Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Adevarul despre Autoritatea religioasa Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2333 replies to this topic

#2269
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,393
  • Înscris: 16.03.2004
Martorii lui Iehova sunt cei mai de calitate oameni de pe suprafața planetei, nu găsești așa ceva niciunde, dar... Organizația din care ei fac parte este abuzivă.
Nu aș da un Martor al lui Iehova pentru toți penticostalii din lume.Posted Image

#2270
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 04 februarie 2023 - 12:58, said:

Martorii lui Iehova sunt cei mai de calitate oameni
Organizația din care ei fac parte este abuzivă.
Adică fiecare luat în parte este un înger, dar când sunt împreună constituie o comunitate de draci? Posted Image

#2271
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,393
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 04 februarie 2023 - 13:39, said:

Adică fiecare luat în parte este un înger, dar când sunt împreună constituie o comunitate de draci? Posted Image

Directivele.
Sunt abuzive.

#2272
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007
Cei mai de calitate oameni de pe suprafața planetei dau directive abuzive.
Interesant.

#2273
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,393
  • Înscris: 16.03.2004
Te referi la ”Corpul de guvernare”?  Păi ... ăia sunt escrocii!

#2274
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007
La fel cred și eu dar îmi place când o zici tu! :lol:

#2275
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,393
  • Înscris: 16.03.2004
Păi eu, de-a lungul anilor, am scris pe acest forum multe lucruri care sunt negative, referitoare la acest cult religios. Încerc să fiu imparțial și să recunosc adevărul, cu bune, cu rele. Evident că această Organizație religioasă îmi displace în unele puncte certe, din moment ce m-am dezasociat de ea, nu? :dontgetit:

#2276
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,393
  • Înscris: 16.03.2004
Iată Jake, un exemplu, anume ca să înțelegi mai bine. Există foarte mulți Martori care se oferă, deoarece au o meserie compatibilă, să participe la construirea Sălilor regatului, oriunde este necesar. Ei completează o cerere și filiala decide după ce se consultă cu Corpul de guvernare, unde să-i trimită. Electricieni, zidari, arhitecți etc. Africa, America de Sud. Te trimite unde are nevoie Corpul de guvernare, adică unde se construiesc astfel de săli. Voluntarii sunt oameni deosebiți, fiindcă această muncă nu este plătită, reprezintă ”voluntariat pentru Iehova”, ei primind doar cazare și alimentația necesară. Anii respectivi cât sunt în misiunea de voluntariat, nu au cum să apară pe cartea de muncă și deci vechimea la pensie... va fi mai mică, decât dacă ar fi muncit în alte condiții, pe un salariu. Îți dai seama câtă credință dovedită de fapte au acești voluntari? Și așa sunt aproape toți Martorii lui Iehova, credincioși și zeloși în lucrul lui Iehova! Că unii sunt securiști infiltrați...da, adevărat, dar... ce ai vrea, și între cei 12 apostoli, unul a fost trădător, dar asta nu a făcut ca ceilalți 11 să renunțe, nu? :dontgetit:
Problema mea este cu cei din conducere, fiindcă aceștia beneficiază de munca acestor voluntari, înțelegi? Organizația este coruptă și metodele adeseori abuzive, dar membrii Martori sunt oameni de excepție, nu se compară cu... penticostalii, să zicem.

#2277
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 04 februarie 2023 - 18:25, said:

filiala decide după ce se consultă cu Corpul de guvernare, unde să-i trimită.
te trimite unde are nevoie Corpul de guvernare,
Adică filiala iehovistă se consultă cu Mafia și trimite escrocilor din Corpul de guvernare niște mielușei nevinovați să fie jupuiți de vii Posted Image
Și tu vrei să mă convingi pe mine că ăsta e un lucru nobil și vrednic de urmat.

Ce consultare să faci cu acei escroci?
Ăia îți vor da niște directive abuzive, e atât de limpede.

 dark, on 04 februarie 2023 - 13:41, said:

Directivele.
Sunt abuzive.

 dark, on 04 februarie 2023 - 13:46, said:

Te referi la ”Corpul de guvernare”?  Păi ... ăia sunt escrocii!


 dark, on 04 februarie 2023 - 18:25, said:

Îți dai seama câtă credință dovedită de fapte au acești voluntari?
Și așa sunt aproape toți Martorii lui Iehova, credincioși și zeloși în lucrul lui Iehova!

Cei din conducere, fiindcă aceștia beneficiază de munca acestor voluntari, înțelegi?
Organizația este coruptă..
Aproape toți iehoviștii dau dovadă o această credulitate prostească, muncesc moca pentru mafioți? Ani întregi?
Păi aia e sclavie pe față ce practică escrocii ăia abuzatori. Nu a sosit oare ceasul să înfunde pușcăria?

#2278
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,393
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 04 februarie 2023 - 19:02, said:

Aproape toți iehoviștii dau dovadă o această credulitate prostească, muncesc moca pentru mafioți? Ani întregi?
Păi aia e sclavie pe față ce practică escrocii ăia abuzatori. Nu a sosit oare ceasul să înfunde pușcăria?

Da, cam așa...
Păi...:ermm:...ar trebui!

#2279
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,393
  • Înscris: 16.03.2004
Se apropie... falimentul, pentru Organizația religioasă ”Martorii lui Iehova”:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7DPdVa2ctec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2280
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007
Asta e adevărat!
Dar NU pentru că o zice cerșetoru' ăla care a postat acel jenibil video.

#2281
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,393
  • Înscris: 16.03.2004
Deja când eu cochetam cu ”Martorii apostați” din Chicago, pe forumul lor, așa cum colegul Pacco cochetează cu ateismul, pe forumul la care eu sunt Administrateur, de la Brooklyn ne venea indicație să trimitem notă cât reușește să dea în fiecare lună, ca număr de reviste, fiecare ”proclamator”. Păi de unde să știu, bah? Depinde de lună. Depinde de teritoriu. O lună poate fi mănoasă, în sensul că eu am concediu și pot merge mai des în ”lucrare”, sau poate primesc un teritoriu mai la periferie, și acolo nu ai probleme, practic îți ia revista din mână, dar cu cât mergi mai spre zonele centrale, nici nu se uită la tine... deci depinde, totuși, Corpul de Guvernare voia să știe morțiș câte reviste dăm fiecare, să ne gândim bine, apoi să facem comenzi iar ei ne vor trimite un număr fix. Apoi a venit directiva ... să dăm cărțile doar pe bază de donații. Nu le mai puteam da așa, că voia omul să o primească...
A, și dacă voiai să primești tu o colecție de turnuri legate, mai vechi, pentru studiu personal, nu se mai putea decât dacă aveai aprobare.

Edited by dark, 06 February 2023 - 08:24.


#2282
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 19.03.2022
Parerea mea e ca liderii cei mai de seama nu inteleg cum functioneaza credinta.
Cea mai CREDIBILA biserica e cea care nu cere bani/zeciuieli.
Nu vedeti ca in toate bisericile traditionale cei care beneficiaza de zeciuieli sunt liderii ?

#2283
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007

 Paco_ste1, on 06 februarie 2023 - 09:07, said:

Cea mai CREDIBILA biserica e cea care nu cere bani/zeciuieli.
Acolo domnește MAFIA, ăia sigur nu au nicio legătură cu Dumnezeu!
Da, reușesc să prostească gloata însă umblă cu cele mai mari înșelătorii și sunt subvenționați de însuși Corleone Posted Image

Pentru că nu știi tu dar orice biserică are nevoie de bani, Dumnezeu nu tipărești bani ci aceștia vin de la oameni.
Cel mai corect este ca o biserică să se întrețină din banii veniți de la membrii ei.

Dacă o biserică NU cere bani de la membrii ei atunci înseamnă că banii vin din exterior.
Iar asta e rău.

Pentru că biserica respectivă depinde de factori externi și pentru că membrii sunt învățați leneși și zgârciți.

 dark, on 06 februarie 2023 - 08:22, said:

Corpul de Guvernare voia să știe morțiș câte reviste dăm fiecare
Acuma Darkule, să-ți spun cum stă treaba, de ce iehoviștii sunt de fapt în faliment.
Băbăeatule, o biserică este sănătoasă doar atunci când este capabilă să-și schimbe membrii corupți care ajung la vârful ei.

Dacă cei care conduc o biserică sunt niște escroci iar membrii bisericii nu vor să-i schimbe sau nu mecanismul necesar înlocuirii lor, acolo e o organizație omenească ce se poate numi cum vrei tu: "martorii lui iehova", "avântul prăbușirea" sau "collapse and death community".

Edited by Sfantul Jakob, 06 February 2023 - 10:03.


#2284
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,589
  • Înscris: 06.03.2021
În VT, în Isaia parcă, există un verset în care Iehova spune că "toate neamurile vor cunoaște Numele Meu", iar singura organizație religioasă care propovăduiește Numele Sfânt al lui Dumnezeu Iehova pe întregul pământ, sunt martorii lui Iehova...

Numele lui Dumnezeu este IEHOVA (ie-ho-vá), nu altcumva, Yahwé sau Iabé sau mai știu eu cum, asta este stabilit de către marii cărturari ai lumii...

Organizația religioasă martorii lui Iehova, au tipărit de când există această organizație, mai multă literatură religioasă decât toate cultele și grupările religioase și spirituale la un loc de pe toată planeta de când există ele pe pământ...

Dacă lucrarea lor este de la Iehova, nimeni, niciodată nu le va putea opri această lucrare sfântă, dar dacă lucrarea lor este de la oameni, atunci este posibil falimentul, vorba lui Dark...

Martorii predică Numele Sfânt în două moduri, direct, prin abordare directă a cetățeanului și indirect prin participarea lor la lucrare și faptul că sunt văzuți pe stradă (și prin însăși existența lor), "Uite, ăștia sunt martori ai lui Iehova"!

Dacă vechii evrei erau cunoscuți în vremea lor ca iehoviști (ai lui Iehova) și toate neamurile îi ura, acum e rândul martorilor să fie cunoscuți ca iehoviști (ai lui Iehova) și să fie urâți de către toate nemurile, practic este o minune faptul că ei încă există pe suprafața pământului...

Nu mai vorbesc despre învățăturile lor curate și sprijinite puternic de sfintele scripturi, monoteismul, mortalismul, anihilaționismul, regatul veșnic pe pământ etc...

La Armaghedon, pe lângă cei 144000 care vor fi răpiți la cer, mai există o mare mulțime de oameni pe care nimeni nu o putea număra, eu cred că acea mare mulțime nu se referă doar la marea mulțime a martorilor, ci împreună cu ei vor trece Armaghedonul marea mulțime a omenirii, adică oameni care au fost găsiți drepți în fața lui Iehova și care merită o a doua șansă...

Edited by heartu, 06 February 2023 - 12:30.


#2285
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,589
  • Înscris: 06.03.2021
*urau

Edited by heartu, 06 February 2023 - 12:33.


#2286
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,180
  • Înscris: 26.01.2007

 heartu, on 06 februarie 2023 - 12:15, said:

Organizația religioasă martorii lui Iehova, au tipărit de când există această organizație, mai multă literatură religioasă decât toate cultele și grupările religioase și spirituale la un loc de pe toată planeta de când există ele pe pământ...
Și cam degeaba, știi, DA?

Ăia sunt organizație religioasă, Heartule, NU Biserică.
Ei sunt cu managementul și cu obiectivele de atins, dar n-au Duhul Sfânt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate