Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Fonturi in Linux - browser si desktop

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Nu inteleg o chestie: de ce fonturile pentru browser trebuie sa aiba setarile diferite fata de cele pentru desktop ca sa arate bine? Prin asta inteleg anti-aliasingul. Pentru browser trebuie setat hinting la slight ca sa se vada OK fonturile, dar atunci arata mai prost fonturile desktop.
Si invers, daca hinting e full, desktopul are fonturile bune, dar browserele nu mai afiseaza bine.
Poate cineva sa explice motivul exact pentru care e asa? Nu ma deranjeaza o explicatie tehnica, de fapt chiar asta vreau. Daca exista vreo solutie, as fi extrem de interesat.
Apropo, asta se intampla cu toate browserele, nu numai cu Firefox. Chromium, Konqueror, Rekonq, toate afiseaza bine cu hinting slight, pe care eu il urasc sa-l vad pe desktop. OS-ul meu e Kubuntu 12.10, daca are vreo importanta.
Astept parerile (competente daca se poate) voastre,

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Solutie sa se vada ca in Windows nu exista momentan, te poti "juca" cu setarile pana esti cat de cat multumit.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Ataseaza te rog si o poza comparativa.

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu nu am nici o problema cu fonturile in FF. Le folosesc pe aceleasi ca si in windoze.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@lucifer76 ideea e ca sunt afisate diferit, eu cel putin la asta ma refer.

#6
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,530
  • Înscris: 27.09.2006
In Ubuntu acela poti instala fonturile de tip Microsoft:

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

Apoi faci setarile ca in poza de mai jos.

Attached Files


Edited by acvaristul, 27 February 2013 - 19:58.


#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostLensFlare, on 27 februarie 2013 - 19:38, said:

@lucifer76 ideea e ca sunt afisate diferit, eu cel putin la asta ma refer.
Mie mi se par ok. Trec destul de des de la un pc cu windoze la unul cu Ubuntu, si nu ma deranjeaza fonturile sau modul de afisare.

View Postacvaristul, on 27 februarie 2013 - 19:58, said:

Apoi faci setarile ca in poza de mai jos.
Exact.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@lucifer76 pe mine ma deranjeaza, dar cineva care nu lucreaza cu font-uri & stuff toata ziua poate nu e asa deranjat.

P.S. Imi plac fonturile si modul in care sunt afisate in Chrome OS, deci se poate si pe Linux dar probabil mai dureaza pana dezvoltatorii distributiilor isi dau seama ca aceste mici detalii conteaza foarte mult. As putea face pariu ca distributia care rezolva problema cu fonturile o sa aiba succes.

Edited by LensFlare, 27 February 2013 - 20:55.


#9
loudwishpers

loudwishpers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 05.12.2008

View PostLensFlare, on 27 februarie 2013 - 18:25, said:

Solutie sa se vada ca in Windows nu exista momentan, te poti "juca" cu setarile pana esti cat de cat multumit.

De ce zici "momentan" ?

View PostLensFlare, on 27 februarie 2013 - 20:30, said:



As putea face pariu ca distributia care rezolva problema cu fonturile o sa aiba succes.
+ 10 :)

#10
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
@acvaristul: multumesc, dar stiu cum se fac setarile. Ideea e ca eu nu am instalat fonturile Micro$oft, dintr-un motiv simplu: nu vreau sa vad ceva de la Micro$ instalat in Linux. Deci eu folosesc in Linux exclusiv fonturi Linux. Si aici e problema, cum am descris mai sus.
Problema se vede cel mai bine pe un sistem desktop mai vechi pe care-l am, cu un monitor CRT. Pe laptop diferentele sunt mai estompate, dar tot se vad. Poate ca eu sunt mai perfectionist, dar ma deranjeaza si discrepante mici.Cand spun ca arata diferit, ma refer ca apar diferente intre contrastul fonturilor si spatierea literelor in font, atunci cand hinting e slight sau full. La hinting full, fonturile desktop se vad bine, dar se strica spatierea in fonturile browser. La hinting slight, contrastul fonturilor scade, sunt mai sterse in browser si desktop, dar sunt corect spatiate in browser. Recunosc ca mi-e lene sa postez si imagini, dar nu am chef sa fac screenshoturi pentru fiecare caz si sa schimb setarile. Sper ca am descris cat de bine am putut in cuvinte.Exista vreo explicatie pentru asta?

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Si eu am observat o calitate mai scazuta a randarii fonturilor sub Linux, n-am avut insa timp sa iau la bani marunti problema.
Asta se intampla intr-un test cu acelasi font, daca folosesti insa si font-uri diferite ... sanatate buna.

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostLensFlare, on 27 februarie 2013 - 20:30, said:

As putea face pariu ca distributia care rezolva problema cu fonturile o sa aiba succes.
Exact, asta e ZA PROBLEM cu Linuxul. In rest, totul e perfect :).

View Postentio, on 27 februarie 2013 - 22:13, said:

@acvaristul: multumesc, dar stiu cum se fac setarile. Ideea e ca eu nu am instalat fonturile Micro$oft, dintr-un motiv simplu: nu vreau sa vad ceva de la Micro$ instalat in Linux.
Tu ai impresia ca Arial sau Bookman este proprietatea M$? Ma intreb ce fonturi folosesti in Libre, si sunt curios ce se intampla cand trimiti cuiva un document cu fonturi exclusiv Ubuntu.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postlucifer76, on 28 februarie 2013 - 08:13, said:

Exact, asta e ZA PROBLEM cu Linuxul. In rest, totul e perfect Posted Image.

Dar este prima pe care o observa majoritatea :)

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sunteti voi mai exigenti, pe mine nu m-a deranjat niciodata. Singura problema am avut-o cu fonturile in FF, unele siteuri aratau ... ciudat. Dar s-a rezolvat rapid.

#15
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Cred ca am rezolvat, cel putin aparent, problema fonturilor. Asa cum am spus, la hinting slight, fonturile se vad sterse, dar sunt spatiate corect atat in browser cat si in desktop.
Ei bine, pur si simplu am modificat culoarea fonturilor, din System Settings. Si e surprinzator dar fonturile, by default, nu au culoarea neagra ci un gri mai intunecat. Am setat la full black si rezultatul e mult mai bun, nu mai sunt sterse si in acelasi timp arata bine si pe desktop si pe Internet.
Deci, ura! :)

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dragul meu...negru nu este culoare, este tocmai lipsa culorii. negrul este "nimic".

#17
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Ei bine, pot spune ca am setat culoarea fonturilor la #000000. Multumit?

#18
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Pana la urma cum trebuie setat pt a se vedea mai bine fonturile ?
La mine se vad oribil, orice setare as face. Am testat cateva versiuni de Linux live CD, doar KDE.
Nu-mi place deloc cum se vad fonturile in browser + desktop.
Va rog sa-mi spuneti ce / cum / trebuie sa setez.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate