Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ce faceti cu copiii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
ghirafu

ghirafu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2013
De vreo 2 luni citesc pe acest forum jurnale, ponturi, sfaturi. Vad ca aveti case mari, faine, in afara orasului unde e liniste si nu e poluare, gradina, verdeata, etc.

DAR CE FACETI CU COPIII ? cei care aveti?

Multi au case in Popesti leordeni de ex.. e ceva gradinita acolo? scoala?

Intreb concret. cum va descurcati? sunteti de la 8 la 6 la servici in oras. casa e la 30 de min distanta.

Banuiesc ca trebuie sa ii luati cu masina, sa ii duceti la gradinita/scoala.. apoi la amiaza sa ii aduceti inapoi (si eventual si pe cineva care sa stea cu ei).

nu e obositor acest drum ?

as aprecia daca imi poate raspunde cineva concret cum abordeaza acesta problema.

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai uni mai au soacre in oras!

Si face ea alle-retur-ul cu copilul pana ajungi de la munca!

#3
ghirafu

ghirafu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2013
ok.. sa zicem ca soacrele nu au carnet (nu conduc)..

#4
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Cica ce facem cu copii... ii tinem acasa! Asta de la stat mai este invatamant?

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
ai mei au scoala aproape, dar nu locuiesc in capitala

#6
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
daca nu-ti permiti gradinita/scoala privata care sa-ti asigura transportul' poti apela la pensionari care fac ''grupaje'' de copii si ii duc/aduc de la scoala cu masina personala.

#7
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Ar trebui gindit serios un sistem de invatamint nou, cu internet, cu monitoare mari, sa nu se benocleze copiii si profesorii la el. Si invatamint....cum se spune, interactiv, prin internet.
Si la o perioada convenabila, intilnire ptr cunoastere fizica, si la loc acasa.

Se fac tot felu de timpenii interactive pe net, ce folosesc ei stiu la ce, si copiilor din locuri mai inaccesibile li se cere prezenta la scoala.
Ar fi si o metoda de revigorare a vinzarilor din domeniu.
Cred ca le nivelul unei tari sumele ar fi convenabile. majoritatea au deja dotarea. Mai trebuie la cei saraci ajutati.

#8
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Subiectul ăsta le poate provoca griji doar bucureștenilor.
Într-un oraș normal, spațiile de joacă, parcurile sau ajutorul prietenilor ori al familiei în privința asta sunt mereu la îndemână. Și din cauza geografiei de dimensiuni rezonabile, dar mai ales din cauza omului, mult mai calm și mai doritor să ajute fără interes. Cam așa e cu viața non-capitalistă :)

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce sa faci? Cheia de git si bafta! Si daca e mai departe exista si transport in comun; cine si-a facut casa in padure, ghinion.

Masina, masina; era o mama care se scandaliza pe o arie paralela cum de le-a dat drumul mai repede de la scoala si ce mare chestie ca a trebuit copilul sa o astepte 20 de minute si de ce nu a sunat profesorul toti parintii pe mobil sa le dea de veste sa-si ia odraslele mai repede.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
MDA, tipic.... facem copii pe banda rulanta, apoi ne-ntrebam ce facem cu ei. Ii aruncam la tomberon, sau ii dam la casa copilului? Pai inainte sa faci copii, calculezi daca esti instare sa-i cresti, sa-i educi. Daca nu esti capabil, iti cumperi prezervative.

#11
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostNASTYPRIMUL, on 06 martie 2013 - 23:43, said:

Ar trebui gindit serios un sistem de invatamint nou, cu internet, cu monitoare mari, sa nu se benocleze copiii si profesorii la el. Si invatamint....cum se spune, interactiv, prin internet.
Si la o perioada convenabila, intilnire ptr cunoastere fizica, si la loc acasa.

S'a facut

http://waldorf.ro/pedagogia-waldorf/
http://loveforlife.com.au/node/5173
http://www.brockwood.org.uk/index.html
http://www.desprecop...traditional.htm
http://homeschooling...schooling-ului/

@OP: chiar nu vad ce legatura are Popesti-Leordeniul cu un loc oarecare "unde e liniste si nu e poluare, gradina, verdeata, etc."
Poti sa epatezi la Buftea, Racari sau Comana cat doresti asta nu inseamna ca gata, te si lecui de Bucuresti :)
Cat despre cum fac cu plozii - cum sa faca.... doar nu or urma vreunul din linkurile de mai sus

#12
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Angajezi bona din filipine, cu ocazia asta invata si copilul o limba straina moca.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNASTYPRIMUL, on 06 martie 2013 - 23:43, said:

Ar trebui gindit serios un sistem de invatamint nou, cu internet, cu monitoare mari, sa nu se benocleze copiii si profesorii la el. Si invatamint....cum se spune, interactiv, prin internet.
Astea sunt SF-uri, gadinita inseamna pregatirea pentru scoala si formarea pana in 7 ani, e esentiala pentru personalitatea lui, integrarea sociala (comportament) samd... in general e fain la stat, nu dai bani aiurea si educatorii au experienta, mai rau cu dotarea dar aici intervin si alti factori gen fondul de clasa voluntar samd.
E aiurea sa fii intr-o zona fara gradinite normale (adica nu dinalea de fitze), ajungi ca americanii sa platesti pe transport o gramada de bani. Dezvoltarile astea imobiliare trebuie facute cu cap... infrastructura samd, calitatea vietii trebuie pusa in prim plan.

#14
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View PostParapantaFlavia, on 06 martie 2013 - 23:32, said:

Cica ce facem cu copii... ii tinem acasa! Asta de la stat mai este invatamant?

Tine-l acasa si la scoala tine-l tot acasa. Cunosc un tip, caruia statutul parintilor si dobitocia acestora i-au permis sa stea acasa pana in clasa a5a. Acum, trag roadele prostiei lor. Copilu are mari dereglari comportamentale, incapabil de a se integra in societate.

In schimb, am o verisoara la cresa de stat in Bucuresti. E dusa de la 2 ani si nu are nicio problema. La 3 ani jumatate, stie sa numere, sa diferentieze genurile si este foarte sociabila.

Problema este cu mentalitatea parintilor. Multi considera ca este suficient sa duci copilul la scoala/gradinita sau sa-i plateasca meditatii. Invatamantul romanesc nu este facut in asa fel incat implicarea parintelui sa nu fie necesara. Si peste tot in lume, unde parintele nu intervine, este jale. Nu numai invatamantul romanesc scoate idioti pe banda, nu numai in facultatile romanesti acced idioti. Greu de crezut, nici eu nu credeam pana sa vad asta cu ochii mei..

#15
ghirafu

ghirafu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2013

View Postrumegus, on 07 martie 2013 - 00:04, said:

MDA, tipic.... facem copii pe banda rulanta, apoi ne-ntrebam ce facem cu ei. Ii aruncam la tomberon, sau ii dam la casa copilului? Pai inainte sa faci copii, calculezi daca esti instare sa-i cresti, sa-i educi. Daca nu esti capabil, iti cumperi prezervative.

not sore if trolling , or just very stupid. citeste din nou topicul initiat de mine. discutia se refera la faptul ca avand o casa in afara orasului poate deveni problematic pt copii. in sensul ca acestia au programul lor si au nevoie de supraveghere pana la varsta de 7-8 ani.

Eu cand am inceput sa merg la scoala, mergeam la scoala din cartier. era 2 strazi mai incolo. nu am avut nevoie de bunici sau bone sa ma plimbe.. ci doar de cheia la gat.. ;)

atunci cand  casa ta e in popesti leordeni, de exemplu, devine o problema. de aici si intrebarea mea: cum rezolvati voi aceasta problema? cei care stati in afara orasului si aveti copii?

#16
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postghirafu, on 06 martie 2013 - 23:13, said:

De vreo 2 luni citesc pe acest forum jurnale, ponturi, sfaturi. Vad ca aveti case mari, faine, in afara orasului unde e liniste si nu e poluare, gradina, verdeata, etc.

DAR CE FACETI CU COPIII ? cei care aveti?

Multi au case in Popesti leordeni de ex.. e ceva gradinita acolo? scoala?

Marea problemă nu e cu copiii mici care merg la grădiniță sau la școală, ci cu adolescenții care vor să iasă singuri în oraș, să se întîlnească cu prietenii la mall etc. Evident că ei n-au nici un chef să meargă acolo împreună cu părinții. Pentru adolescenți, principala preocupare este tocmai independența față de părinți. Permisul de conducere se poate obține abia la 18 ani, iar mijloacele de transport public sînt cam nesigure, mai ales în zonele periferice. Nici cu taxiurile nu mi-e rușine (vezi cazul studentei japoneze). În acest caz, cam care ar fi soluțiile pentru adolescenți? Să se milogească de mămica și tăticu să-i ducă la mall cu mașina? Foarte greu îmi pot imagina ceva mai jenant pentru un adolescent.

#17
ghirafu

ghirafu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2013

View Postpletosu, on 07 martie 2013 - 08:58, said:

Marea problemă nu e cu copiii mici care merg la grădiniţă sau la şcoală, ci cu adolescenţii care vor să iasă singuri în oraş, să se întîlnească cu prietenii la mall etc. Evident că ei n-au nici un chef să meargă acolo împreună cu părinţii. Pentru adolescenţi, principala preocupare este tocmai independenţa faţă de părinţi. Permisul de conducere se poate obţine abia la 18 ani, iar mijloacele de transport public sînt cam nesigure, mai ales în zonele periferice. Nici cu taxiurile nu mi-e ruşine (vezi cazul studentei japoneze). În acest caz, cam care ar fi soluţiile pentru adolescenţi? Să se milogească de mămica şi tăticu să-i ducă la mall cu maşina? Foarte greu îmi pot imagina ceva mai jenant pentru un adolescent.

Exact aici aici vreau sa ajung.. Desi casa in afara orasului are o multitudine de avantaje, in Romania cel putin, din cauza lipsei infrastructurii, a sistematizarii, a utilitatilor (aici ma refer la scoli, gradinite, banci, etc), atunci cand ai copii, toate avantajele oferite de casa pot fi depasite de dezavantaje.

NU vreau sa re-lansez o discutie de apartament vs casa. de asta intreb: voi, cei care aveti casa in afara orasului, cum rezolvati problema?

Pana acum am vazut cateva solutii;
  • gradinita privata care iti asigura transport
  • batrani care iti duc/aduc copilul de la gradinita scoala
  • bunici (cei care au si poti de ajutor)

Edited by ghirafu, 07 March 2013 - 09:12.


#18
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Cunosc un cuplu din zona Berceni, ea profesoara la o scoala in Berceni, el ing., își duceau si luau copilul de la scoala germana. Nu cred ca le era simplu, dar au făcut un efort in plus pentru educatia copilului lor cu toate ca aveau variante mai la îndemână. In principal el se ocupa de transportarea copilului, cu toate ca aveau linie directa de metrou.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate