Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Constructie bazin colectare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Betonat in pamant am si la bunici. Cam 35 ani si asta, dar cimentul de atunci era alta mancare de peste. Bazinul are si placa deasupra cu gaura de acces. Ce mai intra in el sunt doar gaze si gandaci ajunsi pe jgheab. Inainte de a intra apa in bazin trece printr-un decantor mic unde se mai aduna din frunze, paie, praf.  Bazinul are dimensiuni interioare de 4 x 3 x 2,5 m. Daca cumva peste toamna nu a plouat suficient, iarna mai bagam zapada direct in bazin, cate putin in fiecare zi ca sa fie primavara pentru diverse. Apa de ploaie este folosesita si pentru spalat rufele.

#20
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
"ia de-aici ca n-ai servici" :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YdwKDVzh1cs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Da, frate!
Nu sunt decat doua inconveniente:
- unde mai face foisorul?
- pretul?
In rest totul este o.k.

#22
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Fain.

Cred ca foisorul il poti face unde vrei pe acea suprafata. Sistemul ala tine greutatea solului plus acel bobcat. Ca pret, depinde, in regim propriu poate sa fie aproape de cel betonat, dar mai aste si volumul de apa, ceea ce din beton ar sari ceva mai mult. Chiar interesant, multumim Alex.



#23
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
@super
N-aveti pentru ce caci si eu sint interesat de colectarea apei pluviale de pe 3 "cladiri" acoperite cu tigla,la tara si ma manca sistemul asta,pentru ca ii "underground" si nu ocupa spatiu.
In State ii plin de asa ceva.Dedesubt ii apa si deasupra gradina de zarzavaturi,in general.
In constructie Ro,te costa pe de o parte folia,care ii la pret ...expeditiv,dar se poate cu folie de plastic groasa in 2-3 randuri (mai greu cu lipitul;la asta inca nu m-am gandit) iar ca inlocuitor de"ladite" eventual teava de plastic 150-200 mm diametru,taiate la max.1m lungime,legate "in bloc" cu o chinga,insa cu capace sa nu se "foarfece" folia si gaurite prin laterale sa comunice intre ele,sa curga apa.
Ca si capace peste tevi se poate folosi si folie de plexid,dar nush' daca se gasesc la diferite grosimi.
Astept si alte solutii practice,mai aproape de buzunarul nostru.
In loc de bobcat se poate folosi cu succes lopata si roaba+"suna 1 prieten"2,3,4, cu beri si mici.

#24
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Multumirea a fost pentru ca ai postat ideea. La cate sunt pe net sigur poate nu o gaseam vreodata.

Ce mi-a clocit e ca si acele gratare se pot face, chiar daca unii cauta o solutie rapida si ieftina, poate altii au, din intamplare, vreo instalatie de extrudare pe acasa. Mai un plastic reciclat, mai vreo ruda fara servici care ar putea lucra pentru un banut si uite asa merge economia.

Am ratat o ocazie de a cumpara cateva rezervoare din fibra de sticla utilizate in ind alimentara, cu mici probleme, gen fisuri si alte incoveninte care nu mai corespundeau normelor. Trase cateva reparatii si ingropate erau mana cereasca pentru cazul de fata.

#25
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
La noi oare cu ce s-ar putea înlocui acele lădițe? Bănuiesc că sunt speciale.

Eu mă gîndeam să-l fac din beton, de formă cubică, să torn placă deasupra (cu gură pentru vizitare) și să pun un strat de pămînt peste el.

#26
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Poti folosi si beton. Ideea era sa fie ieftin atat constructia cat si utilizarea ulterioara.

Daca banii nu sunt o problema poti sa comanzi unul tip cisterna din inox, il pui pe verticala undeva prin curte, apa de ploaie o colectezi in ceva mai mic dar odata si automatizat o muti in acel rezervor eventual si filtrata de impuritati si alti poluanti spalati de ploaie, instalatii de irigat automate, etc.

#27
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
orice recipient pus deasupra pamantului (fie din inox, fie din fibra) va necesita golire toamna...cred ca stiti ca apa cand devine gheata se dilata :)

#28
netejoru

netejoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.07.2012
Salut!
Daca vrei sa-ti construiesti bazinul din beton,da-mi PM,si-ti spun de ce ai nevoie.Ca idee,betonul ala cu permeabilitate scazuta ,nu are un pret chiar asa prohibitiv.e undeva pe la 280-300 ron/mc.

#29
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Africanii construiesc rezervoare pentru stocare sapand o groapa / sant + folie de plastic, numite hafir.
iorgu zicea de ceva asemanator aici.

In acest exemplu groapa trapezoidala in sectiune are 7 m lungime, 1.5 m deschidere sus, 1 m latime la baza si 1.5 m adancime. Este captusita cu folie de iaz si poate stoca 8,000 litri de apa.

La pagina 20 din acest document gasim si un calcul de dimensionare a unui hafir.

Edited by jumborom, 09 March 2013 - 23:03.


#30
marcobelo

marcobelo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2008

View Postanknic, on 08 martie 2013 - 07:57, said:

eu am trotuarele cu armatura...

una peste alta, daca ai bani, fa-l in pamant si betonat, nu are moarte! iti pot da 2 exemple: vecinii mei de la casa au un bazin in pamant cimentat facut acum 50 de ani (de la ei stiu cat de minunat de racoros e deasupra bazinului vara), bunicii mei la tara aveau unul la fel. eventual sa nu-l faci pe langa casa daca ai beci ca sa eviti riscul vreunei infiltrari de apa.

LE:eu tin minte ca la tara bazinul vara ea plin de broaste, da' sunt convinsa ca exista solutii ecologice in ziua de azi ca sa tii apa curata.
salutare tuturor eu m-am gandit la o piscina gonflabila de 6700litri la pretul de 500 ron nu e varianta asta mai buna decat bazinul__?

#31
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca te "coafeaza" orice e bun. Iarna oricum o vei goli. Problema e cat va tine in timp, ca soarele asta are prostul obicei sa arda in UV si plasticul ala de piscina sigur in timp isi va pierde din proprietati.

#32
kzitz

kzitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2011
Salutari tuturor. @superchief:
Daca este ingropat, iarna face doar o pojghita de gheata la suprafata, care se compenseaza cu bidoanele mentionate anterior intr-unul din posturi.
Varianta cu piscina de 3,05 m diametru si 0.76 m H o voi folosi si eu de anul acesta (am cumparat piscina de PE in toamna la oferta cu 180 lei), si volumetric tine cam 7 mc apa.
Are avantajul ca este prevazuta cu racorduri pentru pompa de recirculare, racordul superior se blindeaza, iar la cel inferior se cupleaza pompa cu care este echipata, pentru a scoate apa.
In momentul de fata am suprateran doua bidoane de 1 tona legate in tandem si la furtunul pentru udat, si pot sa va spun din experienta ca, daca nu sunt pline pana in gura, iarna ingheata bocna, dar nu se sparg.
Cu stima, si spor!

Attached Files



#33
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkzitz, on 13 martie 2013 - 15:54, said:

piscina de 3,05 m diametru si 0.76 m H o voi folosi si eu de anul acesta (am cumparat piscina de PE in toamna la oferta cu 180 lei), si volumetric tine cam 7 mc apa.
Mie imi iese mai putin, adica 5,55 mc apa!

#34
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Treaba nasoala e cu materialul din care ii confectionata piscina. Sub 0 cu atat mai mult la -10 devine casant si pierde mult din elasticitate. Poate o sa stea bine fain pana vine dezghetul iar dupa aia faci orezarie in locul respectiv. Un vas mare de apa, daca are doar 30 cm de pamant deasupra nu o sa inghete. Temperatura apei nu o sa scada sub 2-4 grade. Bine e sa fie vasul cat mai plin.

#35
kzitz

kzitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2011
@ dorel.
Corect.Uitasem sa inmultesc cu h.
Sorry

Edited by kzitz, 13 March 2013 - 17:31.


#36
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
In cazul unui bazin subteran din beton, nu se poate realiza impermeabilitatea prin turnarea unui strat interior de bitum sau ceva similar?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate