Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Fonturi in Linux - browser si desktop

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
O discutie interesanta pe tema randarii fonturilor: https://www.reddit.c..._on_linux_just/

Se pare ca exista si un fel de razboi religios: randarea "corecta" (in sens tipografic) VS randarea placuta pe ecran.

Si probabil cel mai important aspect mentionat acolo:

Quote

Including proper font rendering by default is a legal issue because of patents. This is why major distributions avoid it. They don't want to be sued.


#38
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Ieri am instalat Debian testing (Buster), fonturile sunt randate diferit de Debian Stretch și față de Lubuntu 19.04:
Attached File  stretch.png   41K   25 downloadsAttached File  buster.png   64.07K   25 downloadsAttached File  lubuntu.png   45.15K   25 downloads

Mie îmi place cel mai mult cum arată în Stretch, în Lubuntu cel mai puțin. În Buster arată ok. Am văzut că unii consideră că arată mai bine în Buster decât în Stretch. Păreri?

P.S. Fiecare imagine e denumită după distribuție.

#39
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018
Stai cuminte că-ți strici ochii!
Am încercat și eu în trecut să ameliorez randarea cu Infinality sau prin cealaltă metoda si rezultatele au fost întotdeauna nemulțumitoare. Ori erau randate corect doar pe desktop, dar nu și în unele aplicații sau browser, ori nu eram mulțumit de rezultat în funcție de setări, etc.
Deschide tu o pagina de browser în Windows daca vrei să vezi de e aia o randare OK đin toate punctele de vedere, lasă glumele astea care țin de linux.

Edited by amelio, 16 May 2019 - 08:38.


#40
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 amelio, on 16 mai 2019 - 08:36, said:

Deschide tu o pagina de browser în Windows daca vrei să vezi de e aia o randare OK đin toate punctele de vedere, lasă glumele astea care țin de linux.
Nu am Windows. Totuși, atașez un screenshot de pe Android, pentru comparație:
Attached File  Screenshot_20190516-101651.png   324.7K   18 downloads

#41
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Am făcut un zoom la font-uri ca să văd mai bine de ce nu-mi plac:
[ https://i.imgur.com/2LHgdRF.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În ordine vin: Debian Stretch, Debian Buster, Lubuntu 19.04, Android, Windows 10 (am luat ce am găsit). Tot primul font îmi place cel mai mult, adică Debian Stretch.

Attached Files


Edited by Mr_nobody_, 19 May 2019 - 08:51.


#42
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Windows deobicei foloseste ClearType, colorat.

Ce mai ajuta, daca ai monitor 4K si folosesti DPI mai mare (ca altfel nu vezi mai nimic), se mai imbunatatesc toate.

Edited by dani.user, 19 May 2019 - 11:01.


#43
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Mr_nobody_, on 16 mai 2019 - 08:20, said:

Ieri am instalat Debian testing (Buster), fonturile sunt randate diferit de Debian Stretch și față de Lubuntu 19.04:
stretch.png buster.png lubuntu.png

Mie îmi place cel mai mult cum arată în Stretch, în Lubuntu cel mai puțin. În Buster arată ok. Am văzut că unii consideră că arată mai bine în Buster decât în Stretch. Păreri?

P.S. Fiecare imagine e denumită după distribuție.
Tocmai am instalat Chrome pe Debian Stretch și se pare că problema e de la Chrome, nu de la Debian. Chromium s-a oprit la versiunea 73 pe Stretch, deci am instalat Chrome (77) și font-urile arată altfel decât pe Chromium, se pare că va trebui să mă obișnuiesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate