domestic si pentru ca nu concep o ferma fara cai (mai ales ca am o datorie morala sa pastrez traditia) ne vom lua un cal. Initial va fi folosit pentru diverse munci din gospodarie apoi sper sa ajung sa cumpar si pentru agrement. Dar sa incepem cu primul
Am uitat sa spun ca va fi un troc in adevaratul sens al cuvantului, respectiv porci (mai mici sau mai mari-vedem cum ne intelegem) , la schimb

Calul este o specie mult mai sensibila decat rumegatoarele - mari sau mici. calul nu este rumegator, este monogastric. Sensibilitatea la factorii mediu este mult exacerbata la cabaline comparativ cu bovinele, iar pentru ca nu este rumegator, valorifica mult mai prost furajele cu mari concentratii de celuloza - ceea ce rezulta ca hrana acestuia trebuie sa fie de o valoare nutritiva mult mai inalta de cea pentru bovine.

Sarcina la iapa este mult mai sensibila decat sarcina la vaca, placenta la iapa este epitelio-coriala, ceea ce inseamna ca aderarea fetusului la organismul matern este mult mai slaba, iar riscul de avort este mult mai ridicat (erau practici in trecut, intre crescatorii de cai, cand unul din ei avea o iapa foarte frumoasa gestanta o ferea de apropierea necunoscutilor, pentru ca un cot tras cu sete si pe ascuns in burta iepei se solda in peste 50% din cazuri cu un avort in aceeasi noapte...) - deci nu prea poti pune o iapa gestanta la munci forestiere riscante.

A fost, intr-o anumita perioada a agriculturii romanesti, o trecere de la boi la cai. Aceasta trecere nu s-a facut foarte usor, multi din cei care au avut boi si au trecut la cai au avut numeroase pierderi la cabalinele achizitionate, deoarece au considerat ca pot fi intretinute precum bovinele.

Pentru a putea fi folosit la munci, calul trebuie potcovit. Potcovarul poate leziona piciorul calului daca nu se pricepe foarte bine sa-si faca treaba. Potcoavele se "fauresc" pe masura copitei fiecarui cal, precum pantofii la om. Baterea potcoavei prea "la gras" in limbajul potcovarilor, adica prea la interior, duce la lezionarea tesuturilor unguale, cu schiopatura. Vindecarea se face prin de-potcovire si repaus, in cateva luni bune (e la fel cum v-ar taia pedichiurista o unghie prea din carne). baterea potcoavei prea la margine duce la ruperea cornului copitei, cu posibilittea de crapare a copitei, care este dureroasa si iarasi se reface greu...

Un cal folosit intens la munca transpira abundent, iar daca face repaus si timpul se strica brusc trebuie adapostit si acoperit cu paturi, altminteri risca o congestie pulmonara. Nu se da apa la cal, imediat cum a venit de la munca. Nu se da apa rece la cal, pe timp de iarna (produce colici). Inainte de efort sustinut, calul trebuie "incalzit". Folosirea brusca la efort sustinut a unui cal ne-incalzit poate duce la intinderi musculare (foarte dureroase) , iar daca se insista a se "trage" de un cal la o intensitate maxima a efortului se pot produce emfizeme pulmonare, care nu se mai vindeca.

#7
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Am trăit între cai şi-ntre tractoare. Îl înţeleg pe domn' doctor când face afirmaţiile de mai sus. Un tractor u650 SH cu troliu face cât 20 de cai. Iar preţul este ridicol comparabil cu al unui cal semigreu. Aş ţine un cal doar pentru agrement.

PS În zona mea, toţi care se ocupă, legal sau MAI PUŢIN LEGAL, cu lemnele, au renunţat la cai şi au trecut la tractoare.

#8
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
@horia- multumesc mult de tot pentru toate informatiile
@sacos- cred ca depinde si de zona unde se lucreaza . La noi sunt locuri unde nici ocolul silvic nu lucreaza cu utilaj. Oricum , e clar ca un utilaj bun nu poate fi inlocuit de niciun cal din lume. dar asa cum spuneam ma intereseaza in primul rand sa adun lemnele cazute si pentru operatia aceasta cu siguranta cel mai bun e un cal si o caruta :)

#9
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Cum credeţi, doamnă! Însă eu am argumente că o janghină de U650 cu două tobe pe troliu, urcă pe o pantă care poate fi aproape de verticală.
Măcar luaţi doi cai, unu' singur la pădure.... e vai de oasele lui!

#10
grafa

grafa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.07.2011
Daca stii sa intretii calul, isi face treaba bine.
Ideea e sa nu iti bati joc de el, si sa incarci ca prostul, sa arati la lume ce ai tu.
Ca sa "te ai" cu un cal trebuie sa il apreciezi, nu sa iti arati gradul de sefie manuind un bici sau altceva.
Stiu oameni din satul meu, care au cai, crescuti de mici, si merg fara haturi pe strada, doar din gura cu ei. Consider aia o relatie de prietenie.

#11
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 grafa, on 15 martie 2013 - 23:14, said:

Daca stii sa intretii calul, isi face treaba bine.
Ideea e sa nu iti bati joc de el, si sa incarci ca prostul, sa arati la lume ce ai tu.
Va fi un cal "fericit" pentru ca il vom munci foarte  putin comparativ cu ce poate el. Am vz niste atrocitati si in sat la mine de m-au cutremurat. Iar la targuri am renuntat de f mult timp sa mai merg in zona in care vand cai pt ca ii chinuie ingrozitor iar lumea se aduna si priveste si stau si se uita ca la spectacol. Grotesc. Si nimeni nu face nimic.

#12
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Buna ziua,

Calul trebuie sa aiba sare sa linga ?  Nu radeti va rog Posted Image

Si inca o intrebare.In ultimul timp este mai nervos ,nu prea vrea sa mai stea la mangaiat, e putin mai agitat. Este posibil sa fie asa si din cauza faptului ca a stat mai mult in grajd de cand l-am adus ?

#13
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
buna ziua
din cate stiu eu caii daca stau la grajd fara sa lucre un timp , devin mai "agitati". cauta sa-si consume energia. iarna le dam drumu la cai sa zburde in gradina ca sa nu mai sara in grajd.
sare eu ii pun in iesle, stiu ca orice animal are nevoie de sare.

#14
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
da
e bine sa aiba sare (sunt niste ''caramizi'' vitaminizate la 5 lei ,foarte apreciate de cai)
nu e nervos e doar plictisit , vrea afara. ideal ar fi sa traiasca dezlegat intr-un perimetru ingradit unde sa poata face miscare
contrar opiniei populare din tara noastra -caii traiesc fericiti afara toata iarna nu au nevoie de grajd.orice animal prefera sa fie liber decat legat pe 50 de cm de lant .
daca nu se poate asta, trebuie scos afara zilnic -ori lasat in curte sa se miste, ori invatat sa alerge in cerc la coarda 20 de minute pe zi. sau daca conditiile permit-saua pe cal si 30 de min plimbare- medicament curat atat pt cal cat si pt dvs.
vrem poze cu calul.

#15
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
va recomand sa legati caii cu funie nu lant. caii fiind foarte activi se incurca in lant/funie si se pot spanzura pt ca nu puteti taia usor lantul. funia o taiati si o inlocuiti
sanatate si bunastare

Edited by mirel81gl, 30 March 2013 - 11:46.


#16
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012

Quote

contrar opiniei populare din tara noastra -caii traiesc fericiti afara toata iarna nu au nevoie de grajd.
Interesant...
Rezista 60 de zile la -10,-15 grade?

#17
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
@mirel, @pimi - multumesc pt ajutorul prompt.

Calul e legat cu funia, nu cu lantul. A fost foarte urat afara zilele acestea si nu i-au mai dat drumul in curte sa se miste . Mi-ar placea sa ajung sa-l invat sa mearga in cerc sau sa pot pune saua pe el dar inca sunt departe de momentul asta.

Fotografii cu el imediat ce ajung acasa. Si eu abia astept sa-l vad ,sa-l iubesc si sa ajungem sa ne cunoastem mai bine

O sa caut acele blocuri vitaminizate :)

#18
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 Fumez_Vodca, on 30 martie 2013 - 11:58, said:

Interesant...
Rezista 60 de zile la -10,-15 grade?

parerea mea este ca nu rezista. dar pt joaca poti sa-l dai afara 15 minute si la -25 grade. prefer sa-l tin in grajd ca mi-am castigat painea cu un cal cativa ani, m-ar bate Dumnezeu sa-mi bat joc de un astfel de animal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate