Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Preziceri false ale Martorilor lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
572 replies to this topic

#55
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
da eu am spus,lucrurile sunt mai intotdeauna exact pe dos, si nu vreau sa dau o explicatie clara,pentru ca nu ar avea sens,dupa cum am spus ma retrag de aici din motive pe care unii nu le-ar intelege, sa inteleg ca tu blueday studiezi cu martorii? si cauti raspunsuri? ai pierdut calea? bafta la toti si nu uitati ma retrag de aici.

#56
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Poi mai stai măi Gabriel.
Nu ești curios la ce ne mai spune Jenu. Stai și tu să vezi ce ne spune de crucea de pe piramida lui șarli.

#57
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
pai ce sa zica ma? acelasi raspunsuri pe unele le putem anticipa,doar ca vroiam sa stiu cat de bine sunt organizati sa vad ce raspunsuri dau

#58
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 03 martie 2013 - 09:12, said:

gabriel, să nu pierzi din vedere faptul că şi apostolii lui Isus au avut aşteptări greşite.  Dar asta nu a însemnat că au fost falşi.

Ei au întrebat: „Doamne, în acest timp vei restabili regatul lui Israel?“ (Fap. 1:6).

Din această întrebare reiese că apostolii aveau două idei eronate: prima, că Regatul lui Dumnezeu avea să fie restabilit pentru Israelul fizic, iar a doua, că domnia Regatului promis avea să înceapă chiar atunci, „în acest timp“.
Sau ca regatul este ceva fizic, cum si voi la fel intelegeti datorita hermeneuticii gramatical-literal-istorice, cu bs gen "regatul de 1000 de ani"......

#59
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
pentru ei este clar ca Isus a murit pe stalp, deduc asta dupa biblie un vorbeste despre semnul(le) cuielor(lui),pentru mine cei mai multi martori se arunca ca oile in fata lupilor, cei mai multi cred si atat. nu se informeaza, nu cauta raspunsuri citesc mai mult revistele decat biblia,de data asta sper sa inchei aici.

#60
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postgabriel1981, on 03 martie 2013 - 14:38, said:

pai ce sa zica ma? acelasi raspunsuri pe unele le putem anticipa,doar ca vroiam sa stiu cat de bine sunt organizati sa vad ce raspunsuri dau
Măi asta trebuie să o recunoașten. Sînt organizați mai bine ca Al-qaida.

#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgabriel1981, on 03 martie 2013 - 14:42, said:

pentru ei este clar ca Isus a murit pe stalp, deduc asta dupa biblie un vorbeste despre semnul(le) cuielor(lui),pentru mine cei mai multi martori se arunca ca oile in fata lupilor, cei mai multi cred si atat. nu se informeaza, nu cauta raspunsuri citesc mai mult revistele decat biblia,de data asta sper sa inchei aici.

Si in care biserica se studiaza Scriptura astfel incat concluzia sa nu contrazica nimic altceva din Scriptura? Nicaieri. Doctrina bisericii este infailibila pt orice bisericos.
Iar, mai mult, care biserica studiaza sensul spiritual al Scripturii? Niciuna. Deci..oameni firesti, fara Dumnezeu.

#62
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
sa inteleg ca nu ma lasati sa plec de aici?ok, parca ati fi ei insusi cand agatati pe cineva va tineti cu dintii sa nu scape. deci eu de felul meu sunt ortodox adica m-am nascut la ortodoxi asta nu inseamna ca merg la biserica s-au ca tin posturile si toate cele,si nu am spus niciodata ca religia ortodoxa este cea corecta,eu unul am cautat raspunsurile in bibblie acum multi ani si unele le-am gasit pentru mine.eram un baietas cand am citit biblia dar pe zi ce trece dupa multi ani in vin in minte unele raspunsuri.

intrebarea mea pentru voi este : oare noi astazi nu cunoastem binele si raul?

de data asta lasati-ma sa plec ca ajung sa spun prea multe,eu unul am incetat sa mai caut raspunsuri de multi ani,m-am oprit la unul singur.

#63
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
OK.
Drum bun.
Un singur lucru nu cred că îl știi. Unde este diferența dintre bine și rău?!!

#64
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
NU EXISTA.

noi suntem binele si raul

#65
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View PostEugen3, on 03 martie 2013 - 09:12, said:

gabriel, să nu pierzi din vedere faptul că şi apostolii lui Isus au avut aşteptări greşite.  Dar asta nu a însemnat că au fost falşi.

Ei au întrebat: „Doamne, în acest timp vei restabili regatul lui Israel?“ (Fap. 1:6).
Una e sa ai asteptari false iar alta e sa le inpui tuturor sa creada ca adevar. Adica cum face sclavul rau si neprevazator. Apostolii nu au invatat pe nimeni profetii false. Dar WTS numai falsitati si le-au impus ca adevaruri de la Dumnezeu. O blasfemie.
Sa zicem ca eu sunt martor in 1970 si nu accept anul 1975 ca sfarsit al lumii. Ce se intampla cu mine? Sunt exclus din "adunarea lui Dumnezeu" si merit sa mor, dupa cum liderii tai au declarat. Si totusi a transimis Dumnezeu sclavului sau ca in 1975 va fi sfarsitul lumii? Nu transmite(sclavul) mesajul fidel?

Ministerul pentru Regat"(trimisa numai martorilor), editia martie 1968 se spune: "Având in vedere perioada scurta de timp rămasa, vom dori sa facem aceasta ori de cate ori ne permit condiţiile. Gândiţi-vă numai, fraţilor, mai sunt doar nouăzeci de luni înainte ca 6.000 de ani de existenta umana pe pământ sa se termine."

A ascultat WTS de Dumnezeu cand a prezis falsitatea acesta enorma? Si nu e decat una din multe altele.

#66
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 03 martie 2013 - 14:40, said:

Sau ca regatul este ceva fizic, cum si voi la fel intelegeti datorita hermeneuticii gramatical-literal-istorice, cu bs gen "regatul de 1000 de ani"......
Regatul este ceva real, o guvernare reală.  Însă, aceasta este cerească, nu pământească.  vezi Daniel 2:44; Daniel 7:21, 22, 27; Matei 6:10; Revelaţia 11:15.

View Postroot_mit, on 03 martie 2013 - 19:32, said:

Una e sa ai asteptari false iar alta e sa le inpui tuturor sa creada ca adevar. Adica cum face sclavul rau si neprevazator. Apostolii nu au invatat pe nimeni profetii false. Dar WTS numai falsitati si le-au impus ca adevaruri de la Dumnezeu. O blasfemie.
Sa zicem ca eu sunt martor in 1970 si nu accept anul 1975 ca sfarsit al lumii. Ce se intampla cu mine? Sunt exclus din "adunarea lui Dumnezeu" si merit sa mor, dupa cum liderii tai au declarat. Si totusi a transimis Dumnezeu sclavului sau ca in 1975 va fi sfarsitul lumii? Nu transmite(sclavul) mesajul fidel?

Ministerul pentru Regat"(trimisa numai martorilor), editia martie 1968 se spune: "Având in vedere perioada scurta de timp rămasa, vom dori sa facem aceasta ori de cate ori ne permit condiţiile. Gândiţi-vă numai, fraţilor, mai sunt doar nouăzeci de luni înainte ca 6.000 de ani de existenta umana pe pământ sa se termine."

A ascultat WTS de Dumnezeu cand a prezis falsitatea acesta enorma? Si nu e decat una din multe altele.
Spre deosebire de apostolii din secolul I, Martorii lui Iehova nu sunt profeţi, niciodată nu s-au considerat profeţi.  Ei le spun altora ceea ce înţeleg progresiv din Scriptură, conform cu lumina spirituală pe care Iehova Dumnezeu o revarsă treptat asupra lor.

Comparaţia pe care ai făcut-o cu apostolii lui Isus din secolul I este nepotrivită.  Ar fi fost potrivită dacă Martorii lui Iehova ar fi afirmat că sunt "profeţi".

Dumnezeu însuşi a spus că adevărata cunoştinţă "va creşte", deci va fi înţeleasă progresiv, la timpul sfârşitului.

(Daniel 12:4) . . .Iar tu, Daniel, ţine ascunse aceste cuvinte şi sigilează cartea până la timpul sfârşitului. Mulţi vor umbla încoace şi încolo şi adevărata cunoştinţă va creşte“.

(Proverbele 4:18) Dar cărarea celor drepţi este ca lumina zorilor a cărei strălucire creşte până la miezul zilei.

#67
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postgabriel1981, on 03 martie 2013 - 19:19, said:

NU EXISTA.

noi suntem binele si raul
Zicea-i că pleci. Sau nu?

View Postroot_mit, on 03 martie 2013 - 19:32, said:



Ministerul pentru Regat"(trimisa numai martorilor), editia martie 1968 se spune: "Având in vedere perioada scurta de timp rămasa, vom dori sa facem aceasta ori de cate ori ne permit condiţiile. Gândiţi-vă numai, fraţilor, mai sunt doar nouăzeci de luni înainte ca 6.000 de ani de existenta umana pe pământ sa se termine."

A ascultat WTS de Dumnezeu cand a prezis falsitatea acesta enorma? Si nu e decat una din multe altele.
Observi ce tehnică are Jenu?
Abea așteaptă să treacă pagina, pe considerentul că nu îl mai deranjază nimeni.
Este un laș. Fuge de răspunsuri concrete.
Nu ne spune nimic de CRUCEA de pe mormîntul CTR-ului.

#68
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View PostEugen3, on 04 martie 2013 - 10:22, said:

Regatul este ceva real, o guvernare reală.  Însă, aceasta este cerească, nu pământească.  vezi Daniel 2:44; Daniel 7:21, 22, 27; Matei 6:10; Revelaţia 11:15.
Spre deosebire de apostolii din secolul I, Martorii lui Iehova nu sunt profeţi, niciodată nu s-au considerat profeţi.  Ei le spun altora ceea ce înţeleg progresiv din Scriptură, conform cu lumina spirituală pe care Iehova Dumnezeu o revarsă treptat asupra lor.

Comparaţia pe care ai făcut-o cu apostolii lui Isus din secolul I este nepotrivită.  Ar fi fost potrivită dacă Martorii lui Iehova ar fi afirmat că sunt "profeţi".
Toate prezicerile false ale WTS au fost impuse ca adevaruri de la Dumnezeu. De ce acest lucru?
Si toti trebuiau sa creada chiar daca nu se bazau pe bible. Intelegi? Preziceri false spuse in numele lui Dumnezeu.  Iar daca cineva nu accepta era exclus si catalogat fiu a lui satan.

Russell: "Noi nu vedem nici un motiv ca numerele sa trebuiască schimbate – nici nu am putea să le schimbăm şi dacă am dori. Acestea sunt, credem noi, calendarul lui Dumnezeu, nu al nostru. Insa nu uitaţi, ca sfârşitul anului 1914 nu este momentul începutului, ci al sfârşitului necazului."

Si totusi data a fost schimbata. Deci a fost "calendarul lui Dumnezeu" sau nu? Oare spune Dumnezeu minciuni?

Si in acest mod toate prezicerile martorilor au fost spuse. Au tinut oamenii in intuneric crezand ca e lumina.

#69
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postroot_mit, on 04 martie 2013 - 11:12, said:

Toate prezicerile false ale WTS au fost impuse ca adevaruri de la Dumnezeu. De ce acest lucru?

root_mit, sper ca Dumnezeu să-ţi deschidă ochii la un moment dat, şi să vezi realitatea ...

Din păcate, ţi-au fost inculcate idei eronate despre noi ...

*** re cap. 2 pag. 9 Tema principală a Bibliei ***
Numai spiritul lui Dumnezeu putea să dezvăluie semnificaţia lor pe măsură ce se apropia timpul fixat (Revelaţia 1:3). Aceste secrete sacre urmau să le fie revelate sclavilor zeloşi ai lui Dumnezeu de pe pământ, pentru ca ei să fie întăriţi să anunţe hotărârile sale judecătoreşti (Matei 13:10, 11). Explicaţiile din acest volum nu sunt infailibile.

#70
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 04 martie 2013 - 11:26, said:

Explicaţiile din acest volum nu sunt infailibile.
Mă Jenule,
De ce îi consideri pe toți retardați?
Hai că cu mine ai ce ai, că te tot deranjez. Da ce ai cu celalți? Toți sunt proști și nu înțeleg că iehoviști sunt deținători adevărului, deci infalibili?
Numai bolnavi grav psihic gîndesc așa.
Scuză-mă dacă te deranjez...uneori.

#71
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
nu auziti? explicatiile din revistele martorilor nu sunt infailibile, c-o fi, c-o pati, citeste acolo, crede, noi mai schimbam cum ne vine cheful, ce conteaza? banii sa mearga!

daca ce spun liderii martorilor nu e sigur, si ei insisi afirma ca nu sunt infailibili, ca pot gresi, ce baza mai poti pune? nu mai bine citesti Biblia tu si o explici cum crezi tu? pentru ce sa aderi la explicatiile altora, care nu sunt sigure si pentru care nu garanteaza nimeni???

#72
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Poi nu vezi ce tehnică are.
Bagă Biblia în față, aia tradusă pentru a le susține doctrina, zic ei infalibilă și după aceia o scaldă, schimbînd mereu subiectul.
Tehnică de fățarnici, cu care m-am confruntat și pe vremea lui ceașcă, de mi-a bătut securitatea pe la ușe.

Și acum 30 de ani o scăldau cu 1914 și timpul este aproape. Ziceau că nu trece generația și gata. armaghedonul.
Uită că din 1914 au trecut 99 de ani, aproape.
Ce vor sărbătări la anul? Comemorarea, sau 100 de ani de la înscăunarea ivizibilă??!!!!

Edited by dulgherul, 04 March 2013 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate