Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Constructie bazin colectare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Foarte interesant topicul si ideile dar am o nelamurire, in cazul meu cel putin: am 3 puturi in curte din care pot trage apa cu submersibila ca sa-mi ud gradina si gazonul, bun, fac bazin de colectare ca am si unde si cu ce. Intrebarea e...de ce sa-l fac? Ca tot va trebui sa bag submersibila in el ca sa scot apa...deci? Doar pt ca se zice ca e mai buna apa de plaoia pt udat zarzavaturi, daca o fi asa?

#38
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
apa de ploaie nu are duritatea apei din put. da! e mai buna pt.udat plantele :)

#39
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 IDC, on 16 martie 2013 - 23:58, said:

de ce sa-l fac? Ca tot va trebui sa bag submersibila in el ca sa scot apa...deci? Doar pt ca se zice ca e mai buna apa de plaoia pt udat zarzavaturi, daca o fi asa?
Debitul de apa la pompa este influientat de diferenta de nivel intre luciul apei din put/bazin si locul de locul unde curge din pompa/furtun! Deci, daca putul are luciul de apa la -30m si bazinul la 0m se va pompa mai multa apa cu acelasi consum de energie din bazin!
Cand tragi apa din put daca tragi si nisip poti strica pompele, pe cand in bazin chiar daca, sa zicem, ai ceva nisip strans de pe acoperis, se decanteaza pe fundul bazinului!
Bazinul se face/e justificat pt perioadele cand nu mai ai sau ai putina apa in puturi!

#40
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Poate tu IDC esti un caz fericit cu acces la panza freatica, dar altii poate unii nu au asa ceva iar costul forarii unui put depaseste cu mult bugetul alocat pentru asa ceva. Ideea este de a fi economici, plus beneficiul apei de ploaie, unde duritatea este foarte mica.

#41
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 IDC, on 16 martie 2013 - 23:58, said:

am 3 puturi in curte ...fac bazin de colectare ... Intrebarea e...de ce sa-l fac?
Reciteste titlul topicului.
Este vorba de colectare,nu scoatere din fantana,deci apa de ploaie.Nu toti au 3 puturi si sint obligati sa faca ceva in privinta asta.In SUA,in unele state nu ai voie sa colectezi apa de ploaie,prin lege esti pasibil cu inchisoarea sau amenda (si nu e o gluma)
Cit despre calitatea apei de ploaie vis-a-vis de restul,este vorba de duritate si elementi chimici compoziti,aciditate,etc.

Edited by alexbjorg, 17 March 2013 - 12:07.


#42
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Apa de ploaie vs. ...
Discutie pe un forum
si wiki

#43
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Un asemenea bazin colector apa de ploaie, este folositor si isi dovedeste utilitatea in scopul pentru care este construit. Dar sunt doua aspecte peste care nu putem sa trecem fara sa le luam in considerare. Efectiv este greu, sau aproape imposibil, sa avem mereu cantitatea de apa necesara. adica nu cred ca bazinul sa fie vreodata plin. mai ales in urma precipitatiilor deficitare din ultimi ani.
Al doilea aspect este cel referitor la dezvoltarea algelor si faunei subacvatice in acel bazin. Binenteles cand are apa. Am un mini elesteu. Incepand din luna mai, cand se incalzeste vremea ,,matasea broastei'', se inmulteste incredibil de intens. Am adaptat o instalatie de recirculare si aerisire a volumului de apa. In iulie si august apa din bazin se cloceste efectiv. Acum vreo trei ani am avut mortalitate 100% la populatia de peste. cativa carasi, ciortani si vreo 4 teni. Asta este un hobby. Oricum sa ai in vedere si aceste neajunsuri!

#44
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 1orgu, on 17 martie 2013 - 12:46, said:

Un asemenea bazin colector apa de ploaie, este folositor si isi dovedeste utilitatea in scopul pentru care este construit.
Punct
Restul sint variatiuni cu o tema data.
Daca vrei struto-camila,asta este alta problema.

#45
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
La bazin de pesti,literatura de specialitate specifica la un moment dat obligativitatea unui gropan de 2m adancime,sau a unei adincimi minime de 2m undeva.De ce?
Iarna apa nu ingheata de tot,au unde sa se retraga pestii,iar,vara,pe fund este mai rece decit la suprafata.
Oricum,vara se recomanda ca apa sa ajunga in bazin prin stropitoare (poaie de apa) in scopul oxigenarii.Cu cit este mai calda,cu atat apa este mai putin oxigenata,iar la pescuit se observa "scaldatul crapului",adica saritul afara din apa,in scopul luarii unei guri de aer.
Privitor la matase,aici tac ca despre asta nu m-am mai documentat,sry.

#46
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Ok, ok, gata, nu sariti la bataie, am intrebat doar in cazul meu particular, daca tot am deja acele puturi (nu le-am facut eu, erau gata facute cand am cumparat), ce beneficiu as avea si acum am inteles. Interesanta si logica treaba aia cu pomparea si costul, pare-se si ca e mai buna desi. O sa ma gandesc daca merita... Merci de clarificari.

#47
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Intentionez sa fac un bazin de colectare apa subteran din beton, cu L = 4 m, l = 2 m, h = 5 m.
In caz ca cimentul nu va fi impermeabil, voi cumpara si folie pt iaz.
Deasupra pun placa din ciment, asa incat sa pot folosi si spatiul suprateran, ca stoc de lemne.
Voi lasa doar o gura de acces prin care sa inspectez din cand in cand.

Nu am experienta in lucrul cu betonul. Stiti ce grosime minima a peretelui de ciment ar fi necesara?
Cred ca ar fi bine sa-l si armez. Cu ce imi recomandati?
Si la ce cost m-ar duce?

#48
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 alexbjorg, on 17 martie 2013 - 13:39, said:

La bazin de pesti,literatura de specialitate specifica la un moment dat obligativitatea unui gropan de 2m adancime,sau a unei adincimi minime de 2m undeva.De ce?
Iarna apa nu ingheata de tot,au unde sa se retraga pestii,iar,vara,pe fund este mai rece decit la suprafata.
Iarna pamantul poate ingheta pana la 1,1m (asa se da adancimea fundatiei la constructii, peste adancimea de inghet) in functie de zona, deci putem deduce ca si apa daca spatiul este descoperit poate ingheta!
In pivnita, daca e toata construita in pamant temperatura e cam de 4-5 grade, deci nu ingheata apa!
Prin analogie deduc ca la bazinele cu pesti se ia o adancime de 2m, ca sa nu moara pestii!

#49
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 cflorin32, on 17 martie 2013 - 18:52, said:


Cu ce imi recomandati?
Si la ce cost m-ar duce?
Eu, decat sa investesc in betoane, armatura, cofrage, izolatie, manopera, as opta pentru varianta de rezervor metalic sau fibra de sticla armata. piata este plina de ele. Au un pret rezonabil, in functie de capacitate. Sapi groapa, bagi rezervorul, pui pamant peste el si gata! Nu ingheata, nu dezvolta fauna subacvatica, temperatura apei este aceeasi atat iarna cat si vara. Locul suprateran este la dispozitia ta. Gazon, flori, legume, depozit, alta constructie usoara, sau foisor.

 dorel232004, on 17 martie 2013 - 19:12, said:

Iarna pamantul poate ingheta pana la 1,1m
Prin analogie deduc ca la bazinele cu pesti se ia o adancime de 2m, ca sa nu moara pestii!
Pamantul in zona mea, cand au fost -24*, nu a inghetat mai jos de 40-50cm.
Off topic- mini-iazul meu are 2,2 m. adancime. Pestii nu mor iarna din cauza frigului. Ci din lipsa oxigenului, care este neutralizat de putrefactia plantelor subacvatice, cazute pe fundul bazinului, baltii, lacului respectiv.  Acesta este si motivul principal pentru care se fac copci de aerisie in bazinele piscicole. Sa iasa gazele, nu sa intre oxigenul.

#50
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 1orgu, on 17 martie 2013 - 21:21, said:

Pamantul in zona mea, cand au fost -24*, nu a inghetat mai jos de 40-50cm.
Eu am zis ca pana la 1,1m! E in functie de zona!

 1orgu, on 17 martie 2013 - 21:21, said:

Off topic- mini-iazul meu are 2,2 m. adancime. Pestii nu mor iarna din cauza frigului.
Daca aveai adancimea de 50cm, mureau din cauza inghetului!

#51
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

 1orgu, on 17 martie 2013 - 21:21, said:

Eu, decat sa investesc in betoane, armatura, cofrage, izolatie, manopera, as opta pentru varianta de rezervor metalic sau fibra de sticla armata. piata este plina de ele. Au un pret rezonabil, in functie de capacitate. Sapi groapa, bagi rezervorul, pui pamant peste el si gata! Nu ingheata, nu dezvolta fauna subacvatica, temperatura apei este aceeasi atat iarna cat si vara.
Interesanta si ideea asta.
Deocamdata am intrebat la o firma care face rezervoare din poliester armat cu fibra de sticla.
Pretul unui rezervor de 100 m.c. este de 59372 lei + tva, adica 73622 ron, destul de scump.
Incerc sa mai caut, dar cele second-hand nu se stie cu ce substante au fost folosite mai inainte, deci e cam riscant.

#52
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Alta firma vinde rezervorul subteran de 5 m.c. cu 813 euro + TVA = 1008 euro.
Adica in jur de 200 si ceva euro pe m.c.
As iesi oare mai ieftin cu un bazin din beton?

#53
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
In cazul unui rezervor subteran din poliesteri armati cu fibra de sticla, grosimea maxima a stratului de pamant de deasupra
e de 0.6 metri, asa incat sa nu produca fisurarea sau spargerea.
Nu pare recomandat sa mai si stochez ceva la suprafata.

#54
kzitz

kzitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2011
@cflorin.
Sigur iesi mai ieftin cu bazin de beton.
Cea mai simpla si ieftina varianta este cea data de cativa colegi , cu folie in groapa.In cazul asta, groapa trebuie acoperita cu ceva (capac).Matasea broastei se face datorita luminii (fotosinteza),daca nu este lumina, nici matasea broastei nu se inmulteste.Parerea mea este ca poti incerca varianta cu folie si capac, iar daca nu esti multumit, la anul maresti groapa,armezi,cofrezi si il torni din beton.
La magazinele de materiale de constructii,sunt destule solutii de hidroizolat piscine, bazine din beton.
Succes.

Edited by kzitz, 19 March 2013 - 12:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate