Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Cum sa investesc 50,000euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
catalino1

catalino1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.03.2013
Eu personal sunt adeptul de achizitie a unor proiecte in desfasurare care aduc direct profit , si amortizeaza automat din investitie . Parerea mea ca un business care il achizitionezi deja dezvoltat reduce riscul falimentelor , si riscul investitiilor nesigure. Cauta un business rezonabil , care crezi ca poti sa il tii in frau si pe care poti sa il dezvolti.

#38
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 fiatowner, on 27 februarie 2013 - 16:03, said:

Scuzati-ma ca din nou pun aceasi intrebare pusa de 100 de ori pe site dar chiar nu stiu ce sa fac...poate aveti vreo idee buna,daca nu,e ok si asa:)


Prima data cind am venit am facut o pizzerie la 18 ani si a mers relativ ok(800e/luna) dar nu destul asa ca am inchiso si am mers inapoi in Canada.
Acum nu as vrea sa pierd banii astia pe o firma cu mare risc,de aceea parca mai bine as baga in 2 apartamente si sa iau chiria de ele 300-400euro/luna,si mai lucru pe undeva,mai scot 300e/luna.


Daca ai deschis pizzeria in 2008, 2009 chiar cand la bugetari era trai pe vatrai si nu a mers, crezi ca acum ar mai merge ceva?!
Sau citez: "nu a mers asa bine"

Acum e de 5 ori mai naspa de facut afaceri, decat atunci cand spui ca nu prea a mers pizzeria.

 fiatowner, on 27 februarie 2013 - 16:03, said:

Scuzati-ma ca din nou pun aceasi intrebare pusa de 100 de ori pe site dar chiar nu stiu ce sa fac...poate aveti vreo idee buna,daca nu,e ok si asa:)

Am venit recent din Canada (a doua oara) prima data am stat 4 ani,am venit in RO,tocat toti banii si mam dus inapoi si am stat 1.5ani,acum am 21 ani,adunat 50,000euro si vreau sa investesc in ceva firma sau imobiliare in Romania,CLuj-napoca mai bine zis.Eu vreau sa stau in Romania definitiv.

Prima data cind am venit am facut o pizzerie la 18 ani si a mers relativ ok(800e/luna) dar nu destul asa ca am inchiso si am mers inapoi in Canada.
Acum nu as vrea sa pierd banii astia pe o firma cu mare risc,de aceea parca mai bine as baga in 2 apartamente si sa iau chiria de ele 300-400euro/luna,si mai lucru pe undeva,mai scot 300e/luna.
Dar totusi daca as deschide o firma,pun la bataie 10-15000euro si poate scot 1000-2000euro

Ca idei de afaceri am :
-Sala de fitness
-Detailing auto,folie protectoare vopsea auto
-Spalatorie auto
-Adus masini hibride din Germania (prius,lexus,honda)
-Tractari auto e extrem de profitabil in Canada...nu stiu daca si in Romania,poate stiti voi.
(alimentari si fast food e prea multa bataie de cap)

Intrebare mea este:
-Ca sa fiu sigur si sa nu arunc banii pe geam,sa cumpar imobiliare sau sa deschid ceva afacere si sa risc?
Eu nu prea stiu cum sunt lucrurile prin Romania ca tot plecat am fost.

Toate ideile sunt proaste si foarte proaste.

Masini hibride ?! Romanul abia are bani sa isi intretina "harbul" de 10 ani din Germania. Vb vine harb ca si eu am unul Posted Image
Si tu vorbesti de masini hibride ?! Acum cel mai bine se vand masinile SH intre 3000 si maxim 6-7000 de Euro !

Spalatorie auto: E plin ! Si merge doar in orase mari cu multe blocuri pe metru patrat.
Eu care am si o casa pe langa Bucuresti, odata am fost la spalatorie cu masina ca era un frig de crapau pietrele si trebuia sa ajung pe la RAR, si de nu l-am injurat pe ala !
O spalam eu de 3 ori mai bine.


Tracatari ?! Mai bine suni un prieten si ii dai un bax de bere ca te-a remorcat.
Imobiliare ?! Ori imobiliare in Romania ori aruncat banii pe foc, tot aia e !

Sfatul meu: Intoarce-te in Canada. Stiu afaceri aici care in 2011 produceau zeci de mii de euro pe luna, iara acum sunt in faliment aproape.
Tara asta e moarta.

Da, ce ar merge: Ia o duba, ia 2-3 prieteni si fa Germania de 3-4 ori pe luna. Apuca-te de dezembrari, dar masini pana in 2000-3000 de E.
Merge cat de cat, desi concurenta e enorma. Aici munca depusa face diferenta intre faliment si profit.

Daca te gandesti ca tu o sa fi patronul, o sa stai la caldurica cu un trabuc, in timp ce fraierii muncesc ptr tine sa dezmebreze masini - mai bine lasa !

Edited by M4V3RiCk_, 24 March 2013 - 16:14.


#39
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 catalino1, on 15 martie 2013 - 14:13, said:

Eu personal sunt adeptul de achizitie a unor proiecte in desfasurare care aduc direct profit , si amortizeaza automat din investitie . Parerea mea ca un business care il achizitionezi deja dezvoltat reduce riscul falimentelor , si riscul investitiilor nesigure. Cauta un business rezonabil , care crezi ca poti sa il tii in frau si pe care poti sa il dezvolti.
O afacere in stadiul asta se poate finanta si de la banca, de ce sa-ti dea tie X% din actiuni? Banca vrea zero%, doar banii ei inapoi plus dobanda.

#40
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 don_dannielo, on 24 martie 2013 - 16:11, said:

O afacere in stadiul asta se poate finanta si de la banca, de ce sa-ti dea tie X% din actiuni? Banca vrea zero%, doar banii ei inapoi plus dobanda.

Daca vrei sa iti pui funia de gat, semneaza vreun contract cu bancile. Fara banci !

#41
catalino1

catalino1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.03.2013

 don_dannielo, on 24 martie 2013 - 16:11, said:

O afacere in stadiul asta se poate finanta si de la banca, de ce sa-ti dea tie X% din actiuni? Banca vrea zero%, doar banii ei inapoi plus dobanda.


Fara nici un fel de garantie? In fond discutam si de ideea afacerii  , in mom in care achizitionezi un business functional eu zic ca nu trebuie sa treci prin riscuri.

#42
Manu222

Manu222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.07.2013
Daca doresti sa investesti in imobiliare , contacteaza-ma pe [email protected]

#43
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 M4V3RiCk_, on 24 martie 2013 - 16:11, said:

Tara asta e moarta.

 M4V3RiCk_, on 24 martie 2013 - 16:11, said:

Imobiliare ?! Ori imobiliare in Romania ori aruncat banii pe foc, tot aia e

nimic mai adevarat ........

#44
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
noroc ca avem genii pe forum. orice market are bullish si bearish phase, real estate e una dintre cele mai sigure investitii in ro, doar tre sa nimeresti ok si sa si ai ceva curaj. cand toti saracii cumpara atunci e momentu sa vinzi e semn clar de bubble de aceea peste tot in lume diferenta intre low si high class se mareste pt ca low class are aceleasi dume proste peste tot... vinzi chilotzii bagi in real estate cand e bubble si cand e low market toti au pareri de guru si preziceri ca marketu se duce tot in jos.

#45
SobbyK

SobbyK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.06.2009
Ma hai sa iti zic si eu o idee .
Si eu sunt plecat din tara . Am parintii in Romania . Luand in considerare ca mama lua un salar de doi lei si tata era bugetar, la un momentdat tata a zis sa isi faca si el 5 stupi asa doar sa incerce sa vada cum e albinaritul.
Zis si facut . Dupa ce a aflat care e treaba cu stupii si asa . In al 2-lea an a facut lazi a mai cumparat roiuri , si a ajuns de avea 60 de stupi. Primii doi ani nu au fost foarte productivi deoarece a inmultit foarte mult stupii. A primti fonduri europene ca sa-i dezvolte 1500 euro an / ( pe un termen de cinci ani ) . Iar in 4 ani a facut 160 de stupi ( avand alt proiect de 180 de milioane pe an pe un termen tot de 5 ani ) . In contextul in care la peste 150 de stupi faci miere si propolis ( daca este un an bun )  de vinzi de vreo ceva mii de euro.
Asadar daca ai vreo padure prin apropiere la tara undeva ( cunosti un stupar care-i place meseria sa-i dai si lui 10 - 15 milioane la luna - un badea Ghita de la tara ) .
Investitia nu e foarte costisitoare dupa parerea mea . Cu 10.000 euro stai bine si poti face ceva apicultura.
Si sa-ti zic 100% ca pana intr-o suta de stupi poti avea si un job full time gen 40 de ore pe saptamana si poti avea grija si de stupi ( asta desigur daca vrei sa muncesti sambata sau duminica un pic la stupi )

Succes !

Edited by SobbyK, 11 October 2013 - 16:35.


#46
nietzsche_camataru

nietzsche_camataru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2013
Pompe funebre. O sa ai mușterii cacalau

#47
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
bagi o gaura in pamant si arunci in ea varza. dupa catva timp o vinzi in rahova la piata faci sute de milioane cash. e schema da pa ilfov hai noroc.

#48
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 alionte, on 27 februarie 2013 - 20:50, said:

Prietene, 50000 Euro nu-s bani multi. In Cluj Napoca doar un apartament de 2 camere ai putea sa cumperi.


50.000 de euro sunt enorm de multi bani. Apartamentele sunt inca extrem de scumpe in Romania. Stie toata lumea de ce.

#49
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 izometric, on 13 octombrie 2013 - 07:56, said:



50.000 de euro sunt enorm de multi bani. Apartamentele sunt inca extrem de scumpe in Romania. Stie toata lumea de ce.

De ce taticule sunt scumpe ia zi ? Cat ar trebuii sa fie, 10000$ la 4 camere?

50.000 de euro sunt bani de scobitori daca vorbim despre investitii si afaceri.

#50
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 chinaman, on 14 octombrie 2013 - 20:17, said:


De ce taticule sunt scumpe ia zi ? Cat ar trebuii sa fie, 10000$ la 4 camere?

50.000 de euro sunt bani de scobitori daca vorbim despre investitii si afaceri.

poate cand banii or sa creasca in copaci ........ sau cand o sa mergem la wc si in loc de rahat o sa iasa "euroi"

#51
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
daca si 50 de mii au ajuns sa fie bani inseamna ca tot romanu e plin de bani isi vinde jafu de apartament si are "enorm de multi bani". cine are apartament prin bucuresti ce mai ... e mogul

#52
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Niciun copil de bani gata care a vandut apartamentul bunicii nu o sa inteleaga ce multi bani sunt 50.000 de euro decat atunci cand nu o sa ii mai aiba si o sa trebuiasca sa produca altii si n-o sa mai aiba inca un apartament de vandut.

Si inca ceva, orice prost poate sa faca o afacere cu o investitie initiala mare. Trebuie insa un geniu sa faca o afacere din nimic.

Edited by izometric, 15 October 2013 - 16:05.


#53
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 izometric, on 15 octombrie 2013 - 16:05, said:

Niciun copil de bani gata care a vandut apartamentul bunicii nu o sa inteleaga ce multi bani sunt 50.000 de euro decat atunci cand nu o sa ii mai aiba si o sa trebuiasca sa produca altii si n-o sa mai aiba inca un apartament de vandut.

Si inca ceva, orice prost poate sa faca o afacere cu o investitie initiala mare. Trebuie insa un geniu sa faca o afacere din nimic.

cateodata ma intreb, ce p m caut pe aici...

#54
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 izometric, on 15 octombrie 2013 - 16:05, said:

Niciun copil de bani gata care a vandut apartamentul bunicii nu o sa inteleaga ce multi bani sunt 50.000 de euro decat atunci cand nu o sa ii mai aiba si o sa trebuiasca sa produca altii si n-o sa mai aiba inca un apartament de vandut.

Si inca ceva, orice prost poate sa faca o afacere cu o investitie initiala mare. Trebuie insa un geniu sa faca o afacere din nimic.

nici cu investitii mari nu se mai pot face afaceri ......... rentabile

Edited by wide, 15 October 2013 - 17:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate