Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

2013 Previziuni prețuri:apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#271
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View Postvirgilmm1, on 21 mai 2016 - 19:31, said:

Ce parere aveti? Vom mai avea parte de o reducere a preturilor apartamentelor o data cu aprobarea darii in plata, sau este vorba de o incetinire a cresterii preturilor?

Pai e sigur ca se vor reduce, deoarece au crescut avansurile. Ramane de vazut cu cat. Depinde cui/ cum/ daca se va aplica. Bancile o vor contesta la Curtea Constitutionala.
Depinde si de Legea insolventei personale ( daca se va aplica ).
Depinde si daca va continua Prima Casa/ sub ce forma/ poate Noua Casa. Depinde si de eventuale probleme socio- economice.
Vom vedea cel mai clar in 2017.

#272
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Mi s-a spus la o banca ca cei care cumpără >60k nu au probleme cu avansul pentru ca de fapt fac upgrade. Are oarecum sens. Mi-ar plăcea sa scadă, dar asta poate însemna și doar o încetinire a creșterii. Pentru cine sta în chirie, alegerea e dificila.

#273
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Preturile, in logica mea, ar trebui sa scada. Nu vertiginos. Dupa aceasta scadere vor urma cresteri, nu mari, cu panta lina dar sigura. Eu am cumparat de curand un apartament cu 2 camere pentru ca era exact ceea ce cautam. Dar asa aveam gandirea inainte de achizitie: astept sa iasa legea DIP, apoi astept cateva luni, jumatate de an, scad preturile si fac achizitia. Daca vor gandi multi asa, atunci predictia mea ar trebui sa fie corecta. Dar in cazul meu s-a aplicat zicala "planurile de acasa nu se potrivesc cu cele din targ" si cum Romania e tara tuturor posibilitatilor, nu cred ca are cineva certitudinea a ceea ce va urma.

#274
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View Postwzrdro, on 22 mai 2016 - 06:01, said:

Preturile, in logica mea, ar trebui sa scada. Nu vertiginos. Dupa aceasta scadere vor urma cresteri, nu mari, cu panta lina dar sigura. Eu am cumparat de curand un apartament cu 2 camere pentru ca era exact ceea ce cautam. Dar asa aveam gandirea inainte de achizitie: astept sa iasa legea DIP, apoi astept cateva luni, jumatate de an, scad preturile si fac achizitia. Daca vor gandi multi asa, atunci predictia mea ar trebui sa fie corecta. Dar in cazul meu s-a aplicat zicala "planurile de acasa nu se potrivesc cu cele din targ" si cum Romania e tara tuturor posibilitatilor, nu cred ca are cineva certitudinea a ceea ce va urma.

Cand vor incepe sa creasca ?

#275
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Nu stiu sa dau un termen. Sa zic, 4-6 luni o scadere de 5-7%, urmata de o revenire cel putin. Oricum, cam intr-un an de zile de acum incolo va fi mai limpede. Acum e cam tulbure apa, legea dip, situatia fondurilor PC, an electoral, tiparnita de euro duduie, dobanzi minime la depozite etc. Eu am ales varianta "ce-i in mana, nu-i minciuna"

Edited by wzrdro, 22 May 2016 - 07:43.


#276
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View Postwzrdro, on 22 mai 2016 - 07:41, said:

Nu stiu sa dau un termen. Sa zic, 4-6 luni o scadere de 5-7%, urmata de o revenire cel putin. Oricum, cam intr-un an de zile de acum incolo va fi mai limpede. Acum e cam tulbure apa, legea dip, situatia fondurilor PC, an electoral, tiparnita de euro duduie, dobanzi minime la depozite etc. Eu am ales varianta "ce-i in mana, nu-i minciuna"

Vezi o crestere a preturilor in imobiliare in anul postelectoral 2017 ?!Posted Image

#277
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Eu asa vad, scadere, perioada de stagnare, apoi revenire cu tendinte de crestere. Perioada de scadere va fi 2017, pana se aseaza lucrurile. Dupa, directia va fi in sus, dar lent. E doar parerea mea, dupa cativa ani buni de stagnare a preturilor mi-e greu sa cred ca va urma o prabusire.


Edited by wzrdro, 22 May 2016 - 10:28.


#278
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View Postwzrdro, on 22 mai 2016 - 10:27, said:

Eu asa vad, scadere, perioada de stagnare, apoi revenire cu tendinte de crestere. Perioada de scadere va fi 2017, pana se aseaza lucrurile. Dupa, directia va fi in sus, dar lent. E doar parerea mea, dupa cativa ani buni de stagnare a preturilor mi-e greu sa cred ca va urma o prabusire.
Ce inseamna "prabusire" ? Care ar fi scaderea minima pentru a fi "prabusire" ?
Daca dispare PC  cu totul ( nici Noua Casa ), avansurile mari se mentin, LDP se va aplica, legea insolventei personale se va aplica, se vor inaspri conditiile de creditare etc., cum crezi ca va fi ?

#279
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Si tiparirea de euro? Dobanzi la depozite aproape zero. Inflatia? Cresteri salariale? Problema migratiei? China? Pretul petrolului. Stabilitate politica. Multe variabile. In conditii normale ar trebui sa urmeze usoare scaderi. 'om trai si 'om vedea.

#280
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Fata de anul trecut preturile in bucuresti au crescut cu 10 procente.
Din ce am inteles, prima casa nu o sa fie influentata de noua lege a darii in plata (avansul de 30-40% fiind doar pentru credit ipotecar).

#281
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Au crescut pe naiba, intra pe olx sau cumpara un ziar, baga cateva oferte si o sa intelegi ca au scazut preturile.

Am luat olx-ul sa vad si eu cateva apartamente, anunturile nu mai erau valabile, nu erau scoase nici dupa ce suma eu, tot asa ramaneau, tot acolo.

Eu am vandut casa si apartament, mai intai casa si apoi apartamentul, am observat cum trebuie gandit si cum trebuie negociat.
Ex. Sa zicem ca gasesti un apartament de 60 de mii de euro, stabilesti o vizita cu agentia, ajungi la fata locului si nu are parchet, are faianta veche in baie si in bucatarie cateva placute in spate la aragaz(va scriu cam ce am gasit pe teren), in rest pauza, nu gresie, usile sunt alea de batranesti, nu are centrala, nici repartitoare, termopane simple care nu se rabateaza, poate mai au tapet pus, in majoritatea apartamentelor comuniste gasesti instalatia electrica de 30-40 de ani care trebuie schimbata.
Lista asta a fost redusa, a fost facuta un rezumat, clar tu iti faci bucataria, se schimba bateria la bucatarie, masca, bateria la baie, poate vreo sa scapi de cada aia de 30 de ani, de wc-ul ala batran si patat.

Toate astea costa si de voie trec de cateva mii de euro, chiar si alea mai simple, asa ca la 60 de mii de euro mai bagi vreo 5 mii daca vrei sa-l faci dupa standard 2016.
Si chiar si asa simt ca or sa fie care or sa considere 5 mii de euro prea putin, dar eu zic la astea de baza, doar la centrala o sa trebuiasca sa mergi sa faci cerere, ca nu montezi centrala si gata, trebuie cerere la asociatie, vorbesti prin bloc daca este cazul sa scoateti conductele de la termo sau trebuiesc mascate.
Idem instalatia de gaze, daca stai la ultimele etaje si aia de sub tine s-au infipt in teava aflata pe scara, apoi o sa trebuiasca teava veche, ramaneti la a de pe scara.

Edited by ArmanMedina, 22 May 2016 - 18:18.


#282
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
@Armanmedina Eu mi-am cumparat de curand un apartament din 80-exact cum il descrii tu. Investitia ulterioara e de vreo 10.000. Asta fara centrala si alte nebunii. Doar centrala te duce lejer la 2000€.

#283
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
La 10 mii de euro ma gandeam si eu, dar am zis sa nu para exagerat sa bagi aproape o juma de miliard vechi intr-un apartament.
Realitatea este ca unele le faci de placere, ca vrei tu o casa frumoasa, ca vrei o casa comoda, adica daramat vreo debara pusa aiurea, pus un spot etc...
Altele sunt necesare pe partea de siguranta, intr-un apartament comunist se schimba instalatia de cum l-ai cumparat, iara bateria la baie/bucatarie intra la obligatoriu, sa nu faci inundatie si sa pierzi parchetul, fac referire sa nu dai cumva si pe vecinul de sub tine si sa te pomenesti cum renovezi si apartamentul lui.
La necesar intra un termopan, iara centrala, iarna fara centra te rupe caldura cu sau fara repartitor, nu mai pun cum este sa platesti pentru calorifere caldute, tu sa stai tot in frig sau sa pice termo, sa stai in frig.

In 5 mii am trecut alea de necesara pe partea de siguranta, asta zic ca nu au cum sa creasca preturile cand apartamentele devin tot mai vechi si trebuie sa investesti si mai mult in ele.
Daca prin 2000 cumparai un apartament tipic 70-80 si nu bagai mare lucru, in 2016 la obligatoriu gasesti destule de rezolvat.

Si nu intelegi treaba asta pana nu stai si in chirie, sa vezi ca majoritatea apartamentelor sunt mentinute "sa mearga inainte", se strica o priza? cumpara pe a mai ieftina, se strica intrerupatorul? Cumpara cel ma ieftin intrerupator, tu la renovare logic ca o sa vrei sa ai un singur tip de prize, de intrerupatoare.
Si de ce ajung in chirie? Pentru ca nu au oferte de cumparare, anunturile de la "inchiriez" sunt dublate de anunt la "Vand".

Si daca cumva zici ca o sa faci toate alea inainte de renovare, iara nu este bine, daca treci chiar si cu 3-5 mii de euro peste pretul zonei, indiferent ca tu l-ai renovat, ca ai parchet solid, gresie si faianta peste tot, nu o sa conteze din cauza ca "fiecare isi face cum vrea".
Din cauza asta zic ca nu are cum sa creasca, ca daca tu bagi centrala, renovezi tot apartamentul, el tot o sa fie tras in jos de majoritatea apartamentelor din zona, ca nu poti justifica 5 mii de euro peste pretul zonei, de 10/15 mii, pai de suma asta iti zice ca isi cumpara masina sau vreo camera de camin pe undeva.
Eu sunt trecut prin ele, ce investesti in apartament este pentru tine. Ceva cum gasesti garsoniere la pret aberant, de curiozitate dai un telefon, poate a gresit el conversia, lucru foarte intalnit pe olx, incepe sa iti spuna ce cada care iti face masaj are, pe colt sa nu manance spatiul disponibil, ce mobila inteligenta are, doar aia a costat cateva mii de euro etc...

Edited by ArmanMedina, 23 May 2016 - 08:09.


#284
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

View Postvirgilmm1, on 22 mai 2016 - 23:09, said:

@Armanmedina Eu mi-am cumparat de curand un apartament din 80-exact cum il descrii tu. Investitia ulterioara e de vreo 10.000. Asta fara centrala si alte nebunii. Doar centrala te duce lejer la 2000€.
Eu am cumparat unul din 84, 3 camere cu 2 bai, debarale, frumos compartimentat cu 49500 euro cash [distrus aproape, au stat unii care nu am platit niciodata intretinerea]. Am mai bagat aprox 8000 euro in el [mai mult materiale ca manopera ne-am descurat direct]. dupa 3ani fix l-am vandut cu 65mii euro si am inceput si finalizat o casa. Constructia finalizata in decembrie anul trecut, momentan casa cu imbunatarile aduse face in jur de 80000.

Nu stiu cine crede ca piata este blocata, in zona unde am luat noi teren este o vrie cu constructia, toate loturile vandute si se lucreaza la cel putin 6 case simultan...
Deja pretul la teren de la 15euro mp cu cat am luat noi este acum in jur de 20-25...

#285
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Tu ai luat apartament distrus si ai avut 8 mii de euro sa investesti, asta fara sa stiu daca locuiai in apartament pe perioada in care s-a facut renovarea.

Asa eu la vanzare am pierdut cateva mii de euro doar pe impozit, taxe notar, certificat energetic.
La cumparare a trebuit sa ma ocup de acte, cumparatorul plateste actele.

Piata imobiliara merge inainte din cauza la prima casa, altcumva romanul de rand nu ar avea atatea mii de euro sa cumpere apartamente.



#286
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Nu am locuit in apartament pt ca s-a refacut aproape complet. La toate tranzactiile se platesc taxele aferente, evident ca si au am platit aprox 3000 euro taxe la toate aceste acte.
Esti in eroare daca tu crezi ca piata se mentine cu oamen care se taraie sa stranga 2000euro avans... se construieste suficient si se cumpara suficient.

#287
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Care credeti ca e directia pietei imobiliare in prezent? Preturile iar au luat-o razna.

#288
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008
Sus până la cer. Asta dacă nu scad. N-avem glob de cristal. Momentan nu văd de ce ar scădea, dar nu știi niciodată.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate