Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Adevarul despre Autoritatea religioasa Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2333 replies to this topic

#1909
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 heart_of_ice, on 31 mai 2020 - 16:03, said:

ce înțelegi tu prin arhetipul semnului material?

păi ce, tu nu poți păzii poruncile lui Dumnezeu și ține mărturia lui Isus dacă îți pui masca la intrarea într-un magazin?

care ar putea fi stygma respectivă?

n-are legătură cei 7 ani de acasă cu măsura de protecție!

păi într-un spațiu închis, masca de protecție face minuni în cazul existenței unor viruși ucigași în aer! cunoști tu o metodă mai bună?

o fi ceva adevăr și cu firmele de partid, însă eu nu consider că ăsta ar fi argumentul suprem al acestei măsuri de protecție!



păi vezi tu dude, Daniel și cei trei prieteni ai săi au refuzat carnea... adică alimentația omnivoră!
pentru că prin asta se puteau murdări spiritual! Posted Image
stygma fiarei e ceva mult mai mult decat simplu pacat al nepazirii poruncilor.
care nepazire a poruncilor a existat bine mersi de la darea legii prin Moses.
ee un pacat atat de mare,desi e un simplu gest de ascultare, supunere, acceptare a statutului de rob... al fiarei, incat anuleaza orice fel de credinciosie anterioara:

""Daca se inchina cineva fiarei si icoanei ei si primeste semnul ei pe frunte sau pe mana, va bea si el din vinul maniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat in paharul maniei Lui; si va fi chinuit in foc si in pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si inaintea Mielului.... "

daca cei trei tineri acceptau compromisu, isi plecau capu si basta, continuau viata lor credincioasa ca pana atunci. dar au refuzat cu incapatare...mai bine zis incredintzare dincolo de limita fanatizmului. Posted Image


cei 3 tineri NU au refuzat carnea! au refuzat SA SE SPURCE. consumand mancari jertfite in templele dracesti vaviloniace. Posted Image
Daca in templele vavilonului se jertfeau ridichi si sparangheli, tinerii credinciosi ar fi refuzat sa manance vegetale. Posted Image
sper ca observi ca ai incercat sa pacalesti, dar nu-ti mere: sunt prea scolit in lupta impotriva gnosticizmului nicolait-cainit. Posted Image
Heartule. Posted Image

astazi, spurcarea nu este prin mancatu carnii, ci prin acceptarea sangelui in cazu tratamentelor medicale a vavilonului fara Dumnezeu, a acceptarii unor vaccine nekosher, etc. :)

Edited by Dude_2nd, 31 May 2020 - 20:40.


#1910
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dude_2nd, on 31 mai 2020 - 20:37, said:

1. stygma fiarei e ceva mult mai mult decat simplu pacat al nepazirii poruncilor.
care nepazire a poruncilor a existat bine mersi de la darea legii prin Moses.
ee un pacat atat de mare,desi e un simplu gest de ascultare, supunere, acceptare a statutului de rob... al fiarei, incat anuleaza orice fel de credinciosie anterioara:

2. ""Daca se inchina cineva fiarei si icoanei ei si primeste semnul ei pe frunte sau pe mana, va bea si el din vinul maniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat in paharul maniei Lui; si va fi chinuit in foc si in pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si inaintea Mielului.... "

3. daca cei trei tineri acceptau compromisu, isi plecau capu si basta, continuau viata lor credincioasa ca pana atunci. dar au refuzat cu incapatare...mai bine zis incredintzare dincolo de limita fanatizmului. Posted Image

4. cei 3 tineri NU au refuzat carnea! au refuzat SA SE SPURCE. consumand mancari jertfite in templele dracesti vaviloniace. Posted Image
Daca in templele vavilonului se jertfeau ridichi si sparangheli, tinerii credinciosi ar fi refuzat sa manance vegetale. Posted Image
sper ca observi ca ai incercat sa pacalesti, dar nu-ti mere: sunt prea scolit in lupta impotriva gnosticizmului nicolait-cainit. Posted Image
Heartule. Posted Image

5. astazi, spurcarea nu este prin mancatu carnii, ci prin acceptarea sangelui in cazu tratamentelor medicale a vavilonului fara Dumnezeu, a acceptarii unor vaccine nekosher, etc. :)

1. Wow, ce sintagmă: simplu păcat al nepăzirii poruncilor! Dude, ești cu capu'?! Păi aia e totul, nepăzirea poruncilor reprezintă poziția anti-Dumnezeu a oamenilor, cum poți să folosești o astfel de sintagmă la modul ăsta?! :w00t:

2. Lasă tu exemplul din VT, acolo este vorba despre o statuie fizică pe care o vezi, azi nu mai e așa ceva! Nu poți să faci astfel de comparații!
În ziua de azi, nu te pune nimeni să te închini unei statui de aur!

3. Ți-am spus, în acel caz a fost vorba despre o închinare directă lui Satan!

4. Nu scrie niciunde că Daniel&friends au refuzat hrana împăratului, pe motiv că aceasta ar fi fost jertfită în templele Babilonului, scrie doar că era hrana împăratului, atât! E posibil că împăratul nu ținea cont de alimentația kosher a evreilor și probabil că se consuma și carne necurată, dar nici vorbă de hrană jertfită idolilor! Și oricum, dacă Daniel ar fi vrut să consume carne curată, ar fi găsit o modalitate, însă nu, ei au refuzat carnea și au cerut legume, iar Dumnezeu i-a binecuvântat!

5. Ce înțelegi prin vaccin nekosher?! :habarnam:


"5Împăratul le‑a rânduit pentru fiecare zi o parte din hrana împărătească și din vinul pentru băutura lui, ca să‑i crească timp de trei ani, iar apoi, la sfârșitul acestor ani, tinerii să stea înaintea împăratului.
6Printre ei, dintre fiii lui Iuda erau Daniel, Hanania, Mișael și Azaria. 7Căpetenia demnitarilor le‑a pus însă alte nume: Beltșațar lui Daniel, Șadrak lui Hanania, Meșak lui Mișael și Abed-Nego lui Azaria.
8Daniel însă s‑a hotărât în inima lui să nu se întineze cu hrana împăratului și cu vinul pentru băutura lui, și a rugat pe căpetenia demnitarilor să nu‑l oblige să se întineze. 9Dumnezeu a făcut ca Daniel să găsească îndurare și bunăvoință înaintea căpeteniei demnitarilor. 10Însă căpetenia demnitarilor i‑a zis lui Daniel: „Mă tem ca nu cumva stăpânul meu, împăratul, care a rânduit mâncarea și băutura voastră, să vadă fețele voastre mai posomorâte decât ale celorlalți tineri de vârsta voastră și să‑mi puneți capul în pericol înaintea împăratului.“
11Atunci Daniel i‑a zis îngrijitorului pe care căpetenia demnitarilor îl desemnase responsabil cu supravegherea sa, a lui Hanania, a lui Mișael și a lui Azaria: 12„Pune‑i pe robii tăi la încercare timp de zece zile: să ni se dea să mâncăm numai legume și să bem – doar apă. 13Apoi să te uiți la înfățișarea noastră și la înfățișarea tinerilor care mănâncă din hrana împăratului și să le faci robilor tăi potrivit cu ceea ce vei vedea.“ 14El i‑a ascultat în privința aceasta și i‑a pus la încercare timp de zece zile.
15La sfârșitul celor zece zile a văzut că la înfățișare arătau mai bine, iar la trup erau mai plini decât toți ceilalți tineri care mâncau din hrana împăratului. 16Și astfel, îngrijitorul lua hrana lor și vinul pentru băutura lor și le dădea legume.
17Acestor patru tineri Dumnezeu le‑a dat știință și pricepere în orice fel de scriere și înțelepciune. Daniel putea să înțeleagă orice fel de viziuni și vise.
18Când s‑a împlinit vremea rânduită de împărat ca toți tinerii să fie aduși la el, căpetenia demnitarilor i‑a adus înaintea lui Nebucadnețar, 19și împăratul a vorbit cu ei. Dar între toți aceștia nu s‑a găsit niciunul ca Daniel, Hanania, Mișael și Azaria, astfel că ei au rămas în slujba împăratului. 20În orice problemă pentru care era nevoie de înțelepciune și pricepere și despre care îi întreba împăratul, el îi găsea de zece ori mai destoinici decât toți magicienii și descântătorii din întreaga lui împărăție."

    Daniel 1:5-20 (NTR)

Ți-am subliniat ce era mai important!

Edited by heart_of_ice, 31 May 2020 - 23:39.


#1911
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 heart_of_ice, on 31 mai 2020 - 23:29, said:

1. Wow, ce sintagmă: simplu păcat al nepăzirii poruncilor! Dude, ești cu capu'?! Păi aia e totul, nepăzirea poruncilor reprezintă poziția anti-Dumnezeu a oamenilor, cum poți să folosești o astfel de sintagmă la modul ăsta?! Posted Image

nepazirea poruncilor a existat dintotdeauna. dar niciodata nu a fost considerat ca semn al fiarei.
nu, nu nepazirea poruncilor e acel semn, dupa cum vezi.
semnu e o obligativitate inutila impusa in societate, dar fara de a carei indepliniri ti se taie inclusiv dreptu primar la asigurarea hranei.
sa nu uitam, sa NU uitam Heartule, bolsevicii lu Ceausescu ti-au dat paine cu cartela, rationalizata. Astia, nu ti-o dau defel, fara botnitza. Cam asa se va manifesta acel semn al fiarei. Posted Image

iti dau un hint:  "agricultura de subzistentza". acuma esti capabil sa intelegi de ce Masina Propagandei a luptat atatia ani prin toate mijloacele impotriva si ponegrind/prigonind acest concept si adeptii ei? Posted Image

 heart_of_ice, on 31 mai 2020 - 23:29, said:

2. Lasă tu exemplul din VT, acolo este vorba despre o statuie fizică pe care o vezi, azi nu mai e așa ceva! Nu poți să faci astfel de comparații!
În ziua de azi, nu te pune nimeni să te închini unei statui de aur!

3. Ți-am spus, în acel caz a fost vorba despre o închinare directă lui Satan!
2. desi e invizibila pt cei lumesti/neduhovnicesti, abia acum statuia Vavilonului e completa, iar inchinarea inaintea ei incepe sa prinza contur, introducandu-se religia gastronomica si sanitara ca obiecte de cult.

3. nici maca nu se stia in acele vremuri de Satan, vorbesti din ale tale. Posted Image
in cate locuri in Daniel se pomeneste de Satan? :doh:

inchinarea a a fost directa la imparat si imparatia sa, simbolizate prin statuie. a fost un mijloc de constrangere a constiintelor de a-i accepta in locul lui Dumnezeu, mai presusu de Dumnezeu.
asa va fi si semnu fiarei: un soi de libellus care va autentifica recunoasterea fiarei ca stapan si astfel acordarea tuturor drepturilornin Imperiu.
studiaza ce presupunea libellus in Imperiu odinioara. ca si atunci, nici acum nu-ti va fi interzisa exercitarea credintei crestine, insa vor fi cateva conditii in plus, antidumnezeiesti ca sa fi liber sa ti le exerciti pe cele dumnezeiesti. Posted Image

4. n-o mai lungi, agonizezi degeaba cu invatatura cainit-vegetariana nebiblica! Posted Image

Daniel s-a hotarat sa nu se spurce cu bucatele alese ale imparatului si cu vinul pe care-l bea imparatul si a rugat pe capetenia famenilor dregatori sa nu-l sileasca sa se spurce. (Dan.1:8)

singurele cai de spurcare erau:

1.  alimente din animale necurate
2. alimente provenite din jertfe aduse unor zeitati/draci/idoli.

daca vegetalele erau spurcate prin actu religios idolatru, Daniel ar fi mancat numa carne. :)

poti sa te mintzi cat vrei, insa asta au refuzat Daniel, si nu alimentatia cu carne. Posted Image Heartule. Posted Image

 heart_of_ice, on 31 mai 2020 - 23:29, said:

5. Ce înțelegi prin vaccin nekosher?! Posted Image

in general, un tratament medical incompatibil cu crestinizmu. am dat exemplele tratamentelor atat de la moda cu plazma provenita de la vindecati de covrig.
cat priveste vaccinu nekosher, vei putea la momentu potrivit sa te interesezi de modul de producere al acestuia. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 June 2020 - 06:27.


#1912
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
neatza SILIKA. Posted Image
cu ce ganduri bune ataci ziua de astazi? :)

Edited by Dude_2nd, 01 June 2020 - 06:40.


#1913
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 31 mai 2020 - 20:37, said:


astazi, spurcarea nu este prin mancatu carnii, ci prin acceptarea sangelui in cazu tratamentelor medicale a vavilonului fara Dumnezeu, a acceptarii unor vaccine nekosher, etc. Posted Image

Sunt voci care zic ca pana si in sucuri celebre, cum ar fi Coca Cola, se gaseste sange... Nu stiu daca-i adevarat, dar de ce nu ar putea fi?

#1914
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 01 iunie 2020 - 10:27, said:

Sunt voci care zic ca pana si in sucuri celebre, cum ar fi Coca Cola, se gaseste sange... Nu stiu daca-i adevarat, dar de ce nu ar putea fi?
e un cacat.
sangele e prea scump sa-l risipeasca pe cola.

apa, paie si bataie, asta contine cola, sper ca intelegi. Posted Image



ah... nanoboți? in mod sigur. :)

Edited by Dude_2nd, 01 June 2020 - 16:49.


#1915
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dude_2nd, on 01 iunie 2020 - 16:47, said:

1. e un cacat.
sangele e prea scump sa-l risipeasca pe cola.

2. apa, paie si bataie, asta contine cola, sper ca intelegi. Posted Image

3. ah... nanoboți? in mod sigur. :)

1. Nu la sânge propriu-zis s-a referit Dorel, ci la componente sanguine, ca în cazul energizantelor care conțin taurină! :)

2. Rețeta Coca-Cola este un mare secret, câțiva oameni cunosc rețeta!

3. Asta da... :)

Edited by heart_of_ice, 01 June 2020 - 17:32.


#1916
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
o crepat primu pacient tratat cu plazma de la vindecati... Posted Image

 heart_of_ice, on 01 iunie 2020 - 17:31, said:

2. Rețeta Coca-Cola este un mare secret, câțiva oameni cunosc rețeta!
aiurea.
cel putin asta facuta in RO e o balarie cu apa si zahar. mult zahar. nesanatos de mult zahar. :)

#1917
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 01 iunie 2020 - 06:39, said:

neatza SILIKA. Posted Image
cu ce ganduri bune ataci ziua de astazi? :)

Neatza, frate Dude. :)

Dupe cum ai vazut, ziua de ieri a fost dedicata unui semn (profetic chiar) din Scriptura, un semn care ti-a scapat atentiei pana acum. Nu e nici pe frunte, nu e nici pe mana dreapta... e pe portofel: 10%.

:D

Edited by Silika, 02 June 2020 - 07:02.


#1918
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
voi va inchinati Zeului Portofelurilor, Zeu meu face banii fara valoare strazile fiind de aur... :P

caci "Asa vorbeste Domnul ostirilor: "Zidurile cele largi ale Babilonului vor fi surpate, si portile lui cele inalte vor fi arse cu foc. Astfel popoarele muncesc degeaba, si neamurile se trudesc pentru foc!" (Ier.51:58)"

pa. :)

#1919
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 01 iunie 2020 - 21:36, said:


aiurea.
cel putin asta facuta in RO e o balarie cu apa si zahar. mult zahar. nesanatos de mult zahar. Posted Image

Inseamna ca poti sa ne spui care-i ingredientul secret? Ca apa si zahar am si eu acasa si le-am amestecat, dar niciodata nu mi-a iesit Cola, fie ea si de proasta calitate!

#1920
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dorel666, on 02 iunie 2020 - 14:05, said:

Inseamna ca poti sa ne spui care-i ingredientul secret? Ca apa si zahar am si eu acasa si le-am amestecat, dar niciodata nu mi-a iesit Cola, fie ea si de proasta calitate!

Așa-i Dorele, ai dreptate! Rețeta Coca-Cola este unică pe tot globul... este adevărat că există anumite diferențe de gust, însă ele sunt nesemnificative și se datorează apei sau altor factori de mediu! :)

Edited by heart_of_ice, 02 June 2020 - 21:53.


#1921
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 02 iunie 2020 - 14:05, said:

Inseamna ca poti sa ne spui care-i ingredientul secret? Ca apa si zahar am si eu acasa si le-am amestecat, dar niciodata nu mi-a iesit Cola, fie ea si de proasta calitate!
pei daca-i secret, tu insuti recunosti ca nu poci pentrucasa ti-l spui... :lol:

#1922
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Bine, sa ma anuntati cand ajungeti la Red Bull.

#1923
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 02 iunie 2020 - 21:56, said:

pei daca-i secret, tu insuti recunosti ca nu poci pentrucasa ti-l spui... Posted Image

Pai, parca spuneai ca nu-i nici un ingredient secret si-i doar apa si zahar. Ti-ai schimbat parerea?

#1924
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 02 iunie 2020 - 22:14, said:


Pai, parca spuneai ca nu-i nici un ingredient secret si-i doar apa si zahar. Ti-ai schimbat parerea?
n-am spus si nu-mi schimb parerea.

#1925
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dude_2nd, on 02 iunie 2020 - 22:17, said:

n-am spus si nu-mi schimb parerea.
Dar ce spui de acest caz ? Se va supara dumnezeul tau pe omul acesta sau pe parintii copiilor sau pe medicii care au intervenit in fiecare caz ?

Attached Files



#1926
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
propoganda eftina pt habarnisti sa puie botu la incalcarea poruncii divine pt a imbogatii Blood industry. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate