Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Technicolor tc7200

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In cazul asta, vorbim de router. Ar trebui sa le poti vedea fara probleme.

Ce sistem de operare au calculatoarele? Vezi si setarile de prin router.

Daca tot nu merge, incearca sa le scoti din grup si sa le bagi inapoi.

#20
acc0untz0r

acc0untz0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2008
Nu am avut acces astazi in locatia respectiva, revin cu detalii

#21
acc0untz0r

acc0untz0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2008
Am rezolvat. Trebuiau sa fie conexiunile pe " Home ", nu ma intreba de ce, dar merge.
Eu la birou le am pe public si vad pc-urile din reteaua locala

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma bucur ca ai gasit problema. :lol:

#23
bond1

bond1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 13.12.2005
Pentru ca, daca nu ma insel, in Windows, Network Discovery nu merge decat pe conexiunile setate ca fiind Home. Probabil la servici ai setat fortat candva sa caute dispozitivele de pe retea.

#24
mihaicp1989

mihaicp1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2013
@bond1 In ceea ce priveste portul USB, ai dreptate. Si eu am fost uimit ca acel port este inactiv si ca nici macar nu apare in setarile modemului, desi in manualul de utilizare scrie ca poti conecta stick sau HDD pentru DLNA (am atasat paginile din usermanual - pentru cei care au dubii) :). Nu pot sa zic ca acest lucru ma afecteaza  pentru ca nu as folosi router-ul pt. DLNA(imi conectez HDD-ul sau stick-ul direct la tv pt ca DLNA-ul, oricum,nu suporta 3d streaming,subtitrare sau toate formatele video).  Insa,sunt de acord cu tine, mai bine spuneau de la inceput ca nu are functia asta si gata.

De altfel, o alta aberatie mi se pare ca pe site-ul producatorului scrie ca acest model poate "Wireless networking on-board: IEEE 802.11b/g/n (2.4 GHz and 5 GHz simultaneously)" iar in realitate trebuie sa alegi intre 2.4 si 5ghz.Sub nicio forma nu le poti folosi pe amandoua. Problema este ca vreau sa folosesc frecventa de 5Ghz pentru ca este mult mai rapida decat 2.4GHZ , insa semnalul ei nu ajunge bine pana in sufragerie din cauza peretilor pierzand destul de des semnalul(modem-ul este in dormitor iar tv-ul in sufragerie). Asa ca sunt prins in 2.4GHZ, care din cand in cand in da buffering in filme HD online. :|

Ca o concluzie finala, acest wireless este cam praf in comparatie cu Trendnet-ul pe care l-am avut inaintea lui si care intr-adevar isi face treaba perfect folosind ambele frecvente simultan fara prostii de genul "buffering" sau " no network connection" exact cand iti era lumea mai draga.

Attached Files



#25
Old'guy

Old'guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 16.02.2007
Manualul acela nu este scris de UPC Romania

#26
mihaicp1989

mihaicp1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.05.2013

View PostOld, on 01 iulie 2013 - 17:19, said:

Manualul acela nu este scris de UPC Romania

Oricine l-ar fi scris efectiv, Upc Romania a trebuit sa-l aprobe din moment ce il distribuie impreuna cu serviciile lor. Si mi-e greu sa cred ca nu l-au citit si aprobat, nu de altceva dar daca in loc de manual de utilizare pe acel CD era....reclama la RDS sau Romtelecom ?  :)) Deci nu conteaza daca l-au scris ei ,daca-l aprobi inseamna ca este in conformitate cu realitatea, caci daca nu este...atunci inseamna ca minti clientul. ;)

#27
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 16.01.2007
Câtă vreme este acceptat de UPC, poate fi scris şi de către MAMA OMIDA. Asumarea implicită şi explicită există. Deci! :)

#28
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Pana la urma daca nu esti multumit... treci la modem plus router personal care sa aiba tot ce vrea sufletul tau sau dezactivezi la tc7200 wireless-ul si iarasi pui dupa el ce router te satisface. Chiar cu doua usb-uri...

#29
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Sa treci pe router personal? Sa-ti faci nervi ca nu se pupa deloc cu jegurile lor de modemuri si ingheata aleator/refuza sa-si ia IP? Daca spuneti ca nu e scris de catre/pentru UPC Romania atunci de ce screenshot-urile au sigla UPC pe panoul de administrare?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am combinatia asta, router + modem si nu am patit niciodata asa ceva.

Cat despre sigla... ce treaba are? Aia e pusa automat, la fel cum cel mai probabil se traduce si textul. Ma indoiesc ca sta cineva sa traduca atatea pagini manual, la fiecare model de echipament. Mi se pare chiar ca exista si niste note de subsol in care se specifica ca anumite functii pot sa nu fie disponibile, in functie de model, regiune si asa mai departe, asa ca mai mult ca sigur sunt traduse automat.

#31
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Cum adica sa nu fie tradus manual? Nu are cum sa aplice sigla asa pur si simplu, nu stiu daca ai observat dar interfata e in culorile specifice UPC. Cat despre combinatia cu modem + router fi sigur ca daca incerci 10 routere random, 5 n-o sa mearga cum trebuie. Plus ca daca pe langa routeru' lor, iti pui tu altul o sa-ti creeze o groaza de probleme chiar si cu NAT dezactivat pe primul. Am acest router: http://www.asus.com/Networking/RTN66U/ si nu a mers deloc configurat nici cu ROM stock, nici cu DD-WRT astfel incat sa functioneze in parametrii fara sa se blocheze si fara sa piarda conexiunea. La alti operatori merge de minune :D

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu ce sa-ti spun, toate belele-s pe capul tau. :) Eu il am pe asta http://www.emag.ro/r...0/pd/E9NLNBBBM/ legat la un modem Cisco.

#33
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Manualul ala e intr-adevar destul de... upc. Daca nu e facut de ei macar e aprobat cel putin. Cu asta sunt de acord. In rest nu stiu daca chiar atat de multe routere intra in conflict cu modemurile lor. Eu am cel mai penal modem (un ubee) si se pupa destul de bine cu doua routere tp link din posesia mea.

#34
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
@simple_dreams: Ce te-a facut sa investesti atat de mult intr-un router? Mi se pare exagerat de mult, tinand cont ca nu il utilizezi intr-un mediu enterprise.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In primul rand stabilitatea si calitatea produselor lor. Apoi performantele, ultimul standard wireless si altele. Oricum, de ce ti se pare scump? E o investitie pe termen lung. :) Eu vad ca si modelul tau se apropie de suma asa.

#36
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Nici nu aveam idee ca acesta este pretul sau retail (al lui RT-N66U), eu l-am luat de la cineva. Ai dispozitive pe standardul AC? Are suport DD-WRT acel Linksys?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate