Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Laptop ''de aici'' sau ''de afara''- exista vreo diferenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Salut, si scuze daca suna ca o tampenie...vreau sa-mi iau un laptop nou, am vreo (max) 3000 de lei disponibili. Am un prieten in DK care imi datoreaza aproximativ suma asta, si vrea sa-mi cumpere unul de acolo. Preturile mi se par mai mari decat aici, dar amicul sustine cu indarjire ca nu se compara ca si calitate. Nu ma pricep, si n-as vrea sa profite de asta. De aceea va cer voua parerea. Multumesc pentru ajutor.

PS atasez un link cu ceea ce vrea omu' sa-mi dea la 3000 de lei.

http://www.elgigante...omputer-g6-2214

Edited by wiseguy76, 28 February 2013 - 20:11.


#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Sigur,ca si cum Pavillion G6 din DK e mult peste acelasi Paviliion G6 din Romania.
Nu le produc romanii doamne iarta-ma,le importa si astia,la fel cum fac si danezii. In 3000 lei,ai variante mai bun,Pavillio stau foarte prost cu racirea.
Iar laptopul ala e o pastaie,cum sa dai 3000 lei pe asa ceva? Posted Image

Sfatul meu: ia de la romani,macar ai garantia aproape. Posted Image
Merita sa cumperi din afara doar in situatia in care iesi mult mai ieftin decat la noi.

Cu un efor de 100 lei (daca se poate bineinteles),poti obtine ceva mult mai performant,mult mai calitativ,cu o racire net superioara si o constructie mai ok:
http://www.pcgarage....ce-gt-635m-2gb/

Daca e un laptop doar pentru jocuri si nu faci nimic exceptional cu el,poti merge si pe un Asus K56CM,unul din preferatele mele:
http://www.pcgarage....rce-gt-635-2gb/
Subtire,cu un design superb,consum mic in Idle (procesor cu voltaj redus) si performanta suficient de puternica incat sa duca orice joc cu detalii cel putin medii pe rezolutia nativa.

Edited by georgik12, 28 February 2013 - 20:17.


#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Mda, la asta ma gandeam si eu...stii legendele gen ''Logan facut pentru vest'' sau pentru export :D. Nu-l folosesc decat pentru navigat, filme, muzica, etc, singura cerinta e sa fie solid pentru ca il car dupa mine peste tot, si m-am gandit ca 3000 e o suma la care pot sa-mi iau unul care sa ''tina'' macar 2 ani. Multumesc pentru raspuns.

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E o suma mai mult decat suficienta.
Avand in vedere la ce il folosesti,se poate si mai ieftin:
http://www.pcgarage....rce-gt-635-2gb/

Desing superb,subtire si usor + performanta mai mult decat suficienta,chiar si daca iti vine vreodata pofta de un joc.
Autonomia e chiar foarte ok,in ciuda bateriei cu 4 celule. Fiind un procesor cu voltaj redus (consum de 17W) si avand tehnologia Nvidia Optimus,ce dezactiveaza dedicata cand nu e nevoie si foloseste integrata,prinzi vreo 5-6 ore pe baterie in regim office. :)

Cand vrei sa faci achizitia?

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ia unul mai ieftin daca il folosesti doar pentru atat....si daca il iei freedos e si mai ieftin. instalezi ubuntu si pentru ce iti trebuie este arhisuficient.

#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Si cat costa "trotineta" ( la banii aia ) indicata de tine in :
http://www.elgigante...omputer-g6-2214
ca nu am reusit sa vad care este pretul cu care il cumpara ?

#7
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 georgik12, on 28 februarie 2013 - 20:15, said:

Sigur,ca si cum Pavillion G6 din DK e mult peste acelasi Paviliion G6 din Romania.

Nu le produc romanii doamne iarta-ma,le importa si astia,la fel cum fac si danezii. In 3000 lei,ai variante mai bun,Pavillio stau foarte prost cu racirea.

Aici iti dau dreptate. Si in afara e piata full de Made in China.

#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Diferenta dintr un laptop de aici si unul din Germania e cam ca diferenta dintre un Logan si un Mercedes.

#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
de ce spui asta? Vorba cuiva de mai sus, oricum sunt toate facute in China sau Taiwan, de ce ar fi diferite?

On: asta ar veni vreo 2800- http://www.elgigante...omputer-g6-2220

Edited by wiseguy76, 28 February 2013 - 21:49.


#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
@Gonthar
Si cum sustii cele de mai sus?

@wiseguy
Nebun sa fii sa dai 2800 lei pe ala. Ti'am aratat variante net superioare mai sus, precum si mult mai solide.

Edited by georgik12, 28 February 2013 - 21:54.


#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Gonthar este unul dintre aceia care sustin principiul liniilor de productie diferite pentru zone demografice diferite. Daca la unele produse face sens, la electronice si masini e complet ilogic.
OnTopic:
Daca iti iei laptop din DK sunt mari sanse sa iti vina cu tastatura in daneza. Si daca nu faci blind typing ai rupt-o in fericire. Ca sa nu mai vorbim ca daca il iei cu OS o sa fie tot in daneza.
Chestie verificata de un amic care si-a luat un Vaio de acolo.

#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Deci la noi in tara sunt trimise rebuturile, componentele care nu trec testul de calitate. E posibil sa te tina daca ai noroc, sau poate sa iti crape la o utilizare mai intensa, un oveclocking,ceva....

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu am inteles altfel problema.
    Amicu' din Germania iti datoreaza 3000 de Lei. In contul datoriei ti-a promis ca-ti cumpara un laptop.
    In mod normal, cand datorezi bani cuiva i-i dai inapoi cash.
Daca ti-a propus ca in loc de bani sa-ti dea produse, inseamna ca nu are banii.
S-a gandit probabil sa cumpere un laptop in rate sau la abonament.
     Eu, in locul tau, as accepta oferta. Se spune ca " de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere...".
     Varianta 1: prietenul tau procura in Germania, prin diverse mijloace,  un laptop la nivelul datoriei pe care o are la tine...
     Varianta 2: prietenul tau iti spune ca o sa-ti dea banii inapoi la pastele cailor.

    1000 de euro sunt bani multi indiferent unde te-ai afla in Europa.

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
ii mai pute cuiva a trolling? :)

Anyway, parca era in DK nu in DE amicu.

#15
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

 Gonthar, on 28 februarie 2013 - 21:59, said:

Deci la noi in tara sunt trimise rebuturile, componentele care nu trec testul de calitate. E posibil sa te tina daca ai noroc, sau poate sa iti crape la o utilizare mai intensa, un oveclocking,ceva....
tu din ce tara ai fost trimis in Romania?
daca ar fi cum spui tu, producatorii de laptopuri ar avea mai mult de pierdut decat de castigat. daca ai cap pe umeri foloseste-l ...

#16
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
mda...nu e vb de asta, am intrebat doar daca e mai bun un laptop luat dintr-o tara vestica, decat ce gasesc aici, si daca merita sa platesc o oarecare diferenta de pret in plus. Daca am putea ramane la subiect, v-as fi recunoscator. Multumesc pentru raspunsuri.

#17
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 shelder, on 28 februarie 2013 - 22:11, said:

tu din ce tara ai fost trimis in Romania?
daca ar fi cum spui tu, producatorii de laptopuri ar avea mai mult de pierdut decat de castigat. daca ai cap pe umeri foloseste-l ...

Crezi ca le pasa lor? Au cumva de ales romanii? Toate ciurucurile sunt trimise in Romania, de la electronice, la haine, cosmetice, alimente,etc... Producatorii practic ne trimit marfuri contrafacute pe post de lucruri originale pentru care platim pret de originale daca nu chiar si mai mult.

#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Buna asta,recunosc. Interesant cum romanii au uneori fix aceeasi importatori ca si tarile vecine,primind aceleasi produse. Sunt curios cum iti si sustiin bazaconiile,ai si tu un link/o stire ceva care sa ateste asta? Ca te crezut,nu te crede decat Mitica de la patru.
Nu pot sa zic ca nu am ras,inca am un zambet prostesc pe fata si nu ma pot potoli.

Sa fim si ontopic,trollii pot fi ignorati:
@wiseguy76
Din afara merita sa cumperi doar cant pretul platit este cu mult mai mic fata de ce ai obtine in aceeasi bani aici. Si de multe ori diferenta e de 2-300 lei,care la 3000 lei cat e bugetul,nu mi se pare extrem de mult,avand in vedere ca daca l-ai luat din tara ai garantia langa tine,un lucru esential pentru o electronica.

Edited by georgik12, 28 February 2013 - 22:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate