Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Laptop ''de aici'' sau ''de afara''- exista vreo diferenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
@Gonthar daca ai citi si alte forumuri straine ai vedea ca sunt si acolo oameni care au diverse probleme hardware la pc-uri.
de ex. tu vinzi un produs si dai garantie 2 ani. produsul e atat de prost facut ca se strica din 2 in 2 luni. cine crezi ca ar mai cumpara acel produs. si ce magazin gen Flanco, Domo etc ar mai cumpara acel produs stiind ca vor venii toate inapoi in garantie.

#20
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Da , mituri sunt destule , probabil cele produse pentru romania , orice ar fi ele , sunt facute din ce a mai ramas , si toata crema materialelor bune si de calitate se duce la nemti si la alte natii mai breze ca noi , ca doar noi platim mai putin ca ei , ha ? Dar lasa ca avem si noi armele noastre , uite de exemplu la pateu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LTq3dUboCf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Fi destept. Ia din tara. Electronicele si multe alte lucruri (NOI) se importa in Romania si multe alte tari. Cam orce ai gasi in Romania gasesti si dincolo. Am fost in Germania si toata lumea lauda ca nu se compara marfa de acolo cu cea din tara. M-am luat dupa ei. (recunosc, am fost prostPosted Image ). Am luat aparat de fotografiat la oferta: 100 Euro. In tara am gasit produse similare, mai performante, cu 300 lei.   Posted Image   Deci, cam 100 lei a fost ,,fita de Germania'' sau prostia.Posted Image

Edited by ovidiu_ms, 28 February 2013 - 22:44.


#22
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
si care e legatura dintre pateu si laptopuri?

#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Diferenta de pret o gasesti intotdeauna intre toate statele UE si Romania pur si simplu din cauza acelui TVA nesimtit de 24%,d-aia.E adevarat ca in unele cazuri,transportul de acolo aici anuleaza diferenta,dar de multe ori nu.Cat despre garantii,producatorii care se respecta ofera garantii internationale,am invatat despre diferentele de pret intre noi si regatul unit,un coleg d-al meu basarabean(astia frate sunt ca sobolanii ,o indoaie pe toate partile pana le iese faza,a nu se simti nimeni ofensat) si-a comandat un Lenovo seria Y direct de pe lenovo.co.uk(sau cum le e site-ul).A facut o economie(cu tot cu transport) de 600 de lei,acum 1 an si ceva  a luat un laptop de 14" cu i3 4 gb ram si un GT550m la un pret de 16 mil Rol +4 mil Rol livrarea in conditiile in care un laptop cu configuratie asemanatoare la noi se invartea la 25+ si asta la magazine d-astea obscure...

#24
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Ia din Romania, nu mai asculta de toti prostii. In general un aparat de calitate nu se strica, doar mai mult din vina utilizatorului. Aproape nimeni nu recunoaste ca el este vinovatul, ca s-a busit pocnitoarea. Am cumparat numai din tara tot felul de electronice si nimic nu mi-sa stricat pina acum. Oi fi eu norocos da si grijuliu. Ca sa nu mint, mi s-a stricat odata un aspirator, primit de nou, din Germania, fabricat chiar de ei. Dar si ala dupa multi ani de folosinta.

Edited by nesupus, 01 March 2013 - 01:10.


#25
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da nesupus,tie iti da pe dinafara inteligenta,asa-i?

#26
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Cum poti spune o nebunie ca asta,cum ca electronicele celor din afara ar fi mai bune ca acestea de aici.Voi va luati tot felul de tepe in Romania de spuneti chestia asta pentru ca fix ieri am vazut un tip care cumpara dintr-o statie de autobuz un laptop nou shefu tipla tot ce trebe mai ieftin ca peste tot.Meritati toti care faceti prostiile astea si mai ales ca toti care comenteaza despre lucrurile astea nu si-au platit poate ca niciodata o licenta windows.Toti prefera un pret mic la colt de strada decat originalul ca de originalul poate sa faca mai mult ca si copia?!Peste tot sunt aceleasi lucruri aceeasi producatori nu pot face laptopuri mai bune pentru Germania si laptopuri mai proaste pentru noi si bulgaria referindu-ma strict la materiale.Cumpara din Romania pentru ca "majoritatea dau garantie internationala" dar majoritatea se plang de ea.Cand amicul tau iti arata un model de laptop te uiti si interesezi ba se merita oare pot sa iau ceva mai bun?!Aici ti-au fost insirate niste modele mult mai bune ca acela.Crede-ma am avut hp pavilion g6 si a stat prost la aproximativ toate capitolele se incalzea excesiv plus ca "bolovan" fiind sa-mi cumpar windows 7 cu licenta spre uimirea mea drivere ioc pe siteu celor de la hp au doar pentru windows 8 iar replica celor de la hp a fost ca nu e problema lor sa schimb windowsul chiar i-am injurat si frumos pentru cei 33 de milioane dati si l-am returnat.

#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Majoritatea se plang de garantie in tara la noi indiferent ca e "nationala" sau nu.

#28
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 shelder, on 28 februarie 2013 - 22:45, said:

si care e legatura dintre pateu si laptopuri?

Nu prea ai imaginatie , asa-i ?

#29
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Chiar in seara asta vorbeam cu un tip nascut in UK si zicea ca astia nu prea sufera amazon si magazinele online, majoritatea cumpara din magazin direct. Am verificat si eu, in uk cel putin sunt cateva magazine online mari si au preturi asemanatoare cu ale noastre. Si la ei si cam peste tot sunt chinezarii, deci stai linistit.

Ar merita sa iei din afara daca dai comanda de minim 1000$, parca doar asa ar merita efortul, si sa faci o economie de minim 500 lei.

#30
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Economie, cand cumperi din afara, faci atunci cand produsul pe care il achizitionezi este produs in tara respectiva. Dar, cum in momentul de fata mai toate sunt facute in Asia, preturile sunt uniformizate. Cineva zicea de TVA, stai linistit ca daca are TVA-ul mai mic, ala din afara mai baga adaos comercial ca el trebuie sa plateasca triplu angajatul.

Edited by andreyfitza, 01 March 2013 - 04:43.


#31
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Am luat monitor Samsung din Romania....dupa un an s-a stricat. Noroc cu garantia ca mi l-au reparat moka. Am luat apoi camera foto Sanyo...dupa un an fix la fel s-a stricat si asta...iarasi noroc cu garantia ca mi-au reparat-o. Hota de la bucatarie si aia s-a stricat dupa un an, prajitorul de paine la fel,etc.. - totul e facut la noi sa se strice dupa un an.
Am cumparat camera video din UK - import gri adus din Hong Kong -aia merge bine si dupa 4 ani. Am mai cumparat de afara de pe Internet si pantofi, dopuri de ureche,vitamine, etnobotanice,etc. - calitatea superioara era evidenta in toate cazurile.

#32
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Diferenta de pret o gasesti intotdeauna intre toate statele UE si Romania pur si simplu din cauza acelui TVA nesimtit de 24%,d-aia."
Fiind intr-un caz similar( am "pretini" ce fac voiaje in SUA, putand aduce un "lapetop"), este de preferat  sa-mi fac cumparaturile  din SUA pe o marca americana ?; in afara de berea pentru prieteni, ce costuri ar mai putea fi, taxe...)
Multumesc

#33
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 xeleron, on 01 martie 2013 - 01:20, said:

Da nesupus,tie iti da pe dinafara inteligenta,asa-i?
Daca tu spui ! Tu faci parte din cei prosti ?

 Gonthar, on 01 martie 2013 - 08:20, said:

Am luat monitor Samsung din Romania....dupa un an s-a stricat. Noroc cu garantia ca mi l-au reparat moka. Am luat apoi camera foto Sanyo...dupa un an fix la fel s-a stricat si asta...iarasi noroc cu garantia ca mi-au reparat-o. Hota de la bucatarie si aia s-a stricat dupa un an, prajitorul de paine la fel,etc.. - totul e facut la noi sa se strice dupa un an.
Am cumparat camera video din UK - import gri adus din Hong Kong -aia merge bine si dupa 4 ani. Am mai cumparat de afara de pe Internet si pantofi, dopuri de ureche,vitamine, etnobotanice,etc. - calitatea superioara era evidenta in toate cazurile.
Daca consumi etnobotanice, ma mir ca te-au tinut un an aparatele. Totusi asa mult ?? Posted Image  Ah, da camera video te-a tinut mai mult... inteleg... nu prea ai mai avut bani de etnobotanice. Da-te pe ceai verde si nu vei mai avea probleme.  Posted Image

 danb1961, on 01 martie 2013 - 08:54, said:

"Diferenta de pret o gasesti intotdeauna intre toate statele UE si Romania pur si simplu din cauza acelui TVA nesimtit de 24%,d-aia."
Fiind intr-un caz similar( am "pretini" ce fac voiaje in SUA, putand aduce un "lapetop"), este de preferat  sa-mi fac cumparaturile  din SUA pe o marca americana ?; in afara de berea pentru prieteni, ce costuri ar mai putea fi, taxe...)
Multumesc
Da, macbook/ultrabook, merita si o bere pentru prieteni.

Edited by nesupus, 01 March 2013 - 14:20.


#34
adyorl

adyorl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 24.05.2012
Ce parere aveti de acest laptop:
http://www.evomag.ro...HDMI-93246.html

#35
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@adyorl ecran de 17.3 inch si rezolutie 1366x768? E cam aiurea... cauta ceva cu macar 1600 x 900.

Edited by LensFlare, 01 March 2013 - 14:27.


#36
adyorl

adyorl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 24.05.2012
I-mi poti recomanda ceva in jurul sumei de 3000 roni dar sa fie cu sistem de operare inclus .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate