Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cea mai buna facultate privata din bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#55
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Post-Diana-, on 02 martie 2013 - 10:35, said:

La Stat, un loc costa de cca 2 ori mai mult...in fine, nu gasesc un rationament logic pentru asta.
Fiindca are balta peste. Daca nu ar fi musterii ar reduce pretul.

#56
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Mda, am intentionat sa fac o statistica pe facultati de Stat si particulare, cat costa un loc colo si cat, dincolo, din pacate site-urile sunt niste petarde, nu-s in stare sa afiseze taxele de scolarizare sau sunt down.

#57
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007

View Postneagu_laurentiu, on 02 martie 2013 - 10:54, said:

E "vina vitei" ca nu a inteles ce trebuie sa faca in acei ani de scoala.
Vita trebuie sa stea in cur pe scaun si sa scrie dupa dictare si trebuie sa se tina de treaba ca sa poata sa scrie dupa dictare si la anu'.
Tu sustii ca facultatea nu te ajuta ! Eu nu cred ca asta-i calea buna recomandata tinerilor.
Adevarul e ca da, e arhirecomandata, asa poate invata sa scrie si ei ca dupa 12 ani de scoala aproape ca nici aia putini, elitele, care reusesc sa ia bacul, nu mai stiu sa scrie corect. De scris o cerere sau o scrisoare de intentie nici nu mai vorbesc.

Edited by Tipiric, 02 March 2013 - 11:33.


#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTipiric, on 02 martie 2013 - 11:31, said:

Vita trebuie sa stea in cur pe scaun si sa scrie dupa dictare si trebuie sa se tina de treaba ca sa poata sa scrie dupa dictare si la anu'.
Lasa-i pe aia 75%. Mai sunt si 25% care stiu sa-si urmareasca scopul.

View PostTipiric, on 02 martie 2013 - 11:31, said:

Adevarul e ca da, e arhirecomandata, asa poate invata sa scrie si ei ca dupa 12 ani de scoala aproape ca nici aia putini, elitele, care reusesc sa ia bacul, nu mai stiu sa scrie corect.
Lasa IT-ul deoparte (desi putem analiza si aici). Cine te pune medic fara facultate ? Si multe alte meserii. Dincolo de ce inveti tu, pe unde si cum ai totusi nevoie de hartia aia.

Edited by neagu_laurentiu, 02 March 2013 - 11:53.


#59
ThugMuzik

ThugMuzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 06.10.2010

View Postnerva, on 01 martie 2013 - 12:05, said:

Un sfat "batranesc" venit de la o persoana aflata la a 2-a facultate: inainte sa iei decizia scapa de prejudecatile astea
Eu nu am prejudecatile respective,dar recunosc ca sunt putin cam reticent cand vine vorba de facultatile private,mai ales ca din toate partile aud doar impresii sau comentarii jignitoare care involuntar te convertesc incet incet.E pacat ca la noi in tara facultatile private nu si-au putut crea alt renume decat acela de fabrici de diplome.

View PostJuliee, on 02 martie 2013 - 09:12, said:

Depinde la ce facultate esti.La marketing , rei sau management treci ca "branza" prin ele.La celelalte se cam strica treaba


Se pot pricepe.Cu ceva pregatire am trecut primul semestru de mate (analiza).Mai am unul , cu mate fin .Aici insa vreau sa reusesc fara pregatire
Contabilitatea nu e grea, iar programare se face doar la CSIE(unde da , nu recomand niciunul elev de uman sa  intre pt ca e greu fara mate).In rest , e ok Posted Image

Una peste alta , daca vrei in domeniul economic , de ce nu faci pregatire la mate?! Pt examen, de pe acum?

Crede-ma ca pentru a trece examenul din sesiune tot vei avea nevoie de meditatii.
Imi e teama ca e prea putin timp si prea mult volum de recuperat.Imi e rusine sa ma duc la un profesor si sa ii cer ca in 5 luni sa faca ceva cu mine.

Edited by ThugMuzik, 02 March 2013 - 12:45.


#60
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Sfatul meu prietenesc e sa alegi o facultate de Stat :)
Hai ca mi-ai facut pofta de reluat cursurile, tot uitandu-ma pe siteuri-le facultatilor, parca imi vine sa ma reapuc si eu de ceva :P

#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostThugMuzik, on 02 martie 2013 - 12:43, said:

E pacat ca la noi in tara facultatile private nu si-au putut crea alt renume decat acela de fabrici de diplome.
Dincolo de perceptii, renume si alte asemenea daca tu inveti (si nu doar din cursuri) iti atingi scopul, ai si o diploma si asta este. Insa nu te astepta nicaieri la dadaceala din liceu. Ai in brate o bibliografie pe care o studiezi acasa in timpul liber. La facultate intrebi ce nu intelegi. Daca astepti ca aici sa te invete meserie strict din cursurile predate nu-i de bine indiferent unde te duci.

Edited by neagu_laurentiu, 02 March 2013 - 13:07.


#62
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Eu zic sa mearga la stiinte sociale si sociologie, istorie, drept, design, arte plastice. Cu arte plastice invata unele chestii si dupaia mai baga si niste programe de grafica si se angajeaza sau lucreaza coloborator pt reclame situri , reviste si e buna si placuta treaba. Sau la limbi. Sau la rel eco internationalu. Asta daca nu vrea sa aibe vreo 3-4 restante prin martie si inca vreo 3 prin iulie + de dat taxa. De la umanul lui imi dau seama ca nu are habar nici de economie nici de calcule matematice. Votbesc de facultate de stat. La privat sa mearga la orice inclusiv la EFS la Baritiu la Brasov  ca se vor cauta profi de sport.

#63
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012

View PostThugMuzik, on 28 februarie 2013 - 19:34, said:

Care este cea mai buna facultate privata din bucuresti? M-ar interesa sa stiu si unde sunt studenti mai tineri si cat de cat normali(adica nu tigani/pesti sau panarame)

Titu Maiorescu Facultatea de Stiinte Economice .

#64
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Domenii de care sa se fereasca pt ca nu asigura viitor in urm 20 de ani sunt fizica, chimia, unele inginerii de materials, posibil si pshihologia desi mai merg unii si acolo, cred ca nici protectia mediului nu are cautare decat cumulata cu cursuri de PSI , drept si alte certificari. Cu dosarul pare tentant si poti intra pe la astea chiar cu media 5 dar apoi va fi greu ca nu asigura cam deloc viitor. Specializarile ingineresti Electrice de asemenea ofera ceva locuri de munca dar sunt relativ grele pt cei de la uman. Si acolo se intra cu dosar

Pana una alta alege invata si da economie sau matematica la bacalaureat. Eu nu am pomenit sa faca cineva meditatii la facultate, eu nu am facut niciodata meditatii la nimic pt ca nu-mi placea sa ma puna la invatat altul decat profii de la ore.

#65
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostTipiric, on 01 martie 2013 - 01:35, said:

Ca fapt divers, daca vreti studii si diplome valabile intr-un anumit domeniu, interesati-va de cursuri facute de marile companii de renume din acel domeniu. Cursurile si studiile sunt recunoscute international (diplomele facultatilor romanesti NU sunt recunoscute, pana si in Romania nici nu mai conteaza).
De exemplu in domeniul retelisticii exista CISCO.

Diplomele facultăţilor româneşti şi străine sînt recunoscute ca diplome de studii superioare. Certificări gen Cisco sînt cu totul şi cu totul altă mîncare de peşte.
Vezi şi ultimul (?) film cu Tom Hanks, "Larry Crowne", îl dă afară pt că ar fi venit vremea să-l avanseze dar... nu are studii superioare, doar liceul ! şi se apucă de făcut facultate la 50 de ani. Oricum, e doar un film, dar,... ,... , ....

Deci, gîndeşte-te un pic înainte să-i recomanzi unuia "limitează-ţi educaţia la liceu". Peste N ani le spui nepoţilor "tata/bunicul are studii liceale şi atît..."  Pînă la urmă, diploma o iei întîi pt tine şi de abia apoi pt firma X sau Y la care poate vei lucra 6 luni sau 6 ani sau 6 zile...

#66
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
exactly si oricum liceu au toti prostii. O facultate de orice e buna acum cand e doar 3 ani. Pt el ar fi perfecta ceva de arte + programe desen, web, etc daca vrea sa lucreze ceva actual.

Dar si eco la privat pt ca e praf cu matematica. Sau cdelelalte umaniste

#67
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

View PostThugMuzik, on 02 martie 2013 - 12:43, said:

Eu nu am prejudecatile respective,dar recunosc ca sunt putin cam reticent cand vine vorba de facultatile private,mai ales ca din toate partile aud doar impresii sau comentarii jignitoare care involuntar te convertesc incet incet.E pacat ca la noi in tara facultatile private nu si-au putut crea alt renume decat acela de fabrici de diplome.


Imi e teama ca e prea putin timp si prea mult volum de recuperat.Imi e rusine sa ma duc la un profesor si sa ii cer ca in 5 luni sa faca ceva cu mine.
Am avut de recuperat +de invatat pt examen.Daca vrei poti.

Pt m3 , mate mai usoara ca la stiinte ale naturii ai timp in 5 luni.De ce sa-ti fie rusine?! Eu am fost la filologie  si sunt la finante banci, ase .Si am trecut de examenul pe sem 1 la mate , si am facut pregatire.

A da , si profa de medit era un asistent univ la facultatea de matematica(cu doctoratul luat).Asa ca nu vad rusinea
Cunosc persoane ce au fost la mi si au cazut Posted Image

View Postpopascu, on 02 martie 2013 - 13:23, said:

Eu zic sa mearga la stiinte sociale si sociologie, istorie, drept, design, arte plastice. Cu arte plastice invata unele chestii si dupaia mai baga si niste programe de grafica si se angajeaza sau lucreaza coloborator pt reclame situri , reviste si e buna si placuta treaba. Sau la limbi. Sau la rel eco internationalu. Asta daca nu vrea sa aibe vreo 3-4 restante prin martie si inca vreo 3 prin iulie + de dat taxa. De la umanul lui imi dau seama ca nu are habar nici de economie nici de calcule matematice. Votbesc de facultate de stat. La privat sa mearga la orice inclusiv la EFS la Baritiu la Brasov  ca se vor cauta profi de sport.
Stiinte sociale si sociologie a facut sormea.Dupa 5 ani(3 fac 2 master-buget + bursa in cei 5 ani ca invata f bine) se chinuie cu gasirea unui loc de munca(pe domeniul ei).A gasit pe altceva dar pt bucuresti e putin.

Noroc ca am avut exemplul in fata mea , ca de nu m-as fi dus si eu pe facultate de uman si pateam exact la fel

Edited by Juliee, 02 March 2013 - 20:15.


#68
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Deci sociologia nu are cautare? Chiar ca nu vad unde s-ar cauta de fapt. La stiinte naturale se face doar M3? M2 unde se face? Sectii mate-fiz mai sunt?

Atunci arte plastic + soft de image si video +web si e boer.

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Pai la arte plastice vorbim de talent innascut. Nu faci cursuri si descoperi talentul !

#70
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Poate are talent. Nu a zis ce profil e ce ii place ce ar vrea. El hop care e cea mai buna facultate privata din bucale de eco desi e la uman si nu stie mate si paeca nici nu ar vrea sa stie.

#71
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

View Postpopascu, on 02 martie 2013 - 20:39, said:

Deci sociologia nu are cautare? Chiar ca nu vad unde s-ar cauta de fapt. La stiinte naturale se face doar M3? M2 unde se face? Sectii mate-fiz mai sunt?

Atunci arte plastic + soft de image si video +web si e boer.
La stiinte ale naturii si economic se face M2
Admiterea la ase anul asta e M3.

Am spus ca "pt m3 , mate mai usoara ca la sn(unde e m2)

#72
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
M3 exista si pt clasele 11 si 12?

Pe vremuri cand era manual unic si cei de profil mate-fiz faceau toata cartea cei de la uman cum invatau din aceeaxi carte? faceau doar unele capitole sau cum?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate