Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Constructie bazin colectare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Doresc să colectez apa de ploaie într-un bazin, ulterior s-o folosesc pentru irigații.

Volumul bazinului 15 metri cubi. As vrea să-l fac din beton dar impermeabilizarea ridică probleme foarte mari. Mă puteți ajuta cu sfaturi în acest sens?

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Da, sa il torni din o singura bucata.

#3
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
exista un tip de beton aproape impermeabil, dar are pret de cocaina.
cu o folie bine ”sigilata” la imbinari, iti faci treaba fara probleme.
bafta!
Posted Image

Edited by budrom, 07 March 2013 - 08:24.


#4
eta_ozn

eta_ozn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.06.2010
se izoleaza pe interior cu folie pt iaz http://www.comstal.r...50-m-x-2-m.html

#5
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Folie cauciucata. Usor de aplicat, eficienta si rezistenta in timp. Poti face bazinul si fara sa torni beton pe margini. Faci groapa putin taluzata. Te scoti cu manopera si pretul cimentului, balastului, cofragului etc. Poate peste un timp, vrei sa renunti la bazin. Pui pamant la loc si gata.
Spor la sapat!

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si daca vrei sa nu sapi mult, roata gropii ii tragi o margine din lemn de vreo 50 cm inaltime dupa care bagi folia.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Omu a zis ca vrea sa faca un bazin si voi i-l indemnati sa faca o groapa. Daca vrea sa foloseasca apa pentru irigatii, probabil are nevoie de un bazin mai sus de nivelul solului. Astfel nu are nevoie da pompeze apa.
     Totusi, la cat de mult ploua in Romania, cred ca un astfel de bazin nu prea este util.

#8
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Daca il face in pamant poate sa pastreze si apa stransa toamna, peste iarna, dar are nevoie de o pompa pt a iriga. Daca are o primavara secetoasa, s-a scos!
Daca il face la suprafata nu poate pastra apa peste iarna decat cu cheltuiala mare (pt izolatie), are presiune mica la apa (prin cadere) pt irigatie! Nu cred ca scapa de pompa!

 cspot, on 07 martie 2013 - 10:24, said:

Totusi, la cat de mult ploua in Romania, cred ca un astfel de bazin nu prea este util.
Anul trecut multi si-ar fi dorit asa ceva!

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cat de deasupra solului sa fie bazinul incat sa impacele cele doua verze, colectarea directa de apa si folosirea pentru irigat, daca omu are casa si parcela de verdeturi pe teren plat?

Nu sunt decat doua variante, plauzibile, ori pompeaza apa in rezervor si foloseste gravitatia la udat ori viceversa.  De aici si reteta costurilor, tinand cont ca la varianta cu bazin suprateran intra ceva malai in plus.



#10
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cel putin 1,5 m desupra pamantului ca sa aiba o cadere ok. la 1m merge sa faci udare cu picatura (sunt testate de mine ca sa nu ne contrazicem aiurea)

#11
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Vreau să-l fac sub nivelul solului și să scot apa din el cu două pompe, una manuală și una electrică. Le voi folosi la alegere.
Estimez că investiția se va amortiza în 6-7 ani.

 1orgu, on 07 martie 2013 - 09:02, said:

Folie cauciucata. Usor de aplicat, eficienta si rezistenta in timp. Poti face bazinul si fara sa torni beton pe margini. Faci groapa putin taluzata. Te scoti cu manopera si pretul cimentului, balastului, cofragului etc. Poate peste un timp, vrei sa renunti la bazin. Pui pamant la loc si gata.
Spor la sapat!
Folia are lățime 2metri. Înseamnă că sunt necesare mai multe bucăți. Cum se îmbină? Cum se lipest bucățile de folie între ele?

#12
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
//Acum am văzut că există folie și cu lățime mai mare. Pentru lipire, se folosește o bandă adezivă.

#13
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ideal e sa-l faci in pamant ca nu ingheata iarna. la cat de mare il vrei se merita sa faci un foisor ceva pe el...vara e minune curata cat de racoare tine apa aia :)

#14
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Personal, am un ,,mini iaz'' sau ,,mini elesteu'' cum vrei sa-l numesti. Investitia o amortizezi intr-un sezon!
Sapat groapa, bazinul , incinta, cum doresti sa o numesti. Taluzat la 45*. Placat zona cu folie cauciucata. Pamantul de pe margini nu se va surpa datorita presiuni exterioare a lichidului! Montarea unei pompe normala sau submersibila, fixata pe un suport(teava postata deasupra incintei), racordare la sursa electrica si gata. Mai ieftin de atat nu se poate. Nu te complica sa faci armatura metalica si sa torni beton (betoane). Dar daca tu vrei si ai banuti, treaba ta! Daca vrei sa pastrezi curata de vegetatie (frunze, fire de iarba uscata aduse de vant), iti recomand sa fixezi o plasa de umbrire deasupra bazinului!
Recolta bogata sa ai (sa avem)!!!

Edited by 1orgu, 07 March 2013 - 23:18.


#15
ciocanaru

ciocanaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2011

 1orgu, on 07 martie 2013 - 23:18, said:

... Pamantul de pe margini nu se va surpa datorita presiuni exterioare a lichidului! ...

De acord, cu o singura obiectie. Folosit la irigat, bazinul va putea ramane la un moment dat fara apa. De unde va lua atunci presiune hidrostatica? O solutie de compromis ar fi saparea "gropii" pe o suprafata cat mai mare (3x5metri; 15mp) si o adancine mica, 1-- 1,3 metri. Malurile pot fi betonate si intr-o grosime mica, cca 10 cm nearmat. (2,08 mc beton) Fundul bazinului nu necesita betonare. Trebuie insa acoperit cu nisip cernut, in strat de 2-3 cm, pentru a proteja folia, eventual si o membrana geotextil, pentru a impiedica cresterea radacinilor. Exista si solutii de impermeabilizare a betonului, folosite la piscine, terase etc, dar sunt destul de scumpe; cca 45 lei/mp. Nu stiu pretul foliei pentru iazuri, dar cred ca iesi mai ieftin cu ea.
Daca apa va fi schimbata des, deasupra se poate construi un foisor din lemn, dispunand astfel de un mediu mai racoros asigurat de "acumulatorul" creat de apa.
In aceasta configuratie apa va forma un pod de gheata in iernile geroase, dar nu va ingheta toata. Pentru a evita distrugerile provocate de dilatarea ghetii, se pot introduce banalele bidoane de 5 litri de apa, umplute doar cu cca 1/2 litru de apa astfel incat sa stea "cu gatul in jos".  10, 15 bidoane vor fi suficiente pentru a prelua impingerea ghetii.

P.S. Presiunea lichidului este de fapt interioara, manifestata spre exterior/ peretii vasului ce il contin. Poarta numele de presiune hidrostatica in cazul de fata.

Edited by ciocanaru, 08 March 2013 - 00:57.


#16
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Malurile bazinului respectiv, dupa o scurta perioada, vor devenii ,,compacte''. Datorita fenomenului natural de condens format sub folia cauciucata. Nu este recomandat si nici practic sa turnam beton nearmat (mai ales de 10 cm.). Acesta la diferenta exterioara de temperatura, vara-iarna, se va dilata, respectiv, contracta si vor apare fisuri, chiar foarte mari. Crestere radacini? Ale cui?
Apa schimbata des? Omul capteaza apa de ploaie si uda cu ea! Simplu!
Ghetaa iarna? Nu-l afecteaza si intereseaza absolut deloc. Va intra in sezonul rece cu un volum de apa la un minim de nivel. Poate chiar la cota ,,0''.

#17
ciocanaru

ciocanaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2011
Depinde mult si de natura terenului de constructie in care se afla bazinul. In zonele deluroase nu e suficienta "compactarea" descrisa de tine. La campie... poate ca da... In cazul solicitarilor intense (terenuri predispuse la alunecari)se recomanda forma circulara si intradevar, armarea.
Crapaturile in beton apar, dar nu chiar asa cum descrii, si nu din cauzele expuse. (principala cauza fiind ciclurile repetate de inghet/ dezghet nu a betonului ci a apei din beton, ajunsa acolo prin capilaritatea sa, prin MICROfisurile aparute la contractia betonului post-turnare, intr-un cuvant datorita permeabilitatii sale.)Se toarna si beton nearmat, grosimea minima conform normativelor fiind de 7 cm. (trotuarele tale sunt armate?)
Radacini pot fi si la 4 metri adancime si unele au tendinta de a se dezvolta, spargand chiar si asfaltul uneori. Prin schimbarea apei des ma refeream la udari dese si acumulari repetate, pentru a impiedica aparitia mirosului de apa statuta. Construirea foisorului deasupra ar fi un plus, va umbri "lacul" impiedicand astfel dezvoltarea microorganismelor. Eu as acumula mai ales iarna apa, pentru a o avea disponibila la insamantari.
Te rog mult sa nu consideri postarile mele un atac la persoana. Natura functiei in care imi desfasor activitatea si ceva experienta in domeniu m-a facut sa intervin, altfel...

#18
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am trotuarele cu armatura...

una peste alta, daca ai bani, fa-l in pamant si betonat, nu are moarte! iti pot da 2 exemple: vecinii mei de la casa au un bazin in pamant cimentat facut acum 50 de ani (de la ei stiu cat de minunat de racoros e deasupra bazinului vara), bunicii mei la tara aveau unul la fel. eventual sa nu-l faci pe langa casa daca ai beci ca sa eviti riscul vreunei infiltrari de apa.

LE:eu tin minte ca la tara bazinul vara ea plin de broaste, da' sunt convinsa ca exista solutii ecologice in ziua de azi ca sa tii apa curata.

Edited by anknic, 08 March 2013 - 07:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate