Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ce monitor LCD?

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View Postvoodooeye_69, on Nov 23 2005, 23:30, said:

Nu stiu ce sa-ti recomand dar pot a-ti spun ce sa nu iti iei. Am testat zilele trecute un Samsung 913N si nu mi-a placut.

Da, nici eu nu m-am simtit multumit de 913N; nu uita insa ca are TN panel, e o scula bunicica pentru jocuri, nu si pentru scopul urmarit aici.
Caut sa vad insa un 193P; de asemenea mi s-a sugerat un 970P care pare o scula grozava, insa e scump (ca si fratiorii 940T, 950B).
Unanim apreciat am vazut Viewsonic-ul 191B, dar care nu e de gasit pe la noi.

Din gama mai ieftina, m-ar interesa Belinea 101905 sau 101910, poate le-ati vazut careva in real life?

#38
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004

View PostTaxon, on Nov 24 2005, 13:23, said:

Da, nici eu nu m-am simtit multumit de 913N; nu uita insa ca are TN panel, e o scula bunicica pentru jocuri, nu si pentru scopul urmarit aici.
Caut sa vad insa un 193P; de asemenea mi s-a sugerat un 970P care pare o scula grozava, insa e scump (ca si fratiorii 940T, 950B).
Unanim apreciat am vazut Viewsonic-ul 191B, dar care nu e de gasit pe la noi.

Din gama mai ieftina, m-ar interesa Belinea 101905 sau 101910, poate le-ati vazut careva in real life?


Eu am Belinea 101915: P-MVA, 700:1, 25ms, DVI, pivot. In plus fata de 101910 are pivotul. Ma simt bine cu el. Il tin pe DVI, nu ma joc, dar accidental ma mai uit la filme si e OK.
Nu demult 101915 a primit un update de panel si are acum 1000:1 contrast 8ms g/g si d-aia l-as recomanda pe ala si nu pe 101910. 101905 nu se mai fabrica!

#39
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
fiindca s-a facut detula teorie a chibritului pe aici, un link "de scoala": http://www.anandtech...aspx?i=2289&p=2 (vezi si paginile urmatoare)

#40
florinvfd

florinvfd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 17.03.2004
Ma bag si eu in seama un pic si spun asa: prima oara am cautat pe forumuri, gaseam pareri pro, contra despre ORICE MODEL. Un carcotas care sa zica de rau tot s-a gasit..cam la orice model (unii poate chiar si doar din auzite..).
M-am decis la 913N, sunt foarte multumit! Am pus n teste de culori, de tft, etc... Sunt multumit! Nu face banding! Iar cine crede ca alea de 16.7 mil culori se vad altfel, se insala. Sa puna unul langa altul 913n si 193P si sa incerce sa vada diferentele cu ochiul liber, fara aparate...! Ideea este ca lcdurile in general nu reproduc (inca...) culorile ca un crt. Este o mica diferenta. Dar diferenta de pret intre lcd cu 16.2 mil culori si 16.7 NU ARE JUSTIFICARE! Plus de asta pe 193P nu poti juca decent un shooter. Nu am contract cu Samsung sa fac reclama la 913N...doar il am acasa, imi place si il recomand.
PS:iar fata de crt pot spune ca este MULT mai linistitor pt ochi.

#41
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Salut!
Re-inviez topicul asta cu o intrebare: mi-am facut comanda la cel.ro pentru un Philips 190P7ES. Maine ma duc sa-l iau, asa ca daca stiti ceva de rau, un raspuns urgent ar fi de preferat... :w00t:
Are panel MVA, 16.7 mil culori, deci ar trebui sa fie OK pentru prelucrare foto...teoretic.
Astept raspuns.... :)

#42
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Imi place chestia asta cu 16,7 milioane de culori, dat fiind faptul ca ochiul uman distinge aproximativ 7 milioane de culori.
Am mai vazut si pe alte produse, inclusiv pe televizoarele cu plasma specificatii din astea. Referitor la monitorul pe care vrei sa-l cumperi nu stiu ce sa zic, tehnica de specialitate in continuare clasifica monitoarele LCD ca fiind mai slabe ca si performante decat cele CRT. Oricum nu te lasa furat de specificatii umflate. Ar trebui sa incerci mai intai monitorul respectiv. CRed ca nu ar fi o problema vizionarea unor fotografii pe monitorul respectiv inainte de a-l cumpara.

#43
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View Postserse, on Aug 24 2007, 15:18, said:

Imi place chestia asta cu 16,7 milioane de culori, dat fiind faptul ca ochiul uman distinge aproximativ 7 milioane de culori.

bravo... tu asa compari? zic sa wikipedia tu putin

#44
stteff

stteff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.11.2005
Salut!
Ti-ai luat monitorul?Daca da ce ne poti spune despre el?Este potrivit pt prelucrare foto?Si de unde stii ca are panel MVA?Ca m-am uitat si eu pe niste specificatii dar nu am vazut mva-ul! :huh:

View PostAndrey1, on Aug 20 2007, 15:50, said:

Salut!
Re-inviez topicul asta cu o intrebare: mi-am facut comanda la cel.ro pentru un Philips 190P7ES. Maine ma duc sa-l iau, asa ca daca stiti ceva de rau, un raspuns urgent ar fi de preferat... :w00t:
Are panel MVA, 16.7 mil culori, deci ar trebui sa fie OK pentru prelucrare foto...teoretic.
Astept raspuns.... :)


#45
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005

View Poststteff, on Sep 13 2007, 15:42, said:

Salut!
Ti-ai luat monitorul?Daca da ce ne poti spune despre el?Este potrivit pt prelucrare foto?Si de unde stii ca are panel MVA?Ca m-am uitat si eu pe niste specificatii dar nu am vazut mva-ul! :huh:

Pai la specificatiile de pe la magazine nu se scrie la niciunele ce panel au. Eu am citit mai multe despre el pe prad.de, e un site f bun despre LCD-uri.
Monitoarul e ok, dar e diferenta mare fata de crt, pana te obisnuiesti iti ia ceva. Se cam schimba in special temperatura de culoare in functie de unghi. Pentru prelucrare foto ne-profesionala e ok zic eu.

#46
stteff

stteff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.11.2005
Multumesc pentru informatie! :coolspeak:

View PostAndrey1, on Sep 15 2007, 16:26, said:

Pai la specificatiile de pe la magazine nu se scrie la niciunele ce panel au. Eu am citit mai multe despre el pe prad.de, e un site f bun despre LCD-uri.
Monitoarul e ok, dar e diferenta mare fata de crt, pana te obisnuiesti iti ia ceva. Se cam schimba in special temperatura de culoare in functie de unghi. Pentru prelucrare foto ne-profesionala e ok zic eu.


#47
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
nu toate lcd-urile sunt la fel si nu cred ca ar trebui puse toate in aceeasi oala si nici indusi oamenii in eroare ca nu se poate face nimic profi pe lcd, sunt si lcd-uri execrabile dar sunt si variante bune. Daca-ti trbuie numai pt jocuri, daca vrei sa faci ceva la care redare corecta a culorii conteaza, pt fiecare exista o varianta si bine inteles un pret :)

revin cu un link pe care l-am mai postat aici e foum dar e f instructiv:

http://forums.anandt...p;enterthread=y

si varianta mai veche a linkului de mai sus dar cu o lista mare de modele de tft-uri cu link-uri catre review-uri:

http://forums.anandt...hreadid=1745344

#48
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
Salutare,

- Am si eu nevoie de un sfat rapid.  M-am hotarat sa-mi iau o  "nesimtzire"  de monitor de 22"  si m-am oprtit la 2 modele din care va rog sa ma ajutati sa aleg:


1). -  Samsung 2232BW        http://www.emag.ro/m...ide-22--p2232BW
      
care are un design BESTIAL , e negru lucios si mi s-au lipit efectiv ochii de el cand l-am vazut .....


                                                                       SI


2).  -  HP F2105 21"                http://www.spot.ro/p...php?idprod=4748

despre care am citit pe niste forumuri ca ar fi tatic si ar bate Samsungul de mai sus la orice ora, dar arata mai nashpa si e si argintiu.

-Eu as vrea daca poate cineva sa-mi dea un sfat bun si sa-mi zica HPul ala e intr-adevar mult mai bun ca Samsungul de mai sus?   Nu pun accent pe faptul ca HPul are boxe (am sistem 5.1) , sau ca are tuner incorporat (am deja un tuner pe PCI in calculator), ma intereseaza daca se vede semnificativ mai bine decat Samsungul, ca sa inteleg daca se merita sa iau un HP urat dar bun fatza de un Samsung criminal ca design dar mult mai slab.

Am inteles ca au paneluri diferite - Samsungul ar TN iar HPul S-MVA sau asa ceva.   Nu stiu ce inseamna asta si va intreb care e mai bun?  Diferentele intre panelurile astea sunt chiar asa sesizabile la calitatea imaginii?

Daca deschideti linkul postat mai sus pt. HP , o sa vedeti caam vazut ca acolo scrie ca are  pruintre multe altele:
- 21-inch Thin-Film Transistor,
- Liquid Crystal Display,
- Active Matrix, WSXGA+
- Antiglare polarizer,
- Antistatic faceplate treatment
etc..etc..etc

Il fac chestiile astea impreuna cu celelalte care sunt descrise in prezentarea lui intr-adevar mult mai bun?

Pentru ca daca e asa, si HPul e clar mai bun decat Samsungul (asa cum am citit pe net) , in mod sigur il voi lua pe asta si voi prefera calitatea,  dar daca nu - iar diferenta intre calitatea imaginii nu e sesizabila, voi lua Samsungul ca am boala ca monitorul sa fie negru si cu margini subtiri!

Trebuie sa ma decid cat mai repede, ca saptamana asta il iau.    Asa ca orice sfat e mai mult decat bine venit.  Daca se poate si cu explicatii lamuritoare (de ce ala si celalalt), cu atat mai bine!

Thx....

#49
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
- Ah, inca o intrebare: la HPul ala vad ca scrie ca e Monitor/TV  profesional.  E si TV pentru ca are tuner in el, sau pentru ca ar putea fi conectat la cablu?

- Eu am disponibil cam 12.000.000 pentru monitor.  Daca in banii astia aveti propuneri mai bune decat  Samsung 2232BW  sau  HP - F2105 , astept propuneri argumentate.

Inca o data - Thx!

#50
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
de mutat la hardware/monitoare .... :)

#51
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
eu am un LG L1952S si cand intru in photoshop imi da mesajul ca trebuie sa calibrez culorile si nu stiu ce sa fac.

#52
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
le calibrezi, altceva ce?
ia, vezi prin computer de un utilitar adobe gamma... butoneaza-l un pic si iti dai seama ce vrea de la tine.

arunca un ochi si pe aici: http://www.normankor...neprints1A.html

#53
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Workman, daca are tuner incorporat e posibil sa fie optimizat (cat se poate) pt. video, si asta nu prea se pupa bine cu partea foto. Daca nu ai nevoie de boxe si tuner, ia-ti ceva fara. Ca in orice domeniu, modelele all-in-one sunt mai slabe decat modelele dedicate.

Incearca sa gasesti un Samsung 226B pe la anunturi - e stramosul aluia, si e o varianta putin mai buna ca panou (dar s-a produs ciudat de putin - doar vreo 10 luni, iar la noi a fost disponibil vreo 3 dupa care a fost inlocuit cu 223-ul).

#54
noobinhood

noobinhood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.02.2006
eu am hp lp2065 si sunt multumit de el.
http://www.prad.de/e...ml#Introduction

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate