Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Biomasa ! Rol, productie, folosire, avantaje !

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Salutare colegi,
As dori, daca este oportuna, o discutie despre BIOMASA.

Cum bine stim, conditiile actuale economice nu sunt deloc pe roze, si mai ales in mediul nostru rural ne confruntam cu o saracie si dezorganizare generalizate.
As dori, sa cautam si sa gasim solutii pentru productia de BIOAMASA.
Orice productie, mai ales daca este cu costuri si timp alocate la minim, ajuta. Orice petic de pamant care nu este folosit trebuie pus in valoare.

Si prin biomasa ma refer la orice este plantat si poate creste, dupa taiere (recoltare) sa fie folosit la productia de energie termica.
De exemplu in zona noastra cresc destul de bine salcamii, cu un spor bun de crestere, si o putere calorica buna.

Mai trebui luate in calcul, probleme cum ar fi umbrirea excesiva, solul, regenerare, etc.

Asadar, ce idei sau solutii aveti pentru productia de BIOMASA, in scop energetic, prin ardere simpla in sobe sau centrale, ce specii, unde le putem planta, cum, cand le putem taia, cum le putem folosi, cat de mult afuma sau dauneaza instalatiilor de ars etc.

Consider ca suntem destul de saraci (din pacate), si totodata este de bun simt pentru natura, astfel incat sa avem o astfel de abordare, sunt multe spatii in mediul rural, fie ele publice sau private, care pot fi folosite astfel.
Putem discuta tot aici si aspecte privind pregatirea si folosirea optima a biomasei, pentru valorificare (uscare, depozitare, mod de ardere etc.), si chiar aspecte de ordin etic.

Multumesc,

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Iarba elefantului, instalatie de tocat si brichetat.

Nu mai pun link-uri ca informatia este usor accesibilia.




#3
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Se poate arde (in conditii bune) si fara sa fie tocata si brichetata ?

#4
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu ma gandeam si la ceva de genul:
http://www.tvrplus.r...a-satului-86379    (link)

La minutul 33 este un exemplu de la Statiunea Pomicola Valcea. O plantatie care arata interesant. Nu stiu in ce masunra este planta aclimatizata pentru toata tara, si mai ales intrebarea era daca recoltata manual, poate fi folosita pentru ardere. Ma gandesc ca fiind mai subtire poate nu are randament.

Edited by tavktm, 09 March 2013 - 09:26.


#5
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am reusit, cu ajutorul unui coleg de-al nostru de aici, o mici populatie de paulownia, sper sa creasca bine si sa se adapteze in pamant afara.
Sporul de crestere pentru biomasa ar fi ok, calculam si testam in continuare. Posted Image

#6
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Eu cred ca plantatiile de Paulownia pentru biomasa ar fi mult mai rentabile la cantitatea de lemn obtinuta la hectar. Mult mai mult decat salcia.
Ma gandeam la niste scheme de plantare de 1 x 1 sau 1 x 2 asta ar fi cam între 2400 și 4800 de puieti de Paulownia la hectar.

Problema pe care o vad eu este recoltarea, trebuie sa o faci cu un tractor care tracteaza o masina de recoltat care macina/toaca lemnul și îl arunca apoi într-o remorca camion.
O astfel de masinarie fara tractor costa între 16.000 euro și 33.000 și nu poate fi pusa / conectata la orice tractor.

#7
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu ma gandesc sa incerc o astfel de schema, de 1x1 metri, cu puieti repicati, in primavara viitoare, pe o suprafata de 100 mp (200 eventual), in intravilan, sub observatie si ingrijire mai atenta.

Parca imi este frica putin de inghet in extravilan, cel putin in camp deschis.
Si in plus, chiar daca s-ar reusi recoltarea de pe suprafete mai mari, ramane deschisa si problema tocaturii rezultate si valorificarii acesteia, dar sa ajungem noi acolo. :)

#8
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Foarte bine, eu deja am facut testele, anul asta am plantat câtiva metri patrati în schema de 1 x 1, la toamna urmeaza sa îi tai si să vedem cum se comporta la anul.
În primavara vreau să mai plantez acum să vedem de ce suprafata fac rost.

Cum am plantat, gropi de 30cm x 30 cm x 30 cm pamatul afanat cât mai bine, iar în sol am pus putin îngrasamant de N, P, K pentru a se dezvolta mai repede în prima faza.
Ma gandesc serios să îmi cumpar un motoburgiu sa merga mai repede treaba cu gropile.

În legatura cu frigul / înghetul în extravilan nu trebuie să îti fie frica radacinile nu au nici o problema tu îl tai în fiecare toamna dupa ce îi cad frunzele în primavara dupa 15 aprilie încep sa lastareasca abundent. Lasi lastarii să creasca în voie pana la toamna apoi îi tai iar.

Exista deja utilaje de recoltat material lemnos cu grosime maxima de pana la 18 cm care se leaga de tractor, dar costa vezi pe gepeto consult, dar cand cumperi asa ceva se presupune ca ai hectare serioase de recoltat în plin sezon. Mai este pana acolo de vorbit. Eu zic să testam în urmatorul an daca renteaza, si eu cred ca da.

Edited by request, 24 July 2013 - 20:53.


#9
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Parerea mea este ca ar renta si recoltarea manuala, asta la suprafete mici, de sute/mii de metri.
Daca luam in calcul o productie de 50 mc/hectar, putem deduce 5 mc la 1000 metri plantati. Ceea ce nu este rau, mai ales in conditiile economice prin care trece ruralul in momentul de fata.

Deci tu te gandesti la recoltare anuala, eu ma gandeam la ceva bi-anual. Atunci e mai bine, din cate am dedus eu radacinile ingheata mai greu, doar sa nu vina un ger naprasnic fara pic de zapada.

Dar, pentru recoltarea anuala nu este cam mare scema de 1x1 metri, ma gandesc ca ar merge si mai desi !?
In extravilan, pe suprafete mari, ar fi utile si ceva perdele forestiere pentru protectie, la ger, vant etc ? Eu asa gandesc !

p.s. In ce zona ai facut plantarile ?

Edited by tavktm, 24 July 2013 - 21:57.


#10
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Pentru început ar merge recoltat și cu grujba, doi care merg înainte și taie materialul lemnos, iar altii care încarca dupa ei ceea ce taie, dar asta merge la maxim cateva hectare.
Productia de 63 de metri cubi / hectar e obtinuta pe un loc unde nu a fost irigat.

Te gandeai la doua recolte pe an ? Sau la 2 ani ? Cand recoltezi trebuie să ai tulpina lemnificata și cu cat mai putina umiditate în lemn, pentru a putea baga biomasa rezultata la brichetat.

Mai desi de 1 x 1 ? Mai desi de 1 x 1 ar fi schema 1 x 0,5 dar nu mai mult. Gandestete că trebuie să aibe o suprafata de întins radacinile iar apoi la cat de repede creste paulownia într-un an mai imagineazati că dupa primul an de taiere el da cate 2 sau 3 lastari care tu nu îi cureti / alegi îi lasi să creasca toti pana în toamna și la 2 sau 3 lastari crescuti pe cuib deja nu prea mai au lumina suficienta pentru a creste fiecare și încep sa intre la concurenta între ei lastari de Paulownia. Imagineazati cat de mare e o frunza de Paulownia !

Daca vrei ai putea testea câteva loturi fara perdea forestiera, alte loturi cu perdele forestiere.

Eu testele care le-am facut pana acum au fost numai în judetul Constanta.

#11
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Un link cu niste poze de Paulownia plantat foarte des cum va arata. http://paulownia.bg/...ĐŸĐŒĐ°ŃĐ°.html

#12
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Ma gandeam la recoltare la 2 ani, m-am exprimat gresit, scuze.
Da, este destul de clar, le trebuie ceva spatiu intre ei, cred ca 1x1 e ok, dar putem testra si alte scheme.

Cat despre recoltarea manuala, o prelungire la drujba sa poti sta in picioare si poti taia 10-20 de bucati pe minut probabil.

Intrebare, oare materia lemnoasa rezultata poate fi taiata, portionata, uscata suplimentar, si folosita pentru ardere fara a fi peletizata ? Asta cu o eficienta decenta ?

Bulgarii vad ca planteaza butasi iesiti din vegetatie, banuiesc ca primavara, nu stiu exact.
Eu de exemlu am platat din pahar, direct verde, cu tot cu pamantul din jurul radacinilor. Acum sper sa fie ok.

Cand am putea pune semintele pentru germinat, ma gandesc cat mai devreme in an, urmand ca la primele calduri, sa facem repicarea definitiva ? Ar fi ok oare ?

#13
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Lemnul de Paulownia se usuca foarte repede, daca îl pui într-un loc unde nu îl ploua în maxim 2 luni se usuca. (ajungi la nivelul necesar de umiditate pentru bricheti)

Exista niste drujbe prin comert pentru taieri horticole care au niste prelungiri să poti taia ramurile, cred ca acelea pot fi folosite.

Bulgarii recomanda ca puietii verzi de cateva luni sa fie plantati din primavara dupa 15 aprilie pana cel tarziu pe 31 iulie.
Iar puietii de un an lemnificati se pot planta de toamna in Noiembrie. De fapt, acest lucru se poate face si in timpul iernii daca pamantul nu este inghetat sau daca nu este zapada sau noroi. Daca butasii/puietii de 1 an sunt pastrati intr-un loc racoros si intunecat,pot fi plantati si la sfarsitul lunii Mai.

Semintele de Paulownia se pun la germinat începand cu sfarsitul lunii Februarie început de Martie astfel la sfarsit de aprilie să ai puietii gata.
Daca ai spatiu șa le oferi conditiile necesare poti să începi și din Februarie  de la începutul lunii.

Edited by request, 25 July 2013 - 10:52.


#14
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Ma gandesc la seminte incoltite puse in alveole mici, ca cele de rasaduri de legume, repicate direct in pamant, cand se incalzeste. Intre timp tinute la caldura, la interior. Sunt alveole cu 40-50 de cuiburi pretabile.

Asta fac ! :)

Ce ingrasamant sa pun in gaurile din pamant ? Atat pentru crestere cat si pentru rezistenta, sa se formeze radacini cat mai puternice.
Gropile ma gandesc sa le sap ori la dimensiunea unei cazma, ori cu un burghiu, oricum cu latura sau diametrul de aprox. 25 cm.

#15
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Eu zic să pui maxim 8 kg de ingrasamant (care contine N,P,K ) sau 200g de fosfor(P2O5) amestecat cu 100g de ingrasamant, nitrogen:fosfor:potasiu – (N:P:K) 15:15:15

Este indicat să folosesti tavite cu alveole de orice marime, numai să le ofer pamantul necesar și lumina suficienta deoarece Paulownia este heliofila.

#16
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am observat partea cu lumina pe pielea mea ! Posted Image

Detin posibilitati si in extravilan, poate se concretizeava ceva in sensul asta in cativa ani ! Posted Image

Apropo de sol, din cate am inteles, Paulownia nu il secatuieste sau distruge ! Este corect ?
Si inca ceva, la schema 1x1 ar merge oare intre ei macar iarba sa fie, ma gandesc pentru animale, sau la o schema 1x2 poate. Sunt gospodarii care ar putea aloca cateva zeci/sute de metri pentru astfel de plantatii, iar intercalarea lor cu alte ierburi sau chiar legume nu ar strica deloc in economia spatiului.

Ma gandesc ca astfel de mini-plantatii pot produce material de ars, energetic, pentru uzul intern. Chiar daca nu neaparat in totalitate, o familie de gospodari isi poate asigura parte din necesarul anual de lemn de foc.
Pe scara larga, acest lucru ar reduce considerabil presiunea pe padurile clasice, formate din arbori cu crestere lenta, cel putin din punct de vedere al lemnului de foc, lucru deloc neglijabil in cazul tarii noastre care sufera la acest capitol.

Edited by tavktm, 25 July 2013 - 17:51.


#17
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Paulownia nu secatuieste solul, prin frunzele mari care an de an se usuca și se depun pe sol practic este o sursa de îngrasare a solului.
Radacinile penetreaza în adancime pamantul și mult în lateral, astfel pe suprafata solului poti cultiva altceva. Atasez o poza cu radacinile de Paulownia.
În schema de 1 x 1 nu prea mai ai ce sa pui între ele decat ceva care pana în iunie sau iulie închei cultura, și ma gandesc la ceapa, usturoi, ridiche de luna sau altceva care pui primavara si pana în iulie maxim iulie lichidezi cultura dintre Paulownii. În chema de 2 x 1 ai putea sa pui un rand de porumb printre ei.

În legatura cu pretentiile la acest arbore fata de sol, să NU aibe ph mai mic de 5,5 ideal 6 iar alta problema să nu contina foarte multa argila, sa nu fie lutos, pamant galben. Adancimea pana la apa să nu fie mai sus de 1,5 ideal 2m .

Attached Files



#18
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am vazut ceva poze puse de tine cu hibridul spaniol (cotevisa), or merge oare si la noi de plantat. Ma gandesc pentru biomasa, am vazut ca au un rimt de crestere mai mare, (chiar greu de crezut posibil) !

http://forum.softped...a/page__st__162

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate