Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

perioada de grație cartela Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
thumbzilla

thumbzilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.02.2013
Problema e ca daca nu intiezi/primesti niciun apel taxabil in decurs de 3 luni, ti se blocheaza cartela si pierzi numarul de telefon chiar daca te afli in perioada de gratie Posted Image Eu n-am stiut de chestia asta si fiind plecat din tara mi-am pierdut nr de tel .La Vodafone spre exemplu...nu-i asa Posted Image

#38
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.03.2015
Aiurea.... Atat timp cat ai perioada de gratie nu te obliga nimenisa primesti / initiezi un apel. Nu mai inventati tot felul de reguli, unii s-ar putea sa le creada :))

#39
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,359
  • Înscris: 21.11.2008
Nu este inventie, ci adevar (doar ca Nu se aplica la toate S.I.M.-urile, ci oarecum aleatoriu..):
http://www.orange.ro...steia/iq/105162

#40
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Pe naiba, mama sta cu prepay-ul in periodada de gratie peste de peste 2 ani fara nici o reincarcare, tot amana cu cate 3 luni inchiderea sim-uului, nu ar trebuii sa spun poate vad astia si inchid sim-ul .

Dar pe site indradevar scrie ca daca trec 3 luni si  nu se initiaza vreun apel sau fie el primit se inchide sim-ul ...cee ce mi se pare penibil, buba neagra !!!

Edited by cypryan1, 28 July 2015 - 19:42.


#41
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Am avut o cartela care a stat de 2 ani jumate activa, asta dupa ce a expirat perioada de gratie.. Posted Image.. Chestia era ca primeam apeluri din alte retele pe ea :)

Edited by K-X-T, 28 July 2015 - 23:11.


#42
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007
Eu am 2 FREE SIM Orange(se comanda de pe site) care nu au fost incarcate niciodata de aproximativ 1 an si jumate,dar primesc apeluri in retea de la niste rude si se prelungeste perioada de gratie cu 3 luni de fiecare data. Tot la fel si cu un sim vodafone,doar ca ala are peste 3 ani si este in aceeasi situatie Posted Image

Ps. asta spune mult si despre cum ai ajuns ei sa aiba "meleoane" de clienti Posted Image)

Edited by dumyro, 31 July 2015 - 01:18.


#43
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
hai sa inviem nitel topicul...

avem asa:
una bucata SIM (aproape nou). prima data s-a activat pe el optiunea standard, aia de 6 eur la pret de 5.
valabilitate doua luni, dupa care gratie inca doua. ok, am zis ca o fi daca nu incarci macar odata.

expira optiunea, las cartela vreo 3 saptamani asa, dupa care reincarc. valabilitate o luna (normal), perioada
de gratie prelungita cu doua luni fata de perioada de gratie initiala (deci pana in octombrie acum). wtf?!?!??

nu cumva perioada de gratie la astia era de 365 de zile? sau m-am tampit eu intre timp...nu folosesc prea mult
reteaua asta, o reincarcare pe an cand vin in tara e arhisufienta. stiu, ar fi mai simplu sa imi iau o cartela noua
cand am nevoie si sa-i trimit la dracu', dar pacat de numar, ca-i usor de tinut minte.

#44
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nimeni, nici o idee, nimic?

Helpere, hai tati cu o parere, ca asa am o scarba sa sun pe la callcenter-ele voastre outsource-uite...

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Ce vrei sa iti spuna Helperul?
Uite aici perioada de activitate si cea de gratie in functie de valoarea pe care o reincarci, daca tot aia asa o scarba sa te informezi inainte sa faci ceva.

#46
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Daca in general sunt multumit de \orange  ca si retea si servicii dar aici sunt magari , cum sa inchizi un numarl telefon  doa daca nu se initiaz apel , e o porcarie doar ca au implementat chestia asta, adica e ceva suparator.

Acuma ce sa zic e cam greu sa nu apelezi sau sa nu fii apelat pe un numar care intradevar e al tau si stabil ...chiar si in roamnig daca esti...am impresia ca au scazut tarifele in roamnig, acum daca pleci in roamning chiar folosesti numarul de tau de Romania fara griji.

Desi nu se prea aplica acea regula deoarece ..la  bunicamea a iesit din perioada de gratie de 4-5 luni si vad ca tot are semnal si primeste sms-uri cu oferte ....am sa-l las asa sa vad cat yine acel sim in viata

Edited by cypryan1, 14 August 2017 - 00:43.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dygey, on 12 iulie 2017 - 09:35, said:

nimeni, nici o idee, nimic?

Daca te intereseaza doar sa pastrezi acel numar, il portezi in alta retea. Eu am pe prepaid Digi un numar pe care il incarc odata pe an (sau la 9 luni, nu mai retin exact cat e valabil) cu 2 euro ca sa-l pastrez.

Edited by MembruAnonim, 14 August 2017 - 00:50.


#48
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008

 dygey, on 12 iulie 2017 - 09:35, said:

nimeni, nici o idee, nimic?

Helpere, hai tati cu o parere, ca asa am o scarba sa sun pe la callcenter-ele voastre outsource-uite...
stiu ca este tarziu,nu am vazut ca ai nevoie de informatie
legat de acel sim,este primit sau cumparat?
in orice caz el este un sim promo la care se aplica regula 60 zile activitate plus o luna gratie

#49
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

 dygey, on 12 iulie 2017 - 09:35, said:

nimeni, nici o idee, nimic?

Helpere, hai tati cu o parere, ca asa am o scarba sa sun pe la callcenter-ele voastre outsource-uite...

Cu ce parere sa vina? Trimite-i prin PM numarul sa il verifice, discuta pe chat-ul de pe orange.ro cu suportul. Ce astepti de la helper mai exact?
Ti-a dat mai sus ceanu o explicatie foarte plauzibila.

#50
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,576
  • Înscris: 26.06.2010

 ceanu1980, on 14 august 2017 - 09:51, said:


stiu ca este tarziu,nu am vazut ca ai nevoie de informatie
legat de acel sim,este primit sau cumparat?
in orice caz el este un sim promo la care se aplica regula 60 zile activitate plus o luna gratie

Si eu am dat anul trecut 27 lei pe o cartela din Orange Shop si avea 5 euro dar s-a activat optiunea de 6 euro si nu m-a lasat sa-mi iau creditul inapoi si tot asa avea , 60 de zile perioada activa si o luna de gratie.

#51
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

 ryan87bc, on 27 iulie 2015 - 15:19, said:

Aiurea.... Atat timp cat ai perioada de gratie nu te obliga nimenisa primesti / initiezi un apel. Nu mai inventati tot felul de reguli, unii s-ar putea sa le creada Posted Image)
...iar Orange sa le aplice lol
La momentul actual cum mai e daca stiti?

#52
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Salutare. la orange in perioada de gratie nu pot redirectiona apelurile catre alt nr de telefon? primesc o eroare indiferent de metoda de redirectionare (problema conexiune sau cod MMI nevalid) Multumesc

#53
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Redirectionarea inseamna ca de pe numarul tau se initiaza un apel catre numarul spre care ai redirectionat.
Logic, acest lucru nu este posibil in perioada de gratie.

Edited by danutz34, 26 January 2019 - 23:55.


#54
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
La cartela Orange (Orange prepay), redirectionarea apelurilor este imposibila din punct de vedere tehnic indiferent de situatie (cartela activa, in gratie, cu credit sau fara, cu optiune activa sau nu):

"Redirecționarea apelurilor
Atunci când nu vrei să fii apelat sau rămâi fără baterie, poți redirecționa toate apelurile pe un alt telefon fix sau mobil din rețeaua Orange sau alte rețele naționale, sau direct către serviciul Mesagerie Vocală.
Acest serviciu nu este disponibil către numere internaționale.
Funcția de deviere a apelurilor poate fi activată sau dezactivată din meniul telefonului.
Acest serviciu nu este disponibil de pe numere Orange PrePay"

Sursa: https://www.orange.r...ptiuni-de-apel/

Si apoi, daca ar fi fost posibila, explicatia lui danutz34 ramane valabila. Trebuie sa consume niste resurse acea redirectionare. In gratie, nu are cum/ce.

In rest, aceasta limitare tehnica exista la Orange Prepay inca de la inceputuri. Nu stiu de ce nu renunta totusi la ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate