Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Adevarul despre Autoritatea religioasa Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2333 replies to this topic

#1765
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Gata, ati epuizat subiectul si o dati in off topic?

#1766
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Eugen3, on 10 mai 2013 - 18:15, said:



Să nu pierzi din vedere faptul că şi apostolii lui Isus au avut aşteptări greşite.  Ei credeau că în timpul vieţii lor avea să fie restabilit regatul lui Israel.  Însă, acest lucru nu a însemnat că erau falşi.  Ideea e că îşi doreau foarte mult ca acest lucru să se întâmple.

(Faptele 1:6) După ce s-au adunat, l-au întrebat: „Doamne, în acest timp vei restabili regatul lui Israel?“

Dar ti-a scapat din vedere faptul ca apostolii lui Iisus, stiind ca nu stiu cand va fi restabilit regatul lui Israel, se limitau la a pune intrebari, nu a lansa false prorociri.

 mihai3939, on 10 mai 2013 - 19:34, said:

Referitor la revistele voastre, iar esti rau informat sau mai bine zis vezi doar ce vrei tu ; iata aici:

Revista voastra - “Treziti-va”! Mai 22/1969 pagina 15:


“Daca esti tanar, trebuie sa iei cunostinta de faptul ca nu vei ajunge niciodata la batranete in acest sistem de lucruri. De ce nu? Pentru ca toate evidentele si profetiile Biblice indica faptul ca acest sistem corupt se va sfarsi in cativa ani!
-------------
De aceea niciodata nu vei putea urma o cariera oferita de acest sistem!”  ,
...persupunem ca ar fi un tanar martor sau unul in devenire(citind acest pasaj din revista voastra), si care ar fi avut in anul 1969 vreo 26 de ani (frumosi ani, nu?), cam cati ani ar avea acum? , nu si-a ratat el viata, dand crezare unei prostii scoase din burta de acest "sclav fidel si prevazator" , pe care cu reacredinta il asimilati cu Dumnezeu (sau ma rog , are un canal de comunicare cu acesta)?
  Tu stii care era speranta de viata a unui roman in secolul 19?, iti spun eu  - de 46 ani. Deci trage tu concluziile de rigoare , din ce tot ce am vrut sa-ti transmit - eugen3-, daca macar ai facut ceva scoala, dupa cum "va indeamna" revistele voastre despre care asa de frumos vorbesti.
  Scuze!

...apropos, cati ani ai eugene draga?...

Aceste false prorociri ale Martorilor, chiar ca merita sa fie mereu reamintite,  mai ales ca,  mai nou, am inteles ca au inceput sa trimita anual scrisori liderilor lumii, ca vine Hristos! La cate prorociri false au facut si continua sa faca, chiar ca ei nu pot fi decat ”martorul mincinos” al Apocalipsei.

 Eugen3, on 13 mai 2013 - 09:47, said:

Pentru că Dumnezeu nu dezvăluie înţelegerea cuvântului său persoanelor individuale, ci, acelui grup de persoane care alcătuieşte "robul credincios" sau sclavul fidel şi prevăzător.  

Dacă nu te hrăneşti de la masa lui Iehova oferită prin acest canal, te hrăneşti la altă masă ....

(Matei 24:45–47) Cine este sclavul fidel şi prevăzător pe care stăpânul lui l-a numit peste servitorii săi ca să le dea hrană la timpul potrivit? 46 Fericit este sclavul acela dacă stăpânul lui, la venire, îl va găsi făcând aşa! 47 Adevărat vă spun că-l va numi peste toate bunurile sale.

(1 Corinteni 10:21) ...nu puteţi să luaţi parte la „masa lui Iehova“ şi la masa demonilor...


Deci, toata stradania Martorilor este sa devina robi fideli in Imparatia lui Dumnezeu. Pai, poate ca robi chiar merita sa fie!

#1767
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 23 ianuarie 2020 - 14:06, said:

Deci, toata stradania Martorilor este sa devina robi fideli in Imparatia lui Dumnezeu. Pai, poate ca robi chiar merita sa fie!
Toti credinciosii trebe sa fie robi,purtand semnu lu Dumnezeu, adica Numele Sau pe frunte:

'Robii Lui Ii vor sluji.Ei vor vedea fata Lui, si Numele Lui va fi pe fruntile lor.'



#1768
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 23 ianuarie 2020 - 19:44, said:

Toti credinciosii trebe sa fie robi,purtand semnu lu Dumnezeu, adica Numele Sau pe frunte:

'Robii Lui Ii vor sluji.Ei vor vedea fata Lui, si Numele Lui va fi pe fruntile lor.'

Daca asa te simti mai bine, nu ai decat sa te amagesti ca toti vor fi robi. Scriptura, insa, vorbeste si de Mireasa, de fii si de fiice. Evident, Mireasa, fiii si fiicele sunt oameni liberi, nu robi.

#1769
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dorel666, on 23 ianuarie 2020 - 14:06, said:

1. Dar ti-a scapat din vedere faptul ca apostolii lui Iisus, stiind ca nu stiu cand va fi restabilit regatul lui Israel, se limitau la a pune intrebari, nu a lansa false prorociri.

2. Aceste false prorociri ale Martorilor, chiar ca merita sa fie mereu reamintite,  mai ales ca,  mai nou, am inteles ca au inceput sa trimita anual scrisori liderilor lumii, ca vine Hristos! La cate prorociri false au facut si continua sa faca, chiar ca ei nu pot fi decat ”martorul mincinos” al Apocalipsei.

3. Deci, toata stradania Martorilor este sa devina robi fideli in Imparatia lui Dumnezeu. Pai, poate ca robi chiar merita sa fie!

1. Cum nu știau, păi nu le-au dat Isus, Daniel și Ioan destule indicii?! Și tu vrei ca martorii să te abordeze pe stradă și să-ți pună întrebări, în loc să-ți explice cum stă treaba cu regatul lui Iehova?!

2. Au făcut evreii fapte mult mai grave decât ale martorilor și tot nu s-a lepădat Iehova de ei! Stai tu liniștit, nu înseamnă că dacă martorii au făcut câteva profeții eșuate/neîmplinite, din prea multă râvnă, gata, înseamnă că nu mai sunt poporul lui Dumnezeu!

3. Să fi rob al lui Iehova este un privilegiu... da' ce, tu vrei să te tragi de șireturi cu El?!

 Dude_2nd, on 23 ianuarie 2020 - 19:44, said:

Toti credinciosii trebe sa fie robi,purtand semnu lu Dumnezeu, adica Numele Sau pe frunte:

'Robii Lui Ii vor sluji.Ei vor vedea fata Lui, si Numele Lui va fi pe fruntile lor.'

Dude, de un timp încoace nu mai văd martori din casă-n casă și pe stradă (adică să te abordeze), văd doar martori cu standuri de literatură pe stradă... tu știi ceva, s-a schimbat ceva pe la ei?! :)

#1770
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 heart_of_ice, on 23 ianuarie 2020 - 23:40, said:

Dude, de un timp încoace nu mai văd martori din casă-n casă și pe stradă (adică să te abordeze), văd doar martori cu standuri de literatură pe stradă... tu știi ceva, s-a schimbat ceva pe la ei?! Posted Image
Da, tehnicile de marketing, care se pare că nu generaseră rezultatele scontate.

#1771
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 heart_of_ice, on 23 ianuarie 2020 - 23:40, said:

1. Cum nu știau, păi nu le-au dat Isus, Daniel și Ioan destule indicii?! Și tu vrei ca martorii să te abordeze pe stradă și să-ți pună întrebări, în loc să-ți explice cum stă treaba cu regatul lui Iehova?!


Tocmai, ca desi aveau destule indicii, tot nu s-au apucat sa profeteasca ceva, asa cum fac martorii.

 heart_of_ice, on 23 ianuarie 2020 - 23:40, said:

2. Au făcut evreii fapte mult mai grave decât ale martorilor și tot nu s-a lepădat Iehova de ei! Stai tu liniștit, nu înseamnă că dacă martorii au făcut câteva profeții eșuate/neîmplinite, din prea multă râvnă, gata, înseamnă că nu mai sunt poporul lui Dumnezeu!


Nu s-o fi lepadat, ca nu vreau sa ma contrazic acum, dar de Holocaust ce parere ai? Nu-i tot un fel de lepadare? Sau a fost altceva? Dar nu vreau sa ma intelegi gresit, fiindca Dumnezeu nu-i va lepada niciodata definitiv. Dar cate o generatie, doua sau mai multe, care o iau razna, le mai leapada Dumnezeu, ca sa o ia de la capat cu generatiile care se intorc la El.

 heart_of_ice, on 23 ianuarie 2020 - 23:40, said:



3. Să fi rob al lui Iehova este un privilegiu... da' ce, tu vrei să te tragi de șireturi cu El?!



Sa fiu baiatul lui tata este ceva normal pentru mine, nu-i nici un fel de privilegiu. Un privilegiu a fost, insa, pentru Iosif, din robul temnicerului sa devina robul lui faraon. Asa si cu robii lui Iehova...

Edited by Dorel666, 24 January 2020 - 12:53.


#1772
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 23 ianuarie 2020 - 20:47, said:



Daca asa te simti mai bine, nu ai decat sa te amagesti ca toti vor fi robi. Scriptura, insa, vorbeste si de Mireasa, de fii si de fiice. Evident, Mireasa, fiii si fiicele sunt oameni liberi, nu robi.
Libertatea e doar fata de pacat. In rest, orice credincios va fi rob. :) a lu YHWH.

 heart_of_ice, on 23 ianuarie 2020 - 23:40, said:

Dude, de un timp Ă®ncoace nu mai văd martori din casă-n casă și pe stradă (adică să te abordeze), văd doar martori cu standuri de literatură pe stradă... tu știi ceva, s-a schimbat ceva pe la ei?! :)
Din casa in casa umbla in continuare.
Numa obiceiu abordarii pe strada a fost inlocuit cu Operatiunea Standu. :)

Edited by Dude_2nd, 24 January 2020 - 13:33.


#1773
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 24 ianuarie 2020 - 13:32, said:

Libertatea e doar fata de pacat. In rest, orice credincios va fi rob. Posted Image a lu YHWH.


Iti tot repet, Dude, ca nu vezi mai mult decat deasupra dumitale. Adica nu mai mult decat robie. Altii, insa, sunt fii, fiice si Mireasa.

Edited by Dorel666, 24 January 2020 - 13:36.


#1774
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Ca sa accezi la acele functii, trebe mai intai sa fi rob. Fara sa fi rob al Sau, NU potisa fi fiu, fiica ori mireasa. :)

#1775
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 24 ianuarie 2020 - 13:41, said:

Ca sa accezi la acele functii, trebe mai intai sa fi rob. Fara sa fi rob al Sau, NU potisa fi fiu, fiica ori mireasa. Posted Image

Geneza 21:12 Dar Dumnezeu a zis lui Avraam: „Să nu te mâhneşti de cuvintele acestea, din pricina copilului şi din pricina roabei tale; fă Sarei tot ce-ţi cere, căci numai din Isaac va ieşi o sămânţă care va purta cu adevărat numele tău.


Dupa cum vezi si robii poarta  numele lui Dumnezeu, dar numai fiii poarta CU ADEVARAT numele Lui.

Oricum, sa inteleg ca speri si dumneata ca, dupa ce vei accesa functia de rob, sa devii si dumneata fiu?

Edited by Dorel666, 24 January 2020 - 13:58.


#1776
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Eu deja sunt fiu.

#1777
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 24 ianuarie 2020 - 15:25, said:

Eu deja sunt fiu.

Pana acum erai sclav fidel. Nu mai esti sclav?

#1778
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Isus, Fiul, este Robul Domnului.

#1779
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 logic1, on 24 ianuarie 2020 - 21:32, said:

Isus, Fiul, este Robul Domnului.

Unde scrie si cum scrie?

#1780
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Isaia 42:1
„Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Îşi găseşte plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.
Matei 12:18
„Iată Robul Meu pe care L-am ales, Preaiubitul Meu, în care sufletul Meu îşi găseşte plăcerea. Voi pune Duhul Meu peste El, şi va vesti Neamurilor judecata.

Fapte 4
25 Tu ai zis prin Duhul Sfânt, prin gura părintelui nostru David, robul Tău: „Pentru ce se întărâtă neamurile şi pentru ce cugetă noroadele lucruri deşarte?
26 Împăraţii pământului s-au răsculat şi domnitorii s-au unit împotriva Domnului şi împotriva Unsului Său.”
27 În adevăr, împotriva Robului Tău celui sfânt, Isus, pe care L-ai uns Tu, s-au însoţit în cetatea aceasta Irod şi Pilat din Pont cu Neamurile şi cu noroadele lui Israel,

#1781
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 24 ianuarie 2020 - 20:32, said:



Pana acum erai sclav fidel. Nu mai esti sclav?
Ti s-a aratat pana aci ca NU poti fi fiu, pana nu esti rob. :)

Nu exista decat do cai: rob lu YHWH, ori rob fiarei. :)

Edited by Dude_2nd, 25 January 2020 - 09:55.


#1782
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 25 ianuarie 2020 - 09:50, said:

Ti s-a aratat pana aci ca NU poti fi fiu, pana nu esti rob. Posted Image

Nu exista decat do cai: rob lu YHWH, ori rob fiarei. Posted Image

Nu, nu mi s-a aratat, dar imi place ca ai imaginatie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate