Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

TP-link TL WDR3600

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#199
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006

View Postdoktoru, on 25 august 2015 - 13:10, said:

Screenshot-uri cu ce?

Cu setarile tale.

#200
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Pai... ti-am zis: n-am facut mare lucru!
Da-i un hard reset 30/30/30 inainte si pune-i din nou fw oficial. Zic...

Attached Files


Edited by doktoru, 25 August 2015 - 13:44.


#201
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006

View Postdoktoru, on 25 august 2015 - 13:43, said:

Pai... ti-am zis: n-am facut mare lucru!
Da-i un hard reset 30/30/30 inainte si pune-i din nou fw oficial. Zic...

Merci, asta ma gandeam si eu sa-i fac dar ca ultima solutie :)

#202
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006

View Postnapalmique, on 25 august 2015 - 13:49, said:


Merci, asta ma gandeam si eu sa-i fac dar ca ultima solutie Posted Image

Am facut si aia si nimic, pana la urma i-am pus SuperWRT, acum se conecteaza la 150 dar tind sa cred ca e o chestie doar de design, pentru ca rata de transfer e fix aceeasi ca si la 72 mbps :)

#203
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
posteaza o scanare cu inssider.

#204
aresdmh

aresdmh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 15.03.2010
Am achizitionat de curand acest router si sunt super multumit. Conectare rapida, acopera lejer wi fi un apartament comunist de 3 camere facut din beton la greu(ca de...materiale erau atunci cam multe), viteza pe PC in parametrii pentru ab meu de FL500.
O experienta placuta per general.

#205
spqrliv

spqrliv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.01.2007
TP-link TL WDR3600:
Placa wifi laptop: centrino-wireless-n-1000

La mine cel mai bun randament (viteza) il da asa (doar pe 2.4GHz, nu folosesc pe 5GHz):

Wireless Settings (2.4GHz)

Mode:             11bgn mixed;
Chanel Width: 20MHz;
Chanel:           6

Enable SSID Broadcast sa fie bifata.

Spor ;)

#206
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Centrino aia trebuie sa stii sa o setezi, ca altfel te faultezi singur pe 20 Mhz.

Am facut un test cu ea si ajungea pe la vreo 10 Mbps pe 2.4 Ghz pe un Huawei HG8247H de la Telekom, setate ambele pe 40 Mhz si pe tara Bolivia.

Edited by gumball3000, 30 May 2016 - 20:08.


#207
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
*140 Mbps

#208
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Intrucat nu am gasit un topic dedicat lui WDR3500, am ales sa postez aici. Am acest router de ceva vreme si sunt foarte multumit de el, nu s-a blocat niciodata si nu mi-a facut probleme de limitari ale vitezei. L-am ales pentru ca am un abonament FiberLink 100 de la RDS si imi doream sa ating aceasta viteza maxima prin Wireless ca si pe fir. Il folosesc exclusiv Wireless, pe un laptop contectat prin 5GHz la full 300Mbps si pe un altul prin 2.4GHz la 150Mbps, variind in functie de aglomerarea spectrului. Viteza maxima efectiva de download pe care am atins-o pe 5GHz este de 11 spre 12 MB/s si pe 2.4GHz, de 8 spre 9 MB/s. Download-ul il fac in general pe laptop-ul principal conectat pe 5GHz, pentru ca pe 2.4GHz spectrul este foarte aglomerat in zona unde stau si nu pot obtine o conexiune de 300Mbps constanta. Singura problema este ca acest router nu stie IPv6 (provider RCS-RDS). Nici cu ultimul update de firmware din 2015 nu s-a rezolvat aceasta problema, asa incat deocamdata merg doar pe IPv4.

Am inteles ca singura modalitate de a rezolva aceasta problema este un firmware custom. Am citit ca acest model ar fi compatibil, similar cu WDR3600, cu OpenWRT, insa ca dupa instalarea acestuia s-ar pierde hardware NAT-ul, cu scaderea drastica a vitezei efective atat pe ethernet, cat si pe wireless. Insa, aceste lucruri erau mentionate despre WDR3600, viteza scazand de la cei 1000Mbps la undeva putin peste 100Mbps, dar nu stiu in ce masura ar putea afecta si performantele lui WDR3500. Ma gandesc ca nu s-ar modifica mare lucru, intrucat WDR3500 stie maxim 100Mbps si nu cred ca hardware NAT-ul are vreun impact in mentinerea acestei rate de transfer, asa cum nu cred ca ar putea influenta nici vitezele pe wireless.

Am zis, totusi, inainte de a testa personal, sa intreb poate a mai incercat cineva asa ceva si/sau stie mai multe despre acest lucru.

Ghidul dupa care am de gand sa fac upgrade-ul este acesta: https://wiki.openwrt...link/tl-wdr3500. Eu am versiunea 1.2, insa pentru aceasta versiune nu vad in tabel decat 15.05 sysupgrade si nu factory. Pentru a putea avea 15.05, trebuie intai sa instalez Barrier Breaker factory de la versiunea 1.0?

Edited by bloodhand, 26 June 2016 - 19:31.


#209
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
uite aici.Ti-l cauti in lista si o sa ai si sysupgrade si factory

#210
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Ok. Multumesc. Ajunsesem si pe link-ul asta vizionand un tutorial pe YouTube. Ca sa-mi fac temele de dinainte, am aflat ca interfata grafica LUCI nu este inclusa in aceste firmwareuri, drept pentru care este necesara instalarea ulterioara cu o anumita comanda care si-ar descarca-o de pe internet. Dar avand conexiune RDS fiberlink, ma gandesc ca trebuie sa realizez conexiuneala internet din comenzi catre router, nneavand interfata grafica, lucru pe care l-amelucidat pe un tutorial de pe ssite-ulopenwrt. Acum pproblema care ar putea sa apara este sa nu reusesc configurarea accesului la internet prin pppoe din comenzi simple cu Putty catre router. In acest caz nu stiu catde simplu sau complicat se poate reveni la firmwareul stock fara LUCI...

#211
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Am reusit fara probleme. Pana la urma, firmware-ul contine si LuCI, deci a fost mai simplu. O problema care ar putea sa-i enerveze si pe altii este ca, in mod implicit, routerul cauta mereu retelele wifi pentru a obtine informatii cu privire la aglomerarea spectrului si la canalele disponibile, lucru ce poate impiedica lucrul efectiv pe 40MHz, cu efecte nedorite asupra vitezei de link ce va fi sub ce suporta placa de retea. Din fericire, problema se rezolva foarte simplu prin dezactivarea acestei cautari automate, ceea ce duce practic la fortarea lucrului pe 40MHz. Astfel, in cazul meu, pe 2.4GHz, placa a inceput sa-mi lucreze la cei maxim 150Mbps, fata de doar 65Mbps inainte de a face modificarea, astfel incat am obtinut aceleasi viteze ca si pe firmware-ul stock. Eu am facut modificarea si pentru 5GHz, ca sa nu am surprize vreodata, intrucat deja in zona mea sunt 5-6 retele pe 5GHz (nu mai vorbim de cele 10-20 pe 2.4GHz, de unde si problema cu limitarea benzii).

Pasii de urmat sunt:
1) Se realizeaza conexiunea la router cu Putty, scriind ip-ul acestuia si lasand port 22 si modul SSH.
2) Username: root; parola: parola
3) Se efectueaza urmatoarele comenzi:
a. Pentru 2.4GHz:
uci set wireless.radio0.noscan=1
uci commit
reboot

b. Pentru 5GHz:
uci set wireless.radio1.noscan=1
uci commit
reboot

4) Se inchide Putty si se verifica statusul conexiunii si, eventual, se face un test de viteza pentru confirmare.

In privinta IPv6, acesta este functional. Am introdus datele de PPPoE la conexiunea wan, iar la wan6 am lasat default DHCPv6. Am incercat sa pun si la wan6 datele de PPPoE, insa acest lucru imi facea ca fiecare dintre conexiuni sa se conecteze, deconectand-o pe cealalta si tot asa.

In privinta vitezelor, acestea sunt identice cu cele atinse pe firmware-ul stock. Probabil pierderea hardware NAT-ului nu influenteaza deloc vitezele de maxim 100Mbps pe WDR3500, spre deosebire de WDR3600.

#212
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006
Salut, de ceva timp intampin probleme cu un tp-link wdr3600 (de la RDS) =Firmware Version: 3.14.3 Build 150518, si anume:
daca ii dau reboot sau se intrerupe curentul electric, dupa restart nu imi mai apar device-urile din retea ( Nas, 2 desktop, un laptop) pana ce nu dau restart si la respectivele device-uri.  De ce oare?

#213
gceusan

gceusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 03.03.2016
salutare! am inlocuit astazi cele doua antene standard cu care venea routerul cu un model ant0500 cu 9dbi! intradevar se vede diferenta de acoperire si viteza! problema este ca acestea emit doar in banda de 2,4 ghz! Banda de 5ghz e moarta pentru ca antenele nu emit si in aceasta banda! este o problema mare sau pot sa las sa mearga doar in banda de 2,4 ghz! practic banda de 5 ghz cand se activa? intra pe automat probabil! ea se activa cand aveam trafic foarte mare? precizez ca routerul e setat sa mearga pe ambele benzi...dar antenele acestea nu au banda aceasta! receptoarele mele (telefonie, tv smart....merg doar in banda de 2,4 ghz? concluzia....sa las sa mearga pe aceste 2 antene noi chiar daca nu emit numai in 2,4 ghz?

#214
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai in primul rand banda de 5 GHz are o alta denimire, by default are in coada mentiunea 5 ghz, daca nu o vezi cu alte dispozitive, atunci inseamna ca nu au ele acea banda.
Puteai lasa exact modelele si iti ziceam daca au sau nu 5 ghz.

Cat despre antene, real nu cred ca ai un spor de viteza/acoperire mai mare de 10%.
Nu mai stiu cum era modelul asta, dar nu cred ca pt 5.0 ghz avea antene interne, ci erau folosite tot cele externe.

#215
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Am și eu o urâtanie d-asta, versiunea 1.4.
Am instalat inițial DD-WRT, dar am revenit la stock.
De când am revenit pe stock, LED-ul de la sistem este intermitent.
Este normal așa?

#216
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Eu zic ca da, la ambele TP LINK-uri pe care le-am avut, cu FW stock, SYS era intermitent, daca era continuu, insemna ca routerul era blocat si necesita restart.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate