Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Furtul, Impostura, Plagiatul

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Dragi colegi, cred ca a venit momentul sa dezbatem un subiect care ne priveste direct pe majoritatea de aici, de pe aceasta arie. Trebuia sa iau de mult timp aceasta initiativa, dar ea este de actualitate si binevenita oricand. Probabil subiectul la care vreau sa ma refer a mai fost discutat pe forum, in linii mari, tangential, conjunctural, dar sunt tot mai convins ca un astfel de subiect merita intreaga noastra atentie si trebuie dezbatut in detaliu.

Vreau sa discutam in continuare despre o practica tot mai frecventa in domeniul nostru de activitate (sau bransa, daca vreti sa o numim asa), si anume FURTUL. Nu ma refer la furtul din buzunare, desigur, ci despre ceea ce se numeste in termeni oficiali furt intelectual, adica insusirea abuziva (si as numi-o chiar nesimtita, de o meschinarie abjecta si de netolerat) a muncii si creatiei altei persoane. Este echivalent, daca doriti, cu plagiatul sau cu impostura.

Stim cu totii ca la un anumit nivel exista si se aplica copyright-ul, legile drepturilor de autor. Dar ce ne facem atunci cand noi ceilalti, departe de faima si notorietate (unii dintre noi deocamdata) care din neglijenta, sau din buna credinta, sau pur si simplu nu am crede ca munca noastra ar putea tenta indivizi lipsiti de scrupule si de cel mai elementar bun simt, nu ne protejam creatia si ne trezim in situatia in care indivizii ieftini de care aminteam mai sus se folosesc fara nici o jena de ceea ce tu ai realizat, de multe ori cu sacrificii fizice, financiare, nopti albe si stres maxim?

Sunt absolut sigur ca cel putin o data in viata v-ati izbit de aceasta problema, ca v-a afectat mai mult sau mai putin, in raport cu nivelul de impostura sau de valoarea pe care voi insiva o dadeati propriului produs, dar furtul ramane furt si este de condamnat, fara circumstante atenuante. Asadar, daca ati trait sau ati auzit de astfel de situatii, hai sa dezbatem impreuna. Cum putem sa ne protejam de impostori? Voi cum ati procedat la momentele respective? Cat de grav a fost si/sau cat de mult v-a afectat?

Eu sunt foarte indignat de astfel de practici, dezgustat chiar, stiti ca si eu am trecut prin asa ceva cu unul dintre tutorialele mele. Nu pot intelege nici o secunda cum ar putea cineva sa-si insuseasca munca altuia, nu pot intelege care este de fapt satisfactia unui astfel de individ atunci cand, orice ar declara si ar promova in fata celorlalti, in sinea lui stie exact ca nu este meritul lui, ca nu el a fost capabil sa realizeze acel produs, ci celalalt, adevaratul realizator al produsului. Si atunci, stau si ma intreb, unde este satisfactia? Unde sunt respectul si stima de sine? Cum te mai poti privi in oglinda si cum te mai poti aprecia tu insuti, cand stii ca tot ceea ce altii lauda, nu este munca ta???

Am luat initiativa de a deschide acest topic atunci cand am fost martor la o astfel de nedreptate, foarte recent, cand un bun prieten a descoperit cu stupoare (dar in acelasi timp cu mila si cu amuzament asa cum el insusi mi-a destainuit), ca un alt individ si-a insusit un clip realizat 100% de el, de acest prieten al meu, in conditiile in care viziunea si stilul sunt absolut inconfundabile (iar eu pot confirma fara dubii acest lucru, dupa ce am privit clipul), iar maniera in care celalalt a dorit sa-si puna numele pe clipul respectiv este de-a dreptul grosolana, atat ca procedeu de editare, cat si din punct de vedere stilistic si estetic.

Evident, nu voi da nume, dar indignarea m-a determinat sa-mi rog prietenul sa participe impreuna cu mine la redactarea acestui post de inceput, pentru ca imi mentin parerea, trebuia deschis de mult, importanta lui pe un forum chiar este colosala.
Acestea fiind zise, declar discutia deschisa si va astept cu pareri.

#2
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
"indivizi lipsiti de scrupule si de cel mai elementar bun simt"
+
"unde este satisfactia? Unde sunt respectul si stima de sine? Cum te mai poti privi in oglinda si cum te mai poti aprecia tu insuti, cand stii ca tot ceea ce altii lauda, nu este munca ta?"

Consider că ai răspuns deja singur la întrebare. Unii fac asta pur şi simplu pentru că pot şi nu le pasă de munca altora.
Am păţit şi eu să muncesc câteva ore noaptea la un text şi cineva să mi-l fure până dimineaţă (şi culmea, să apară pe google primul).
L-am rugat să şteargă munca mea şi răspunsul a fost "crezi tu ca rezolvi ceva? Nu, nimic - totul este plagiat pe lumea asta inclusiv numele noastre."

#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Pe cei care fac asta nici in 14 nu ii doare de munca celor care se straduiesc sa creeze....nu va mai intrebati daca au remuscari sau se gandesc la raul pe care il fac...pur si simplu li se rupe.

#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Poate nu e numai la noi asa , insa furtul intelectual sau cum vreti sa ii ziceti ar trebui acuzat la fel ca si furtul din portofelul cuiva , chiar daca nu ni se pare asa de grav , este , unii isi pun imaginatia la lucru sa creeze , altii cum sa fure ceea ce au creat altii , si mi se pare condamnabil in egala masura !

#5
fishbeny

fishbeny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.04.2009
Salutare...fiind weekend imi permit sa imi mai clatesc si eu ochii putin pe forumuri.,.mai vad ce e nou, etc... Salutar topicul deschis, lumea intradevar se confrunta cu problema plagiatului, copiatului, dar e la fel de adevarat si ca in zilele noastre..dupa atatia ani de progres..creatii..unde zilnic apar sute/mii de clipuri..din toate domeniile..e foarte greu sa mai vi cu ceva noua(cum sar zice nu mai poate nimeni inventa roata de la caruta sau gaura de la covrig)..ce sa nu se fi facut undeva..intr-un colt din lumea asta....si dau exemplul videoclipurilor muzicale, care fara sa fiu rau, in romania, multe parca sunt trase la indigo, dar au actori diferiti..si regizori diferiti..mai nou si in fotografie e la moda copiatul fara scrupule, aceleasi cadre, aceleasi lumini, aceleasi pozitii, doar modelu diferit..e trist dar nici nu vad alta solutie atata timp cat aparatele/camerele sunt la discretie pentru tot omul(iar cel ce poate sta si se gandeste un an la o idee..ar trebui sa se multumeasca doar cu impacarea morala ca el a fost creatorul), in plus nu e ales cel bun de cele mai multe ori ci cel care este mai ieftin..sau vine in urma unei recomandari(bunicisme, nepotisme)....pe langa toate astea..eu cred ca odata si odata adevarul iese la iveala, adica un plagiator poate ajunge pana undeva cu o idee furata, dar drumul se va termina cand va fi pus intr-o situatie limita..in alta ordine de idei..nu ne ramane decat sa muncim..si sa incercam sa fim cat mai originali..

#6
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
In domeniul nostru, a copia sau imita este una, a fura sau insusi munca altuia, este alta. In primul caz macar se mai face ceva, se mai munceste, se mai gandeste. In al doilea caz doar se profita. Este logic ca atunci cand imi place ceva sa incerc sa fac si eu lafel sau poate chiar mai bine (cazul ideal). Asta ar insemna totusi un progres. In cazul furtului, singurul care beneficiaza de profit este doar "hotul". Clientul este pagubit, "creatorul" este pagubit... putandu-se ajunge, practic la falimentul lui (inclusiv financiar). Este exact ca la firmele de aviatie low-cost. Mereu fac aceasta comparatie pentru ca mi se pare destul de asemanatoare. Firmele "adevarate" de aviatie care au facut investitii atat in "aparatura" cat si in pregatirea angajatilor, sunt practic falimentate de cei care fac investitii minore si urmaresc doar profitul imediat. Clientul nu intelege ca acceptand tarifele firmelor low cost afecteaza direct pe cei ce au investit in aparatura, profesionalism si siguranta destinate lor, clientilor. Nici acum nu inteleg ca o firma low-cost nu are bani de revizii, de serviceuri, de noi achizitii, de pregatirea personalului nici nu se pune problema. Ei iau doar de-a gata tot ce au pregatit  ceilalti care au investit. Firmele low-cost scot profitul maxim cu investitii cat mai mici. Dar deh, isi permit asta, deoarece, in timp ce ei pierd in zbor tabla de pe motor, pt ca nu au facut revizia, ceilalti care au facut investitii in tot, FALIMENTEAZA.
... sper ca nu am luat-o pe "aratura" si ca m-am facut inteles. In Romania, a fi destept inseamna a fi hot si "smecher".
Asa ca "odata si odata, adevarul iese la iveala", in Romania, intotdeauna va fi prea tarziu. Pana va intelege clientul care este adevarul, profesionistii vor disparea, din lipsa de venituri suficiente pentru a-si sustine munca, dotarile si pregatirea. Plagiatorul va gasi intotdeauna, cu costuri minime... spre zero, alta sursa din care sa faca profit. Asta inseamna sa fii destept, sa faci profit fara munca sau investitii... pe cat posibil, doar din minciuna.
Ar fi multe de spus, dar toti stim aceste adevaruri si nu are rost sa le insir aici.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Daca esti cu hotul in contact vizual zambeste-i si saluta-l , vorbeste-i frumos , ii vei aprinde taciuni aprinsi in cap ( e din biblie).

#8
9_frames

9_frames

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.04.2012
Este de apreciat initiativa lui _DelSte_ de a deschide acest topic. Sunt de acord cu el, trebuia deschis de mult timp, in bransa asta furturile sunt o obisnuinta.
Nu i-am inteles niciodata pe indivizii fara scrupule, de tagma celor descrisi de colegul moderator. Orice ar crede ei ca rezolva cu astfel de practici abjecte, este doar o iluzie jalnica. Este doar o aparenta, se mint pe ei insisi si intr-un final ajung sa-si rupa gatul singuri :)
Rationamentul este unul foarte simplu. Atunci cand cineva isi insuseste munca altuia, se presupune ca o face pentru ca ii place ceea ce a realizat celalalt, dar intotdeaua va exista "obligatoriu" si alt aspect: el, hotul, impostorul, simte cu toata fiinta lui ca nu ar fi niciodata capabil sa realizeze un produs cel putin asemanator sau mai bun decat al celuilalt. Si atunci prefera sa ia totul de-a gata, sa prezinte produsul ca fiind al lui, fara sa se gandeasca imbecilul ca va veni ziua scadentei: intr-o buna zi i se poate propune sa realizeze ceva asemanator, aceeasi viziune si acelasi stil. Si atunci, inevitabil, va cadea de sus, foarte de sus :)

Repet intrebarea, retoric desigur, de ce ar fi cineva atat de imbecil sa se laude cu ceea ce nu ar putea realiza vreodata? De ce ar risca sa ajunga lumea sa creada ca poate filma sau monta asa, iar cand cineva i-o va cere, sa se c*** pe el si sa se faca de ras? Am renuntat la a mai incerca sa inteleg prostia semenilor, sincer :)
Si mai cred in dreptatea divina, totul se plateste in viata, mai devreme sau mai tarziu. Va veni momentul cand acestor indivizi li s-ar potrivi de minune versurile dintr-o melodie a formatiei mele de suflet, Depeche Mode: "It's too late to change events / It's time to face the consequence" :)))

Tare curios as fi sa aflu despre cine este vorba in cazul lui _DelSte_, cine a fost hotul in cazul prietenului lui.
_DelSte_, cand spuneai ca nu vrei sa dai nume, te refereai la prietenul tau care a fost furat sau la hotul care a comis-o?
Am fi bucurosi sa aflam cine este hotul, doar daca stii. Un nume, un link. Cerem prea mult? :))))) Nu de alta, dar sa stim de cine sa ne ferim.
Dar daca nu vrei sa dezvalui, ok. Iti respectam decizia.

Hai, sa auzim de bine :)

#9
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Odata ce intra in circuitul public, o creatie trebuie sa se astepte la copiere/imitatie... Astea sunt vremurile... Eu nu ma supar sa vad ca altul ma imita la aparatura cu care filmez, la felul in care filmez, la felul in care montez, ba chiar as putea sa ma simt flatat, mai ales daca ce vad e de buna calitate. Concurenta duce la productii din ce in ce mai bune! Bineinteles, daca pur si simplu faci copy/paste la munca altuia(materialul propriu-zis) vorbim de furt grosolan si e de condamnat! In ultima vreme imi pun serios problema drepturilor de autor pentru melodiile pe care le folosesc... As fi foarte recunoscator daca cei care platesc asa ceva ne vor spune si noua care sunt costurile si cum se procedeaza. Spor!

#10
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Eu inteleg perfect ceea ce spuneti voi, dar aici nu vorbim de imitatie, inspiratie, sau chiar si copiere (inclusiv acest ultim termen s-ar putea zbate intre normal si indecent). De data aceasta vorbim de o grosolanie fara margini, de FURT pe faţa, de o nesimtire abjecta si chiar de netolerat. Iar ceea ce intriga si dezgusta si mai mult este faptul ca unii dintre acesti indivizi mai au si tupeul si nerusinarea de a-si face aparitia inclusiv pe aceasta arie, de a participa, uneori chiar de a se da rotunzi, in conditiile in care realitatea arata ca nu este cazul, ba din contra. Repet, sunt foarte dezgustat, mai ales ca si eu am trecut prin ceva asemanator.

Nu-mi este deloc greu in a lasa un link, locatia exacta unde se poate vedea furtul pe faţa. Am descoperit totul accidental, in urma postarii unui clip chiar aici pe aria noastra, eu insumi facand acea postare. Am urmarit clipul pana la capat, iar la final am facut o descoperire senzationala cand s-a terminat si au aparut acele "related videos". Este vorba chiar de primul din stanga-sus, "Caro Hotel - Fabrica Iepurasilor - The Making Of - By PickOne" (o sa las si un screenshot). N-am avut nevoie mai mult de 10 secunde pentru a realiza ca totul, atat imaginea, grading-ul, trecerea de la un cadru la altul, intreaga parte audio, toate imi sunau ca o poezie cunoscuta. Eram in stadiul in care ma intrebam unde dumnezeului am mai vazut asta, desi nu mai vazusem inainte, atat de familiar imi rezulta totul. Si totusi titlul materialului era clar: By PickOne! Nici nu puteam uita asta, ar fi fost chiar culmea, mai ales ca acea masca grosolana care acopera adevaratul realizator al clipului, este menita sa ne reaminteasca ca este "creatia" lui PickOne.

Cum sa lasi pe tot clipul, fix in mijloc, textul ala?!? Se poate intelege un asemenea grad de frustrare?!? Si ca prostia sa fie totala si indubitabila, se poate merge pana la finalul clipului, la ultimele 5 secunde, acolo unde devine evident cine este adevaratul creator al acestui material. Este o grosolanie fara margini, de netolerat.

Am incercat sa iau legatura cu acest prieten al meu, realizatorul de drept al videoului, si recunosc ca m-a surprins prima lui reactie, aceea de râs aproape in hohote, spunandu-mi ca stie despre ce este vorba, ca la fel de usor a descoperit si el, ca tot ceea ce simte se reduce la nimic mai mult decat mila si amuzament.
Eu recunosc ca imi pierise si mila si amuzamentul, mai ales ca dupa doua tigari am realizat imediat cine este acest individ care, sub "protectia" unui text de tot rasul aruncat pe centrul imaginii, a crezut ca isi poate insusi ceva ce probabil in 5 vieti nu ar fi capabil sa faca. Si cand mi-am adus aminte ca mai frecventeaza si aceasta arie... lehamitea a devenit absoluta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZzKSHOSJQew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#11
9_frames

9_frames

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.04.2012
Aha deci, ne-ai mai luminat putin, acum am aflat si cine e hotul. Zici ca umbla pe aici pe forum? N-am avut ocazia sa-l vad pe aici, dar dupa cele citite, nici macar nu-mi mai doresc, sa-i fie rusine.
Am citit cu atentie ceea ce ai scris, capata sens totul acum, ai explicat foarte bine cum a procedat individul, dar sigur am fi vazut si noi grosolania.
Intr-adevar, asa grosolanie rar mi-a fost dat sa vad, cu masca aia inestetica pusa la inceput (ca sa ascunda probabil numele adevaratului realizator al clipului si sa-si treaca el numele peste, dar fara pic de finete, pe cuvantul meu, ce e bazaconia aia frate? Iar apoi cu numele alea in centru, dar fix in centru, pe toata durata clipului (si este un clip destul de lung), este o dovada incontestabila de prost gust.

Ma, clipul nu este o capodopera, nu stiu cine l-a facut dar probabil s-a grabit sau nu a fost motivat indeajuns, dar asta nu are importanta, nu despre asta vorbim aici, ci despre FURT!
Se vede clar ca pickone asta de care spuneai si-a insusit efectiv munca omului, iar asta este de condamnat. Sa-i fie rusine, dupa parerea mea, si incepe sa-mi para rau ca sunt coleg de forum cu el.

I-o fi placut stilul, ok, dar putea macar sa incerce sa faca la fel. Este un stil acolo, asta e clar, mai mult sau mai putin usor de realizat, dar sa incerce sa faca el, poate chiar sa faca o filmare si un montaj mult mai reusite, asta ar fi fost cu mult mai apreciat, decat sa fure si sa pretinda ca este munca lui. Deci daca i-a placut, sa fi facut altul cel putin la fel de interesant. Sau poate stia ca nu este capabil. Ca asta spuneam si intr-un comentariu anterior, mai sus. Cand nu esti capabil sa faci ceva, accepta cu demnitate, descopera-ti limitele si incearca sa le depasesti, dar nu fura munca altuia, nu te minti singur, nu pretinde ceea ce nu esti, nu fi un impostor, pentru ca va veni vremea sa platesti, va veni vremea sa ti se ceara sa faci ceva asemanator si te faci de un mare c***t cand nu vei fi in stare.
Sau cine stie, poate omul isi imagineaza ceva la modul: "Lasa ba ca eu oricum stiu sa fac la fel". Sa nu fie doar o iluzie, parerea mea. Si chiar daca poate, bravo lui, sa fie sanatos, dar sa demonstreze. Pentru ca prin acest furt calificat a demonstrat exact contrariul.
Iar daca ne uitam la masca aia cu care a dorit sa ascunda numele celui care a realizat clipul, iar apoi ne gandim cat de frustrat si ieftin a putut sa fie astfel incat sa-si puna numele pe toata durata clipului (dar nu profesional, undeva intr-un colt, ci fix, dar fix pe centru, nu mai conta ca scrisul ala acopera actiune, oameni si fetele lor, conta doar sa-si vada el numele)... ne putem da seama ca "are dreptate, este in stare" sa filmeze si sa monteze si el un astfel de clip Posted Image
Iar la final da, cum ai spus si tu _DelSte_, se mai confirma o data impostura.

As zice eu ce merita nesimtitii ca asta, dar ma abtin. Cred ca avea dreptate prietenul ala al tau, care oscila intre mila si amuzament. Eu as oscila intre mila si sila, serios.
Dar bine macar ca a avut taria sa-l ignore, sa-i fie indiferent, sa se detaseze de mizerii.

#12
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
9_frames, esti prea nou aici pe forum ca sa stii mai multe. Cristi Sandulescu (Bizarre Vision) era foarte bun prieten cu Pickone si chiar colaborau pentru realizarea unor proiecte. Este foarte ciudat ca s-a intamplat asa ceva... Poate partile implicate vor veni aici si ne vor "lumina". Cristi nu stiu cat mai urmareste acest forum, dar vad ca Pickone ne mai viziteaza din cand in cand...
Asteptam lamuriri.
S-auzim numai de bine!

#13
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Cînd ai denumirea "Gamalie Production" nu mai încape nici un comentariu! Posted Image

#14
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
De ce crezi ca "denumirea" justifica furtul? Sunt alte denumiri si mai "predispuse" la asa ceva... daca ar fi asta motivul pentru a fura. Hahaha, hocuspocus, chilipir, moca, troscpleosc, hapciu... etc, sunt denumiri ca oricare alta. Inportant este ce au realizat. Dar, indiferent ca are sau nu valoare productia cuiva, furtul tot furt se numeste.

#15
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Este cineva aici care crede ca un furt poate fi justificabil sau nu in functie de valoarea piesei furate? Ce treaba are una cu alta? Si adresez intrebarea in primul rand lui 9_frames. Ce treaba are faptul ca este sau nu o capodopera, cu furtul muncii altuia? Eu, ca si marea majoritate a celor prezenti pe aceasta arie, ii cunosc valoarea lui Sandulescu, stiu genul de creatii unde adora sa apese acceleratia, sau doar sa o faca la ralanti. Iar "Caro Hotel" a facut parte din aceasta a doua categorie. Nu vreau sa intru in amanunte, dar totul s-a redus la o comanda ferma din partea hotelului. S-a filmat, s-a montat, s-a predat un produs, s-a platit un pret si atat. Chiar nu a fost genul de imprejurare, scenariu si locatie unde Sandulescu sa-si fi dorit a face arta, printre caramizi, gipscarton si gleturi.

Am vazut ca unul dintre colegii de arie si-a schimbat logo-ul, actualul placandu-mi foarte mult. Daca i-as copia putin logo-ul, in loc de "Creative" punand "Creator", ce credeti ca ar spune sau gandi acest coleg? Eu as avea replica pregatita, va dati seama: "Stai frate, ca nu este asa. Eu nu ti-am copiat/furat nimic. Este adevarat ca atat stilul, cat si culorile, fontul, toate sunt identice. Dar nu vezi ca la tine scrie "Creative" si la mine "Creator" ?". Oare acest coleg nu ar spune "ba, al dracu' nesimtit, ce neam prost de om"? Sigur ar face-o, si pe drept cuvant! Asa ca intre inspiratie si copiere/furt, diferenta este sau ar trebui sa fie foarte mare.

In legatura cu afirmatia despre "Gamalie Production"... nici eu nu vad legatura. Exact cum spune si pif_foto, furtul tot furt se numeste.

#16
9_frames

9_frames

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.04.2012
_DelSte_ spuneai mai sus ca si tu ai patit-o, cu un tutorial parca. Cum ai rezolvat problema atunci? Il cunosteai pe individ? Ai stat macar de vorba cu el sa-l intrebi de ce ti-a furat munca?
Apropo de tutorialul ala, m-am uitat si eu prin el, e foarte bine realizat, bravo! Cam mura-n gura dupa parerea mea, sau poate unde le stiam eu deja foarte bine.
Eu nu lucrez de mult in Vegas, m-am apucat din vara anului trecut, adica de vreo 9 luni, o sa mai urmaresc pe aici topicul sa mai invat cate ceva, dar metodele de 3D tracking deja le stiam. Insa, e foarte bine ca ai explicat atat de detaliat, "ca la prosti" cum se zice, poate unora chiar le-a folosit. Asta nu inseamna ca erau prosti, Doamne fereste! E doar o expresie :)
Este deci un tutorial atat de bun, incat se pare ca a fost luat in colimator de altul si luat cu japca, cu nesimtire. Cum ai rezolvat atunci?

#17
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Sa mai si stau de vorba cu el?!? Pai merita sa schimbi chiar si doua vorbe cu astfel de jeguri? Merita?
Nu-l cunosteam. Era un roman (sic!) ce-si facea veacul prin Germania parca, un terchea-berchea ce avea si el pe canalul Youtube 3 tutoriale mai mult decat jenante. Daca femeia foloseste oglinda de 3 ori inainte sa iasa in societate, barbatul cand isi baga un microfon in nas ar trebui macar o data sa-si asculte si vocea. Nu mai intru in detalii.

Am sesizat departamentul Youtube ce are in competenta astfel de cazuri. Am facut-o eu, cat si inca 11 colegi de pe un forum iberic, l-am mai mentionat in alte ocazii. Oamenii aia ma stiau, erau constienti de timpul si munca depusa la realizarea tutorialelor, chit ca au fost facute in limba romana, deci nu pentru ei. Dar ei au realizat nedreptatea suferita prin insusirea abuziva a acestei munci. De aceea am suferit acea dezamagire despre care am mai vorbit, pentru ca pe aceasta arie n-a existat nicio solidaritate. In fata unor astfel de nedreptati toti ar trebui sa fim uniti, indiferent de existenta sau nu a unor afinitati anterioare, pentru ca ieri a trecut altul prin asta, azi eu, maine poate tu. Lipsa de unire a devenit deja un clasic atunci cand vine vorba despre noi romanii. Si asa ajungem ca in stirile alea ProTV, atunci cand romanii plecati in Canada l-au scuipat pe Iliescu la aeroport, acesta la intoarcere declarand: "grupuri razlete de derbedei... nimic important". Ei bine, daca macar pentru o ora toti "derbedeii" ar fi lasat deoparte rutina si ar fi scos din adancul sufletelor cate un scuipat bine plamadit, nimeni n-ar mai fi folosit in veci termenii "derbedeu" sau "razlete", ci ar fi spus "romanii ce nu mai pot sa suporte, nu mai pot rabda"

#18
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Heh, tare acest thread..., pacat ca abia acum am dat si eu de el... posibil sa va fi adus lumina inainte de Paste Posted Image

Ce pot sa spun..., pot spune doar ca... tot ce a fost evidentiat la adresa mea, a fost doar in ciuda necunostintei de cauze... si e normal, nu invinuiesc pe nimeni, cand NU ai anumite detalii, e usor sa arati cu degetul...

Singurul om de pe acest thread care a gandit obiectiv si corect in cele spuse, este pif_foto ... din cate am citit, caci textele kilometrice ale lui DelSte, n-am avut rabdare sa le citesc per total... nu doar ca sunt obositoare datorita volumului si dau a pierdere de timp (ceea ce voi face si eu acum si-mi cer scuze pentru asta), insa... am recunoscut in textul lui, un stil atotrecunoscut de mine, oriunde l-as vedea... In sensul ca... daca nu vedeam numele celui ce a redactat totul, puteam sa bag mana si-un picior in jar... si nu ma ardeam, puteam sa jur ca ar fi fost Cristi, insa... exista o probabilitate destul de foarte mare, ca el sa fi scris textul, iar postarea sa fie facuta de DelSte (se practica asta, am trecut si eu prin asa ceva), in fine... la fel si aici, necunostinta de cauza ma poate duce cu gandul la multe, dar nu-mi place sa arat cu degetul pana nu ma conving... ceea ce multi n-au aceasta capacitate, dupa cum se pare!

Pai, sa incepem cu inceputul, caci sfarsitul ajunge singur la o concluzie....

Acel clip, acel Fabrica Iepurasilor... a fost un clip realizat de o echipa de trei oameni (Cristi, eu si Alexandru), eu, aproximativ, din ce am vazut eu cadre si tot, am tras in jur de 50% din ele (ca n-au fost folosite toate, a fost alegerea lui Cristi, el a editat), Alex a tras si el cadre in lipsa mea (cadre folosite), iar Cristi a avut cel mai mult de munca, tras cadre la greu + editarea video de la final (nu mai punem ca filmarea s-a petrecut pe mai multe zile... ca nah, asa a fost)... asadar, a fost un aport de munca din partea fiecaruia tocmai pentru a aduce acest clip la final. NU neg ca l-ar fi putut face Cristi pe tot de la cap la coada, sau eu, insa... El nu avea timp intotdeauna, iar eu mai deloc. Fapt pentru care m-am si bucurat ca n-am fost nevoit sa particip si la partea de editare (chiar daca nu mi se daduse ocazia), m-am bucurat anticipat. In afara de acestea, aflati ca toata realizarea clip-ului, a fost posibila cu o motivare de zero lei, asadar... a fost pe sistemul (un mic si-o bere + un suc), cam pe aici s-a ajuns. Cristi fiindu-mi prieten la vremea aia, s-a oferit, la solicitarea mea, sa ma ajute cu acest clip la hotelul in care lucram... nu se stia daca va iesi ceva la final sau nu, dar pentru portofoliu si alte aspecte asemanatoare, m-a ajutat... (alte detalii, nu-si au rostul ca sunt deja mai mult decat personale)

De ajuns cu detaliile "tehnice", acum... clip-ul de la prima varianta pusa de mine pe youtube si a doua (ultima), cea pe care o vedeti acum:

1. Prima data, cand am urcat clip-ul pe youtube, a fost afisata echipa realizarii clip-ului, a fost lasat in forma orignala + un text care rula pe intregul clip (cap / coada), mai mic decat grosolania de acum, mai decent ca sa spun asa... dar era prezent pe toata perioada, avand UN SINGUR scop, un scop extrem de bine intemeiat, si anume... cel de a NU putea fi folosit de cei carora il creasem, aflasem de curand ca cei de la hotel au pierdut clip-ul, nu-l mai au... eu mi-am dat demisia de la ei din motive ce m-au facut sa nu-i mai inghit, iar vazand aceste lucruri, trebuia sa pun o dracie de text pentru a nu putea fi "FURAT" (caci de-ar fi fost un watermark lite, cu un mic soft, l-as fi putut scoate lejer, iar prin trecerea lui la o rezolutie de web, nici nu s-ar fi cunoscut...), ca sa ma exprim in tema thread-ului... Asadar, asta a fost unicul scop.

2. Printre altele, o mica neintelegere/cearta sau ce mama dracu, a aparut intre Cristi si Alex, pe tema (care dintre noi trei ar fi trebuit sa fie pus primul in rand, adica... pe youtube aparuse ceva de genul: In caolaborare: Catalin, Cristi si Alex... nu mai retin exact care era contextul, dar ca sa va faceti o idee)... fapt pentru care Cristi s-a enervat foarte tare, l-a luat pe Alex la cuvinte dure, pe motivul ca de ce NU a fost el trecut primul in linie, ca el trebuia, ca el a avut cel mai mare aport, samd.., deci... ceva TOTAAAAAAL IMATUR... ceva de-o scarbitate abosluta. Intr-o echipa n-ar trebui sa existe aceste lucruri. Intamplandu-se aceste rahaturi, clip-ul a suferit "mici" transformari, scotandu-l pe Cristi din peisaj, facand o grosolanie MUUUUULT mai mare (stiind ca nu suporta asta)... si a ajuns asa cum il vedeti voi acum, o exact cum se si tot defineste pe aici, GROSOLANIE

Spuneam ca a punctat foarte bine pif_foto, da, da, pentru ca intr-adevar am fost foarte buni prieteni, eu cu Cristi, am colaborat o foarte buna perioada de timp, mai cu certuri (asemenea motivelor de mai sus, deci imature)... mai cu intelegeri... a fost ok per total, insa... la un moment dat, cand orgoliul, prostia si neincrederea si-au facut prezenta din nou si din nou, tot mai apasat... relatia s-a cam rupt, fiecare pe drumul lui, si asa mai departe...

Sper ca v-am elucidat cazul "Fabrica Iepurasilor..."

PS: poate lucrurile n-ar trebui judecate dupa aparente... convinge-te intai, actioneaza dupa ! Multe lucruri rele s-au intamplat in lume datorita acestei incapacitati de convingere...

PS2: DelSte, referitor la cazul cu tutorialul, unde am citit tot asa, printre randuri, te inteleg perfect sa fii revoltat. E un toturial, facut integral de tine, daca am inteles bine, altul si-a insusit crearea documentului, samd... AICI, DA ! te poti exprima in mare convingere ca asa s-a intamplat, insa, cand nu stii 100% toate detaliile, in general, in cazurile din afara ariei tale de acoperire, incearca sa iei ca sfat, primul PS ! Sau... cand vrei sa dai in continuare o informatie, intai verific-o, vezi daca e chiar cum ti s-a spus de la primul om... apoi fa-o publica. Nu-ti face impresia ca m-a deranjat ceva din acest thread, 70% din oameni actioneaza in acest fel, gresit ce e drept... Insa, puterea pe care o am de a intelege chiar si aceste lucruri, ma fac doar sa iti dau sfaturi pentru a nu gresi pe viitor... Nu's o persoana publica, nu nimic, mai rau, chiar daca ERAM, tot nu ma deranja, asta pentru ca nu prea pun botul la ce spun oamenii, atata timp cat mie mi-e bine, mi-e cam indiferent de ce se intampla, de fel si fel de aspecte false adresate aiurea... samd... Ce e mai prost, e ca plus inca 10% din oameni, fata de cei 70%, sunt pe sistemul: cred tot ce vad si n-am de ce sa nu o fac, fara sa verific nimic, daca vine informatia contradictorie, bine... daca nu, asa e domne, cum spune omu' .... cam wrong si aici. Ar trebui sa luati putin exemplu de la pif_foto, iar cei care au si mai putine detalii in legatura cu aceste aspecte, fiind mai noi pe forum, cu atat mai rau sa-ti dai cu parerea ...

Edited by pickone, 07 May 2013 - 14:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate