Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#37
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
,,Pufarin :
Astazi am bagat "mititelul" la arat si tinand cont ca este prima oara cand ar cu el ce ziceti a iesit bine? Adancimea este buna sau trebuia mai adanc?"

Saracul,,mititel" (ditamai namila ).....ara destul de adinc ! Am o nelamurire :Posted Image
Inainte de aratura ai dat cu spray WD antigripant ?Posted Image  Se ara m-ai usor?Sau dupa .....Posted Image

#38
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010

View Postturbo_trabi, on 18 martie 2013 - 22:36, said:

Greutatea nu era mai bine de pus pe fata? Te oboseste si la manevrat.

Nu stii ce greu e motorul !
Ala e echilibrat cind are freza dupa el.
Plugul e cit un chibrit fata de freza!

Grig

#39
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Câte kile are chinezoiu? De ce nu-i pui un plug reversibil?

#40
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postturbo_trabi, on 18 martie 2013 - 22:36, said:

Greutatea nu era mai bine de pus pe fata? Te oboseste si la manevrat.

Inca mai trebuieste adaugat cam 20 kg. Motoroto este facut pentru plug cu doua brazdare si eu am folosit unul simplu care este mai usor.

View Postcristian68n, on 18 martie 2013 - 22:40, said:

Saracul,,mititel" (ditamai namila ).....ara destul de adinc ! Am o nelamurire :Posted Image
Inainte de aratura ai dat cu spray WD antigripant ?Posted Image  Se ara m-ai usor?Sau dupa .....Posted Image

Merge  la fel de bine si cu, si fara WD40 Posted Image Pe degripant l-am folosit pe post de masura, are ~25 cm.


View Postgubi_dutu, on 18 martie 2013 - 22:59, said:

Câte kile are chinezoiu? De ce nu-i pui un plug reversibil?

Nu mai stiu exact, in jur de 400 cum spunea si Ion_Bumbu, trebuie sa caut in cartea lui. Ar fii super unul reversibil dar sant scumpe si greu de gasit.

#41
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Oho...! E destul de greu; ajută la aderenţă. De cât este? de 16cp? Cred că l-ai mai prezentat, demult, pe la începuturi, împreună cu celelalte mai mititele. În privinţa plugului, pe mine m-a costat 200 de euro plus costurile de curierat (vreo 95-97 de lei), de la Timişoara la Galaţi.

#42
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ai tinut minte bine, este varianta de 16 cp.

#43
a-zA-Zo-9_iulian

a-zA-Zo-9_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.01.2012

View PostNickRvl, on 18 martie 2013 - 21:20, said:


Cred ca ar fi o "mica" problema, semanatorile nu sint independente pe verticala, ideal ar fi ca suportul sa stea fix la o inaltime stabilita iar ele, semanatorile, sa oscileze fiecare independent pe o balama in functie de teren, asa ar fi ideal insa nu stiu totusi daca sint concepute pentru asa ceva, posibil sa fie prea usurici, sper sa intelegi ce spun, daca ar fi numai una "no problem" suportul ei impreuna cu ea apasa cum trebuie in pamint si tot odata e capabila sa copieze si terenul, micile denivelari, asa cu doua e posibil ca tot ansamblul sa se sprijine numai intruna iar cealalta o sa stea in aer.

Si o rugaminte, eu m-am apucat sa-mi fac semanatoare tot cu disc, pina la urma am nimerit-o, sper, insa deabia la al treilea model si tot nu e gata definitiv asa ca te rog pune ceva poze cu discul inclusiv cum ia boabele si cum le da drumul pe "topogan" si o alta intrebare, ce distanta e intre fiecare bob pe rind, mie mi-a "iesit" 19Cm, si deasemenea ce distanta ai intre rinduri, la mine zic eu ca or sa fie 70Cm.
Buna seara in primul rand la jumatatea lor nu le-am sudat pe suport ,i-am montat teava in teava ca sa se poata cumpana de la jumatate,in ambele tevi le-am facut cate o gaura ,la cea de exterior o gaura mai mare cam de12 si pe o parte si pe cealalta si la cea din interior o alta gaura mai mica cam de 8 si le-am prins intre ele cu un surub de 8 cu doua seibi mari ca sa se miste dupa denivelarile pamantului . In legatura cu discurile mi s-au dat 4 modele unul cum ai spus tu( cu 20 de cm intre coceni) si restu pentru seminte din ce in ce mai mici,intre randuri ai dreptate  70 cm

#44
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Posta-zA-Zo-9_iulian, on 19 martie 2013 - 19:29, said:

...........................................................................................................
In legatura cu discurile mi s-au dat 4 modele unul cum ai spus tu( cu 20 de cm intre coceni) si restu pentru seminte din ce in ce mai mici,intre randuri ai dreptate  70 cm

Inseamna ca am nimerit-o cu distanta intre boabe/cuiburi, si totusi poate poti pune poze cu ce te-am rugat.....

#45
a-zA-Zo-9_iulian

a-zA-Zo-9_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.01.2012

View PostNickRvl, on 19 martie 2013 - 21:54, said:


Inseamna ca am nimerit-o cu distanta intre boabe/cuiburi, si totusi poate poti pune poze cu ce te-am rugat.....
Cu pozele de care mai rugat o sa merg sambata si o sa fac poze la discuri si cum merge boaba pana ajunge la pamant

#46
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 19.02.2011

View Posta-zA-Zo-9_iulian, on 19 martie 2013 - 19:29, said:

                        In legatura cu discurile mi s-au dat 4 modele unul cum ai spus tu( cu 20 de cm intre coceni) si restu pentru seminte din ce in ce mai mici,intre randuri ai dreptate  70 cm
    


                         Vei avea o densitate de apoximativ 71400 plante la ha.;sau 20cm intre stiuleti si modificind distanta dintre rinduri la 75 cm o vei scadea la cca.66600 plante la ha. Scaderea nr. de plante o vei putea regla  prin modificarea distantei dintre rinduri,in cazul in care nu mai este alt disc pt. saminta de porumb,deci va trebui sa alegi si un hibrid care sa suporte asemenea densitate+agrotehnica specifica.Datele sint luate de pe http://forum.softped...l/page__st__612

#47
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
Duminica am bagat KENYAURUL la arat. Am arat cca 300mp de teren care nu cred ca a fost arat vreo data. A durat mai mult de o ora. Am mers la adancime de cca 20 cm. Motorului nu-i pot reprosa nimic, nici nu simte ca are plug dupa el. Am intampinat  greutati la reglarea plugului, a durat ceva pana l-am convins sa nu traga intr-o parte. Plugul este foarte usor. Trebuie sa apas foarte tare pe coarnele motocultorului. Este foarte obositor. Incerc sa adaptez un alt plug care este mai mare, mai greu si este reversibil. Este fabricat in Serbia.

#48
vasilica21

vasilica21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2013

View Postrobuadr, on 26 martie 2013 - 19:41, said:

Duminica am bagat KENYAURUL la arat. Am arat cca 300mp de teren care nu cred ca a fost arat vreo data. A durat mai mult de o ora. Am mers la adancime de cca 20 cm. Motorului nu-i pot reprosa nimic, nici nu simte ca are plug dupa el. Am intampinat  greutati la reglarea plugului, a durat ceva pana l-am convins sa nu traga intr-o parte. Plugul este foarte usor. Trebuie sa apas foarte tare pe coarnele motocultorului. Este foarte obositor. Incerc sa adaptez un alt plug care este mai mare, mai greu si este reversibil. Este fabricat in Serbia.

Te rog frumos spune-mi si mie: ai folosit roti de fier? Pe rotile de fier pintenii aceia de fier ce inaltine au? Am mai intrebat dar nu mi-a raspuns nimeni. Multumesc.

#49
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Amu' nu mai stiu care topic,dar era careva care avea o bucata sina de tren ca si contragreutate atasata la coarne;tot din cel mare gen Kentaur,D.F. .

#50
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
@vasilica 21
Nu am folosit rotile de fier. Nu a fost nevoie. Inaltimeea pintenilor de pe ele cred ca este de 25-30 de mm.

@alexbjorg
Ma gandeam si eu sa pun o greutete pe cadrul plugului, dar n-m gasit nimic potrivit. Daca va trebui voi turna una din beton.

#51
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010
Si acu nu mai ai probleme cu el?
http://forum.softped...4#entry12788014

Pune o foto cu plugul , ceva nu`i in ordine , se poate regla.
La mine numa` sa`l las din reglaj  ca intra pina se opreste moto fara sa apas pe el.


View Postalexbjorg, on 26 martie 2013 - 19:52, said:

Amu' nu mai stiu care topic,dar era careva care avea o bucata sina de tren ca si contragreutate atasata la coarne;tot din cel mare gen Kentaur,D.F. .

@pufarin avea dar din alt motiv, e moto de 16Cp si la ala e foarte greu motorul .
Plugutul e usor pentru 16Cp si "trage" motorul in jos tare.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 26 March 2013 - 20:07.


#52
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
@Ion_Bumbu
Cu picuratul uleiului s-a rezolvat de la sine. Cred ca am pus eu mai mult ulei. Si acum la joja am un pic peste nivel, dar nu mai picura. Am facut schimbul de ulei si nu era apa in baie.
In legatura cu plugul, am tot reglat la el si dupa ce intra in pamant il mentin ceva mai usor, dar daca il scap putin greutatea motorului scoate plugul din pamant si tinde sa cada in nas. Ma rupe sa-l tin in echilibru.

#53
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010
Bine ca a fost doar atit , din ce ai explicat atunci aparea ceva muuult mai grav.
Pai daca`l pui pe pamint in pozitie orizontala are tendinta sa cada`n bot moto, sta cit de cit drept sau trebuie sa`l apesi cu putere sa stea
brazdarul lipit de pamint?

Grig

#54
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
Nu sta. Trebuie apasat cu putere mare, chiar foarte mare. Se poate spune ca o persoana ceva mai usoara de 60 de kg, nu reuseste sa-l tina in echilibru. Eu am ceva peste 90 si o fac cu destula greutate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate