Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Biomasa ! Rol, productie, folosire, avantaje !

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor pasionati de biomasa:
Validoe are foarte, foarte mare dreptate.
Biomasa este o prostie exploatata de occidentul ipocrit, ei nu prea o iubesc dar o ridica in slavi nevoie mare.
Adica, biomasa este in principiu celuloza care e adevarat sa face caldura insa are un foarte mare neajuns: produce extrem de multa cenusa.
Cine a ars paie sub diverse forme va poate confirma ca e o fericire...sa tot arzi..nu.

Randamentul dpdv al energiei produse la ha nu stiu sa fie mai mare decat al porumbului spre exemplu, care are si un cost de productie acceptabil si sa nu uitam ca de la biomasa la ce bagi in soba mai e nevoie de procesare....la porumb nu prea.

Ipocrizia vine din 2 probleme: una ca o ridica in slavi ca alternativa dar consumul lor e relativ slab, a doua ca nu vor sa marseze prea mult pe porumb pentru ca ...mor oamenii de foame in "africa"...

De fapt, pe cinstite, chiar si la astia destepti si bogati din vest, biomasa se refera la produsele secundare din agricultura ( discutabil pt ca lasata pe loc ea are un rol in ingrasarea solului dar la ei solul fiind mort mare lucru nu prea rezolva...) si de fapt cultura pt biomasa nu e nicidecum promovata pe terenuri fertile, bune pt ageicultura...

Adica nu prea pune nimeni salcii si trestie pe pamantul pt porumb...fiti seriosi, sunt cazuri izolate ale unor zanatici...daca sunt.
Biomasa se " cultiva" acolo unde nu se poate cultiva altceva util.

In conditiile in  care vezi ce kkturi de pamant au multi din desteptii aia...pai nene, la noi trebuie sa.fii oligofren sa propui cultura de biomasa in co ditiile in care terenurile noastre mediocre sunt in general peste ce au ei mediu spre bun...sau in multe cazuri foarte bun...

Fiind interesat de pomicultura ma tot uit la diversi..pai in ce bolovani fac aia fructe ma nene...daca ar avea spaniolul pamantul nostru s-ar pupa in ....

Asa ca ...inainte sa mestecati propaganda asta de import incercati sa priviti lucrurile in ansamblu....




#38
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Biomasa este o prostie ?
Eu cred ca este viitorul ! in fine, om vedea in viitor.

Intre timp, baietii mari cam asa se joaca cu ea:

Sunt niste cunostinte, care au ales asa sa incalzeasca o parte din serele lor, si vorbim de suprafete mari de sera.
Si asta este un exemplu.

Attached Files



#39
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Domnule, viitorul asta e si el nuantat.
Ai ars? Ca asa vorbim teorii pana poimarti.
Discutam si cum e pe termen lung cu vaduvirea tarlalei de biomasa aia...la noi inca pamantul nu e mort de tot...daca o sa tot bagam vreo 25 de ani cantitate dubla de produse de sinteza...nu prea va mai fi nicio diferenta...si partea cu omorarea solului tot ecologica e, nu doar incalzirea.
Si hai sa nu mai comparam instalatiile industriale cu uzul casnic, noi despre cel din urma discutam.
Asa si termocentralele folosesc cu succes lignit...pai ligbit ai ars in centrala proprie ca sa putem compara?
Daca ai fi ars ai fi inteles de ce, desi face caldura, nu prea l-ai iubi...cari la moloz d'ala spre si dinspre centrala pana iti vine acru....
Sau pacura....samd...

Viitorul are multe nuante, nimeni nu contesta faptul ca biomasa produce caldura...nuantele sunt modul in care,cu ce costuri si cu ce confort in exploatare.
Curentul e la noi, si nu numai, cea mai scumpa forma de energie.. destui il prefera, oare de ce?
Nebuni exista, multi, dar nu tori sunt nebuni, pesemne or avea si ceva argumente...valide...pe scurt acestea se rezuma la " confort in exploatare"...unii trec demla solid la peleti.. acelasi motiv..samd..

Totul se pune in ecuatie..eu sunt satul de cat aud " viitorul este cutare"...


#40
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Mie alea din poze imi par sroturi de floarea soarelui de la prese cu melc (am avut si am stors si eu niste zeci de tone cu un Stimel)
Nimeni nu neaga ca ard dar sunt mult mai scumpe ca un lemn prost

#41
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Acum nu e bun ca ramane cenusa, ba ca e scump, ba ca nu creste drept, ba ca ramanem fara teren arabil etc etc !
Bun, si ce vreti voi de fapt ? Ca nu inteleg ! Sau ce e bun pentru voi ?

Din moment ce milioane (repet, MILIOANE) de gospodarii folosesc biomasa pentru incalzire, la noi in tara, putem spune ca subiectul nu are sens ?
La fel si cu paulownia, nu e bun, va pute urat, dar tara asta e pliana de geamuri cu rame de plastic !

Eu zic sa va dati un refresh, si sa veniti cu lucruri concrete si argumente reale !
Nu a zis nimeni sa renuntam la gaze sau electricitate, sau sa plantam toate ogoarele partriei cu cine site ce plata invaziva si etc.

Doar incerc/incercam sa discutam serios pe anumite subiecte.

p.s. Si da, mai ardem si noi una alata, mai plantam, mai avem cate un ogor, mai incarcam un tir, nu suntem chiar asa rupti de realitate !

View Postparintele, on 07 noiembrie 2017 - 22:48, said:

Totul se pune in ecuatie..eu sunt satul de cat aud " viitorul este cutare"...

Nu am spus niciodata ce este viitorul, am spus doar ceea ce cred eu ! Este o parere !

View Postvalidoe, on 07 noiembrie 2017 - 23:03, said:

Mie alea din poze imi par sroturi de floarea soarelui de la prese cu melc (am avut si am stors si eu niste zeci de tone cu un Stimel)
Nimeni nu neaga ca ard dar sunt mult mai scumpe ca un lemn prost

Si totusi, de ce ar cumpara cineva biomasa de acest tip daca ar fi mult mai scumpa ca lemnul ?
Unde mai pui ca sunt cumparate si din Bulgaria !

Edited by tavktm, 08 November 2017 - 19:11.


#42
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005


View Posttavktm, on 08 noiembrie 2017 - 19:10, said:

Acum nu e bun ca ramane cenusa, ba ca e scump, ba ca nu creste drept, ba ca ramanem fara teren arabil etc etc !
Bun, si ce vreti voi de fapt ? Ca nu inteleg ! Sau ce e bun pentru voi ?

Din moment ce milioane (repet, MILIOANE) de gospodarii folosesc biomasa pentru incalzire, la noi in tara, putem spune ca subiectul nu are sens ?
La fel si cu paulownia, nu e bun, va pute urat, dar tara asta e pliana de geamuri cu rame de plastic !

Eu zic sa va dati un refresh, si sa veniti cu lucruri concrete si argumente reale !
Nu a zis nimeni sa renuntam la gaze sau electricitate, sau sa plantam toate ogoarele partriei cu cine site ce plata invaziva si etc.

Doar incerc/incercam sa discutam serios pe anumite subiecte.

p.s. Si da, mai ardem si noi una alata, mai plantam, mai avem cate un ogor, mai incarcam un tir, nu suntem chiar asa rupti de realitate !



Nu am spus niciodata ce este viitorul, am spus doar ceea ce cred eu ! Este o parere !



Si totusi, de ce ar cumpara cineva biomasa de acest tip daca ar fi mult mai scumpa ca lemnul ?
Unde mai pui ca sunt cumparate si din Bulgaria !

Prietene, concret intelegi aiurea si ceri argumente co crete dar oferi ...pareri.

Concret, nu e vorba ca nu imi convine, e vorba ca biomasa asta atat de mestecata de unii e bullshit din multe puncte de vedere..
Pt uz casnic e o solutie de avarie, nu o solutie de viitor pt ca...repet, ju e virba ca nu imi place mie,e vorba ca nivelul de cenusa e mult prea mare..
Am intrebat daxa ai ars bricheti sau peleti de paie, nu daca ai umplut tiruri...
Ia intreaba-i pe aia care ard asa ceva daca, acand o alternativa, ar mai arde mizeriile alea...

Care "milioane" de gospodarii...ce biomasa si care statistica spune asta?

Era vorba de comparatie biomasa vs porumb in conditiile terenului din Romania si eu sustin ca la noi  o solutie mult, incomparabil mai viabila sa arzi porumb decat sa produci toate tampeniile occidentului, sa procesezi samd...atata tot..
Cine vrea sa arda frunze din padure...sa fie sanatos.


Apropos, in calitate de preocupat de.binele omului si viitorul planetei, te-ai intrebat vreodata de ce din padure nunai voie sa iei o frunza sau o lingurita de pamant iat de pe camp desteptii din  ue te invata sa iei paiele si cocenii?

Pt ca biomasa aia din padure are o importanta colosala ...oare aia de pe camp, dupa ce ca iei stiuletele si bagi chimicala ca sa il produci, nu o fi daca ju vital macar important sa ramana acolo?

Asta spuneam, ca ecologia asta e complicata a dracu si nu se rezuma la gai sa.punem otetar ca e.repede crescator, hai sa punem papura si trestie ca e buna la facut caldura...
Trebuie un echilibru si pt asta se iau im calculul ecuatiei mult mai multe decat pare la prima vedere...detaliile astea scapa mult prea multora DAR in timp ele devin evidente...
De aceea viitorul e mai complicat si mai greu de prevazut decat pare.

Opinii putem avea...problema e la argumentele din spate

#43
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
E ceva adevar cu milioanele de gospodarii, in India folosesc la greu pentru gatit balegarul uscat. Dar asta pentru ca nu au altceva. Daca le dai porumb il mananca nu il mai ard
Eu am zis de porumb ca are pret comparabil cu lemnul de foc si din asta chiar am ars. Faci relativ usor 8 t/ha plus inca vreo 4 de coceni cu tehnologie simpla si cunoscuta si asta an de an, poate la 3 ani sa mai faci o rotatie. Nu ai nevoie sa astepti 6-11 ani dupa semipretioase si dupa aia sa cheltui cat nu face doar sa eliberezi terenul. Si e gata peletizat daca vrei peleti la jumatate de pret

#44
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Porumbul boabe are putere calorifica de aproximativ 6500 kcal/kg...poate sa urce spre 6800 dar sa fim sceptici, lasam o marja negativa.
Peletii de lemn au cam 4000....medie, in teorie pot urca spre 4200 dar practic 4000 e o cifra de multe ori optimista, rasinoasele poate mai sar dar foioasele adesea abia urca spre 3800-4000
Peletii din biomasa daca ii punem la 3500 putem spune ca suntem rezonabili, sunt sub foioasele slabe calorific..adesea cu mult....coceni, paie samd....sunt sub 3500 lejereanu.


Bun, nu mai amintim de cenusa, peletii de paie si cat de buni sunt...trestia nu e departe, salcia e spre fag sa zicem dar am fi foarte optimisti.

Pai tona de porumb boabe nu sare de 1000 lei.
Rezonabil e pe la 800, se poate lua cu 650 lejer...vorbim de cantitati domestice.

Pret per 1000 kcal e 1000/ 6.5= 155 lei.
La pretul mjnim e 100 lei.


La peleti....pretul actual optimist de 1000 lei tona...
1000/ 4 = 250 lei per 1000kcal.
La.pretul mediu de azi e 1250/4 =310 lei.

Cat e tona de bio draci?
Hai sa.impartim la 3.5 ca sa aflam pretul per mie de kcal...

Sau altfel, la echivalentul in porumb....
3.5x 155  tona de pelete de biomasa ar trebui sa fie  maxim 550 lei si pt minimul porumbului  350 lei....

Cat costa doar sa produci peletele alea? Doar sa.recoltezi si sa procesezi..
Care dracu viitor?

Sa nu mai vorbim de cenusa deci....ca porumbul aproape nu ramane nimic din el iar la biomasa aproape ca nu le poti arde...

Deci practic, pe cifre si pe incercate-lea, despre ce vorbim?
Gresesc daca spun ca intelighentia occidentala fura curent?

Sa arda ei cu mamaia lor....




#45
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postvalidoe, on 08 noiembrie 2017 - 20:33, said:

E ceva adevar cu milioanele de gospodarii,

Milioane de gospodarii de la noi din tara !
Si cand spun de biomasa ma refer la orice se arde, fie ca e lemn brut, sau bricheti sau peleti, coceni, paie, balegar etc.

View Postparintele, on 08 noiembrie 2017 - 21:26, said:


Sa arda ei cu mamaia lor....

Bun, si ce ardem atunci ?

Edited by tavktm, 09 November 2017 - 18:40.


#46
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Bun, am asteptat destul raspunsuri, asa ca trecem peste !

Avem cateva milioane de gospodarii care si incalzesc cu lemn, bricheti sau peleti (biomasa), iar perspectivele pe termen scurt de a se incalzi prin alta modalitate (curent, gaze, geotermal) sunt scazute.
Cum porumb boabe nu o sa ardem, si nici balegar, probabil ca vom ramane la lemn, bricheti, peleti !
:)

Hai sa continuam discutia despre lemn, bricheti, peleti sau alte forme de resturi vegetale !

Multumesc,

#47
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Eu am ceva experienta de incalzit cu biomasa dasta cum ii zici,cred ca pentru brichetare cea mai buna solutie sunt betele de floarea soarelui si apoi ciocalaii de porumb[cocenii batuti,cum se spune pe la noi] .Astia din urma sunt super la centrala, dar trebuie sa fii pe post de fochist,am sa caut o solutie de brichetare a lor.Porumbul este peste orice alta solutie de incalzit, in toamna asta fiind foarte ploioasa si avind munti de porumb drugi pe jos,sa mai stricat circa o remorca de stiuleti,acum cand ii bag la foc daram centrala cu ei.

#48
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai tocmai asta ar trebui sa faca brichetarea, sa compacteze materialul astfel incat sa nu fim nevoiti sa devenim fochisti. :)
Eu am folosit bricheti de rumegus de lemn, sau resturi vegetale gen paie, si au fost ok. Neprelucrate, resturile vegetale nu au spor la ars.

Eu nu exclud arderea porumbului, pana la urma tot biomasa este, doar ca parca e mai greu sa obtii 10 tone de porumb la ha, si cu costuri mai mari, decat 10 tone de orice tip de lemn sau material brichetabil.
Plus ca pentru porumb trebuie an de an lucrari ale terenului, insamantare, etc.

#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e mai greu pt ca trebuie comparate tonele uscate, nu trebuie prelucrare care si ea are costuri si imllica investitii..costurile se calculeaza la final cu produsul finit pe masa, comoditatea in a-l produce la fel daca il faci in regie proprie.
Apoi nh compari tone ca nu arzi tone, combustibilul ca pe ala il arzi are niste caracteristici..puterea calorifica a.porumbului e macar dubla fata de a biomasei.
Apoi cantitatea de cenusa rezultata e invers, macar de 2-3 ori mai mare, daca nh mai rau, in defavoarea biomasei.


Abia dupa ce  agi in ecuatie toate aceste aspecte, cost, usurinta producere combustibil finit/utilizabil, confort in exploatare, cantitate de energie eliberata....poti compara.
Altfel e mere cu portocale...in afara de faptul ca sunt fructe(ard)...nicio treaba una cu alta.


#50
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Daca ai 250 000 E pentru cumpararea lui Krone 5000 Premos plus celelalte utilaje necesare , peletizarea paielor ,fanului ,lucernei ,etc parca devine mai tentanta decat varianta in care toate astea trebuiau , balotate ,incarcate ,transportate, descarcate ,depozitate , prelucrate .

http://www.krone-uk....er/premos-5000/

#51
11erik

11erik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2019

 Lacilucky, on 03 ianuarie 2018 - 10:13, said:

Daca ai 250 000 E pentru cumpararea lui Krone 5000 Premos plus celelalte utilaje necesare , peletizarea paielor ,fanului ,lucernei ,etc parca devine mai tentanta decat varianta in care toate astea trebuiau , balotate ,incarcate ,transportate, descarcate ,depozitate , prelucrate .

http://www.krone-uk....er/premos-5000/


Peletii aia sunt agropeleti folositi pentru asternut si nutret , nu pentru cazanele pe peleti .  Au diametrul de 16 mm ,umiditatea poate fi oriunde intre 15% - 35% ,  nu corespund niciunui standard EN pentru peleti de foc .  Eventual pot fi folositi in cazanele pe biomasa de mare putere

#52
11erik

11erik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2019
Se pare ca acest subiect a cam ramas in umbra . Biomasa nu e importanta doar pentru incalzirea locuintelor sau pentru generarea de curent electric in centrale CHP . Vesticii rai ( in ciuda criticilor aduse de parintele in cateva posturi anterioare ) se incapataneaza sa utilizeze biomasa si pentru fabricarea de biopolimeri - plastic biodegradabil  , si pentru fabricarea de biocombustibili - bioetanol din celuloza .  Se pare ca bioetanolul obtinut din celuloza biomasei ( lemnoase sau agricole ) are multe avantaje in comparatie cu bioetanolul obtinut din porumb  . Vrem nu vrem,  occidentul avanseaza rapid in acest domeniu iar cercetarea este incurajata si finantata si de guverne si de investitori , rezultatele sunt vizibile si cu potential de crestere imens.  Cererea de biocombustibil este foarte mare asa ca in viitorul apropiat , biomasa se va dovedi utila in foarte multe domenii .

#53
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am "criticat" nu atat produsul cat elanul exagerat. In al doilea rand, vorbeam mai mult de userul casnic parca. In al treilea, in multe privinte, vesticii aia rai chiar au o mare doza de prostie iar asta se va vedea in timp, nu orice lucru pe care aia pedaleaza la un moment dat e musai calea spre fericire, dimpotriva, dau baietii la gherle si fac la prostii..
Nu cred ca aci e loc de discutat "politica", foarte bine daca exista progres tehnic real, totusi cred ca o doza de realism nu strica.

#54
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Intre timp, am plantat o parcela de teren cu salcami.
Cam 800 de bucati (destul de des) dar ii voi rari in viitor in functie de cum va evolua situatia.

Plantarea a avut loc in tomna 2019.
Schema de plantare aproximativa: 1,5 metri intre randuri, 1 metru intre ei, suprafata teren in jur de 2000mp, total in jur de 800 de puieti.
Atasez si cateva poze.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   185.03K   15 downloads
  • Attached File  2.jpeg   245.5K   13 downloads
  • Attached File  3.jpeg   221.35K   13 downloads
  • Attached File  4.jpeg   165.3K   13 downloads

Edited by tavktm, 17 July 2021 - 18:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate