Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

fizica ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

RazvanInfo10

RazvanInfo10

Junior Member

• Grup: Members
Salut Tuturor , ma puteti ajuta am o problema cu materia fizica , sunt clasa a-10-a si sunt la lectia: Intensitatea curentului electric formula generala stiu ca este: I=q/Delta t ,si legea lui ohm: I=U/R --> U=R X(ori) I , si am niste probleme de genul: Fie un montaj care contine o sursa avand t.e.m -> E=40 V si rezistenta interna r=1Ohm si un fir metalic AB de lungime L=0,8m si rezistenta R1=6Ohm. Pe furl AB se deplaseaza cursorul C care inchide circuitul.Aflati distanta x=AC pentru care caderea de tensiune pe portiunea AC este U=15V....Solutia ar fii (luata din carte) --> Conform legii lui ohm pentru un circuit simplu: E=I (R+Rx+r) si conform leguu lui Ohm pentru o portiune de circuit R=I x(ori) Rx.------> aceasta este doar o particica mica din solutie dar Domnul nostru de Fizica nu ne-a explicat si nu am scris care este Legea lui ohm pentru un circuit Simplu si un circuit intreg am scris doar de o portiune de circuit care este: I=U/R sau --> U=I x(ori) R ..si nu prea inteleg de ce apare la rezolvare Rx...da-timi doar niste sfaturi cm sa invat singur acesete chesti , domnul de fizica nu prea stie sa predea si nu prea intelege nimeni , dar eu vreau sa dau la politehnica si sa inteleg astea dar daca nu stie sa ne predea este foarte greu , ce sfaturi mi-ati da.. va rog mult de tot ?

andrey_net

andrey_net

Member

Rx este rezistenta firului. Rx=(rezistivitatea firului) * (lungimea firului)/(aria sectiunii). Dar daca nu pui enuntu complet e mai greu sa te ajute cineva. Ideea e ca tu ai un circuit serie si poti calcula rezistenta totala insumand toate rezistentele din circuit. Firul in consideri o rezistenta(Rx) pe care tu va trebui sa o afli ca sa folosesti formula de mai sus si sa determini lungimea lui. Dar pentru asta trebuie sa mai ai diametrul firului si rezistivitatea lui.

I=E/(r+R1+Rx) => Rx=E/I - r -R1

P.S. Mai invata sa scrii.

rinser

rinser

Active Member

andreyfitza, on 05 martie 2013 - 14:23, said:

P.S. Mai invata sa scrii.

Tu n'auzi ca omu' vrea sa se faca inginer? :))

RazvanInfo10

RazvanInfo10

Junior Member

Da , Vreau as fiu Inginer si pentru ca nu fac fizica cum ar trebui este vina mea.. sau cum ? eu v-am pus o intrebare daca ma puteti ajuta atata tot , pentur ca este greu sa inveti singur acasa ( una este sa iti explice un profesor si una este sa inveti tu singur --> mai ales fizica ) , si multumesc pentru raspuns Problema la care am cele mai mari probleme: Un Acumulator cu t.e.m. E=12 V are intensitatea curentului de scurtcircuit Isc=40 A.Aflati rezistenta R a rezistorului care, legat la bornele acumulatorului, face ca tensiunea la borne sa fie U=11 V.  eu am rezolvat atata ( va rog spuneti-mi daca este corect sau daca se poate si altcumva) : Isc=E/r  --> Cand se leaga la bornele acumulatorului rezistorul de rezistenta R , intensitatea curentului care stabileste in circuit este: I=E/R+r , si Tensiunea la borne este U=I R si de aici nu mai stiu ce relatii obtinem.... ,  doar daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi nu cer sa-mi rezolvati problema eu fac probleme si invat din manualul: Fizica manual pentru clasa a 10-a liceu 2000 , eu  as vrea daca stiti vreun sait cu probleme si cu teorie mai explicita in cartea aceasta nu prea spune cine stie ce , MUltumesc Mult.

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators
Matematica de gimnaziu
CE STIM?
P = ..
U = ..
I = ..
etc

Ce se da
R= x
U = V
Ic =

CE SE CERE
...

O fi chiar atat de greu sa structurati o problema?

RazvanInfo10

RazvanInfo10

Junior Member

am inteles dar fi atent: E=I R + I r => E=I(R+r) si nu inteleg de ce la o problema trebuie sa aflu rezistenta firului si ea apare in formula sub forma: E=I(R+Rx+r) nu se putea scrie si E=I Rx/R+r ??? asta nu inteleg

rinser

rinser

Active Member

Intra pe site-uri cu referate, gasesti unele din care sa inveti. Ar ajuta o engleza, sau poate chiar franceza, ceva, ca sa poti sa intri pe site-uri straine, mai vezi experimente pe youtube, vimeo etc.

andrey_net

andrey_net

Member

RazvanInfo10, on 05 martie 2013 - 15:24, said:

am inteles dar fi atent: E=I R + I r => E=I(R+r) si nu inteleg de ce la o problema trebuie sa aflu rezistenta firului si ea apare in formula sub forma: E=I(R+Rx+r) nu se putea scrie si E=I Rx/R+r ??? asta nu inteleg

deci tu stii ca formula este I=E/(R+r), unde R este TOATA rezistenta circuitului exterior. Cum tu ai R1 in serie cu Rx => R=R1+Rx.
inlocuind in relatie, iti da I=E/[(R1+Rx)+r], de unde I=E/(R1+Rx+r).

Sfat: Invata teoria, scrie formulele si apoi dedesupt scrie ce inseamna fiecare litera din ea. Altfel, daca stii ca E=I(R+r) nu faci nimic. In schimb daca stiai ca R este rezistenta totala a circuitului exterior, nu mai veneai cu intrebarea asta aici.

RazvanInfo10

RazvanInfo10

Junior Member

Multumesc mult pentru sfat acuma am facut problema iti multumesc mult !

andrey_net

andrey_net

Member

Cu placere, vezi ca ti-am trimis o carte pe PM, ai acolo in primul capitol circuite serie/paralel. Pune nitel mana pe ele ca nu curenteaza.

Edited by andreyfitza, 05 March 2013 - 17:00.

elielena

elielena

New Member

Buna Tuturor! Sunt noua pe aici , dar va rog sa imi oferiti putin ajutor. Am o problema la fizica: O proba de carbune cu masa de 100 de grame contine 1/8 din cantitatea initiala de C(6,14) radioactiv care se gasea in plante si din care a luat nastere zacamantul. Cunoscand timpul de injumatatire de 5570 ani si radical de ordin 3 din 14= 2.46 sa se afle numarul de atomi de carbon din proba, raza nucleului de carbon si varsta probei respective. Multumesc anticipat!:)

andrey_net

andrey_net

Member

elielena, on 27 martie 2013 - 20:59, said:

Buna Tuturor! Sunt noua pe aici , dar va rog sa imi oferiti putin ajutor. Am o problema la fizica: O proba de carbune cu masa de 100 de grame contine 1/8 din cantitatea initiala de C(6,14) radioactiv care se gasea in plante si din care a luat nastere zacamantul. Cunoscand timpul de injumatatire de 5570 ani si radical de ordin 3 din 14= 2.46 sa se afle numarul de atomi de carbon din proba, raza nucleului de carbon si varsta probei respective. Multumesc anticipat!Posted Image

Problema asta e 90% matematica. Dupa timpul de injumatatire ramai cu jumatate din cantitatea initiala de carbon. Adica 1/2, adica 4/8. Tu ai ramas cu 1/8 din ea, deci a trecut un timp de injumatatire plus inca 3/4 din altul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate