Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Biomasa ! Rol, productie, folosire, avantaje !

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Acel album de poze din linkul rupt postat nu este albumul meu, este albumul unui angajat de la Paulownia România.
Albumul meu pe sunphoto începe cu clucian.
Nu ai de unde să cumperi puieti de Paulownia hibridul spaniol, pentru biomasa ei vand doar pe contract și pentru culturi forestiere.
În plus nu se justifica pretul pentru biomasa, pe tine nu te intereseaza hibrizi de Paulownia care să treacă iarna tulpinile, oricum îi tai în fiecare toamnă la sfarșit de noiembrie de jos.
Sau te interesează ?

Părerea mea.

Edited by request, 07 August 2013 - 11:22.


#20
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Asa e, ma gandeam ca poate hibridul creste mai repede (decat tomentosa). Eu sincer nu cred ca este posibil (cel putin la noi) sa gasim ritmuri de crestere ca cele din album.

#21
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Sunt in discutii cu un producator de legume, am dori sa facem posibila valorificarea deseurilor vegetale de la legume (tulpina. frunze, flori) ca si biomasa.

Aveti ceva idei ?
Ma gandesc ca ar trebui uscate, tocate si peletizate, stie cineva ceva detalii ?

#22
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Trebuie să te gandesti ca acele deseuri vedetale trebuie sa fie maruntite si apoi "deshidratate" / uscate pentru a le face biomasa.

Cu resturile de la flori / frunze cel mai bine le-ai folosi pentru compost / mranita.
Cu tulpinile de la resturile vegetale o conditie principala e sa fie uscate apoi maruntite.  Poti sa dai exemple de resturi vegetale pe care le-ai folosi tu pentru biomasa ?

#23
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Mai exact este vorba de tulpini de rosii si castraveti ! Tulpini care sunt crescute in sera, si aruncate dupa ciclul normal de viata.
Si sunt cantitati mari, zeci de tone pe an.

Eu ma gandeam la o platforma pentru uscare, dupa care maruntire si eventual peletizate. Nu stiu daca se pot arde eficient doar maruntite, ca tals.
Arderea lor ar "ajuta" la incalzirea serelor.

Problema este ca investitia (platforma betonata + acoperita, manipulare, tocare, peletizare, centrala mare si radiatoare etc) s-ar putea sa fie prea mare pentru beneficiile aduse.

#24
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
în acest caz cu resturile vegetale de la tulpini de rosii si castraveti nu cred ca faci ceva rentabil pentru biomasa.
Mai mult îti irosesti timpul deoarece aceste resturi vegetale contin foarte multa apa si nu sunt indicate pentru biomasa.

sa zicem ca reusesti sa le usuci, si sa aibe un indice de umiditate foarte mic, întrebarea e ce putere calorica au ?

Edited by request, 12 December 2013 - 21:29.


#25
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Da, si noi ne-am gandit la asta, pe de alta parte am vazut ca se folosesc pentru peletizare si paiele de pe campuri, cu succes chiar. Care ma gandesc ca ar avea o putere calorica pe kilogram relativa cu cea a tulpinilor noastre in cauza.

#26
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Paiele sunt ok deoarece se usuca repede și poti sa te folosesti de ele. Paiele chiar sunt folosite în cantitati mari la productia de peleti.
O alta sursa buna pentru peleti ar mai fi și cocenii de porumb sunt foarte buni deoarece toama dupa ce se usuca ard foarte vine, dar aici iarasi trebuie verificat ce procent de umiditate au.

Eu nu te vad să folosesti resturile vegetale de roșii, asta vara la sfarsitul veri cand am desfiintat locul cu rosii erau destul de verzi înca, astea ar intra mai degraba la compost pentru pamant.
Parerea mea.

#27
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Am gasit niste valori din care se poate aproxima si puterea calorica a tulpinilor de plante :
���� paie de grau si secara – 14500 kJ/kg (3500 kcal/kg) – umiditate 10%
���� tulpini de porumb – 17400 kJ/kg (4200 kcal/kg) – umiditate 10%
���� tulpini si palarii de floarea soarelui – 8020 kJ/kg (1920 kcal/kg) – umiditate 40%
���� rapita – 10000 kJ/kg (2400 kcal/kg) – umiditate 40%
���� crengi din curatarea pomilor fructiferi– 10500 kJ/kg (2500 kcal/kg) – umiditate 40%;
���� corzi de vita de vie – 10500 kJ/kg (2500 kcal/kg) – umiditate 30%.

#28
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
ar fi util și un link de unde le-ai luat.

#29
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
De aici sau mai multe pe Google: putere calorica paie grau.

#30
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu o tin pe a mea cu bioamasa, ma scuzati dar vad ce se intampla la pungesti, iar de cersit la rusi dupa gaze din punctul meu de vedere mai greu. :)

Asadar, ac citit cate ceva de soba tip racheta. Se pare ca ar avea avantaje, insa foarte important este ca (dupa minte mea) s-ar preta foarte bine la arderea de lemn mai subtire (gen paulownia sau salcie energetica, resturi de la copaci, crengi mai subtiri, salcam mai tanar etc).

link:
http://forum.softped..._hl__soba lemne

Edited by tavktm, 05 January 2014 - 16:36.


#31
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Crestere de pret pentru gigacalorie ! Majorare cu 40% in cazul societatilor comerciale ! Asa din jobes scoasa !

http://www.ziare.com...ret gigacalorie

#32
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Nu este de bine în acest caz.  Trebuie sa punem și ceva culturi pentru biomasa că în ritmul asta o sa devina foarte scump sa stai la oras.
Cand am fost la sud de Dunare am întrebat și pentru biomasa care e densitatea recomandata și mi-au spus ca merge lejer în schema 1 x 1 plantat si recoltat anual.
Pentru sere încalzire sere am vorbit cu cineva de la Matca și împrejurimi ca vor sa puna Paulownia pentru biomasa, pentru a încalzi serele.

#33
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
S-ar parea ca rusii isi joaca ultima carte; cea a gazului.

"Austrian energy company OMV said Friday that it was receiving between 10 and 15 percent less natural gas from Russia for a second day. Austria is the fourth EU country to report a slowdown in Russian gas deliveries this week, after Slovakia, Germany and Poland were also hit by reductions."

"Fluxurile de gaze prognozate din Federatia Rusa catre Romania s-au redus vineri cu 5% fata de ceea ce era planificat, a declarat ministrul delegat pentru Energie, Razvan Nicolescu. La solicitarea HotNews.ro, ministrul  a afirmat ca este vorba de cantitati mici, avand in vedere ca este prognozat ca Rusia sa livreze in Romania, in aceasta perioada, aproximativ 500 de mii de metri cubi de gaze pe zi. "Nu am fost oficial informati in legatura cu motivul acestei reduceri", a precizat Nicolescu. Acesta a mai spus ca a convocat pentru ora 16.00 o sedinta de analiza cu Transgaz, Petrom si Romgaz."

#34
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Update !
Anul acesta graul vandut de mine este egal ca pret pe kilogram cu brichetii de biomasa achizitionati !

Mai exact si graul si brichetii costa cam 0,6 ron/kg.

De aici putem trage anumite concluzii, legate de importanta subiectului.

#35
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Decat sa pui grau si sa cumperi bricheti de ce nu pui porumb? Productie mai mare, putere calorica mai mare, nu iti trebuie neaparat instalatie pt peleti ca pui direct stiuleti, etc
Am incercat si eu intr-un an cu pret de rahat la porumb

Plus coceni gramada ca biomasa

Edited by validoe, 29 October 2017 - 12:53.


#36
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Da, nu ma plang de preturi, faceam mai mult o paralela !
Este clar ca pe viitor combustibilul (eco) solid va fi din ce in ce mai cautat.

Arzatoarele (cazane) au devenit mai performante, si chiar mai accesibile. In plus sobele inca sunt folosite pe scara larga la noi.
La  fel si tehnologiile de brichetare/peletizare si uscare au devenit mai bune si accesibile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate