Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

am un renault megane 2 si vreu sa tractez o rulota.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alex_dtrsc

alex_dtrsc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2013
an un Renault Megane 2 1.5dci si vreu sa imi cumpar o rulota ,masina in talon poate sa tracteze 1300kg. As vrea o rulota  dar fara sa fortez motorul.

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Motoru ca motoru dar vezi sa ai frane bune pe masina ta. Frane pe disc si pe spate.

#3
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
mergi prietene fara probleme,mai ales daca este rulota(este usoara). Am un prieten cu laguna 1.8 din 96' ,a venit din italia cu o remorca de o tona jumatate incarcata full + in masina pachete,fara probleme in trafic,dar presupun ca tu nu vei face la fel Posted Image ..for your safety cum a zis blueson,sa ai franele bune, goodluck!

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Ca fapt divers....rulotele nu cantaresc mai mult de 750kg?

#5
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Orice taraboanta agatata de curul masinii va forta motorul mai mult decat il forteaza acum. Discutia este cat de mult poti sa-l fortezi. Sunt rulote destule pe piata romaneasca de profil pana in 750-800kg. Deci, pana in 800 de kg n-ar trebui sa-ti faci probleme.

BlueSoon, meganu 2 are frana pe disc la toate modelele, insa nu stiu daca asta e un criteriu. Frana pe tambur este foarte eficienta si aia. Si oricum, repartitorul spate va deschide mai mult circuitul, dat fiind faptul ca rulota va apasa destul de bine pe spatele masinii.

Problema este tot intre scaun si volan. Si asta iti spun din proprie experienta. Trebuie sa te obisnuiesti sa ceri mai putin de la masina cand ai agatata rulota de tine. O sa vezi tu atunci ...

Edited by cristi.r, 05 March 2013 - 12:05.


#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
N-ar fi rau nici daca ai pune niste roti cat mai mici pe fata. Ma refer la diametrul cauciucului nu al jantei. O dif chiar de 10% se simte la tractat.

Asta daca nu ai ESP.

185/55 R15 de exemplu iti dau un plus de cuplu la roata de 8.5%. Nu e mult dar ajuta.

Nu stiu cat de mult vei folosi rulota si cat de "modificabila" e masina dptdv. Adica daca te lasa inima sa faci dintr-astea.
Daca o vei folosi mult, o cutie de viteze de Kangoo poate face minuni in cazuri dintr-astea.

Sau iei ceva ieftin de tractat, eventual cu volan pe dreapta, o duba mica, un pickup, ceva, si nu te doare capul de Megan, daca o tii de buna.

De ex.
http://www.autovit.r...-C28212636.html
E buna si pt alte chestii, fiind 4x4, nu doar pentru tractat.

Pt iarna, pt pescuit sau alte activitati recreationale.

Edited by undercoverbrother, 05 March 2013 - 13:45.


#7
alex_dtrsc

alex_dtrsc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2013
ma gandeam tot la o rulota de max 800kg cu care sa merg prin occident.La distante lungi imi fac probleme ca daca este sa mergi pana in Franta treci putin si prin Italia sa nu afecteze rau masina, un ambreaj, cutia de viteze chestii mai costisitoare.Franele nu este o problema le schimbi dar ambreajul nu iti vine sa il schimbi foarte des.

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ia o duba/van sau un papuc. Parerea mea.
Mai ales ca nu mergi 200 de km ci mii de km.
Mai urci un deal, mai bate vantul tare din fata samd.

#9
mariusb11

mariusb11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.02.2018
@alex_dtrsc
Se recomanda ca remorca/rulota tractata sa se incadreze la 80-85% din greutatea masinii, asta pentru siguranta. Frane disc sau tambur, nu conteaza, motorul va suporta asamblul, daca este in parametri, insa va trebui sa te obisnuiesti cu o viteza mica de deplasare, uzuri mai mari la masina, comsum mai mare, chiar si km vei face mai multi. Intra pe forumuri de specialitate si ai sa primesti toate informatiile si ajutorul necesar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate