Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

ce monitor LCD?

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#91
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ce inseamna placa video "pro"?

#92
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
O placa video mai slaba decat cea pe care o am, dar capabila de 10 biti in orice mod :)
Gen Quadro.

#93
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Am masurat wide gamutul calibrat din dotare, pentru a ilustra cele scrise mai sus.

Spectrofotometrul arata ca e ok:
Attached File  spectro.png   508.65K   7 downloads

Colorimetrul insa arata altceva:
Attached File  colorimetru.png   509.08K   7 downloads

Acum dilema: pe cine cred? Chiar daca as ignora modul de functionare al spectrofotometrului, faptul ca observ un gamut mult mai mare in poza a 2-a ma pune pe ganduri ca ceva nu-i ok in masuratoarea folosind colorimetrul.

Daca calculez o corectie pentru colorimetru, obtin o banala matrice 3x3 care insa imi da rezultate mult mai apropiate de realitate:
NUMBER_OF_FIELDS 3
BEGIN_DATA_FORMAT
XYZ_X XYZ_Y XYZ_Z 
END_DATA_FORMAT

NUMBER_OF_SETS 3
BEGIN_DATA
0.954432 0.0318940 0.0135448 
-0.0109877 1.004952 0.00549132 
-0.000290322 0.0658358 1.030241 
END_DATA

Attached File  colorimetru-corectat.png   508.23K   7 downloads

Acum, ce face cineva cine are doar colorimetru?

  • In cel mai rau caz, nici nu realizeaza ca masuratorile, si deci calibrarea, pot fi eronate
  • In cel mai fericit caz, gaseste o corectie potrivita pentru perechea monitor/colorimetru folosita.


#94
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 TS030, on 20 noiembrie 2018 - 16:17, said:

Gen Quadro.
Ma calific, da-mi mie Eizoul..sau macar Dellul :).

Edited by crokodilu, 20 November 2018 - 18:06.


#95
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Da-mi tu placa video :P

#96
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu mai e cazul, multumesc. LR nu suporta 10 bit si oricum m-a convins un nene: "It is rather narcissistic to have 10-bit color on a wide gamut monitor, because you are the only one who benefits from it"

PS: nu pot sa-ti dau placa, tre sa iti dau leptopul cu totul. Dar un Dell as primi, daca il dai ieftin*

*gratis.

Edited by crokodilu, 20 November 2018 - 21:01.


#97
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Incep tot mai multi sa beneficieze. In lumea video devine tot mai comun 10-bit si HDR (nu chiar cel stiut din lumea foto). Wide gamut deasemenea.

#98
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 crokodilu, on 20 noiembrie 2018 - 21:01, said:

PS: nu pot sa-ti dau placa, tre sa iti dau leptopul cu totul. Dar un Dell as primi, daca il dai ieftin*

*gratis.
Ti-l dau gratis*

*3000 lei transportul

#99
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Il ridic personal.

#100
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
"Ce monitor?" reloaded.

M-a altoit Ramuran pe aici ca o poz(n)a de-a mea se vede grunjoasa pe 4k. Nu zic nu, o fi; omul avea dreptate ca produsul final era un crop dintr-un senzor si asa mic pentru vremurile de azi.
Si, cum vremurile de azi implica statul pe la domiciliu, uite ca a devenit cazul pentru un al doilea monitor in casa.
Nevasta-mea isi face jobul pe el, ferestre hai sa zicem multe, eu bibilesc poze, ferestre mai putine, plozii stau pe net (pentru joaca ramine Dell-ul de acum).

Deci, ce 4k sa fie din cele de pe la noi (ca luni-marti ar trebui deja sa intre in piine)?
Sa zicem un 2000 lei ca buget?

Merci pentru orice hint.

#101
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu ai zis ce diagonala.

#102
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 Taxon, on 14 martie 2020 - 08:43, said:

M-a altoit Ramuran pe aici ca o poz(n)a de-a mea se vede grunjoasa pe 4k. Nu zic nu, o fi; omul avea dreptate ca produsul final era un crop dintr-un senzor si asa mic pentru vremurile de azi.


De fapt pozele se vad mai bine pe monitoarele 4k.
Eu am cumparat candva un monitor 4k pentru firma. A costat cam 1000 de Euro. Aveam poze facute cu o camera cu senzor vechi (10 Mp). Eram socat de cat de bine arata pozele pe monitorul ala.

Am vazut ca sunt destule monitoare 4k sub 2000 de Ron.
Deci ai de unde alege.

#103
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 katran, on 19 martie 2020 - 22:05, said:

De fapt pozele se vad mai bine pe monitoarele 4k.
Eu am cumparat candva un monitor 4k pentru firma. A costat cam 1000 de Euro. Aveam poze facute cu o camera cu senzor vechi (10 Mp). Eram socat de cat de bine arata pozele pe monitorul ala.

Colegii de pe aici ne tot trimit la monitoare 4k cand noi zicem "ia uite ce poza misto", si ei "mneah, vezi-o pe 4k si mai vorbim"

Edited by crokodilu, 19 March 2020 - 22:10.


#104
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Este ca si cum ai spune ca pozele se vad mai bine pe un monitor VGA decat pe unul Full-HD.  :)

Din experienta mea - pe 4k imaginile se vad mult mai bine, zici ca-s facute cu alt senzor.

Edited by katran, 19 March 2020 - 22:32.


#105
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Crocky, păi tot îți spun, dar tu nimic, o ții pe-a ta :D Ține-o, că alta nu mai primești :D
Și mai este un lucru de luat în seamă. Mărimea monitorului. Eu folosesc 32" și aș putea spune că mai e loc.

Eu pățesc o altă situație. Foto de produs sau portrete care în format RAW, chiar atunci, pe loc, când o fac, pe monitorul de la macbook pro de 15" se văd într-un mare fel. Iau cadrul, îl editez și apoi îl trimit beneficiarului. Și zice... mneh, parcă nu am "ieșit" așa de bine. Și asta doar din cauză că se uită la acea imagine de cele mai multe ori pe telefon sau pe un monitor de laptop în cel mai bun caz 1080p, de obicei 720p. Să mai zic că mulți le deschid cu windows viewer care mai taie și el din calitatea imaginii?
Inclusiv Capture One are opțiune de sharpening la export în jpeg tocmai din motivul ăsta. Eu prefer să le las curate cadrele. Am văzut că dacă mai reduc din claritate, culmea, le plac mai mult.

Dacă le-aș printa cadrul respectiv, ar fi altă viață.

Dezavantajul major la analog versus digital este lipsa posibilităților de editare din partea fotografului. Acolo nu mai merge cu ridicatul umbrelor, cu intensificarea culorilor, ștersul defectelor de pe față, etc. Dacă vorbim de calitate. Că și înainte filmele alea mari se colorau sau reparau cu creioane colorate :P

#106
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 Reactor2015, on 19 martie 2020 - 23:05, said:

Eu pățesc o altă situație. Foto de produs sau portrete care în format RAW, chiar atunci, pe loc, când o fac, pe monitorul de la macbook pro de 15" se văd într-un mare fel. Iau cadrul, îl editez și apoi îl trimit beneficiarului. Și zice... mneh, parcă nu am "ieșit" așa de bine. Și asta doar din cauză că se uită la acea imagine de cele mai multe ori pe telefon sau pe un monitor de laptop în cel mai bun caz 1080p, de obicei 720p. Să mai zic că mulți le deschid cu windows viewer care mai taie și el din calitatea imaginii?


+1

Motivul pentru care mai folosesc un shpan de monitor FHD, este ca vreau sa vad mai bine defectele pozelor atunci cand editez pentru comercial.

#107
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am uitat să zic de culori. Diferența este de la cer la pământ între un monitor bun și unul slab. Iar la poze și la video de calitate, mai nou apărând și HDR, nici nu mai spun cât de mult contează un display cu o luminozitate de măcar 400-500 de "niți".

#108
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
N-as zice ca are asa mare efect pentru omul de rand. Eventual pentru urmarit filme dar pentru asta ai TVuri care mai de care.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate