Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Adevarul despre Autoritatea religioasa Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2333 replies to this topic

#19
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Dupa o logica elementara, sclavii, fideli sau nu, nu se plimba cu Q7, vorbind la iPhone si nici nu se imbraca la Armani. Si nici nu construiesc vile pentru lilieci in buricul Brooklin-ului asteptand sa vina patriarhii sa le locuiasca in ziua de apoi, in timp ce copiii africani mor de foame sau se prostitueaza pe strazi.

#20
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View Poststate, on 25 februarie 2013 - 16:03, said:

Dupa o logica elementara, sclavii, fideli sau nu, nu se plimba cu Q7, vorbind la iPhone si nici nu se imbraca la Armani. Si nici nu construiesc vile pentru lilieci in buricul Brooklin-ului asteptand sa vina patriarhii sa le locuiasca in ziua de apoi, in timp ce copiii africani mor de foame sau se prostitueaza pe strazi.

Tu vorbesti de elite,si apoi generalizand ne dam seama ca in acest mod includem toate religiile!

#21
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006

View Posttanoit, on 25 februarie 2013 - 16:10, said:

Tu vorbesti de elite,si apoi generalizand ne dam seama ca in acest mod includem toate religiile!

Ar fi la fel de grav daca as vorbi doar despre elite, din moment ce aceia se considera "sclavi sefi" (fideli, bineinteles).
Revendicarea statutului de "sclav fidel", postand pe un forum din comoditatea fotoliului, cu laptopul sau tableta in brate e o aberatie

in acest mod includem toate religiile Arta-mi o religie preocupata de problemele reale ale omenirii! Primul obiectiv al unei religii este castigarea de adepti. Al doilea este mentinerea adeptilor. De aia exista topicuri kilometrice pe forumul asta. Arata-mi un topic in care religiile se inghesuie sa ofere bani sau mancare sau bunuri materiale celor care au nevoie.

Sclav fidel? Balon de sapun. Asta o poti numi generalizare.

#22
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View Poststate, on 25 februarie 2013 - 15:49, said:

Asta e eticheta pe care o aplici oricui nu e de acord cu tine si care iti provoaca neuronul la miscare?

Cristos e capul meu - Ce legatura e intre poezia asta si postarile tale din zona?  Iti dai seama ce reclama negativa faci acelui Cristos despre care pretinzi ca te conduce? Teribil.
Deci tu mai intrebat :"Tu sub a carei autoritate religioasa stai?" - doar ca sa ma provoci? Ti-am dat raspuns, si tu ma intrebi: "Ce legatura e intre poezia asta si postarile tale din zona?".
E raspunsul meu - primeste-l asa cum e.

Discutia e despre "martorii lui Iehova" asa ca fii ontopic. Ceea ce vrei tu sa discuti (daca Isus spune adevarul sau nu) se afla in cealalta extrema si mai "offtopic-a" discutie nu poate sa fie.
Iti reamintesc, ne aflam la "Protestantism si neoprotestantism" si anume la "Adevarul despre autoritatea religioasa martorii lui Iehova".

#23
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
root_mit
Ti-am pus o intrebare si ai raspuns cu o poezie.  Crezi ca esti original?

Ai deschis un topic criticand o miscare religioasa in timp ce, in dreptul tau nu poti da un raspuns consistent fara sa nu apelezi la etichete sau auto-martirizari.
Daca tu nu poti trece testul oglinzii, ce te face sa crezi ca esti calificat sa prezinti "adevarul" despre o religie sau alta?

#24
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View Poststate, on 25 februarie 2013 - 16:36, said:

Ai deschis un topic criticand o miscare religioasa in timp ce, in dreptul tau nu poti da un raspuns consistent fara sa nu apelezi la etichete sau auto-martirizari.
Daca tu nu poti trece testul oglinzii, ce te face sa crezi ca esti calificat sa prezinti "adevarul" despre o religie sau alta?
De unde atata ura?
Nu eu am prezentat adevarul despre WTS ci ei singuri l-au prezentat.

Edited by root_mit, 25 February 2013 - 16:40.


#25
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006

View Postroot_mit, on 25 februarie 2013 - 16:40, said:

De unde atata ura?
Nu eu am prezentat adevarul despre WTS ci ei singuri l-au prezentat.
N-am cum sa stiu de unde ai acumulat-o. Poate ca ai fost membru al lor si ca acum doar te razbuni. Sau poate ca acel Cristos din capul tau ti-a spus sa ii urasti pentru ca nu sunt dupa voia lui (adica a ta) si ca sunt diferiti de tine. Lista e uriasa.

Inainte de a prezenta adevaruri despre oricine altcineva, asigura-te ca stii adevarul despre tine. WTS, daca are chef, se poate prezenta, tu cu siguranta ai spus multe despre tine.
"Bravo, rob bun si credincios".

#26
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View Poststate, on 25 februarie 2013 - 16:45, said:

N-am cum sa stiu de unde ai acumulat-o. Poate ca ai fost membru al lor si ca acum doar te razbuni. Sau poate ca acel Cristos din capul tau ti-a spus sa ii urasti pentru ca nu sunt dupa voia lui (adica a ta) si ca sunt diferiti de tine. Lista e uriasa.
Pai daca nu stii de ce te dai cu parerea? Nu am fost/sunt membru al autoritatii lor si nici nu-i urasc ci doar le prezint informatii pe care ei niciodata nu le vor afla, le sunt ascunse aceste informatii. Cu alte cuvinte, incerc sa-i mai trezesc pe cei care se pot trezi, pentru ca multi profeti falsi si-au facut aparitia.

View Poststate, on 25 februarie 2013 - 16:45, said:

Inainte de a prezenta adevaruri despre oricine altcineva, asigura-te ca stii adevarul despre tine. WTS, daca are chef, se poate prezenta, tu cu siguranta ai spus multe despre tine.
"Bravo, rob bun si credincios".
De aici si concluzia ca nu stii nimic despre ei. Cica "WTS, daca are chef, se poate prezenta".
Ce am spus eu despre mine?

Edited by root_mit, 25 February 2013 - 17:03.


#27
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006

View Postroot_mit, on 25 februarie 2013 - 17:02, said:

Pai daca nu stii de ce te dai cu parerea? Nu am fost/sunt membru al autoritatii lor si nici nu-i urasc ci doar le prezint informatii pe care ei niciodata nu le vor afla, le sunt ascunse aceste informatii. Cu alte cuvinte, incerc sa-i mai trezesc pe cei care se pot trezi, pentru ca multi profeti falsi si-au facut aparitia.
De aici si concluzia ca nu stii nimic despre ei. Cica "WTS, daca are chef, se poate prezenta".
Ce am spus eu despre mine?

Daca tu nu esti treaz, cum poti pretinde sa trezesti pe altii?
Daca zici, totusi, ca te-ai trezit: la ce te-ai trezit? La ce ai vrea sa ii trezesti pe ei si, probabil pe altii?

Ce anume te face sa crezi ca esti special, avand dreptul moral de a "trezi" pe altii la "adevarul" tau?

#28
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View Poststate, on 25 februarie 2013 - 17:08, said:

Daca tu nu esti treaz, cum poti pretinde sa trezesti pe altii?
Daca zici, totusi, ca te-ai trezit: la ce te-ai trezit? La ce ai vrea sa ii trezesti pe ei si, probabil pe altii?

Ce anume te face sa crezi ca esti special, avand dreptul moral de a "trezi" pe altii la "adevarul" tau?

Sa revina la Cristos, deoarece autoritatile (religioase) s-au interpus intre ei(crestinii) si Cristos.
(acum imi dau seama de ce ai intrebat: "Tu sub a carei autoritate religioasa stai"?, cauti motive)

#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postroot_mit, on 25 februarie 2013 - 14:24, said:

Concluzia: Nu te poti baza numai pe biblie, revistele treziti-va si turnul de veghe sunt la fel de importante, ba chiar mai importante decat biblia. A ce suna asta?
A adventism, catolicism, ortodoxie, etc....... Ceva bisericesc, oricum.

#30
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Suna a ceva -ism.Prefixul e neglijabil. Oile pasc....

#31
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postroot_mit, on 25 februarie 2013 - 14:24, said:

. Concluzia: Nu te poti baza numai pe biblie, revistele treziti-va si turnul de veghe sunt la fel de importante, ba chiar mai importante decat biblia. A ce suna asta?

a cacialma la poker

#32
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Posttanoit, on 25 februarie 2013 - 15:50, said:

Cum poti recunoaste cine "sclavul fidel"?Cine este?
Comparand invataturile Bibiliei promovate de acest sclav in publicatii cu invataturile altor religii.

Numele propriu al lui Dumnezeu  nu are importanţă:„Folosirea unui nume propriu pentru singurul şi unicul Dumnezeu . . . nu-şi are locul în credinţa universală a Bisericii Creştine“  (Prefaţă la Revised Standard Version).

Isus s-a rugat ca numele lui Dumnezeu să fie sfinţit. Petru a spus: „Oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat“ (Faptele 2:21; Ioel 2:32; Matei 6:9; Exodul 6:3; Revelaţia 4:11; 15:3; 19:6).



Dumnezeu este o Trinitate: „Tatăl  este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu  şi Spiritul Sfânt este Dumnezeu, totuşi nu sunt trei Dumnezei, ci un singur Dumnezeu“ (The Catholic Encyclopedia, ediţia 1912)

Biblia spune că Iehova este mai mare decât Isus şi că este Dumnezeul şi Capul lui Cristos (Ioan 14:28; 20:17;) Spiritul sfânt este forţa activă a lui Dumnezeu (Matei 3:11; Luca 1:41; Faptele 2:4)



Sufletul omului este nemuritor: „Când omul moare, sufletul  lui se separă de corp. Sufletul însă nu moare“ (What Happens After Death, o lucrare romano-catolică).   

Omul este un suflet. La moarte, sufletul încetează să gândească sau să simtă şi se întoarce în ţărâna din care a fost făcut (Geneza 2:7; 3:19; Psalmul 146:3, 4; Eclesiastul 3:19, 20; 9:5, 10; Ezechiel 18:4, 20).



Cei răi sunt pedepsiţi după moarte în iad: „Potrivit credinţei creştine tradiţionale, iadul este un loc de nesfârşite chinuri şi suferinţe“ (The World Book Encyclopedia, ediţia 1987).  

Plata păcatului este moartea, nu viaţa în chinuri (Romani 6:23). Morţii, în stare de inconştienţă, se odihnesc în iad (Hades, Şeol), aşteptând învierea (Psalmul 89:48; Ioan 5:28, 29; 11:24, 25; Revelaţia 20:13, 14).



„Titlul de Mediatoare i se aplică Sfintei Fecioare“ (New Catholic Encyclopedia, ediţia 1967).

Singurul mediator între Dumnezeu şi oameni este Isus (Ioan 14:6; 1 Timotei 2:5; Evrei 9:15; 12:24).


  
Copiii trebuie botezaţi: „Chiar de la început, Biserica a prevăzut Sacramentul Botezului pentru copii. Această practică nu numai că a fost considerată legitimă, dar a fost şi declarată absolut necesară pentru salvare“ (New Catholic Encyclopedia, ediţia 1967).  

Botezul este pentru cei care au fost făcuţi discipoli şi care au fost învăţaţi să asculte de poruncile lui Isus. Pentru a îndeplini cerinţele referitoare la botez, o persoană trebuie să înţeleagă Cuvântul lui Dumnezeu şi să manifeste credinţă (Matei 28:19, 20; Luca 3:21-23; Faptele 8:35, 36).



Cele mai multe biserici sunt divizate într-o clasă laică şi o clasă clericală care le slujeşte laicilor. Clericilor    li se dă în mod obişnuit un salariu în schimbul serviciului lor şi sunt înălţaţi mai presus de laici prin titluri ca: „Reverend“, „Părinte“, „Eminenţa sa“.

Toţi creştinii din primul secol erau slujitori şi participau la predicarea veştii bune (Faptele 2:17, 18; Romani 10:10-13; 16:1). Un creştin trebuia ‘să dea fără plată’, nu pentru un salariu (Matei 10:7, 8). Isus a interzis cu desăvârşire folosirea de titluri religioase (Matei 6:2; 23:2-12; 1 Petru 5:1-3).



Folosirea în închinare a imaginilor, a icoanelor şi a crucilor: „Chipul . . . lui Cristos, al Maicii Domnului, sau Sfânta Fecioară, şi chipurile sfinţilor trebuie . . . păstrate în biserici  şi trebuie să li se dea onoarea cuvenită“ (Declaraţia Conciliului de la Trent [1545—1563]).

Creştinii trebuie să fugă de orice fel de idolatrie, inclusiv de aşa-zisa închinare relativă (Exodul 20:4, 5; 1 Corinteni 10:14; 1 Ioan 5:21). Ei se închină lui Dumnezeu nu prin vedere, ci cu spirit şi adevăr (Ioan 4:23, 24; 2 Corinteni 5:7).



Membrii bisericilor sunt  învăţaţi că scopurile lui Dumnezeu se vor realiza prin sistemul politic. Cardinalul Spellman, în prezent decedat a declarat: „Nu există decât o singură cale care duce la  pace . . ., calea democraţiei“. Presa dezvăluie amestecul  religiei în afacerile politice ale lumii (chiar şi în conflicte armate) şi sprijinul pe care  aceasta îl dă Organizaţie Naţiunilor Unite, pe care recomandă drept „ultima speranţa de armonie şi pace“.

Isus a predicat Regatul lui Dumnezeu drept speranţă a omenirii, nu vreun sistem politic (Matei 4:23; 6:9, 10). El a refuzat să se amestece în politică (Ioan 6:14, 15). Regatul său nu a făcut parte din această lume, de aceea, nici continuatorii săi nu trebuiau să facă parte din lume (Ioan 18:36; 17:16). Iacov a dat un avertisment privind prietenia cu lumea (Iacov 4:4).

View PostThinkAbout, on 25 februarie 2013 - 22:46, said:

1 Cor.1:2 …către Biserica lui Dumnezeu care este în Corint, către cei ce au fost sfinţiţi în Hristos Isus…şi către toţi cei ce cheamă în vreun loc Numele lui Isus Hristos, Domnul lor şi al nostru…
Nu vei reusi niciodata sa faci diferenta dintre numele lui Dumnezeu si cel al Fiului sau daca pentru tine sunt una si aceeasi persoana.
(Isaia 42:8) Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu şi gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite.

Isus inseamna Iehova este salvare.

Edited by danutz1, 25 February 2013 - 22:59.


#33
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
1 Cor.1:2 …către Biserica lui Dumnezeu care este în Corint, către cei ce au fost sfinţiţi în Hristos Isus…şi către toţi cei ce cheamă în vreun loc Numele lui Isus Hristos, Domnul lor şi al nostru

#34
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdanutz1, on 25 februarie 2013 - 22:41, said:

Nu vei reusi niciodata sa faci diferenta dintre numele lui Dumnezeu si cel al Fiului sau daca pentru tine sunt una si aceeasi persoana.
(Isaia 42:8) Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu şi gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite.
Isus inseamna Iehova este salvare.
O luam de la capat pe aceeasi chetie discutata
Mai citeste o data Isaiah 9:5 (Tanach)/6 VT si te convingi
Este Isus Dumnezeu Adevarat?

#35
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View Postdanutz1, on 25 februarie 2013 - 22:41, said:

Comparand invataturile Bibiliei promovate de acest sclav in publicatii cu invataturile altor religii.

Foarte gresit! Cum si-a propus WTS sa spele creerii - au si reusit.
Tu ai spus: "Comparand invataturile Bibiliei promovate de acest sclav" -  esti sigur ca sunt biblice invataturile promovate de "sclav"? (urmeaza sa deschid un subiect pe acesta tema)

Nu ar trebui comparate invataturile "sclavului" cu invataturile bibliei?

Edited by root_mit, 26 February 2013 - 10:00.


#36
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012
Interesant cum WTS ia prins in capcana pe martori de rand(dar si pe altii). Intai le spune ca nu pot intelege biblia fara explicatile "sclavului" iar pe urma ii obliga sa accepte ce spune el(scavul), altfel merita sa moara.
Pai daca eu nu pot intelege biblia cum pot sa identific sclavul fidel? Dar daca dau peste unul rau? (desigur ca se va afisa ca unul bun)

Secta in toata regula!!!

Edited by root_mit, 26 February 2013 - 13:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate