Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Nokia Lumia 720

- - - - -
  • Please log in to reply
963 replies to this topic

#37
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Multa lume spune ca Metrotube e mai bun decat aplicatiile oficiale de pe iOS sau Android.

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
@avlad, se pare ca nici 720 nu are Drive Plus: Currently the Lumia 720 and 520 come with HERE DRIVE; and not “DRIVE +”- meaning that they will come with regional turn by turn navigation only. You can still download the offline maps and plan routes etc. but turn by turn navigation will only work for the region the device comes from.

Hartile merg de oriunde, navigatia e limitata doar ... oricum, o prostie sa nu pui nici pe 720 Drive + totusi ... culmea ca 620 nu are limitarea asta, avand softul vechi de harti, nu HERE.

Diferente fata de 520 ar fi ca 720 are giroscop, Clear Black Display, Gorilla glass, ecranul mai mare, diferentele la camera, front camera si acel LED.
Mai multe detalii aici: http://mynokiablog.c...oduct-managers/

#39
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Chiar am avut o disputa cu un coleg care sustinea ca astea-s prostii, ca daca el isi cumpara telefonul din Germania nu are cum sa nu-i mearga navigatia si la noi, daca-i merge acolo. Pe de alta parte e oarecum ciudat ca Nokia sa-si limiteze propriile telefoane, iar pe site-ul lor oficial nu sunt prea clar evidentiate diferentele astea.

Revenind la 720, telefon bun, dar nu-mi place ca nu se poate schimba bateria de catre utilizator si pretul a cam crescut fata de cel anuntat initial.

#40
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006

View Postutopium, on 10 martie 2013 - 14:31, said:

@avlad, se pare ca nici 720 nu are Drive Plus: Currently the Lumia 720 and 520 come with HERE DRIVE; and not “DRIVE +”- meaning that they will come with regional turn by turn navigation only. You can still download the offline maps and plan routes etc. but turn by turn navigation will only work for the region the device comes from.

Hartile merg de oriunde, navigatia e limitata doar ... oricum, o prostie sa nu pui nici pe 720 Drive + totusi ... culmea ca 620 nu are limitarea asta, avand softul vechi de harti, nu HERE.

Diferente fata de 520 ar fi ca 720 are giroscop, Clear Black Display, Gorilla glass, ecranul mai mare, diferentele la camera, front camera si acel LED.
Mai multe detalii aici: http://mynokiablog.c...oduct-managers/

Am vazut si eu articolul ala, nu e lamurita inca problema. Pe site-ul oficial Nokia nu exista here drive+ nici la 920 sau 820, nu e specificat nicaieri vad. In fine, ramane de vazut si ce inseamna regiunea noastra. Daca e full Europa o sa fie suficient pentru mine.

Avantajul principal al lui 720 pentru mine este bateria ce probabil va oferi o foarte buna autonomie. Pe urma imi place si camera. Constructia unibody si designul iar imi fac cu ochiul. Pare a avea un ecran foarte bun, chiar daca ppi e cam mic. E cam prea mare in schimb, dar asta e pana la urma, trebuie sa ma obisnuiesc cu asta.

#41
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
In filmuletul asta pe la 4:45 se poate vedea here drive+ beta instalat pe 720, dar fiind un telefon de prezentare poate nu avea limitari impuse.

#42
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Ar fi interesanta o comparatie intre 720 si 820, din perspectiva unui cumparator interesat, dincolo de specificatii...Mi-a placut si HTC 8x, dar parca tot un Nokia ma tenteaza mai mult, insa 720 e atat de nou incat nu cred sa apara la noi repede...

#43
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Pai e destul de simplu in opininia mea, daca esti gamer mergi pe 820, pentru orice altceva 720 e superior. Totul depinde si de pretul la care o sa vina in Romania, daca sare de 1300 de lei s-ar putea totusi sa nu mai fie asa de convenabil. Microsoft a declarat ca orice wp8 este upgradabil la urmatoarele versiuni de soft asa ca nu vad o problema din punct de vedere al ramului sau procesorului.

#44
romelsms1

romelsms1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2006
se pare ca a aparut si in Ro cu preturi intre 1400 si 1500 lei

http://www.quickmobi...720-yellow.html
telefonultau.eu/products/Nokia-Lumia-720-Red.html

Edited by romelsms1, 08 April 2013 - 19:32.


#45
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
"Nokia Lumia 720 goes on sale in Europe" http://www.phonearen...-Europe_id41827
Cica e 480 $ ~ 1600 de lei, scump.

#46
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
A aparut si primul review. Cum era de asteptat bateria este foarte buna, ecranul de calitate desi nu impresioneaza cu ppi-ul, sunetul de asemenea bun in toate conditiile. Din pacate vine cu Here drive ce include o singura tara, aceea apartinand primului sim introdus. Atentie de unde cumparati pentru ca va ramane blocat pe aceasta tara. Prin bench-uri asa cum era de asteptat e mai slab decat 920 si 820, dar ce mi se pare un pic ciudat este faptul ca este intrecut si de 620 desi impartasesc aceeasi platforma. Per total un midrange solid si frumusel. Insa mie mi se pare cam scump acum la lansare, il vad pe la 1400 la noi daca o fi si reala oferta aia. Ar trebui sa fie undeva in intervalul 1200-1300 zic eu.

#47
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Nu merita pentru ca e prea scump(1600 de lei), mare si WP8 inca nu e suficient de matur(limitari,buguri, aplicatii importante care inca nu au fost portate), pe la sfarsitul anului o sa fie mai in regula.

#48
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Este cam ciudat si faptul ca un telefon mai ieftin semnificativ, ca 620ul are acces la HereDrive+ pe cand 720ul, la un ptret mult mai mare si decat cel anuntat initial, este limitat doar la o singura tara.
Pe langa imaturitatea inereneta a WP8 mai sunt si limitarile astea artificiale.

#49
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Nokia se tampeste?
Cu modelele mai vechi de touch 5230 sau x6 puteai folosi hartile la capacitate maxima in orice tara-le-am folosit la fel de bine in romania ,germania, turcia sau bulgaria, nu mai pui ca faceam traseul cu puncte intermediare pe unde vroiam eu nu pe unde vrea aparatul p$$ulii....super actualisim.

#50
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Nu cred ca cei de la Nokia au vreo vina, altii hotarasc ce si cum ....

#51
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 03.11.2012

View Postedri, on 13 aprilie 2013 - 17:58, said:

Nu cred ca cei de la Nokia au vreo vina, altii hotarasc ce si cum ....

Da' cine? Obama? Vladimir Putin?

#52
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Microsoft

#53
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 03.11.2012
Nu cred. Daca era gheara lui Microsoft, atunci nici un model n-ar fi avut acest feature. "Limitarile artificiale" (frumos spus) de care zici tu sunt artificii pentru a-si delimita produsele mult prea asemanatoare. Ca n-o fac intr-un mod prea ortodox, este alta poveste.

Cum in anii trecuti un model business (ex: E61) n-avea banala functie de blocare automata a tastaturii, iar alt model mult mai vechi (ex: 6610) si mai ieftin o avea, asa si aici - unul (620) are Here Drive in orice tara, iar altul mai scump (720) n-are decat pentru o singura tara. Nimic mai aberant. La Nokia tot ce este ilogic este promovat ca logic.

Eu cred ca aceasta limitare cel putin bizara a lui 720 este o solutie luata in ultima clipa inainte de productia in serie, cand au obtinut feedback-ul neasteptat de bun. De aceea, ca sa-si protejeze piata, l-au usurat de functia asta (oare sa fie singura?) ca sa vanda si alte modele. Din acest punct de vedere, eu cred ca strategiile le fac din mers, nu cu mult timp inainte - asa cum ar fi normal. Vezi alt caz bizar: desi sunt din aceeasi generatie, 520 pare mai bun decat 620. Apoi, ambele modele au navigatie in orice tara, dar 720 are numai intr-o singura tara.  Ciudatenii dupa ciudatenii - la Nokia surprizele de acest gen sunt ca la ele acasa.


#54
romelsms1

romelsms1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2006
update de pret 13 mil   http://www.quickmobi...720-yellow.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate