Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Adevarul despre Autoritatea religioasa Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2333 replies to this topic

#2233
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,501
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 25 ianuarie 2023 - 16:54, said:

TOTUL e putred!

Citește manualul, și vezi ce norme înalte respectăm! Vei fi impresionat, cu siguranță!
Ca Prezbiter, visam acel manual. Dar tu oare, ești în stare să buchisești ceva în Biblie și să explici unuia care a călcat greșit, ce trebuie să facă și cum să se redreseze? Mă îndoiesc! Prin urmare, poți lua acest manual, îl poți citi cu atenție, și poate se prinde ceva și de tine. Ar fi cazul, că ești pastor. Știm cu toții că penticostalii sunt „varză” la toate capitolele, însă noi, Martorii lui Iehova, suntem dispuși să vă ajutăm și pe voi, deși nu sunteți creștini și nu avem nimic în comun cu voi.

#2234
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 25 ianuarie 2023 - 16:54, said:

La martori e altfel: TOTUL e putred!

View Postdark, on 06 iunie 2016 - 19:31, said:

Nu este nimic bun la martorii lui iehova, totul e putred.

Da, aici putem fi de acord! :yes:

#2235
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,501
  • Înscris: 16.03.2004
Acum ce ai vrea și tu, Biblia este o carte depășită, putrezită complet, fără sens, fără profeții, fără nimic. Studierea Bibliei nu-și atinge scopul, decât în măsura în care accepți anumite principii morale, dar ele nu sunt din Biblie neapărat, fiindcă acolo sunt și niște chestii mai aiurea așa...
Dar moralitatea impusă și ținută cu sfințenie de Martorii lui Iehova, este ceea ce-i ridică deasupra tuturor! Sunt niște principii create și respectate în cadrul acestei comunități, mult superioare altora, cum ar fi adventiștii, penticostalii, baptiștii...:unsure:

#2236
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 26 ianuarie 2023 - 19:04, said:

Acum ce ai vrea și tu, Biblia este o carte depășită, putrezită complet, fără sens, fără profeții, fără nimic. Studierea Bibliei nu-și atinge scopul, decât în măsura în care accepți anumite principii morale, dar ele nu sunt din Biblie neapărat, fiindcă acolo sunt și niște chestii mai aiurea așa...
Dar moralitatea impusă și ținută cu sfințenie de Martorii lui Iehova, este ceea ce-i ridică deasupra tuturor! Sunt niște principii create și respectate în cadrul acestei comunități, mult superioare altora, cum ar fi adventiștii, penticostalii, baptiștii...:unsure:

Da, martorii adevărați sunt OK, însă parveniții sub acoperire fac legea acolo, exclud pe cine vor, fac ce vor ei! La Romanica mă refer!

#2237
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 06.03.2021
Am postat la dedicații spirituale cu vreo doi ani și ceva în urmă, un interviu cu Gerrit Lösch, în care explica cum au decurs lucrurile la marea schismă din anii '80 a martorilor, când mii de martori s-au rupt de filiala din America, pentru că era penetrată de securitate până în pânzele albe... și ce crezi, a venit Gerrit să-i convingă pe schizmatici să se întoarcă în organizație și să-i accepte pe securiști ca frații lor, îți dai seama ce șoc pe ei, când Gerrit, care aparținea de filiala din Austria, vine ca reprezentant al WatchTower să-i convingă pe ei să se reunească cu securiștii... halal decizie, au rămas și ăștia mască! Văd că clipul cu interviul lui a fost șters de pe YT... vai ș'amar! :no:

Probabil că s-au înțeles la cashcaval, au făcut para-para... d'aia ajungea jumătate din sumă acolo...

Vai ș'amar! 🤮

Edited by heartu, 26 January 2023 - 21:08.


#2238
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,501
  • Înscris: 16.03.2004
Motivul teologic a fost, în principal, reprezentat de faptul că unele grupări de martori nu doreau să renunțe la vechea înțelegere asupra ”înaltelor stăpâniri”.

#2239
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 26 ianuarie 2023 - 21:05, said:

Motivul teologic a fost, în principal, reprezentat de faptul că unele grupări de martori nu doreau să renunțe la vechea înțelegere asupra ”înaltelor stăpâniri”.

Păi Gerrit te contrazice, el zicea că motivul principal al schismei a fost faptul că nu mai aveau încredere unii în alții, datorită faptului că erau penetrați de securitatea ceaușistă până în pânzele albe, ăsta a fost motivul principal, nu altceva... asta zice Gerrit, păi ascultă-i interviul (dacă o să-l mai găsești pe undeva), nu din motive teologice... poate securistologice!

Edited by heartu, 26 January 2023 - 21:14.


#2240
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,501
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 26 ianuarie 2023 - 21:12, said:

Păi Gerrit te contrazice

Gerrit poate zice ce vrea el, eu spun ce știu eu.

#2241
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 06.03.2021
Eu cunosc fenomenul de aproape, am stat acolo 7 ani, am văzut și auzit multe... nu-mi vinzi mie castraveți! Ce dracu' darkule...

Asta e, am fost bătaia lor de joc... așa să-i ajute Iehova!

#2242
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,501
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu vând nimic la nimeni, tu ești cel care nu înțelege ce spun eu. Oficial, grupările de martori care s-au desprins de Societate, au invocat motive teologice, de doctrină. Cu siguranță că cei care s-au despărțit, au avut și alte motive, legate de faptul că Organizația nu era ceea ce credeau ei...

#2243
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,501
  • Înscris: 16.03.2004
Iată cât de inculți sunt penticostalii, aduc aici ca dovadă pe unul, misionar al lor, precizez, nu-i din biserica lui Jake, dar e tot penticostal:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fiPAk4I3unw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Martori lui iehova au încercat să păcălească un predicator !

El a avut parte de o astfel de experiență cu martori lui ehiva.

Isus e calia adevărul și viața și noi  avem pe isus. Mulțumire lui căci nia arătat alia adevărată

-----------------------

comparativ cu acești analfabeți (evident, penticostali), Martorii lui Iehova produc materiale de cea mai bună calitate:

www.jw.org

#2244
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Ce ma frapează cel mai mult....

Am auzit, am fost, știu pe unul(unii), mai mulți adepți făceau cutare, pe lângă alții care cereau cutare, apoi "EU ȘTIU SIGUR CA AM FOST MARE PE LA EI", dar...
Mai mult ca sigur astea sunt postări de boți, altfel, ca și useri reali, le știți, dar nu prea.

#2245
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 06.03.2021

View Postmariusr1976, on 27 ianuarie 2023 - 19:54, said:

Ce ma frapează cel mai mult....

Am auzit, am fost, știu pe unul(unii), mai mulți adepți făceau cutare, pe lângă alții care cereau cutare, apoi "EU ȘTIU SIGUR CA AM FOST MARE PE LA EI", dar...
Mai mult ca sigur astea sunt postări de boți, altfel, ca și useri reali, le știți, dar nu prea.

Dar pe tine te deranjează când foști martori scot la lumină dedesubturile și putregaiurile din unele congregații ale martorilor... vrei să spui ca la ei nu există defecte doar perfecțiunea întrunchipată?! 🤔

#2246
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 iunie 2016 - 12:48, said:

predicile de la penticostali sunt mult mai bune decat cuvantarile de la martorii lui iehova

View Postdark, on 27 ianuarie 2023 - 18:06, said:

Comparativ cu acești analfabeți penticostali, Martorii lui Iehova produc materiale de cea mai bună calitate

Nu știu dacă tu poți observa dar ceva nu pușcă, Darkule!
Parcă ceva e diferit. Pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale.   :lol:

#2247
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postheartu, on 27 ianuarie 2023 - 22:03, said:



Dar pe tine te deranjează când foști martori scot la lumină dedesubturile și putregaiurile din unele congregații ale martorilor... vrei să spui ca la ei nu există defecte doar perfecțiunea întrunchipată?! 🤔
Nu mă deranjează cu nimic niște aberații. Altceva, în afara de ce am zis eu mai sus, nu sunt, deci...
Ati auzit, ca parca și cu dacă....
Altceva..
Nimic.

Dacă expui ceva, o faci cu subiect și predicat, dar și cu verb, altfel..

#2248
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 06.03.2021

View Postmariusr1976, on 27 ianuarie 2023 - 22:29, said:

Nu mă deranjează cu nimic niște aberații. Altceva, în afara de ce am zis eu mai sus, nu sunt, deci...
Ati auzit, ca parca și cu dacă....
Altceva..
Nimic.

Dacă expui ceva, o faci cu subiect și predicat, dar și cu verb, altfel..

Aberații... hmmm, mă faci să-mi schimb părerea despre tine!

Ții se pare cumva că ceea ce am prezentat eu nu a fost destul de clar sau cu subiect și predicat?!

Dacă ești martor, recunoaște, nu lucra din umbră ca Diavolul...

#2249
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Când ai ceva de spus, se spune. Gen, acea persoana se folosește de cult sa facă bani.
Nume, prenume, locație.
Si, nu, nu sunt din cultul lor.

Uite la penticostali, jacob recunoaște ce fac aia pe acolo și care vin apoi se titrează pe cont propriu de la cultul lor, profitând de cult ca o rampa de lansare.
Dacă ați fost pe la ei și știți, dați pe fata totul.

#2250
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,501
  • Înscris: 16.03.2004
Predicile penticostalilor sunt mai bune, fiindcă cei care le spun, sunt pregătiți în Seminar și plătiți pentru asta, deci știu cum să te emoționeze, căci acesta este scopul, dar conferințele celor care sunt Martori, sunt rostite de către persoane fără pregătire de specialitate, amatori.
Deci mă referisem la omiletică.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate