Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Adio agregatoare de stiri?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Situri de genul google news vor fi interzise, iar in Europa sunt destul de multe (si romanesti: ziare.com, ziar.com, suo.ro, indexstiri.ro, stiri-ultima-ora.ro  si muuuulte altele).
Vi se pare corecta masura ?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
si cine crezi ca o sa fuga dupa site-urile astea sa le inchida?
nu au reusit ei sa inchida site-uri de torrente, si acolo chiar si-au dat interes...

#3
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
In Romania exista limita de 500 de caractere + sursa. Pe siteul realitatii, am gasit:

Quote

Comisia Europeană cere Germaniei informaţii suplimentare legate de un proiect de lege care limitează mărimea ştirilor pe care Google şi alţi operatori le pot etala în serviciile de căutare pe Internet, relatează Bloomberg

Legea pe care UE ar dori-o este total cretina, mai ales ca astfel de siteuri stocheaza maxim 2 fraze, iar majoritatea preiau cu ajutorul RSS.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 driftking91, on 06 martie 2013 - 12:14, said:

De ce ? O sursă care spune asta ?
Nu putem avea nici o sursa, daca au fost inchise toate site-uri de news!!!

#5
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 slai, on 06 martie 2013 - 12:16, said:

si cine crezi ca o sa fuga dupa site-urile astea sa le inchida?
nu au reusit ei sa inchida site-uri de torrente, si acolo chiar si-au dat interes...
E putin diferita situatia.

 f300, on 06 martie 2013 - 12:20, said:

Nu putem avea nici o sursa, daca au fost inchise toate site-uri de news!!!

Stirea am citit-o pe realitatea, si este un adevarat circ:
- unele companii de presa doresc sa puna pe cei cei le publica stirile sa plateasca
- altii doresc sa le interzica
- altii doresc doar limitarea (limitarea cui ?)

#6
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 Owidiu, on 06 martie 2013 - 12:13, said:

Situri de genul google news vor fi interzise, iar in Europa sunt destul de multe (si romanesti: ziare.com, ziar.com, suo.ro, indexstiri.ro, stiri-ultima-ora.ro  si muuuulte altele).
Vi se pare corecta masura ?
Nene, cand postezi o stire, lasa si link-ul sursei, altfel pot sa cred ca esti foarte plictisit si te apuci de postat aiureli.

#7
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 0101010, on 06 martie 2013 - 12:32, said:

Nene, cand postezi o stire, lasa si link-ul sursei, altfel pot sa cred ca esti foarte plictisit si te apuci de postat aiureli.

 Owidiu, on 06 martie 2013 - 12:20, said:

Pe siteul realitatii, am gasit:


#8
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
WOW ce bine ar fi sa inchida toate regaliile de surse de stiri....desi cred ca e imposibil. Noi nu avem site-uri de stiri avem numai rahaturi...da da si realitatea si tot. Pun numai titluri de rahat si cand deschizi stirea e vorba de cu totul altceva fata de titlu, sa te faca sa accesezi. Niciodata nu intru pe site-urile acestea sau sa ma uit la TV la aceste posturi de stiri cand stiu ce se ascunde in spatele lor....Poate intru sa ma minunez de prostiile pe care debiteaza pe acolo.

#9
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Owidiu, ai deschis si tu un topic pe sistemul stirilor bomba rasuflate din cancan.

Unde scrie ca vor fi interzise site-urile de tip google news? Unde scrie ca in UE nu o sa mai poti sa ai site-uri gen google news? Articolul ala zice ca UE a cerut informatii suplimentare despre o lege votata in camera inferioara a parlamentului german, dupa ce Consiliul Europei a primit reclamatii despre aceasta lege.

In plus, chiar si legea adoptata in camera inferioara a parlamentului german, nu interzice site-urile de tipul asta, ci limiteaza numarul de caractere care pot fi preluate (dintr-un articol publicat pe un site), gen 500 de caractere in Romania.

Edited by bogdanar, 06 March 2013 - 13:40.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da si google sta sa le sufle in cur la astia. Care nu vrea sa apara in google sa-si puna asta in robots.txt (pe propriul site) si gata. A, ca ei vor sa fie gasibili dar sa fie pe google exact atita informatie (nici prea multa nici prea putina) cit sa asigure ca in general lumea chiar le viziteaza site-ul, asta e alta poveste. Pot sa faca o intelegere comerciala cu google (care sint sigur ca le-ar lua fericit banii ca doar din reclame traieste) si o sa le puna cite caractere vor. A, ca nu vor sa scoata banul si se pling la niste legiuitori locali sa ii oblige pe google sa faca asta (pe gratis), alta poveste. Eu le-as da un flit imens, ba mai mult daca m-ar enerva prea mult as bloca toata Germania din firewall vreo doua ore (fara google, gmail - incluzind google apps for your domain, incluzind trimisul mailurilor de pe servere nemtesti la google sau invers, google docs, youtube, google chat, toate chestiile Android, Google Play, etc). Dupa aia sa vina sa te roage sa le dai drumul din nou.

#11
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
De ce? Li se pare ca nu mai castiga bani din ziare? Mie oarecum mi se pare foarte bine ca nu prea se mai cumpara ziarele, asa reducem consumul de hartie. Daca vor sa scoata bani sa isi faca o pagina web si sa bage reclame.

#12
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
De la scandalul Google din Franta se trage tot acest rahat.
In legislatia romaneasca exista prevedere pentru "citat" si nr de caractere ce pot fi folosite.
Se doreste ceva universal in UE.

Nu confundati RSS (pt utilizator) cu faptul ca informatiile din RSS sunt reproduse pe site-uri publice, facand bani!

1. Agregatoarele sunt niste capuse, care f. des sunt mai sus decat sursele.
Ar trebui sa dispara, dar slabe sperante.
2. UE uita ca internetul e descentralizat, iar site-urile pot fi in alte jurisdictii Posted Image

Edited by Ahasverus, 06 March 2013 - 13:59.


#13
failb0x

failb0x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.06.2010
Dau astia de la ziare(Adevarul,Nationalul,etc) faliment ca nu se mai citesc ziarele tiparite? Cred ca d'aia :))

#14
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 KLAU_B, on 06 martie 2013 - 12:58, said:

WOW ce bine ar fi sa inchida toate regaliile de surse de stiri....desi cred ca e imposibil. Noi nu avem site-uri de stiri avem numai rahaturi...da da si realitatea si tot. Pun numai titluri de rahat si cand deschizi stirea e vorba de cu totul altceva fata de titlu, sa te faca sa accesezi. Niciodata nu intru pe site-urile acestea sau sa ma uit la TV la aceste posturi de stiri cand stiu ce se ascunde in spatele lor....Poate intru sa ma minunez de prostiile pe care debiteaza pe acolo.
Depinde de sursa orginala. Eu pe-al meu nu am stiri din tabloide sau stiri ale altor ziare si televiziuni asociate cu tabloidele.

 bogdanar, on 06 martie 2013 - 13:29, said:

Owidiu, ai deschis si tu un topic pe sistemul stirilor bomba rasuflate din cancan.

Unde scrie ca vor fi interzise site-urile de tip google news? Unde scrie ca in UE nu o sa mai poti sa ai site-uri gen google news? Articolul ala zice ca UE a cerut informatii suplimentare despre o lege votata in camera inferioara a parlamentului german, dupa ce Consiliul Europei a primit reclamatii despre aceasta lege.

In plus, chiar si legea adoptata in camera inferioara a parlamentului german, nu interzice site-urile de tipul asta, ci limiteaza numarul de caractere care pot fi preluate (dintr-un articol publicat pe un site), gen 500 de caractere in Romania.
Sunt  cateva companii mass media importante din Franta, Germania, UK care vor sa bani, cine crezi  ca plateste pentru o poza, un titlu, si o descriere de 150-250 de caractere ?

 Ahasverus, on 06 martie 2013 - 13:59, said:

De la scandalul Google din Franta se trage tot acest rahat.
In legislatia romaneasca exista prevedere pentru "citat" si nr de caractere ce pot fi folosite.
Se doreste ceva universal in UE.

Nu confundati RSS (pt utilizator) cu faptul ca informatiile din RSS sunt reproduse pe site-uri publice, facand bani!
Castiga si cei care detin stirea, chiar ei castiga cel mai adesea. Sa ii oblige sa puna link din start si s-a rezolvat. Google News nici nu are reclame

#15
latestn

latestn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2013

 Owidiu, on 06 martie 2013 - 12:13, said:

Situri de genul google news vor fi interzise, iar in Europa sunt destul de multe (si romanesti: ....  ).
Vi se pare corecta masura ?

E corecta daca e aplicata corect.
Sunt agregatoare care nu se jeneaza sa preia tot articolul sau o mare parte dintre el. Pentru acestea raspunsul e da.

Am gasit foarte putine agregatoare romanesti, de fapt numai doua, globber.ro si todaynews.info, care sa preia doar titlurile de stiri si sa aiba link direct catre sursa.
Probabil ca agregatoarele romanesti ar trebui sa se conformeze ca sa nu fie inchise.

Edited by latestn, 20 March 2013 - 12:03.


#16
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 latestn, on 20 martie 2013 - 11:59, said:

Probabil ca agregatoarele romanesti ar trebui sa se conformeze ca sa nu fie inchise.
Cam asa arata stirile preluate de agregatoare:

tl:O vedeta de la noi si-a aratat pasarica
[o poza cu niste craci]
desc: Intra si vezi despre ce vedeta este vorba

tl: O firma se afla in faliment
[o poza cu o cladire]
desc: Una dintre cele mai mari firme romanesti a intrat in faliment, datorita ....

Adica, eu preiau exact ce imi dau ei sa preiau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate