Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Asocieri de cumparatori - tehnica agricola, seminte, bulbi, material saditor

- - - - -
  • Please log in to reply
431 replies to this topic

#289
danpdg

danpdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.04.2010
Mulțumesc meganedoi pentru ajutor în achiziționarea rezistentei...!!

#290
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Au ajuns semintele si la Onesti, le-am si semanat. Multumesc Smart!Posted Image

#291
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Pentru putin. Si alta data cu cea mai mare placere.

#292
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007

View Postmeganedoi, on 29 ianuarie 2014 - 00:09, said:

Doritorii de cabluri/rezistente electrice pentru rasadnite sa trimita PM la mine.
Cei care nu au trimis inca Posted Image
Mai este valabila oferta?sau m-am trezit tarziu?Posted Image

#293
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Din intamplare, mai are cineva (contra cost) cateva seminte de ardei RED KNIGHT F1?
Sau macar un gogosar de calitate ?

#294
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006
Mai am disponibile semințe de Magma F1 de la Zeraim Gedera.
La fel de dulci și mari ca și cavalerul cel roș.

#295
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Dragi colegi,

Cred ca a venit timpul sa ne pregatim (si) de cultura a 2-a/de toamna. Cum insamantarea ar trebui sa se intample la sf. lui mai/inceputul lui iunie, hai sf. lui iunie, consider ca nu-i devreme, in caz ca dorim sa ne (re)asociem in achizitia de seminte profi, dar scumpe & prea multe pentru hobiul nostru :)

Ma gandesc la niste hibrizi de crucifere:

- broccoli: aici, multumind lui Jumborom pentru marinimie, voi incerca Ironman; descrierea de pe site, coroborata cu esecul de anul trecut (mai mult flori, muguri ciu-ciu), m-au determinat sa cumpar un plic intreg :),

- conopidele Hermon sau Frontina, laudate aici)

Acesti hibrizi ar fi mai putin pretentiosi la conditiile de temperatura (nu se stie cum va fi toamna).

As mai propune un hibrid de varza asemanator cu Buzau (asta-i tare buna la foi de sarmale, dar cam prea tarzie), stie careva?

Ce ziceti, ne bagam? :)

P.S. evident, lista de mai sus ramane deschisa, daca aveti ceva de propus, nu ezitati! :)

#296
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ca bine zici tu. Merg pe mana ta cu conopida si broccoli si adaug la lista varza alba Bucharest F1 doar 80-85 zile de la plantare la cules, as fi vrut chiar acum, dar din pacate n`am ce face cu 2500 seminte la 50ron.
Cine mai doreste cine mai pofteste?

#297
wwwyoy

wwwyoy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.02.2009
Va recomand si varza Potomak  de la Clause

Edited by wwwyoy, 21 April 2014 - 22:11.


#298
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Ma bag si eu la Bucharest F1 sau Potomak, daca sunt asemanatoare celei de Buzau (foi subtiri, fb pt indigestele sarmale, in caz ca nu-s de post :)

Parca Jumbo spunea ca bucharest se aseamana cu buzau, doar ca-i mai vrednica?

Rid, broccoli ironman iti dau de la mine, asa cum m-a ajutat jumbo pe mine te ajut si eu. Cam de cate ai nevoie?  

P.S maine intentionez sa dau comanda la morami pt niste ghivece suspendate (le voi folosi la fragi si capsuni), as adauga si un plic de bucharest si unul de conopida, cate seminte te-ar interesa din ele? Daca nu se baga vreun alt coleg, le impartim frateste? :)

M-am lamurit cu bucharest f1, rid, considera-l comandat :)

" productia este destinata in special procesarii (murarii) dar si consumului in stare proaspataBucharest F1 raspunde foarte bine acestor deziderate in sensul ca frunzele acoperitoare sunt subtiri, fine, flexibile si au o culoare placutarezistent la fusarioza (Fusarium oxysporum - R) si la bacterioza (Xathomonas campestris - IR)"

#299
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Bucharestu nu este cam deloc asemanatoare cu cea de buzau. Anul trecut cand am trecut prin en-gros-ul de la Pucheni, era varza bucharest care arata ochiometric mult mai bine secat cea de buzau, era si cu 2/3 mai ieftina decat cea de buzau si nu se vindea deloc erau gramezile intregi. Din ce am analizat  eu frunzele sunt mult mai tari decat la cea de buzau. Nu am pus la murat ca sa certific prin fapte cele de mai sus, asa ca este doar o parere.
Cei din Lunguletu (DB) au un soi de varza obtinut de ei prin diverse incrucisari si este si mai indesata decat de buzau, si frageda, si mai timpurie. Asta toamna ma ruga o tanti sa imi vanda cateva linguri de samanta dar am zis ca nu imi trebuie. Acum imi pare rau. Ar mai fi si Sarmalin F1 din descriere pare ok dar pe mine nu prea ma convinge poza a 2-a de la morami. NU prea pare a fi fina deloc cu nervurile alea. O sa trebuiasca sa legi sarmalale cu sarma. :D

In ceea ce priveste conopida anul trecut am cam dat rasol cu ea din cauza caldurii. Asa ca anul asta ma uit catre ceva care sa fie recomandat ca rezistent la caldura de vara. Ceva in genul asta ar fi Amerigo F1.
La brocoli ma bag si eu la 200 de seminte, iar daca se mai baga cineva la Amerigo eu vreau 500 seminte.

#300
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
too late, am comandat deja Bht F1, azi am primit plicu' .. dar tot raul spre bine:

1. voi testa "pe pielea" cat de mult se preteaza la sarmale
2. sarmalele sunt indigeste (cu exceptia celor de post, din cauza:

a) grasimii oxidate din carnea tocata (ia contact cu oxigenul in mare parte in timpul procesarii)

B) asocierea dintre carne si orez (cartof sau fainoase) e indigesta: aceste 2 mari categorii necesita enzime diferite pentruo digestie propice; anjungand "brat la brat" in stomac, acestea nu se digera total, rezultand compusi toxici (s-ar zice chiar cancerigeni) de-a lungul tubului digestiv)


Nota toatea astea nu sunt spuse de mine, ci de (fostul?) sef(ul) (al) Institului de cercetari in alimentatie


Asa ca, daca rezultatul de la pn 1 confirma cele spuse mai sus, atunci ma voi bucura de o mancare sanatoasa (aka salta, cu ulei de masline extravirgin si piper, yummy-yummy :), varza a la Cluj, calita)

#301
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Qwerty, tu vrei sa mori sanatos tun? La 20 de portii de sarmale pe an, hai 30, indigestia si ce mai zici tu acolo sa fie beleaua ca tare bune sunt.

#302
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View Postqwertysecret, on 21 aprilie 2014 - 23:13, said:

Parca Jumbo spunea ca bucharest se aseamana cu buzau, doar ca-i mai vrednica?

Am zis ca fac parte din aceeasi categorie (de murabilitate), nu ca sunt neaparat asemanatoare morfologic.

Diferente trebuie sa existe, pentru ca acei timpi diferiti de maturizare se reflecta intr-un anumit fel in produsul final.

Bucharest nu are foaia tare, mai degraba cei care vand in targuri se folosesc de renumele hibridului respectiv pentru a vinde altceva.

Daca e pentru consum propriu, merita sa faceti o comparatie intre un Bucharest (sau Tacoma - Rijk Zwaan -  am mai cultivat la o vecina, mie mi-a placut) si o romaneasca.

A noastra e foarte buna, insa tardivitatea ei combinata cu pretul prabusit (de cativa ani) la varza de toamna o impinge in afara competitiei. Doar gradinarii pasionati si rabdatori o mai pot salva.

Edited by jumborom, 23 April 2014 - 17:45.


#303
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Regulament asociere cumparare seminte 2014/cultura a 2-a

Fiecare nou doritor de seminte procedeaza astfel:
1) prezinta semintele pe care le vrea introduse in lista
2) preia ultima varianta de lista (toata) + regulamentul
3) isi adauga propriile optiuni
4) recalculeaza totalurile
5) posteaza lista actualizata; (toata) + regulamentul


CONOPIDA

Amerigo F1/Syngenta (2.500 sem/pac)
BadJoke - 500 sem
Qwertysecret - 500 sem
Total - 1000 sem

"Seminte baietzi, seminte!" :)

#304
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Regulament asociere cumparare seminte 2014/cultura a 2-a
Fiecare nou doritor de seminte procedeaza astfel:
1) prezinta semintele pe care le vrea introduse in lista
2) preia ultima varianta de lista (toata) + regulamentul
3) isi adauga propriile optiuni
4) recalculeaza totalurile
5) posteaza lista actualizata; (toata) + regulamentul
CONOPIDA
Amerigo F1/Syngenta (2.500 sem/pac)
BadJoke - 500 sem
Qwertysecret - 500 sem
Pufarin - 200 sem
Total - 1200 sem

#305
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Regulament asociere cumparare seminte 2014/cultura a 2-a
Fiecare nou doritor de seminte procedeaza astfel:

1) prezinta semintele pe care le vrea introduse in lista
2) preia ultima varianta de lista (toata) + regulamentul
3) isi adauga propriile optiuni
4) recalculeaza totalurile
5) posteaza lista actualizata; (toata) + regulamentul

CONOPIDA
Amerigo F1/Syngenta (2.500 sem/pac)

BadJoke - 500 sem
Qwertysecret - 500 sem
Pufarin - 200 sem
Rid - 200 sem
Total - 1400 sem

#306
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
hai ca se poate! Megane, Iorgu, Carprom, voi nimic? :)

M, doar n-oi vrea sa altoiesti si conopida! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate