Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Constructie bazin colectare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#145
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postadi_stezar, on 27 august 2013 - 10:31, said:

Doecamdata merg pe folie, tocmai am facut comanda la una de 6.6m/6.5m ~640 ron care e ok, fac cam 8mc din ea.
Deci cam 15 ron / mp de folie. Banuiesc ca e de 1 mm grosime. De la Brico sau de pe net?
Mai trebuie sa achizitionezi si captuseala anti-intepaturi.

#146
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Da, de 1mm, pretu include si transport. E de pe net.

#147
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
A mai realizat cineva între timp vreun bazin?

Știe cineva ce formule se folosesc pt calculul grosimii peretelui și a armăturii, în funcție de volumul de apă de stocat?
N-aș vrea nici să fie o grosime insuficientă, să crape bazinul, dar nici să bag prea mult material, inutil.

#148
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011

View Postadi_stezar, on 27 august 2013 - 14:31, said:

Da, de 1mm, pretu include si transport. E de pe net.
ai terminat cu bazinul?poti sa ne spui cat a costat totul...eventual niste poze?

#149
minibonus

minibonus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.08.2004
Buna ,

Am facut o fantana de 12 m adancime si nu am dat de apa si as vrea sa o izolez in interior in asa fel incat ploaia de pe acoperisul casei sa curga in interiorul ei si sa ramana acolo sa nu se piarda prin porii inelelor de beton. Fundul fantanei si inelele sunt cimentate intre ele dar as vrea s-o fac impermeabila.
As dori sa stiu cum pot sa fac asta si ce material sa folosesc.

Multumesc mult.

#150
albannach

albannach

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2019

View Postdobrotescunicol, on 07 martie 2013 - 04:18, said:

Doresc să colectez apa de ploaie Ă®ntr-un bazin, ulterior s-o folosesc pentru irigații.

Volumul bazinului 15 metri cubi. As vrea să-l fac din beton dar impermeabilizarea ridică probleme foarte mari. Mă puteți ajuta cu sfaturi Ă®n acest sens?


#151
albannach

albannach

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2019
Înțeleg cam ce îți trebuie că și eu m-am gândit cum să strâng apa pluviala. Eu m-am gândit să unesc burlanele de la casa într-un bazin făcut din tabla bilka încadrată într-un cadru din cornier. Tabla am câteva foi rămase de la construcția acoperișului. M-am gândit să-i indrept marginile foi să-ifac un fel de tiv de 2 cm astfel foile le pot prinde intre ele cu șuruburi adăugând o membrana de cauciuc. Nu știu dacă o meargă dar o sa incerc întâi cu o cutie mica sa vad daca se poate. Am studiat și prețurile la bazinele din fibra de sticla și depășesc bugetul meu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate