Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Politia Locala = Gardienii Publici - petitie online!

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Daca tot este deschis topicul asta ma lamureste si pe mine cineva care este rolul politiei locale? In afara de pazitul panselutelor. Ca eu pe la ce evenimente publice ma duc apar mereu si politia locala si jan dar meria.

#92
Vasiloaiei

Vasiloaiei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.06.2013

View PostThe0nly0ne, on 24 iunie 2013 - 08:23, said:

Daca tot este deschis topicul asta ma lamureste si pe mine cineva care este rolul politiei locale? In afara de pazitul panselutelor. Ca eu pe la ce evenimente publice ma duc apar mereu si politia locala si jan dar meria.

Rolul Politiei Locale?iti spun eu,nu are nici un rol.Ma refer la un rol cu adevarat important.Un rol important il are pentru rudele primarului,care sunt angajate la politia comunitara deoarece in alta parte nu reusesc sa se angajeze,sau vor sa se angajeze undeva unde sa nu munceasca.Sau alt rol il mai are pentru doreii care s-au uitat la prea multe filme americane si vor sa fie politisti peste noapte,nefiind in stare sa faca Academia/Scoala de Politie,iar cand se vad mari Comunitari,brusc toata lumea e la picioarele lor .
  In concluzie,politia comunitara nu e decat o sugativa de bani,si o sluga buna pentru primar.Jandarmeria si Comunitara le vezi pe la tot felul de evenimente publice (meciuri..etc) deoarece trebuie sa-si justifice si ei locurile de munca,sa para ca fac ceva..desi la meciuri nu fac altceva decat sa stea.

@AndreiLucian prietene,ia du-te si 'lauda-te' tu in alta parte cu 'facultatile' tale de drept si tactici politienesti,sau ce oi fi facut tu,ca pana la urma tot boschetii ii pazesti,scuteste-ne

#93
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Primaria are obligatia de a vira sume de bani pentru mentinerea ordinii si linistii publice. Si, cum optiunile sunt limitate si sumele de bani sunt destul de mari, in loc sa dea banii Politiei sau Jandarmeriei, primarii prefera sa-si angajeze cateva rude, sa le plateasca regeste si sa scape de aceasta obligatie. In Germania, 50% din banii din amenzi merg catre bugetul statului, 45% catre structura care a dat amenda, iar 5% catre politistul care a dat amenda (o metoda excelenta de a preveni spaga!). In Romania, 100% din valoarea unei amenzi o incaseaza primaria pe raza careia este domiciliat contravenientul! Rolul Politiei Locale este de a spala o parte din acesti bani!

Edited by DeuxEx, 25 June 2013 - 11:51.


#94
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View PostThe0nly0ne, on 24 iunie 2013 - 08:23, said:

In afara de pazitul panselutelor.
pazitul palmierilor

#95
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
eu cred ca si politia locala are rolul ei deaia au numito politie , altfel ii lasau pe gardieni sa pazeasca in continuare azilele , spitalele  , in general institutiile publice pana la ora actuala , DAR atentie in concomintent cu politia rutiera in trafic , cum zicea un coleg mai sus la meciuri , spectacole , evenimente sa asigure fluenta traficului , a la dirijat traficul in intersectii sunt praf .

eu cred ca si cei de la locala ar trebui sa existe , ca doar nu ii pui pe nenea batausii de jandarmi sa dea amenzi de stationare , oprire , centura , sau pe cei de la circa ( circarii ) care cum daca te-ai luat putin cu ei 5 milioane amenda pt tulburarea linistii publice

#96
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Esti comunitar? Ca m-a dat pe spate felul in care ai scris.Posted Image

#97
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View PostEv1L, on 25 iunie 2013 - 13:49, said:

eu cred ca si politia locala are rolul ei deaia au numito politie , altfel ii lasau pe gardieni sa pazeasca in continuare azilele , spitalele  , in general institutiile publice pana la ora actuala , DAR atentie in concomintent cu politia rutiera in trafic , cum zicea un coleg mai sus la meciuri , spectacole , evenimente sa asigure fluenta traficului , a la dirijat traficul in intersectii sunt praf .

eu cred ca si cei de la locala ar trebui sa existe , ca doar nu ii pui pe nenea batausii de jandarmi sa dea amenzi de stationare , oprire , centura , sau pe cei de la circa ( circarii ) care cum daca te-ai luat putin cu ei 5 milioane amenda pt tulburarea linistii publice

Pai Politia Locala nu da amenzi la centura!!! Dar este visul umed al oricarui comunitar sa i se dea atributii pe linie de politie rutiera...

#98
Vasiloaiei

Vasiloaiei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.06.2013

View PostEv1L, on 25 iunie 2013 - 13:49, said:

eu cred ca si politia locala are rolul ei deaia au numito politie , altfel ii lasau pe gardieni sa pazeasca in continuare azilele , spitalele  , in general institutiile publice pana la ora actuala , DAR atentie in concomintent cu politia rutiera in trafic , cum zicea un coleg mai sus la meciuri , spectacole , evenimente sa asigure fluenta traficului , a la dirijat traficul in intersectii sunt praf .

eu cred ca si cei de la locala ar trebui sa existe , ca doar nu ii pui pe nenea batausii de jandarmi sa dea amenzi de stationare , oprire , centura , sau pe cei de la circa ( circarii ) care cum daca te-ai luat putin cu ei 5 milioane amenda pt tulburarea linistii publice

Dupa cum scrii,cred ca esti comunitar.Nu merita numele de politie,politie=NU ARE ATRIBUTII PAZA,politia locala=PAZA=>nu merita acest nume...

#99
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Mai nou, mintile luminate din Parlament doresc trecerea Ordinii Publice si a Rutierei in subordinea primariilor. Ar fi cea mai proasta decizie posibila! Cum ar fi ca un analfabet de primar sa comande Rutiera si Ordinea Publica? Sa sune politistul din strada si sa-i ceara sa nu-l duca pe betivan la spital pentru recoltarea de probe biologice pe motiv ca e coleg de partid cu el si consilier local?! Cum suna asta?

#100
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Iar?
Mai erau discutii cu privire la acest subiect.

#101
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Nu prea s-a mai vehiculat nimic despre asa ceva in ultima vreme. Desi unii viseaza.Posted Image

#102
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,595
  • Înscris: 14.10.2004
In Bucuresti astia au Dustere cu nr PLB?
Saptamana trecuta mergeau tare doua Dustere negre pe Sos. Viilor si unul dintre ele era sa se urce pe mine la intersectia cu Salaj.

Al dracu cretin a speriat si copiii, bine ca am fost atent.

#103
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Da, ei sunt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate