Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

ce monitor LCD?

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#19
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
eu am la 100 contrastul, nu cred ca e ok la 28.

taxon, eu zic tot un samsung, sau daca vrei mai mult, http://www.macgaller...gorie.php?id=11

cel mai important e sa-ti iei unul cu intrare dvi, altfel o sa-ti para rau.

#20
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002
in primul rand NU exista 6 biti. decat la telefoane ;)
8 biti = 256*256*256=16.7M culori
6 biti = 64*64*64=262.144 culori.
TFT-urile (vorbesc de modelele recente) au 16.7 sau 16.2 mil culori.

nu stiu exact explicatia (16.2M culori = 253*253*253) dar cert este ca NU sunt 6 biti.

Acum...
cele cu 8 biti si care sunt absolut OK sunt cele cu panel PVA (173p/193p , preferabil 173p+ / 193p+ si am auzit ca ar mai fi scos inca 2 modele (17"/19") tot cu pva.) - samsung

nu s-a vorbit despre DVI: pe DVI nu ai reglaje stanga/dreapta, sus/jos, si alte chestii pe care le ai pe analog pentru ca NU AI NEVOIE de ele).
pe analoage tre' sa dau un 'auto adjust' la fiecare schimbare de rezolutie.

#21
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View PostAlice, on Nov 23 2005, 13:58, said:

in primul rand NU exista 6 biti. decat la telefoane ;)

8-Bit vs. 6-Bit
Google is you're friend :)

#22
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002
Vorbeste vinul pentru mine
Nu mai lua in seama tot ce-ti zic, ce fac

err... ma rog.

am zis ca vorbim de monitoarele ACTUALE si nu de cele de acum tz-shpe mii de ani. arata-mi tu un monitor, care se vinde la noi in magazin, nou, cu 6biti si eu il cumpar si il mananc in fata ta.

#23
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View PostAlice, on Nov 23 2005, 14:31, said:

Vorbeste vinul pentru mine
Nu mai lua in seama tot ce-ti zic, ce fac

err... ma rog.

am zis ca vorbim de monitoarele ACTUALE si nu de cele de acum tz-shpe mii de ani. arata-mi tu un monitor, care se vinde la noi in magazin, nou, cu 6biti si eu il cumpar si il mananc in fata ta.

Pofta Buna!

#24
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002
1. unde scrie de 6 bit in link-ul dat de tine?
2. http://www.lge.com/p...lay_code=L1980U

Display Colors  16.2M  
ti-am explicat deja ca 16.2M NU inseamna sub nici o forma 6bit.

#25
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Daca prioritatea ta sunt fotografiile, fereste-te de LCD-ul cu timp mic de raspuns. Unul cu 20-25ms e cel mai potrivit. Eu am avut pana acum un Iiyama si acum am un Hyundai, cu acelasi tip de panou, pe 20ms si se vede foarte bine.

#26
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View PostAlice, on Nov 23 2005, 14:59, said:

1. unde scrie de 6 bit in link-ul dat de tine?
2. http://www.lge.com/p...lay_code=L1980U

Display Colors  16.2M  
ti-am explicat deja ca 16.2M NU inseamna sub nici o forma 6bit.

Vezi aici.

Cauta putzin ce inseamna dithering. Si da, 16,2M inseamna 6 bit.
Asta e ultimul meu reply in tema asta ca poluam un topic destul de folositor.

#27
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
Taxon, daca gasesti Sony HS95P in vreun magazin roaga-i sa-l aprinda si tine-te bine

contrastul de 1000:1 si tehnologia XBRITE fac toti banii. imaginile parca sunt vii

450 euro

#28
stormy

stormy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 04.04.2005
Unde ai gasit la banii astia Sony HS95P ?

Edited by stormy, 23 November 2005 - 13:20.


#29
AlexR

AlexR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.04.2005
Am cautat in manual specificatiile monitorului, acum sunt linistit  :D

Philips 170P5ES:

Colour support  24-bit (16.7 million colours)

#30
bakachan

bakachan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.11.2005

View Postdenis.m, on Nov 23 2005, 20:05, said:

Taxon, daca gasesti Sony HS95P in vreun magazin roaga-i sa-l aprinda si tine-te bine

contrastul de 1000:1 si tehnologia XBRITE fac toti banii. imaginile parca sunt vii

450 euro
Sony-ul respectiv are un brightness prea mare dupa parerea mea (450 cd/m2). L-am vazut in magazin si chiar daca iti ia ochii, sunt destul de sigur ca nu poti sta mai mult de cateva ore in fata lui pana sa te ia durerea de ochi/cap. Eu, din experienta mea, nu prea as recomanda un brightness mai mare de 250 cd/m2 si spun asta de pe un Samsung 193P.
Anyway, cati oameni, aproape dublu pe atatia ochi. :D

#31
AlexR

AlexR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.04.2005

View Postbakachan, on Nov 23 2005, 19:42, said:

Sony-ul respectiv are un brightness prea mare dupa parerea mea (450 cd/m2). L-am vazut in magazin si chiar daca iti ia ochii, sunt destul de sigur ca nu poti sta mai mult de cateva ore in fata lui pana sa te ia durerea de ochi/cap. Eu, din experienta mea, nu prea as recomanda un brightness mai mare de 250 cd/m2 si spun asta de pe un Samsung 193P.
Anyway, cati oameni, aproape dublu pe atatia ochi. :D

Eu TV-ul il tin doar pe modul Movie (culori mai sterse).  La LCD am setat brightness-ul 70%,  contrastul 0% si parca tot e prea luminos.
Aici e vorba de materialul clientului, unii au o sensibilitate mai mare la lumina decat altii.  Pentru cei mai sensibili existe lentilele soft, care isi fac destul de bine treaba.

#32
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002

View Postatika, on Nov 23 2005, 13:05, said:

Vezi aici.

Cauta putzin ce inseamna dithering. Si da, 16,2M inseamna 6 bit.
Asta e ultimul meu reply in tema asta ca poluam un topic destul de folositor.

Mea culpa.
Recunosc, am gresit:
The 16.2 million colors can be mildly misleading as this is not a true 8-bit (16.7 million color) LCD display. As a 6-bit display, the LM190E04 can only display 6-bits, or 64 degrees, of control when twisting the liquid crystal.   Since there are three subpixels, this gives each whole pixel on the panel 262,144 possible hues.   LG.Philips LCD attempts to replicate 16.2M colors by interpolating sub pixels that are near each other – this process is called Frame Rate Control or FRC.   It works, but comparing an 8-bit LCD to a 6-bit LCD shows the difference in color depth immediately.

Asta inseamna ca exista DOAR panel-uri cu 262.144 culori respectiv 16.777.216 culori. Restul (de la 262.144 la 16.2M) sunt obtinute prin interpolare.
Sincer, am crezut ca panel-urile au 16.2M culori REALE si restul pana la 16.7M sunt obtinute prin interpolare. Cel putin asta se intelege din specificatiile producatorilor. Da, stiam ce inseamna dithering, dar nu mi-am inchipuit ca se face atat de 'grosolan'. Probabil d-asta nu am reusit sa setez deloc LG-urile 1715s sa se vada cat de cat acceptabil. :(

Inca o data sorry.

Revenind la oile noastre:
AlexR: poate sa suporte si mai mult (ca input), dar ce te faci daca nu stie sa le 'genereze' pe toate? :)

Rigid Aurel: De ex 173p+ are specificat timpul de raspuns de 8ms (g2g). DAR are panel PVA si sunt toate culorile acolo unde trebuie sa fie. Ca de fapt timpul de raspuns e mai mare, asta este altceva. Insa in general regula este valabila.

#33
AlexR

AlexR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.04.2005

View PostAlice, on Nov 23 2005, 21:44, said:

Revenind la oile noastre:
AlexR: poate sa suporte si mai mult (ca input), dar ce te faci daca nu stie sa le 'genereze' pe toate? :)

De acord dar ce rost ar fi avut sa dea la specificatii input-ul ca doar nu tine de monitor, nu?

In alta parte am gasit scris Color Depth in loc de Colour support si uite la ce se refera:

Color Depth is a measurement used to describe the monitor range of colors. The higher the color depth, the wider color range displayed.

#34
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 15.06.2005
Nu stiu ce sa-ti recomand dar pot a-ti spun ce sa nu iti iei. Am testat zilele trecute un Samsung 913N si nu mi-a placut. Ideea este un crt bun care sa nu aiba probleme cu geometria (ca LG F 900P al meu :frust: ) TFT urile mi se par destul de ciudate, poate nu sunt obisnuit eu cu ele dar nu au profunzime, am mereu senzatia ca ma uit la o bucata de sticla pictata. Plus de asta ca daca ne gindim la bugetul de care dispunem cel mai bine e sa facem un compromis si deocamdata se cheama CRT. Eu voi incerca un Philips 109 N40 Brilliance de care sper ca voi fi multumit.

#35
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005

View Poststormy, on Nov 23 2005, 15:19, said:

Unde ai gasit la banii astia Sony HS95P ?

Dubai

---

@bakachan e ca si cum te-ai plange ca o masina e prea rapida :D

#36
bakachan

bakachan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.11.2005

View Postdenis.m, on Nov 24 2005, 16:00, said:

@bakachan e ca si cum te-ai plange ca o masina e prea rapida :D
Nu prea cred... E ca si cum te-ai plange ca un monitor e prea luminos (atentie: nu are contrastul prea mare, ca acolo cam e the more, the better) si nu poti sta cu ochii in el mai mult de cateva ore, ca sa nu mai vorbim ca nu reda culorile atat de precis. :P In orice caz, dupa cum spuneam in postul anterior, conteaza cum il percepem fiecare - pare un monitor bun, numai ca stiu ca pe mine m-ar deranja; daca pentru tine e ok (si vad ca e :D), ma bucur. ^_^

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate