Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#6661
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Teava e pentru apa potabila / menajera (adica si iarna); de fapt trebuie sa schimb o parte din traseu, renunt la un tronson facut acu' 40 de ani ca trece prin gradinile vecinilor (pe vremuri era CAP-ul) si s-a intamplat beleaua cu aratura la adancime plus vechimea tevii originale (casanta), plus alunecari de teren (captarea e undeva pe un deal la 800 m), etc. Alimentarea comunala, deocamdata e doar in zona DN-ului  si nu se stie cand o sa ramifice si pe DC-uri, asa ca acum ma agit sa rezolv cumva cu ce am.

Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 24 March 2019 - 12:35.


#6662
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Asa arata in spate unde are loc de pus freza

Attached Files



#6663
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Scuzati offtopicul @ liviu9 cu asa ceva ai rezolva rapid cat este umezeala in pamant
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JoEml1J3MqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6664
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai trebuie sa cumpere asa ceva :))

#6665
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Interesant...

#6666
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Ce parere aveti de motoarele rugerini?  Sunt bune?  Se gasesc piese?

#6667
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Kohler a cumparat Lombardini in 2007
Lombardini a cumparat INTERMOTOR, RUGGERINI, ACME, COTIEMME, SLANZI etc
Mai gasesti piese, dar nu pe toate.

Motoarele sunt excelente, dar sa nu fie uzate aproape de casare

#6668
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006

View PostIdI1, on 24 martie 2019 - 21:04, said:

Scuzati offtopicul @ liviu9 cu asa ceva ai rezolva rapid cat este umezeala in pamant
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JoEml1J3MqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deja sunt interesat pentru o "jucarie" din asta; cred ca o pot folosi si la kentaur de 12 cp ( gradina mea e in panta si terenul inca umed  masurat vreo 150 m e de bagat teava - am bagat azi harletul si motosapa si jos e suficient de ud); pentru inca 200m, vecinul proprietar are U650; am vazut cateva videoclipuri (se poate atasa in spate un "gascan" prin care se "planteaza" teava in momentul sapaturii...) si cred ca acesoriul ala ma costa mai putin decat sapatura cu mini excavator (de la 10 ron / m in sus)...daca as gasi de cumparat in RO ar fi ideal...stie cineva un link? deocamdata am vb. cu un prieten, poate reusim sa-l facem; ideea e ca, fiind interesul meu am vb. cu vecinul sa platesc eu toata lucrarea, el doar sa gaseasca miniexcavator si sa supravegheze...deja am cumparat teava, fitingaraie, etc.
Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 30 March 2019 - 00:05.


#6669
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
@scaiba a facut o minune din asta dupa unul din mototcultoro la un moment dat.
Cauti un singur dinte din asta de schimb de la un scarificator (firme cu piese de scimb pentre agro, firme care aduc SH-uri) , sau o bucata de sina de tramvai adaptata sa aiba colt in fata,  si faci un cadru.
inaiunte de lucrare asa ra si discui/freza pe traseu pentrua usura inaintarea.

este un pic pe langa subiectul principal discutia.
Poate ar fi bine de facut curat si sper sa nu ne fi intins atat de mult cat sa ne luam bobarnace.

#6670
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003

View Postirinel20, on 08 aprilie 2019 - 05:49, said:

Salut,
Remorca este exact ca cea din poza si sa rupt unde am pus sageata.
Mda, au optimizat designul Posted Image

Eu am prins modelul anterior de remorca de motosapa. Protapul e din teava sanatoasa si se duce pana in spate, sub bena. Rotile erau proaste, le-am schimbat cu unele de Tico.
Am tras de ea cu tractorasul 4x4 cand era infundata bine in rau, in nisip, incarcata si ea cu nisip in halul in care se vede in poza (estimez 1 tona). Nu s-a rupt nimic, dar am observat abia recent ca s-a indoit putin cadrul care tine bena pe punte. Tare ma mir ca nu s-a rupt demult cadrul asta, neavand contrafise nici pe directia deplasarii nici pentru osilatii (cand o inclini intr-un sant, de exemplu). Aveam in plan inca de cand am cumparat-o sa-i fac intariturile alea, dar uite ca s-a tinut bine...

https://forum.softpe...8#entry23256858

Edited by til, 08 April 2019 - 13:26.


#6671
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Salutare, a montat cineva o fulie la priza de putere a motocultorului? vreau sa fac un tocator vegetal si sa ma folosesc de priza de putere.

#6672
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
O idee de a agata/ tracta o remorca auto care mi se pare buna.
https://m.youtube.co...h?v=e6MpkFOYQv0

Edited by grifonul_alb, 26 April 2019 - 21:22.


#6673
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Musai greutatea tractata mai mica decat a motocultorului; totusi e foarte util; ca posesor de kentaur si remorca auto, m-am gandit de multe ori la asa ceva, mai ales ca  nu prea ma descurc cu loganul cu remorca in marsarier de bagat in curte; doar ca ar trebui sa pun roata de sprijin la remorca sa o pot muta de pe logan pe motocultor si cand e plina.
De cabestan, interesant si ala pentru iesit din noroi ...ma gandeam mai repede la niste tamburi atasati la roti...am vazut candva pe yt pentru turisme la munte.

Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 04 May 2019 - 23:02.


#6674
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
McJohn ai mai facut adaptorul dupa motosapa pentru a desfunda solul in urma ploilor?

In acest weekend am vazut langa calea ferata de la trecerea spre loc. Botarlau, Vrancea, un asemenea utilaj agatat dupa un tractor. Stiau ca vin ploi in acest weekend si probabil vroiau sa-l testeze Posted Image .

Edited by grifonul_alb, 04 August 2019 - 21:21.


#6675
gxpopa

gxpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.06.2014

View Postgxpopa, on 06 august 2019 - 22:06, said:

Pareri:
Necesitate: ceva transporturi mai grele prin gospodarie si oarece aratura prin gradina (dac-o merge ca nu am incercat inca), deszapezit cu lama.
Oportunitate: de mutat bolovanii respectivi undeva unde nu ma incurca pana ce vor fi folositi.
Conditii: cu o noapte inainte a plouat zdravan asa ca pamantul (usor,nisipos) si,implicit, iarba erau ude; greutatea din remorca era cea din poze plus ca scaunul era si el ,,echipat'' c-un sac de oase si-un ,,boiler'' de 100++ kg.; terenul in usoara rampa plus ceva damburi.
Prima impresie apropo de felul cum este construit (setul de senile): lucru chinezesc (nu chinezarie), se putea un pic mai bine la banii astia - un rulment pe la rolele inferioare, niste ghidaje un pic mai mari pe calea de rulare,etc.
Ce poate? Poate ,,bine'':a tras fara comentarii tot ansamblul desi rotile remorcutei se infundau binisor in pamant.
Ce nu poate? Din cauza greutatii reduse a motosapei (in ciuda bucatilor de beton si a ,,adausului'' adus de protap) senilele au tendinta de a se roti cu totul - ca o roata triunghiulara- atuci cand ,,dau de greu''. Cu greutate mare tractata se vireaza foarte greu chiar si pe iarba uda darami-te pe teren tare, uscat. Nu pot fi virate,,in scurt'' deoarece se ,,descalta'', mie ,,mi-a iesit'' cu una.
Concluzie finala: cred ca-mi voi face treaba cu ele avand in vedere scopurile pentru care au fost cumparate..

#6676
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Viteza cum este? Mai mica

#6677
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011

View Postgxpopa, on 07 august 2019 - 21:36, said:

Concluzie finala: cred ca-mi voi face treaba cu ele avand in vedere scopurile pentru care au fost cumparate..
De unde și la ce preț? Nu s-ar preta la motosapa cu cositoare pentru lucru in pantă? Acum am roți duble dar cam patinează la deal...

#6678
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Exact pentru asta ma intereseaza mai ales daca merge mai incet

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate